Jump to content
spentgr

Αγορά Πηγής Erisin Es1268V 8"

Recommended Posts

Εγώ σήμερα αγόρασα το καινούργιο το οποίο έχει και TMS (τι θα το κάνω Ελλάδα δεν ξέρω :)) αλλα η διαφορά ήταν πολύ μικρή.

 

Για εγκατάσταση πόσο δυσκολο είναι?

Αν έχεις ξαναπιάσει κατσαβίδι στο χέρι σου είναι εύκολο! Αν τρέμεις στην ιδέα του να βγάλεις μία βίδα, δώσε σε κάποιο μαγαζί 40€ να στο βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω βοηθηστε με γιατι θα το σπασω. Δεν παιζει ουτε usb ουτε sd. Τα φλασακια ειναι 4αρια και η καρτα 8. Πρεπει να κανω κατι για να τα παιξει; Μου λεει read usb και μετα μου λεει no usb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω βοηθηστε με γιατι θα το σπασω. Δεν παιζει ουτε usb ουτε sd. Τα φλασακια ειναι 4αρια και η καρτα 8. Πρεπει να κανω κατι για να τα παιξει; Μου λεει read usb και μετα μου λεει no usb.

ωχ δυσκολα τα πραγματα... εκτος και γινετε καμια βλακεια με το usb και sd

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξαναπιάσει κατσαβίδι στο χέρι σου είναι εύκολο! Αν τρέμεις στην ιδέα του να βγάλεις μία βίδα, δώσε σε κάποιο μαγαζί 40€ να στο βάλει.

Δεν είναι θέμα πιάνουν τα χέρια μου αλλα αμα θέλει πολύ κόψε ράψε καλύτερα στον ιδικό.

Link to comment
Share on other sites

ωχ δυσκολα τα πραγματα... εκτος και γινετε καμια βλακεια με το usb και sd

Δεν νομιζω. Τους εχω στειλει μηνυμα. Αντε να τους στειλω το κωλο μηχανημα τους να τελιωνω με τις κινεζικες μαλακιες που εμπλεξα

Link to comment
Share on other sites

Το USB αυτό το έχει απο πίσω λογικά με μία προέκταση μπορούμε να το βάλουμε κάπου ώστε να αλλάζουμε αλλα λέω μοίπως υπάρχει περίπτωση να μπεί με πατεντούλα σαν το εργοστασιάκο στο ESP δίπλα.

Εσείς που το βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω βοηθηστε με γιατι θα το σπασω. Δεν παιζει ουτε usb ουτε sd. Τα φλασακια ειναι 4αρια και η καρτα 8. Πρεπει να κανω κατι για να τα παιξει; Μου λεει read usb και μετα μου λεει no usb.

 

μην τρελαίνεσαι για κάποιο λόγω δεν βλέπουν τα 4gb σε usb και εγω το έχω αυτό το θέμα δεν το βλέπει αλλά βλέπει ενα 8gb usb που είναι ίδια μάρκας με το 4αρι. σε κάρτα έχω βάλει μια 4αρα και την βλέπει κανονικά. δοκίμασε με τα μεγέθη που σου είπα να δεις εάν δεν τα βλέπει και αυτά τότε όντως έχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα 16gb usb stick και μια microSD 16GB και παιζουν κανονικα.

Προσωπικα το εχω format σε fat32 και οχι NTFS για καθε ενδεχομενο.

Πισω εχει 2 usb μια για 3G και μια για usb host. Δεν πιστευω να το εβαλες στο 3g ε?

 

Αν ολα ειναι σωστα, κανε φορματ την καρτα σε fat32 και επελεξε default στο allocation unit size και ξαναδοκιμασε!



Το USB αυτό το έχει απο πίσω λογικά με μία προέκταση μπορούμε να το βάλουμε κάπου ώστε να αλλάζουμε αλλα λέω μοίπως υπάρχει περίπτωση να μπεί με πατεντούλα σαν το εργοστασιάκο στο ESP δίπλα.

