Jump to content
spentgr

Αγορά Πηγής Erisin Es1268V 8"

Recommended Posts

Έλα ντε, πέρασε η Παρακευή και σχεδόν πάει και το Σάββατο !!!

Link to comment
Share on other sites

'Εφτασεεεεεεεεεεε!!!!Έβγαλα μερικές νυχτερινές αλλά ξέμεινε από μπαταρία η φωτογραφική μηχανή (είναι ολίγον τι παλαιάς κοπής) και δεν μπορώ να τις ανεβάσω.Αύριο κάτι θα γίνει.

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη και Alexkserres για τα καλά σας λόγια.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.Πολύ καλή τηλεόραση απλά κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει πιο καλώδιο να απομονώσω για να μη σταματάει η tv όταν κινούμαι θα του ήμουν υπόχρεος.Το μπλε δόντι πολύ καλό,το gps άριστο,το usb και η microsd λειτουργούν και αυτά άψογα.Όσο για το ραδιόφωνο ,η λήψη είναι  καλή με το fakra που πήρα με ενισχυτή,χωρίς αυτό δεν ξέρω.Γενικώς πάντως η ποιότητα του ήχου είναι ίδια περίπου με του εργοστασιακού.Το μενού πολύ ωραίο και λειτουργικό.Το χρώμα και γενικότερα το περιβάλλον ταιριάζει πολύ με τον οεμ φωτισμό.Προσπαθώ να ανεβάσω ένα start logo πιο εκλεπτυσμένο αλλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να βρω με 16 bit σε bmp 800 X 480.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό από το firmware του δικού μου, είναι 480 * 272  δεν ξέρω αν βοηθάει.

 

azqf.png
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε rivol αλλά μου ζητάει σε bmp 800 X 480 16 bit.Aν υπάρχει τρόπος να γίνει θα σου ήμουν υπόχρεος.

Παραθέτω ορισμένες φωτό όπως υποσχέθηκα.

625509_412795605515980_1579577891_n.jpg  1452014_412794152182792_1247849296_n.jpg  1464666_412794238849450_1322249339_n.jpg

 

1461746_412793898849484_1106402081_n.jpg  1471967_412793685516172_1309453472_n.jpg  945808_412794992182708_869143620_n.jpg

 

1422601_412792372182970_1346253903_n.jpg  1450875_412795495515991_136168582_n.jpg  994066_412794568849417_1077900735_n.jpg

 

 

Μετά από 3 μέρες συμβίωσης υπάρχουν δυσάρεστα νέα.....

Το 1ο αφορά τον νυκτερινό φωτισμό.Το δεξί πάνω λεντ του eject δυστυχώς όπως παρατηρήσατε δεν ανάβει.Χθες το παρατήρησα,δεν νομίζω να κάηκε στα χέρια μου.Μάλλον έτσι ήταν και δεν το πρόσεξα.Το 2ο αφορά τη λήψη του ραδιοφώνου η οποία αν και έβαλα αντάπτορα fakra με ενισχυτή παρόλα αυτά μερικές φορές εν κινήσει χάνεται η ποιότητα της λήψης.Θα ελέγξω βέβαια μήπως δεν κούμπωσα χθες καλά τη κεραία επειδή έβγαλα τη κεντρική φίσα για να ενώσω το ροζ καλώδιο στη γείωση για να παίζει tv εν κινήσει.Επίσης μετά την επέμβαση αυτή αν έχω αφήσει δυνατά τη φωνή κατά το κλείσιμο της πηγής, όταν βάζω το κλειδί και ενεργοποιείται το radio ακούγεται ένα στιγμιαίο μπουμ στα ηχεία.Μάλλον θα το επαναφέρω το καλώδιο στην παλαιά του θέση....

Αυτά λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της λήψης, πρέπει να είχε και ένα βαρελάκι στην κεραία. Σε αυτό, πρέπει να δώσεις τάση, γιατί, είναι ο ενισχυτής σήματος.

Τάση μπορείς να δώσεις από ένα καλώδιο που έχει ταμπελάκι (ant 12v+) αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι απο τα προβληματα που συναντας γιωργο οταν αλλαζεις την εργοστασιακη οθονη. ευχομαι να ξεπεραστουν στο 100% τα θεματακια που αντιμετωπιζεις. στο δικο μου, η ποιοτητα της ληψης του ραδιοφωνου ειναι ισως και 50% πιο χαμηλη απο το μανησιο. και επισης κανει και τον ιδιο θορυβο ( μπουμ )  καπου καπου ομως. εκανα τα παντα αλλα στο τελος βαρεθηκα να ασχολουμαι και συμβηβαστηκα. και να φανταστεις οτι εδωσα σχεδον τα διπλασια χρηματα απο σενα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της λήψης, πρέπει να είχε και ένα βαρελάκι στην κεραία. Σε αυτό, πρέπει να δώσεις τάση, γιατί, είναι ο ενισχυτής σήματος.

