Jump to content
ayrtonsenna7

Polo 1.2 Tdi (Βελτιωση)

Recommended Posts

Γεια και χαρα σε ολους. Αυριο θα αγορασω ενα ελαφρως μεταχειρισμενο Polo 1,2 Turbo Diesel. Δεν λεω, καλη ροπουλα εχει (18κιλα) αλλα σκεφτομαι μηπως το δυναμωσω λιγακι. Καπου πηρε το αυτι μου οτι μπορω να του βαλω τσιπακι και απο 75 αλογα να παει στα 100!

Ξερετε τιποτα βρε παιδια? (Τιμες-αξιοπιστια-εμπορους κλπ?)

Ευχαριστω εκ των πρωτερων...

Edited by ayrtonsenna7
Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το αυτοκινητο , αλλα το βλεπω λιγο χλωμο να παρεις 25 hp σε diesel μονο με ενα τσιπακι ...

Γενικοτερα ομως δεν ειναι κινητηρας για τετοιες υποδυναμεις ....

Edited by point zero
Link to comment
Share on other sites

Οποις γνωριζει κατι σχετικα με το προγραμμα ας ποσταρει να μας ενημερωσει...



http://www.chipexpress.com/products/2802/

Tο συγκεκριμενο λεει πως αναβαζει στα 102 αλογα, το γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τέτοια αλλαγή σε Diesel, καταστρέφεις τον κυριώτερο λόγο για τον οποίο θεωρητικά παίρνεις diesel: οικονομία καυσίμου.

Η λογική του Polo TDI είναι ότι είναι ένα πολύ οικονομικό αυτοκίνητο, ιδανικό για πόλη. Αν ήθελες 100+ hp, μάλλον έπρεπε να πάρεις το TSI.

 

Πάραυτα, όλοι οι turbo κινητήρες επιδέχονται βελτίωση (συμπεριλαμβανομένου και του TDI).

 

Φιλικά.

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

θωδωρη αυτο το τσιπακι το γλυκοκοιταζω και εγω, απλα ειναι αστρωτο το δικο μου ακομη...

Θελω να ειναι "μαμα" τουλαχιστο ενα χρονο το μοτερ πριν του δωσω το κατι τις...

 

Λενε καλα σχολια για το συγκεκριμενο λογω οτι ειναι ψηφιακο, και οχι απλα ενα δυο πυκνωτακια που μπερδευουν τον εγκεφαλο...

Αν το παρεις, θα περιμενω εντυπωσεις με αγωνια!!!!

Link to comment
Share on other sites

θωδωρη αυτο το τσιπακι το γλυκοκοιταζω και εγω, απλα ειναι αστρωτο το δικο μου ακομη...

Θελω να ειναι "μαμα" τουλαχιστο ενα χρονο το μοτερ πριν του δωσω το κατι τις...

 

Λενε καλα σχολια για το συγκεκριμενο λογω οτι ειναι ψηφιακο, και οχι απλα ενα δυο πυκνωτακια που μπερδευουν τον εγκεφαλο...

Αν το παρεις, θα περιμενω εντυπωσεις με αγωνια!!!!

Μια απο τα ιδια ουτε 2 βδομαδες δεν το εχω.... Απλα το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι γνωστοι μου εβαλαν σε bmw 116d ed το παρακατω παραλληλο εγκεφαλακι (την εκδοση με τα 229€) και ουτε σφαλματα εβγαλε ουτε τιποτα και μαλιστα θα το πανε συντομα για δυναμομετρηση (το ειχαν παει και προ του παραλληλου) να δουν διαφορες απο μαμα.

Η διαφορα στο γκαζι ειναι εμφανης καθως και η οικονομια καυσιμου σε συνθηκες απλης/ηρεμης διαδρομης.

Δεδομενου οτι η bmw εχει λιγο πιο "κλειδωμενους" και "δυσκολους" εγκεφαλους απο της vw (και ειναι και ολοφρεσκο μοντελο το 116d ef F20) μου φαινεται για καλη περιπτωση... (εχει και για μοντελα βενζινης)

 

http://www.racechip.com/chiptuning/volkswagen/polo/5-6r/1-2-tdi-55kw/index.php

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...! Να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος με βελτιωμένο polo 1.2 tdi ?

Σκευτομαι αρχικά να βάλω μια εισαγωγή αέρα..

Υπάρχει κάποιος που να εχει δοκιμάσει κατι τέτοιο;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν τρακτερ θα κανει φιλε αμα του βαλεις τελικο..καλυτερα μια μπουκα μονο για ομορφια, 

αλλα γουστα ειναι αυτα αν σου αρεσει εσενα τοτε δεν πεφτει λογος σε κανεναν

 

εχει πολλα βιντεο στο yutube να παρεις μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ ολους για την γνώμη σας.... Έχω ακούσει κάποια doesel με εξάτμιση και κάνανε κατα την γνώμη μου καλό θόρυβο... Αλλά για αρχή λέω να βάλω μονο μπούκα και να κόψω τον προφυλακτήρα και αργότερα βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2013 at 1:23 ΠΜ, thodoris86 said:

Οποις γνωριζει κατι σχετικα με το προγραμμα ας ποσταρει να μας ενημερωσει...

 

 

http://www.chipexpress.com/products/2802/

 

 

Tο συγκεκριμενο λεει πως αναβαζει στα 102 αλογα, το γνωριζει κανεις?

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2012 at 9:32 ΜΜ, ayrtonsenna7 said:

Γεια και χαρα σε ολους. Αυριο θα αγορασω ενα ελαφρως μεταχειρισμενο Polo 1,2 Turbo Diesel. Δεν λεω, καλη ροπουλα εχει (18κιλα) αλλα σκεφτομαι μηπως το δυναμωσω λιγακι. Καπου πηρε το αυτι μου οτι μπορω να του βαλω τσιπακι και απο 75 αλογα να παει στα 100!

Ξερετε τιποτα βρε παιδια? (Τιμες-αξιοπιστια-εμπορους κλπ?)

Ευχαριστω εκ των πρωτερων...

Γεια σου φιλε εχω το 1.4 στα 70 αλογα και χθες που του περασα προγραμμα πηγε στα 110.Αξιζε γιατι εχει μεγαλη ροπη πλεον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.