Jump to content
Konstantinos87

Ήχος "Κοχλάσματος" Στον Χώρο Του Κινητήρα-1.2 Tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα!! :)

Έχω ένα polo 1.2 tsi και παρατήρησα ότι όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, και εφόσον είμαστε έξω δίπλα στο καπό(δεν ακούγεται στην καμπίνα) κάνει ένα ήχο σαν να κοχλάζει κάτι στιγμιαία, και πάλι μετά από λίγα δευτερόλεπτα κοκ..

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό; :help:

Σίγουρα δεν είναι η ιδέα μου και σίγουρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στα προηγούμενα αμάξια μου. Τονίζω ότι ακούγεται ενα στιγμιαίο "κλουχ" ανα τακτά χρονικά διαστήματα όταν ο κινητήρας δουλεύει στο ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! :)

Έχω ένα polo 1.2 tsi και παρατήρησα ότι όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, και εφόσον είμαστε έξω δίπλα στο καπό(δεν ακούγεται στην καμπίνα) κάνει ένα ήχο σαν να κοχλάζει κάτι στιγμιαία, και πάλι μετά από λίγα δευτερόλεπτα κοκ..

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό; :help:

Σίγουρα δεν είναι η ιδέα μου και σίγουρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στα προηγούμενα αμάξια μου. Τονίζω ότι ακούγεται ενα στιγμιαίο "κλουχ" ανα τακτά χρονικά διαστήματα όταν ο κινητήρας δουλεύει στο ρελαντί.

Κανείς γι' αυτό;

Επίσης να πω ότι το αμάξι το παρέλαβα πριν λίγες μέρες και παρατήρησα (με κρύο κινητήρα) ότι το παραφλού είναι ένα δάχτυλο πάνω από την ένδειξη max(έτσι μου το δώσανε εγώ δεν πείραξα κάτι). Δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται αυτό με τον ήχο που ανέφερα αλλά στο βιβλιαράκι διάβασα ότι το αντιψυκτικό δεν πρέπει να είναι πάνω από την max. Να πάω να τους το αναφέρω λέτε ή είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και σε μένα.

Από το αντιψυκτικό είναι πιστεύω.

Όταν πήγα για αλλαγή λαδιών συμπληρώσανε και τώρα είναι πάνω από το max. Όταν τους το είπα, μου είπαν μην το φοβάσαι. Δεν πειράζει αν είναι πάνω από το max. Εγώ πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφαιρέσω λίγο με μία σύριγγα για να δω αν θα σταματήσει και το κόχλασμα.

Link to comment
Share on other sites

@zafevolution: καταρχας χιλια ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω καινουργιο αυτοκινητο γιατι να το πειραξουν και να συμπληρωσουν τοσο πολυ! Κ παω στοιχημα οτι θα βαλαν νερο απο κανα ποτιστηρι!

Edited by Thunderer
Link to comment
Share on other sites

@zafevolution: καταρχας χιλια ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω καινουργιο αυτοκινητο γιατι να το πειραξουν και να συμπληρωσουν τοσο πολυ! Κ παω στοιχημα οτι θα βαλαν νερο απο κανα ποτιστηρι!

Τουλάχιστο σε Καβάλα και Ξάνθη αυτό δεν το κάνουν τα τελευταία δώδεκα χρόνια. Όσες φορές χρειάστηκε μου συμπλήρωσαν από το μπουκάλι του G12 (παλιότερα) και του G12++ πρόσφατα. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΧΡΕΩΣΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και σε μένα.

Από το αντιψυκτικό είναι πιστεύω.

Όταν πήγα για αλλαγή λαδιών συμπληρώσανε και τώρα είναι πάνω από το max. Όταν τους το είπα, μου είπαν μην το φοβάσαι. Δεν πειράζει αν είναι πάνω από το max. Εγώ πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφαιρέσω λίγο με μία σύριγγα για να δω αν θα σταματήσει και το κόχλασμα.

Για να σου φύγει κι εσένα η απορία, σήμερα αφαίρεσα παραφλού με μια σύριγγα, το πήγα μέχρι την ένδειξη max και μάντεψε... ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΟΧΛΑΖΕΙ!! :-)

Στις αντιπροσωπείες πρέπει να ξηλωθούν όλοι επειγόντως.

Link to comment
Share on other sites

xaxa εγω τα ξερω αυτα ρε συ και εγω στο max το εχω εγω παιδια εχω βρει τον δασκαλο μου ειναι αλητες αυτοι στην vw

Κάτσε ρε μεγάλε.. τι νομίζεις ότι είναι η vw;; Γατάκι είναι! Δεν ξέρουν εδώ τα αρχιμαστόρια και ξέρει η παράγκα η vw;

- Απιονισμένο νερό λέει ο κατασκευαστής;; Μαλακίες λέει! Νερό από βρύση να το δροσίσεις κιόλας!

- Έχει ένδειξη max ο κατασκευαστής;; Για φιγούρα ρε συ το έχει βάλει, min max και μ@@κιες τώρα. Βάλτου εκεί μέχρι να του βγεί απ' τον Κ@λο!

Κ έρχεσαι εσύ τώρα να μας πεις τι λέει το βιβλιαράκι..άσχετε!

Link to comment
Share on other sites

σε μενα τα λες αυτα κωστα??? εγω ειμαι κατα της αντιπρωσοπειας ρε συ...οταν λεω οτι εχω βρει το μαστορα μου εννοω οτι εχω το θειο μου και εχω σωθει απο τους αλητες στις αντιπρωσοπειες το μονο που ξερουνε ειναι πως θα σου χαλασουνε το αμαξι περισσοτερο παρα να στο φτιαξουνε ...

Link to comment
Share on other sites

σε μενα τα λες αυτα κωστα??? εγω ειμαι κατα της αντιπρωσοπειας ρε συ...οταν λεω οτι εχω βρει το μαστορα μου εννοω οτι εχω το θειο μου και εχω σωθει απο τους αλητες στις αντιπρωσοπειες το μονο που ξερουνε ειναι πως θα σου χαλασουνε το αμαξι περισσοτερο παρα να στο φτιαξουνε ...

Οχι ρε Γιωργο δεν τα λεω σε σενα. Εσυ καλα κανεις κ δεν πας στις αντιπροσωπειες. Απλα δεν αντεχω αλλο τον σταρχιδισμο κ την ασχετοσυνη τους.

Edited by Thunderer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είχα στουμπώσει με αντιπυκτικό (μόνος μου την έκανα την παπαλιά) βούτηξα μέσα μια πετσέτα wettex κι αφαίρεσα. Να δω τι άλλη πατέντα θα κάνουμε οι φουκαριάρηδες. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον. Να γελάσω, να κλάψω, να οργιστώ, να ουρλιάξω...

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει κι εσένα η απορία, σήμερα αφαίρεσα παραφλού με μια σύριγγα, το πήγα μέχρι την ένδειξη max και μάντεψε... ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΟΧΛΑΖΕΙ!! :-)

Στις αντιπροσωπείες πρέπει να ξηλωθούν όλοι επειγόντως.

Ωραίος.

Θα βγάλω και εγώ γιατί είναι μ@#@κες

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει κι εσένα η απορία, σήμερα αφαίρεσα παραφλού με μια σύριγγα, το πήγα μέχρι την ένδειξη max και μάντεψε... ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΟΧΛΑΖΕΙ!! :-)

Στις αντιπροσωπείες πρέπει να ξηλωθούν όλοι επειγόντως.

Θανκς αρχηγε με εσωσες!!! και εμενα βλακείες μου λεγανε.....

Edited by Mhtsotakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.