Jump to content
GolfCrete1.8T

Τι Λαδια Σε Vw Golf 1.8T 2002?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και παλι..

Επιτελους μετα απο καποιες χρονοβορες διαδικασιες ειμαι πλεον ενας περιφανος ιδιοκτητης ενος Vw Golf Mk4 1.8t..

Η ερωτηση μου ειναι πως θεωρω σωστο παροτι εχει κανει μεγαλο service το αμαξι στις 100.000κμ(τωρα εχει 105.000)να αλλαξω λαδια.Τι λαδια προτεινετε?Κανω καλα που θελω να τα αλλαξω νωριτερα η ειναι υπερβολη?Περιπου κοστος?Γιατι οσο να νε οι καιροι ειναι δυσκολοι.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω και παλι φιλε rouleman...

Ο προηγουμενος εβαζε motul 15-40...Δεν ξερω γιατι.Παντος γενικα δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη το προηγουμενου ιδιοκτητη και γιαυτο ψαχνομαι...Και κατι ακομα..Ποσο ειναι φυσιολογικο να καψει(λαδι)σε 4 με 5 χιλιαδες χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτοντας πας στην πολη λεει η γιαγια μου...Σε ευχαριστω και παλι...Θα κανω αλλαγη με 5-30.Μια off topic ερωτηση μιας και εισαι ψαγμενος...Τιμονι απο επομενα golf μπαινει στο δικο μας?(γιατι το δικο μου ειναι για πεταμα).

Link to comment
Share on other sites

Ρωτοντας πας στην πολη λεει η γιαγια μου...Σε ευχαριστω και παλι...Θα κανω αλλαγη με 5-30.Μια off topic ερωτηση μιας και εισαι ψαγμενος...Τιμονι απο επομενα golf μπαινει στο δικο μας?(γιατι το δικο μου ειναι για πεταμα).

Μπαίνει αλλά θέλει κόψιμο και πατέντα ή καλωδίωση του αεροσακου. Εκτός αυτού εάν διαβάσεις λίγο ξένα φόρα, θα δεις ότι είναι άγνωστο το εάν και κατά πόσο θα δουλέψει σωστά ο αεροσακος (αχρειαστος να είναι) και μάλιστα πολλοί λένε ότι επηρεάζεται και η λειτουργία των υπολοίπων. Ψάξε στο eBay.De έχει κάποια refurbished με 180 ευρώ στυλ r32 με ότι χρώμα ραφές θέλεις.

Επίσης με περίπου 20 ευρώ παίρνεις ένα σετακι με ότι χρειάζεται για να κάνεις το δερμάτινο σου τιμόνι καινούργιο.το αποτέλεσμα είναι άψογο, αλλά θέλει μπόλικη δουλειά και φυσικά βγαλσιμο το τιμόνι.

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Γυναικες οντως...Καλα εκανες και επεμεινες...Και γω το τριακτινο φοραω απλος ειναι παρα μα παρα πολυ φθαρμενο.Να φανταστεις εχει μεχρι και τρυπα το δερμα.και επειδη βρηκα ενα ωραιο GTI V τιμονι λεγα μηπως και μπει.Αλλα απο οτι βλεπω καλυτερα ενα τριακτινο το ιδιο απλα σε πολυ καλυτερη κατασταση...Σε ευχαριστω πααααρα πολυ παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει πολυ αυτο το σετακι...Που μπορω να το βρω?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170960287051

http://www.ebay.co.uk/itm/270888197848?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

ψάξε και στο youtube για βιντεο how to.

Εδω το τιμόνι

http://www.ebay.co.uk/itm/140662832108?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

να πω κ γω τη γνωμη μου επειδη εχω τοιδιο μοντελο 2003 ομωσ εγω φοραω χελιξ 5-40 κ ειμαι υπερευχαριστημενος κ δεν καιει καθολου λαδια,

κ τιμονι με το σημα R εχω επισης μαζι με αεργωγους r32 ολα μαζι ενα 400 περιπου κ λεβιες μη το ξεχασω απο γερμανια κ δερμα πολυ καλυτερο του μαμα κ πιο παχια στεφανη.απλα γαματο τιμονι.