Εσείς που το βάλατε?

εχει προεκτασεις μεσα στη συσκευασια. Εγω την εβγαλα κατω απο το συστημα (στις ποτιροθηκες) απο κατι τρυπες που εχει εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

 

σύμφωνα με την περιγραφή του προιόντος για  usb λέει:

 

- USB Port and Micro SD Slot, Support USB Stick and Micro SD Card up to 16 GB,support 720P RMVB MP5 Videos
 

Δηλαδή μόνο αυτά τα format υποστηρίζει ή κάνω λάθος? mp3, mp4 δεν υποστηρίζονται? το CD drive βέβαια τα υποστηρίζει όλα.

 

Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεσαι για κάποιο λόγω δεν βλέπουν τα 4gb σε usb και εγω το έχω αυτό το θέμα δεν το βλέπει αλλά βλέπει ενα 8gb usb που είναι ίδια μάρκας με το 4αρι. σε κάρτα έχω βάλει μια 4αρα και την βλέπει κανονικά. δοκίμασε με τα μεγέθη που σου είπα να δεις εάν δεν τα βλέπει και αυτά τότε όντως έχει θέμα

Ενταξη. Εβαλα ενα δυαρι και επαιζε. Οποτε τα μεγεθη φταινε. Κατι αλλο τωρα. Οταν βγαζω το κλειδι τελειως απο την μιζα το ραδιο δεν ανοιγει. Και σε εσας ετσι κανει; Υπαρχει τροπος να ανοιγει;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη. Εβαλα ενα δυαρι και επαιζε. Οποτε τα μεγεθη φταινε. Κατι αλλο τωρα. Οταν βγαζω το κλειδι τελειως απο την μιζα το ραδιο δεν ανοιγει. Και σε εσας ετσι κανει; Υπαρχει τροπος να ανοιγει;

 

και σε μένα έτσι κάνει, χωρίς το κλειδί δεν ανοίγει.

Τελικά στο USB υποστηρίζονται mp3, mp4, avi αρχεία? ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη. Εβαλα ενα δυαρι και επαιζε. Οποτε τα μεγεθη φταινε. Κατι αλλο τωρα. Οταν βγαζω το κλειδι τελειως απο την μιζα το ραδιο δεν ανοιγει. Και σε εσας ετσι κανει; Υπαρχει τροπος να ανοιγει;

 

αφού συνδέεται με το can bus είναι λογικό να δουλεύει όπως το εργοστασιακό. εάν θέλεις να παίζει χωρίς το κλειδί θα πρέπει να τραβήξεις ρευμα από την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο ανοιγε και χωρις κλειδι. Προσωπικα ειναι καλυτερο να μην ανοιγει γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν τρωει μπαταρια τουλαχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση εβγαλα μερικες φωτος.

 

Δεν φαινονται οι κεραιες αν δεν ψαξεις να τις βρεις. Το σημα ειναι κορυφη και η δουλεια να περαστουν ελαχιστη.

 

Η κεραια του GPS περαστικε απο το ταμπλο στην γωνια του παρμπριζ για τελειο σημα και 

η κεραια της TV περαστικε απο την κολωνα του συνοδηγου στον ουρανο (εξω εξω εχει χωρο και ενα νυχακι οποτε δεν μπορει να βγει το καλωδιο) που δεν φαινεται τιποτα γιατι το παρμπριζ εκει ειναι μαυρο. Στη θεση εκει που μπηκε εχει την καλυτερη ληψη λογω οτι δεν υπαρχει η επιστρωση του παρμπριζ για τον ηλιο...

 

 

img0541yg.jpg

 

 

img0543fi.jpg

 

img0545wu.jpg

 

Τα καλωδια ipod και usb τα περασα ακριβως κατω απο το συστημα που εχει δυο οβαλ τρυπες που βγαινουν μπροστα απο τις ποτηροθηκες του λεβιε ταχυτητων (πισω πισω δηλαδη).

