Jump to content
AntPri

Polo 1.6 Tdi Dsg7

Recommended Posts

Επειδή βλέπω οτι πάς να το "φτιάξεις". Το DSG 7 εχει αντοχή μέχρι τα 250nm ροπής. Ηδη το αυτοκίνητο βγάζει 22, οπότε με την αύξηση ιπποδύναμης πάμε πάνω απο 30. Εχεις ρωτήσει σχετικά? Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το συγκεκριμένο, θα ήθελα επίσης αν το έχει κανείς, ή μόλις το πάρεις κάποια νουμερα για πραγματική κατανάλωση.

Το ίδιο DSG7 το φοράνε τα 1.4 TSI και τα 1.8 TSI που παίρνουν πολυ βελτίωση . Μονο προγραμμα να βάλεις σε 1.4 TSI είσαι στα 210 άλογα με 30 κιλα( dsg) και αντέχει ΆΝΕΤΑ ας μην μιλήσω πλέον για 1.4 TSI 290 άλογα υβριδικό με τραπέζι ροπή στα 33 κιλα...

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Από καρεντα το πήρα! Στο Μαρούσι!!... Θα ψαχτω λιγο με εγγυήσεις κλπ κ έφυγε για προγραμματακι στον Κριτωνα η στην revo...!

Καλοριζικο και πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα αδερφε.Θυμασαι ποτε το παραγγειλες?Εγω το ειχα περαγγειλει τελος Νοεμβρη και αυτην τη βδομαδα θα παραλλαβω και εγω απο την καρεντα αμαρουσιου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το δικό μου (1.6 DSG) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Με χαλαρή οδήγηση μέσα στη πόλη παίζει στα 4,8-5,5 ! Φοραω 16αρες με 215 πάτημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Επανέρχομαι στο τοπικ! Έχοντας το αυτοκίνητο 8 μήνες κ 17000χλμ περάσαμε μια βολτα απο Etuners για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου ! Τα αποτελέσματα παρα πολυ θετικά! Το αυτοκίνητο απλά μεταμορφώθηκε ! Η κατανάλωση με βαρύ πόδι ανεβαίνει 2 λίτρα αλλα σε χαλαρούς ρυθμούς παραμένει όπως παλιά!

Τράβηξα ενα βιντεακι στα γρήγορα με την GoPro! Ελπίζω μεσα στις μέρες να τραβήξω ενα καλύτερο!

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Επανέρχομαι στο τοπικ! Έχοντας το αυτοκίνητο 8 μήνες κ 17000χλμ περάσαμε μια βολτα απο Etuners για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου ! Τα αποτελέσματα παρα πολυ θετικά! Το αυτοκίνητο απλά μεταμορφώθηκε ! Η κατανάλωση με βαρύ πόδι ανεβαίνει 2 λίτρα αλλα σε χαλαρούς ρυθμούς παραμένει όπως παλιά!

Τράβηξα ενα βιντεακι στα γρήγορα με την GoPro! Ελπίζω μεσα στις μέρες να τραβήξω ενα καλύτερο!

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

 

Για πες . . . . . . . . .  :cigar:

δύναμομέτρηση πριν και μετά έκανες . . . . . ?

Είδες διαφορά καλή . . . . . ?

Είναι ροπάτο απο τα χαμηλά . . . . ?

Περίπου πόσο σου πήγε . . . ?

Με την εργοστασιακή εγγύηση τι παίζει . . . . ?

Link to comment
Share on other sites

Για πες . . . . . . . . . :cigar:

δύναμομέτρηση πριν και μετά έκανες . . . . . ?

Είδες διαφορά καλή . . . . . ?

Είναι ροπάτο απο τα χαμηλά . . . . ?

Περίπου πόσο σου πήγε . . . ?

Με την εργοστασιακή εγγύηση τι παίζει . . . . ?

Δυναμομετρηση δεν έκανα. Θα έπρεπε; Δεν εχω κ κανένα αμάξι πολλών δυνατοτήτων οπότε τη θεώρησα λιγο άσκοπη ! Ειδα πολυ καλή διαφορα , τα 180-200χλμ πχ απο εκεί που τα έπιανε με λιγο ζόρι τωρα τα φτάνει αρκετά εύκολα . Συνεχίζει να ειναι ροπατο απο χαμηλά , κ δίνει καλα μέχρι τις 4000-4200 rpm . Τιμη επιτρέπεται να πω; Δεν ξέρω . Χοντρικα πάνω απο 300 κ κάτω απο 400 ! Όσο για την εγγύηση εχω κάποιες γνωριμίες . Ας ελπίσουμε πως δεν θα συμβεί κάτι κακό .

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δυναμομέτρηση κάνεις περισσότερο για να τσεκάρεις το πριν με το μετά. 

Σου το ρύθμισαν στον δρόμο δηλαδή όχι σε δυναμόμετρο και μετά στο δρόμο?

Πάντως είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα . . . . .?