αν θελεις να το δεις το εχω foto car,gr -2969784 αγγελια .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους.

Παντως απο οτι καταλαβα και απο οτι ρωτησα και απο εδω και απο γνωστους,μια σωστη επιλογη ειναι 5-30 για αυτο το αμαξι μιας και ειναι και τουρμπο.

Και το τιμονι φιλε πανο ειναι ολα τα λεφτα...Γενικα το αμαξι σου.Μπραβο.

Και κατι τελευταιο,αν γενικα αλλαζεις λαδια ανα 10.000κμ εισαι καλυμενος σωστα?

Link to comment
Share on other sites

5-30 θα βαλεις, εγω βαζω Castrol edge, τα περνω απο γερμανια ebay, 10,30€ το λιτρο, και συνηθως ειναι παραγωγης 6μηνου, εδω τα πουλανε 14-15€ το λιτρο, αν τα βρεις ποιο φτηνα απο 10,30€ παρτα, αν καταληξεις σε αυτα σου δεινω αν θες το λινκ να τα παραγκειλεις, και κανω αλαγη καθε 15000κμ. αν και ειναι για παραπανω

Απο εκει και περα οτι μαρκα θελεις βαζεις απλα να ειναι 5-30,

Καλα ειναι να ρωτησεις τον προηγουμενο ιδιωκτητη αν τον ξες, τι λαδια εβαζε, και αν θες συνεχιζεις με αυτα.

Θες για αλαγη με φιλτρο 4,5λιτρα.

Αυτα βαζω και εγω αλλα τα αλλαζω καθε 7500 χλμ! :D

Μπορεις να μου δωσεις το λινκ απο που τα περνεις?Εγω τα περνω 12 ευρω το λιτρο απο ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα,εγω βαζω ENEOS 5 30 και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος!Αλλα τα αλλαζω καθε 7500-8500 χλμ μαζι με φιλτρο λαδιου!!!Και απο τοτε που εβαλα αυτα τα λαδια μου καιει 300-400 ml στην αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Με ενα καλο 5-30 δηλαδη εισαι καλυμενος 100 τα 100 μεχρι τα 10.000 χιλιομετρα...

Και εγω απο οτι ξερω δεν συμφερει να παρεις μονο για μια αλλαγη γιατι με τα μεταφορικα ειναι σαν να τα πειρες απο ελλαδα.Αμα τωρα παρεις για 3 αλλαγες συμφερει και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο τα κρατας, αστα κι'αλλο, αντεχουν για 30000κμ λενε, εγω παντα ανα 15000κμ τα αλαζω, και σχετικα δεν μαυριζουν πολυ και τελευταια που κατεβασα κεφαλη, δεν ηταν και τοσο λερωμενος ο κινητηρας εσωτερικα.

ο πωλητης ειναι αυτος. συμφερει πχ να παρεις πολλα μιας και τα μεραφορικα για 2ο ή 3ο πακετο ειναι ιδια. εγω πχ τελευταια ειχα παρει για 3 αμαξια λαδια και βγηκε το λιτρο ακομα πιο χαμηλα απο 10€

http://myworld.ebay....984.m1543.l2533

Eγω παντως που αλλαζω λαδια-φιλτρο λαδιου-φιλτρο βενζινης καθε 7.500χλμ(1 χρονο θελω περιπου για να τα κανω) τα λαδια βγαινουν αρκετα σκουρα....

Link to comment
Share on other sites

MOTUL 300 V ΓΝΩΜΗ Μ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΊΓΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ VW ΠΑΙΖΕΙ ΤΡΕΛΗ ΜΙΖΑ Για τα λαδιαα τα ψαστρολ και ειναι ψιλοαχρηστα παιδια 15 ευρω το λιτρο κανει το μοτθλ και ειναι κοριφη.για μενα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Τα λάδια που παιρνετε από εξω υπάρχουν και στην Ελλάδα κατω απο 12 ευρω!



Που? απο εξω βγενουν 10,5 το λιτρο, αν μου πεις ποιος τα δινει εδω ελλαδα 10€ και να μου τα φερει και σπιτι μου θα τα παρω απο αυτον. Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.