Αν ψαξετε πανω απο τις ποτηροθηκες με την αφη, θα τις εντοπισετε. Επικοινωνουν με το συστημα πισω-εσωτερικα...

 

ΥΓ. Εχει κανεις το tom tom για Ελλαδα με κανεναν φρεσκο χαρτη για το συστημα μας μηπως?

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Οτι εξαρτημα ηθελε ρευμα (κερεα TV, καμερα) το συνδεσα στην εξοδο του erisin για εξωτερικη κερεα που παρεχει 12v ετσι μολις κλεινεις το erisin ή τον διακοπτη του αυτοκινητου, δεν υπαρχει ιχνος διαροης απο ρευμα.

 

Φίλε Energy,

μπορείς να μου πείς που είναι η έξοδος για εξωτερική κεραία που παρέχει ρεύμα?

 

Για να βάλω την κάμερα πίσω πρέπει να βγάλω καλύμα προφυλακτήρα κλπ? Κάπου πρέπει να τοποθετήσω και τον transmitter και το βαρελάκι.

 

Τελικά τα usb παίζουν mp3, mp4 format?

 

 

rearviewerisines1268v.png

 

 

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Energy,

μπορείς να μου πείς που είναι η έξοδος για εξωτερική κεραία που παρέχει ρεύμα?

 

Για να βάλω την κάμερα πίσω πρέπει να βγάλω καλύμα προφυλακτήρα κλπ? Κάπου πρέπει να τοποθετήσω και τον transmitter και το βαρελάκι.

 

Τελικά τα usb παίζουν mp3, mp4 format?

 

 

rearviewerisines1268v.png

 

 

 

Σε ευχαριστώ

για πες μας ρε φιλε energy γιατι αρχισαν τα παρατραγουδα νωρις-νωρις κ σε μενα..

 

δυο φορες εμεινα απο μπαταρια τις τελευταιες μερες, κ να σκεφτεις πως εχω κ δυο μπαταριες πανω (η μια gel ηχοσυστηματος)!! ρε παιδια, οταν κλειδωνετε το αμαξι το βραδυ, τα κουμπια μενουν κ σε σας αχνοφωτισμενα σε λευκο χρωμα?? με την πρωτη συνδεσμολογια που καναμε με τον αδερφο μου ολα οκ απο ρευμα, αλλα δεν κρατουσε μνημες ραδιοφωνου,κλπ. μετα παρεμβαλαμε κανα δυο καλωδια απο την μαμα φισα για να κραταει τιε μνημες κ μαλλον εκει εντοπιζεται το προβλημα..

επιπλεον, η καρτα sd με το που ξεκιναει να φορτωνει κανει αυτοματα reset με το που παιζει 1-2 δευτερολεπτα κ τελικα σταματαει, οσο για τα usb, 4αρια και 8αρια δε φορτωνουν (2gb δε δοκιμασα ακομα). ο δε ανταπτορας για ipod οταν παιζει ακουγεται μονο απο τη μια πορτα και φορτιζει το κινητο πιο αργα απ οτι οταν το βαζεις στην πριζα..  η καμερα οπισθοπορειας, αγνωστο γιατι, δε δουλευει, ενω δουλευε αψογα με την παλια μου συσκευη.

 

κ να σκεφτεις οτι εβγαλα μια παλια kenwood που δουλευε απροβληματιστα για 5 χρονια μονο κ μονο επειδη δεν υποστηριζει sd, usb, κλπ. τα νευρα μου!! ατιμοι σχιστοματηδες!!  :fpc:  :fpc:  :fpc:

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα έτσι κάνει, χωρίς το κλειδί δεν ανοίγει.

Τελικά στο USB υποστηρίζονται mp3, mp4, avi αρχεία? ξέρει κανείς?

