Jump to content
GolfCrete1.8T

Τι Λαδια Σε Vw Golf 1.8T 2002?

Recommended Posts

Ειδα το λινκ που παίρνεις εσύ τα λάδια και έπαθα πλάκα!!

Τo Mobil ESP εδω το παίρνω 11 ευρώ ο γερμανός το εχει 7!!!!! Αλλα ειναι 20 ευρώ τα μεταφορικά αλλά αν μαζευτουν 3 ατομα να πάρουν μαζί έρχονται πάμθηνα! Αν πάρεις μόνος σου ισως δεν συμφέρει

Εγω απο εδώ παίρνω

11.95 τα FST κιολας

http://www.e-antallaktika.com.gr/castrol-edge-sae-5w30-1-lt.html

Αν είσαι Αθήνα πας και τα παίρνεις απο εκει αλλιως με μεταφορικά δεν συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το λινκ που παίρνεις εσύ τα λάδια και έπαθα πλάκα!!

Τo Mobil ESP εδω το παίρνω 11 ευρώ ο γερμανός το εχει 7!!!!! Αλλα ειναι 20 ευρώ τα μεταφορικά αλλά αν μαζευτουν 3 ατομα να πάρουν μαζί έρχονται πάμθηνα! Αν πάρεις μόνος σου ισως δεν συμφέρει

Εγω απο εδώ παίρνω

11.95 τα FST κιολας

http://www.e-antallaktika.com.gr/castrol-edge-sae-5w30-1-lt.html

Αν είσαι Αθήνα πας και τα παίρνεις απο εκει αλλιως με μεταφορικά δεν συμφέρει

Αυτά ειναι τα longlife??

Link to comment
Share on other sites

ολα τα 5w30 ανεξαρτητα την μαρκα αν πληρουν προδιαγραφές VW 504/507 ειναι longlife για 2 χρονια ή 30.000χμ

Αλλα καλό ειναι να τα αλλάζουμε στα 15.000χμ ή στον χρόνο(Ελληνική νοοτροπία, στην γερμανια τα κρατάνε 30.000χμ) . Αν θες να αλλαζεις πιο νωρις λαδια πχ καθε 7.5000χμ μπορείς να βάλεις VW502 προδιαγραφή που ειναι 5w40 λάδι αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

ολα τα 5w30 ανεξαρτητα την μαρκα αν πληρουν προδιαγραφές VW 504/507 ειναι longlife για 2 χρονια ή 30.000χμ

Αλλα καλό ειναι να τα αλλάζουμε στα 15.000χμ ή στον χρόνο(Ελληνική νοοτροπία, στην γερμανια τα κρατάνε 30.000χμ) . Αν θες να αλλαζεις πιο νωρις λαδια πχ καθε 7.5000χμ μπορείς να βάλεις VW502 προδιαγραφή που ειναι 5w40 λάδι αν δεν κανω λαθος

Σε ευχαριστω! Να σου ομολογήσω κατι; Οταν πήγα να πάρω το αμάξι μου μίλησαν για longlife service και 30.000χλμ αλλαγη λαδιων. Και ενθουσιάστηκα λέω τι γίνεται που φτάσαμε! Με το που παρέλαβα το αμάξι όμως ως επόμενο σέρβις μου ορισανε τα 15.000χλμ. Και λέω τι δουλεμα ειναι αυτό. Μετά μου διευκρίνισαν ότι ο λόγος που δεν τηρούνται τα 30.000 ειναι ότι στα 15.000 ειναι καλύτερα :Ο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι υποχρεωμενος να πας στα 15.000 . Με επικοινωνια μου με Kosmocar Moυ ειπαν οτι για να εισαι οκ με την εγγυηση το μονο που κοιτανε αν εχεις κανει το σερβις των 30.000χμ ή των δυο χρονων (για οσα αυτοκινητα ερχονται ρυθμισμενα με longlife service)

Αν δεν στο ειχαν αλλαξει δηλαδη θα μπορουσες στον εναν χρονο να πας εκτος αντιπροσωπειας να τα αλλαξεις με 10 ευρω τα λαδια και στα 2 χρονια να πας αντιπροσωπεια

Εμενα γραφει στο καντραν οτι θελω για το πρωτο σερβις αλλα 19.000χμ (εχω 11.000χμ τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Για το 20VT σου μπορείς να βάζεις λάδια 5w40 πχ. Castrol Magnatec αλλαγές αυστηρά κάθε 7500 μαζί με φίλτρο.

Πολύ καλό λάδι είναι και το 300V που είπε ένας φίλος πριν!

Μετά τις 150-200.000 αν κρατήσεις το μοτέρ καλό είναι να πας σε 10w40 πχ. Castrol Magnatec λόγω ανοχών που αναπόφευκτα δημιουργούνται.

Τα 5w30 δεν είναι ότι καλύτερο για 20VT, είναι άριστα για BMW-Tfsi-Tsi κλπ.. Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος πάνω με την 502 οδηγία/προδιαγραφή αν πάρεις λάδια είσαι μια χαρά και αλλαγές ανά 7500.

Άσε τα long life και την οικονομία. Το λάδι είναι η ζωή του μοτέρ για όσους δεν καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ από το Link που έδωσε ο φίλος Rouleman! Πήρα μαζί με ενα φιλαρακι λαδια και μοιραστήκαμε τα μεταφορικά !