Τάση μπορείς να δώσεις από ένα καλώδιο που έχει ταμπελάκι (ant 12v+) αν θυμάμαι καλά.

Έχω δώσει τάση κανοικά από το μπλε καλώδιο για την κεραία.Αυτό λέω σκέψου να μην είχε ενισχυτή.......

 

αυτα ειναι απο τα προβληματα που συναντας γιωργο οταν αλλαζεις την εργοστασιακη οθονη. ευχομαι να ξεπεραστουν στο 100% τα θεματακια που αντιμετωπιζεις. στο δικο μου, η ποιοτητα της ληψης του ραδιοφωνου ειναι ισως και 50% πιο χαμηλη απο το μανησιο. και επισης κανει και τον ιδιο θορυβο ( μπουμ )  καπου καπου ομως. εκανα τα παντα αλλα στο τελος βαρεθηκα να ασχολουμαι και συμβηβαστηκα. και να φανταστεις οτι εδωσα σχεδον τα διπλασια χρηματα απο σενα.

Ναι Ηλία το περίμενα αυτό σχετικά με το ράδιο αλλά όχι και τόση γκαντεμιά με το λεντάκι.....Σκέψου ότι έχει και πράσινο φωτισμό για να ταιριάζει στα skoda και δεν έχει πρόβλημα,φωτίζει κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

 ναι ειναι γκαντεμια. σκεφτεσαι να κανεις καμια επεμβαση για το λεντακι;

Έστειλα email στον κινέζο να δω τι μου προτείνει....

Ακόμη δεν πήρα απάντηση.Μάλλον κάνει τον κινέζο.... :p

Link to comment
Share on other sites

21e2krc.jpg

 

δοκιμασε το. καντο save και ανοιξε το με το paint των windows. Εκει κανε save as και στην επιλογη "save as type" επέλεξε 16 colour bitmap bmp. Πιθανως να χρειαζεται και το ιδιο ονομα με το αρχειο που θα αντικαταστησεις

 

Αλλιως στειλε μου mail να στο δωσω το εχω ετοιμο

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη λύπη (ή μήπως χαρά;) ανακοινώνω ότι το 8ιντσο μου, που φαίνεται και στη φωτογραφία μου (στο εικονίδιο) παρέδωσε το πνεύμα... Συγκεκριμένα, πρώτα έκαψε έξοδο (τη Left) και χθες έκαψε και την οθόνη! Έτσι χωρίς λόγο και χωρίς προειδοποιητικά σημάδια. Το έβγαλα, το ξαναέβαλα, έλεγξα συνδέσεις κλπ κλπ κλπ. Κινεζιές χείριστης ποιότητας.. Ξαναέβαλα το μαμά (και βλέπουμε..).


Το ματιάξαμε προχθές Γιώργο !

Link to comment
Share on other sites

21e2krc.jpg

 

δοκιμασε το. καντο save και ανοιξε το με το paint των windows. Εκει κανε save as και στην επιλογη "save as type" επέλεξε 16 colour bitmap bmp. Πιθανως να χρειαζεται και το ιδιο ονομα με το αρχειο που θα αντικαταστησεις

 

Αλλιως στειλε μου mail να στο δωσω το εχω ετοιμο

Ευχαριστώ πολύ!!!Το δοκίμασα ήδη  και γίνεται χάλια.Η επιλογή πρέπει να είναι για 160000000 χρώματα και όχι 16.

 

Με μεγάλη λύπη (ή μήπως χαρά ;) ανακοινώνω ότι το 8ιντσο μου, που φαίνεται και στη φωτογραφία μου (στο εικονίδιο) παρέδωσε το πνεύμα... Συγκεκριμένα, πρώτα έκαψε έξοδο (τη Left) και χθες έκαψε και την οθόνη! Έτσι χωρίς λόγο και χωρίς προειδοποιητικά σημάδια. Το έβγαλα, το ξαναέβαλα, έλεγξα συνδέσεις κλπ κλπ κλπ. Κινεζιές χείριστης ποιότητας.. Ξαναέβαλα το μαμά (και βλέπουμε..).