Ναι. Παιζει τα παντα. Το προβλημα; usb 2.0. Οποιος εχει προβλημα οπως εμενα η λυση ειναι να αγορασει usb 3.0 και παιζει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Energy,

μπορείς να μου πείς που είναι η έξοδος για εξωτερική κεραία που παρέχει ρεύμα?

Για να βάλω την κάμερα πίσω πρέπει να βγάλω καλύμα προφυλακτήρα κλπ? Κάπου πρέπει να τοποθετήσω και τον transmitter και το βαρελάκι.

Τελικά τα usb παίζουν mp3, mp4 format?

rearviewerisines1268v.png

Σε ευχαριστώ

Μια απο τις φυσες βγαζει καποια χυμα καλωδια, δηλαδη δεν καταληγουν καπου. Το ενα γραφει Antenna και ειναι για ηλεκτρικες κερεες (να τις πεταει εξω). Αυτο με το που ανοιγεις το ηχοσυστημα σου δινει 12V (και μονο τοτε) οποτε εκει εβαλα οτι χρειαζοταν ρευμα (η κερεα TV και η καμερα)

Για να βαλεις πισω καμερα, βγαζει ενα καλυμα που εχει (2 βιδες) και εχεις προσβαση στα καλωδια.

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

για πες μας ρε φιλε energy γιατι αρχισαν τα παρατραγουδα νωρις-νωρις κ σε μενα..

 

δυο φορες εμεινα απο μπαταρια τις τελευταιες μερες, κ να σκεφτεις πως εχω κ δυο μπαταριες πανω (η μια gel ηχοσυστηματος)!! ρε παιδια, οταν κλειδωνετε το αμαξι το βραδυ, τα κουμπια μενουν κ σε σας αχνοφωτισμενα σε λευκο χρωμα?? με την πρωτη συνδεσμολογια που καναμε με τον αδερφο μου ολα οκ απο ρευμα, αλλα δεν κρατουσε μνημες ραδιοφωνου,κλπ. μετα παρεμβαλαμε κανα δυο καλωδια απο την μαμα φισα για να κραταει τιε μνημες κ μαλλον εκει εντοπιζεται το προβλημα..

επιπλεον, η καρτα sd με το που ξεκιναει να φορτωνει κανει αυτοματα reset με το που παιζει 1-2 δευτερολεπτα κ τελικα σταματαει, οσο για τα usb, 4αρια και 8αρια δε φορτωνουν (2gb δε δοκιμασα ακομα). ο δε ανταπτορας για ipod οταν παιζει ακουγεται μονο απο τη μια πορτα και φορτιζει το κινητο πιο αργα απ οτι οταν το βαζεις στην πριζα..  η καμερα οπισθοπορειας, αγνωστο γιατι, δε δουλευει, ενω δουλευε αψογα με την παλια μου συσκευη.

 

κ να σκεφτεις οτι εβγαλα μια παλια kenwood που δουλευε απροβληματιστα για 5 χρονια μονο κ μονο επειδη δεν υποστηριζει sd, usb, κλπ. τα νευρα μου!! ατιμοι σχιστοματηδες!!  :fpc:  :fpc:  :fpc:

 

Μέχρι τώρα εγώ δεν έχω πρόβλημα μπαταρίας και το σύστημα κλείνει κανονικά όταν βγάζω το κλειδί, ούτε φωτάκια ούτε τίποτα και οι μνήμες όλες κανονικά.

 

Όσον αφορά την όπισθεν, παρόλο που δεν έχω κάμερα, μόλις βάζω όπισθεν, άμεσα το σύστημα μου βγάζει μήνυμα "No Signal".

 

doctordim, μάλλον κάτι έχεις κάνει λάθος στη συνδεσμολογία.