Μου βγήκε 36 ευρώ 4 μονόλιτρα Mobil 1 ESP 5W30 .

7,20 το λιτρο το δίνει ο Γερμανός!!! Ελπίζω να μην είναι τηγανόλαδα ... Και το καλύτερο?? 1/1/13 Τα έστειλε!!! Ενώ στην Ελλάδα δεν δουλεύει ΤΙΠΟΤΑ τετοια μέρα

Link to comment
Share on other sites

Τηγανολαδα.!!!! χαχαχ.!!

Οχι, εγω 2 φορες εχω παρει απο τον συγγεκριμενο, και το καλο να πω ειναι οτι ειναι φρεσκα, δηλ, παραγωγης μεσα στο 6μηνο, ενω αυτα που επερνα απο εδω ειναι χρονου και βαλε, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο. πριν ενα χρονο που πηρα τα edge, μου εχε στηλει τα καινουρια αυτα με το προσθετο, που εδω που ειμαι εγω δεν υπηρχαν τοτε.

Πόσες μέρες έκαναν να έρθουν?

Σου ειχε δώσει tracking number για να βλέπεις που είναι η αποστολή? Γιατί εμενα δεν μου έδωσε .

Ευχαριστώ πάντως για το Λινκ που μοιράστηκες ακόμα και δυο ατομα που παραγγείλαμε κερδισμένοι βγήκαμε , από και πάνω δεν το συζητώ ειναι ΤΣΑΜΠΑ αλλά στέλνει μόνο μέχρι 25 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην παρεα!!!

Βρηκα λαδια MOTOREX 5-40 με 12 εθρω το λιτρο και φιλτρο ΜΑΝ γνησιο με 7 ευρω μιας και το δικο μου παιρνει χαρτινο και ειναι φτηνοτερο.

Επειδη εχω και μηχανη ΚΤΜ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ΜΟΤΟΡΕΧ λεω να κανω μια αλλαγη και να δω..Ελπιζω να μην πιω πορτοκαλαδα μιας και δεν εχω ξαναδιαβασει στο φορουμ αλλο αντιστοιχο περιστατικο να εχει βαλει καποιος MOTOREX!!!

Link to comment
Share on other sites

10 μερες κανανε να ερθουνε, μου τα εφερε ο ταχυδρομος σπιτι μου, αλλα δεν με βρηκε μου αφησε σημειωμα και πηγα τα πηρα εγω την αλλη μερα.

Λογικα αν εισαι απο αθηνα θα τα παρεις ποιο γρηγορα, γιατι νωμιζω πρωτα πανε στα κεντρικα αθηνα και μετα μοιραζονται, αριθμο δεν μου εδωσε και δεν ζητησα.

Ταχυδρόμος?? Εμένα με DHL Courier έρχονται από οτι μου είπε ,Εκτός και αν η DHL στην Γερμανια ειναι κάτι σαν τα ΕΛΤΑ οπότε οταν έρχονται εδώ αναλαμβάνει τα ΕΛΤΑ αλλα νομίζω και ελλάδα εχει DHL οπότε δεν θα τα φέρει αυτή? Εγώ του ζήτησα και κωδικό αποστολής αμέσως μου τον έδωσε ..

Καλησπερα και παλι στην παρεα!!!

Βρηκα λαδια MOTOREX 5-40 με 12 εθρω το λιτρο και φιλτρο ΜΑΝ γνησιο με 7 ευρω μιας και το δικο μου παιρνει χαρτινο και ειναι φτηνοτερο.

Επειδη εχω και μηχανη ΚΤΜ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ΜΟΤΟΡΕΧ λεω να κανω μια αλλαγη και να δω..Ελπιζω να μην πιω πορτοκαλαδα μιας και δεν εχω ξαναδιαβασει στο φορουμ αλλο αντιστοιχο περιστατικο να εχει βαλει καποιος MOTOREX!!!

Τα motorex λογω KTM και εγω :) και εγω τα ξέρω αλλά δεν ήξερα οτι βγάζει και για αυτοκίνητα ... είναι οντως για αυτοκίνητο ή πήρες για μηχανή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανονικά για τις θερμοκρασίες που έχουμε εμείς εδώ το καταλληλότερο λάδι είναι το 5w-40, άντε βαριά το 10w-40, το 30άρι είναι αρκετά ψιλό για τον κινητήρα αυτόν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δε νομίζω να χρησιμοποιείται 10w/40 για 20vt...χωρίς να είμαι σιγουρος μπορείς να παιξεις με 0w/30 5w/30

5/30 και 10/40 περνει σιγουρα 100% αρκει να ειναι πληρος συνθετικα με το 10/40 να χρησιμοποιετε σε αυτα που εχουν θεμα με μεγαλη κατανάλωση λαδιου...τωρα για 5/40 δεν ξερω γιατι ειναι πολυβαλβιδο τουρμπο το μοτερ και οχι μιξερακη ισος φανταζει κατι ιδανικο αφου ειναι μεταξυ του 5/30 και 10/40.

Link to comment
Share on other sites

5w40 με προδιαγραφες 502

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.