Το ματιάξαμε προχθές Γιώργο !

Μη μου πεις ρε Μάκη!!!Πολύ γκαντεμιά τι να πω...

Ε και το μάτι σίγουρα αρχίζω να το πιστεύω......

δεν είναι να λες τίποτα......

Τελικά η καλωδίωση επανήλθε στη παρθενική της κατάσταση.Το καλώδιο που έδωσα γείωση για να παίζει η tv εν κινήσει δεν χρειαζόταν διότι μέσα στο μενού υπήρχε αυτή η επιλογή.Τι να πω στραβομάρα ή από τα νεύρα μου από το λεντάκι που δεν άναψε ποτέ....

Ο κινέζος απάντησε.....

ζητάει να του στείλω βιντεάκι με το μηχάνημα όταν έχω αναμμένα τα φώτα για να δει το πρόβλημα.Έχουμε μέλλον πολύ.....να γεμίζει και η μέρα μου.Δεν είχα με τι άλλο να ασχοληθώ.....τέλος πάντων είδωμεν.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, σε περίπτωση που σου πει (ο Κινέζος) να το στείλεις πίσω, πόσα είναι τα μεταφορικά? Κατά την γνώμη μου, άν είναι πολλά, άστο έτσι (να μην το πιάνει και το μάτι  :shok: ). Έτσι κι αλλιώς δεν είναι λειτουργικό πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Ξέρω ότι είναι ξενερωτικό όταν συμβαίνει αυτό αλλά ίσως ένας τέτοιος συμβιβασμός να είναι συμφερότερος.

 

Όσο για το δικό μου, γκαντεμιά όντως! Δε βαριέσαι όμως, ίσως (όταν φτιάξουν λίγο τα πράγματα) να πάω για κανένα RNS μαμά μεταχειρισμένο ή κάτι πιο καινούριο. Βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσω πλήρη αντικατάσταση με άλλο καινούριο με δικά του έξοδα.Αυτό που θα στείλω πίσω υπολογίζω 30 ευρώ περίπου.

Αλλά ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα πει...

Link to comment
Share on other sites

μακη το φαγαμε....ασε το καινουργιο ξερουμε πως ειναι..μην βαλεις καν φωτογραφια!!!παντως και εγω θελω ρνς πλεον λογω μπαταριας...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι φίλε professor και ειδικά αν είσαι ψείρας με το αυτοκίνητο όπως εσύ, γίνεται ακόμα ποιο σπαστικό.

 

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα :sad:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ rivol.....

Το θέμα δεν είναι αν είσαι ή όχι πολύ ψείρας,αλλά λες γμτ την τύχη μου όλα σε μένα??

Πάντως υπάρχει η περίτωση να προβώ σε εγχείρηση και να αλλάξω μόνος μου το λεντάκι.

Αρκεί να μάθω ποιο (τύπο) ακριβώς είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ολη αυτή η τσαντίλα για ένα Led-άκι ? Σιγά τα ωά .. ρε Γιώργο..

 

Κώστας

Kαλμάρισα Κώστα δεν το συζητάω πλέον,αλλά την Κυριακή που το αντιλήφθηκα δεν μιλιόμουνα....

Πως σου φάνηκε δεν μου είπες???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ. Είναι πολυ-εργαλείο και αναβαθμίζει ουσιαστικά το αυτοκίνητο. 

 

Να σου πω και την γνώμη μου για το StartUp Screen και τον LOGO της VW. 

 

Μην το βάλεις, να το ξηλώσεις αμέσως και να βάλεις ετούτο εδω που σου στέλνω εγώ. Οποτε μπαίνεις στο αμάξι θα το βλέπεις και θα σου φτιάχνει το κέφι. 

 

6310587068_70269f017c.jpg
Light lullaby by polafol, on Flickr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα μου αρέσει πολύ. Είναι πολυ-εργαλείο και αναβαθμίζει ουσιαστικά το αυτοκίνητο. 

 

Να σου πω και την γνώμη μου για το StartUp Screen και τον LOGO της VW. 

 

Μην το βάλεις, να το ξηλώσεις αμέσως και να βάλεις ετούτο εδω που σου στέλνω εγώ. Οποτε μπαίνεις στο αμάξι θα το βλέπεις και θα σου φτιάχνει το κέφι. 

 

6310587068_70269f017c.jpg
Light lullaby by polafol, on Flickr

 

Πολύ καλό!!!!!!Την παντόφλα από τη γυναίκα πως θα τη γλυτώσω όμως??? :p :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.