 

Σχετικά με το USB 4GB κάρτα που χρησιμοποίησα δεν διάβαζε, μόλις έβαλα 2GB την είδε αλλά για αρχεία mp4 μου έβγαζε άγνωστο format ίσωςχρησιμοποίησα την λάθος έξοδο από πίσω που είναι για WiFi αλλά και την usb έξοδο που χρησιμοποίησα την μπροστινή πάλι δεν αναγνώριζε το φορμάτ. 

Τώρα περιμένω κάρτα με usb 3.0 μήπως τελικά αυτή δουλεύει όπως είπε και ο babisgt

 

Ευχαριστώ Energy για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις φυσες βγαζει καποια χυμα καλωδια, δηλαδη δεν καταληγουν καπου. Το ενα γραφει Antenna και ειναι για ηλεκτρικες κερεες (να τις πεταει εξω). Αυτο με το που ανοιγεις το ηχοσυστημα σου δινει 12V (και μονο τοτε) οποτε εκει εβαλα οτι χρειαζοταν ρευμα (η κερεα TV και η καμερα)

Για να βαλεις πισω καμερα, βγαζει ενα καλυμα που εχει (2 βιδες) και εχεις προσβαση στα καλωδια.

 σ ευχαριστω energy, σιγουρα κατι εχω κανει με τη συνδεσμολογια κ πρεπει να το κοιταξω! απλα ο αδερφος μου που καταπιανεται γενικοτερα με ηχοσυστηματα κλπ δυσκολευτηκε λιγακι με το canbus και τα καλωδια του (πχ η φισα του erisin δεν βγαζει ξεχωριστα καλωδια για ρευμα και remote-μνημες οπως μου ειπε), οποτε εκει την καναμε τη βλακεια, εκανε κανα δυο επιπλεον ενωσεις.. 

 

θυμασαι τι χρωμα ειναι το καλωδιο της κεραιας που λες, ωστε να το τσεκαρω?

 

επισης για εξηγησε λιγο περισσοτερο αυτο με το καλυμμα τις 2 βιδες για την καμερα! δεν βγαζει no signal με την οπισθεν εμενα..

 

πεταγομαι να αγορασω φλασακι με usb 3.0 σε λιγο, να το δοκιμασω! αφου βαλω μπρος το αμαξι με τα καλωδια πρωτα..  :lol:  :lol:

Link to comment
Share on other sites

 σ ευχαριστω energy, σιγουρα κατι εχω κανει με τη συνδεσμολογια κ πρεπει να το κοιταξω! απλα ο αδερφος μου που καταπιανεται γενικοτερα με ηχοσυστηματα κλπ δυσκολευτηκε λιγακι με το canbus και τα καλωδια του (πχ η φισα του erisin δεν βγαζει ξεχωριστα καλωδια για ρευμα και remote-μνημες οπως μου ειπε), οποτε εκει την καναμε τη βλακεια, εκανε κανα δυο επιπλεον ενωσεις.. 

 

θυμασαι τι χρωμα ειναι το καλωδιο της κεραιας που λες, ωστε να το τσεκαρω?

 

επισης για εξηγησε λιγο περισσοτερο αυτο με το καλυμμα τις 2 βιδες για την καμερα! δεν βγαζει no signal με την οπισθεν εμενα..

 

πεταγομαι να αγορασω φλασακι με usb 3.0 σε λιγο, να το δοκιμασω! αφου βαλω μπρος το αμαξι με τα καλωδια πρωτα..  :laugh:  :laugh:

Επρεπε να συνδεσεις μονο τις φυσες και τιποτα αλλο. Μπορει φαινομενικα (και εμενα ετσι μου φανικε) να μην ειχε κιτρινο και κοκκινο (+) αλλα τελικα με το canbus και δεν τρωει ρευμα και δεν χανει μνημες...

Ξαναβαλτε τα οπως ειναι σαν μαμα και μην βαλετε επιπλεον ρευματα ουτε να αλλαξετε τις φυσες (ξερω, ενα pin περισευει... δεν πειραζει!!!)

Το χρωμα για την ηλεκτρικη κεραια δεν το θυμαμαι, αλλα βρε συ, εχει ταμπελακι

Πισω απο τη μεσα μερια του προφυλακτιρα εχει δυο βιδες στις ακρες... το βγαζεις και εχεις προσβαση σε κατι τρυπες που φτανουν μεχρι τα φωτα της πινακιδας...

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να συνδεσεις μονο τις φυσες και τιποτα αλλο. Μπορει φαινομενικα (και εμενα ετσι μου φανικε) να μην ειχε κιτρινο και κοκκινο (+) αλλα τελικα με το canbus και δεν τρωει ρευμα και δεν χανει μνημες...

Ξαναβαλτε τα οπως ειναι σαν μαμα και μην βαλετε επιπλεον ρευματα ουτε να αλλαξετε τις φυσες (ξερω, ενα pin περισευει... δεν πειραζει!!!)

Το χρωμα για την ηλεκτρικη κεραια δεν το θυμαμαι, αλλα βρε συ, εχει ταμπελακι

Πισω απο τη μεσα μερια του προφυλακτιρα εχει δυο βιδες στις ακρες... το βγαζεις και εχεις προσβαση σε κατι τρυπες που φτανουν μεχρι τα φωτα της πινακιδας...

 

τελευταια ενημερωση, οντως το προβλημα του usb που δεν φορτωνει λυνεται με στικακια usb 3.0! το βρηκαμε κ αυτο.. 

 

επανεφερα τη φισα στην πρωτη κατασταση κ φαινομενικα δεν τραβαει ρευμα τωρα(παλι δεν επαιρνε μπρος το πρωι βεβαια, αλλα ισως χρειαζεται να βαλω τις μπαταριες στο φορτιστη κ μετα να πω με σιγουρια). μνημες ραδιοφωνου ομως δε κραταει, ουτε τη ρυθμιση για τη φωτεινοτητα (day-night-auto) oποτε κ τρεμοσβηνει η οθονη, ενω ανοιγει απο την ημερομηνια και ωρα που αποθηκευσα τελευταια φορα.. καμια ιδεα κανεις??

 

σ ευχαριστω energy για τη βοηθεια, κ γενικοτερα ολους σας! πιστευω καποια μικρη λεπτομερεια ξεφευγει, που θα μου παει, θα τη βρω! α . οσο γα την καμερα, νομιζα πως μου ελεγες για καποια συγκεκριμενη συνδεσμολογια! την εχω ηδη περασει, απο το προηγουμενο συστημα, απλα η νεα οθονη δεν τη βλεπει νομιζω!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα οκ με τις μνημες, αν κ παιδευτηκαμε λιγο! ειχαμε αποσυνδεσει ενα καλωδιο απ την εργοστασιακη φισα για να συνδεσουμε την προηγουμενη οθονη κ δεν το ειχαμε ενωσει ξανα! τραβηξαμε κ ενα καλωδιο απο το διακοπτη προς το canbus, μην τα πολυλογω ολα ενταξει πλεον! 

επιπλεον, δεν τραβαει καθολου ρευμα, μιας κ κλεινει τελειως οταν βγει το κλειδι απο τη μιζα! εβαλα κ μια 100αρα μπαταρια, μιας κ η προηγουμενη βγηκε off τελικα!

 

ευχαριστω για τη βοηθεια! καλη ανασταση να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το φτηνοτερο μοντελο που δεν εχει canbus και tv mpeg4. Αλλα αφου ειναι ακριβως ιδιο, θελω να ρωτησω απο που μπορω να κατεβασω νεους χαρτες και προγραμα gps αν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες! Να κανω μια ερωτηση... Οταν βαζω οπισθεν μου βγαζει μια μαυρη οθονη αφου δεν εχω καμερα. Το προβλημα ειναι οτι τα γραματα ειναι αναποδα!! Και σε εσας ετσι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.