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι και τα custom προγραμματα ειναι κατι, στο περνάνε το βλε΄πουν στον δρομο αν ειναι οκ και εφυγες . Σαν κονσερβα δηλαδη ! Αν εχεις καποιο αλλο setup ναι θελει ρυθμισμα .
Εχουν φτιαξει καποια file και τα περνάνε

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι και τα custom προγραμματα ειναι κατι, στο περνάνε το βλε΄πουν στον δρομο αν ειναι οκ και εφυγες . Σαν κονσερβα δηλαδη ! Αν εχεις καποιο αλλο setup ναι θελει ρυθμισμα .

Εχουν φτιαξει καποια file και τα περνάνε

Αι καλά . . . . άν είναι έτσι βάζω και παράλληλο που δεν χάνει την εγγύηση και είμαι κομπλέ. Εγώ πχ δεν δίνω περίπου 400 ευρώ για να κοπια .

Εγώ ξέρω οτι όταν πας για αλλαγή χαρτογράφησης το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου πάνω στο δυναμόμετρο και μετά το περπατάς στον δρόμο για επαλήθευση.

Σε καμία περίπτωση δεν φέρω γνώμη για e-tuners η για το συγκεκριμένο polo.

Εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο παραλληλος ειναι για τα μπαζα , δεν εχεις πλεον δικλιδες ασφαλειας κλπ κλπ χιλιες φορες remap στον μαμα εγκεφαλο.
Ναι φυσικα κανεις οτι θες στο custom προγραμμα στα γουστα σου και στο ρυθμιζουν οπως θες, αλλα εχουν ετοιμα file δοκιμασμενα για το καθε μοτερ που σιγουρα καλυπτουν τις αναγκες σου .
Ξερεις ποσους χαρτες εχει ενας εγκεφαλος αν καθοντουσαν για τον καθενα να ρυθμισουν οπως θελει το αμαξι .... εχουν ετοιμα files και κανουν ενα fine tuning αν θες κατι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Μου το ρύθμισαν όπως λέει ο φίλος winner ! Το φορεσαμε κ βγήκαμε στο δρόμο κ το τεσταραμε! Θα κάνω κ μια δυναμομετρηση έτσι πιο πολυ για να μου φύγει η απορία . Φαντάζομαι όμως πως θα ειναι στα ιδια επίπεδα με τους υπόλοιπους όπως revo , overload , κλπ κλπ ! Πάντως ειμαι ευχαριστημένος απο επιδόσεις !

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο παραλληλος ειναι για τα μπαζα , δεν εχεις πλεον δικλιδες ασφαλειας κλπ κλπ χιλιες φορες remap στον μαμα εγκεφαλο.

Ναι φυσικα κανεις οτι θες στο custom προγραμμα στα γουστα σου και στο ρυθμιζουν οπως θες, αλλα εχουν ετοιμα file δοκιμασμενα για το καθε μοτερ που σιγουρα καλυπτουν τις αναγκες σου .

Ξερεις ποσους χαρτες εχει ενας εγκεφαλος αν καθοντουσαν για τον καθενα να ρυθμισουν οπως θελει το αμαξι .... εχουν ετοιμα files και κανουν ενα fine tuning αν θες κατι διαφορετικο

Κοίτα να δεις προσωπική εμπειρία δεν έχω απο παράλληλο εγκέφαλο σε δικό μου αμάξι.

Ξέρω οτι παλιά απλά κορόιδευαν την ECU για να πετύχουν τις όποιες καλύτερες επιδώσεις.

Πλέον έχουν την δυνατότητα μέχρι και επακριβώς ρύθμιση κλπ πάνω στο δυναμόμετρο για ακριβώς όπως το θές, μπορείς να το απενεργοποιήσεις όποτε θες , ''δεν χάνεις εργοστασιακή εγγύηση'' και φοράνε πάρα πολλοί έξω και ειδικά στα diesel και έχει και 2 χρόνια εγγύηση σαν συσκευή.

Είμαι υπέρ του remaping αλλά αν έκανα τώρα κάτι όσο είμαι στην εγγύηση θα έβαζα παράλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο εξωτερικος εγκεφαλος δεν εχει τις δικλιδες ασφαλείας που εχει ο μαμα τις οποιες ο προγραμματιστης δεν καταργεί !.
Πχ αν διαβασει παραπανω πιεση κανει πιο πλουσιο το μιγμα για να μην σπάσεις
αν διαβασει μεγαλες θερμοκρασιες καυσαεριων παλι κανει το μιγμα πλουσιο για να μην σπάσεις
knock sensors ....
χιλια δυο!
Στο εξωτερικο βάζουν παραλληλους εγκεφαλους γιατι σε καποιες χωρες η φορολογια παει με τα αλογα .
Η εγγυηση δεν χάνεται με το remap στον μαμα εγκεφαλο ;) εξαλου το προγραμμα οποτε θελήσεις βγαίνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχουν έγκριση TUV πλέον όλοι οι παράλληλοι 2 χρόνια εγγύηση συσκευής + ζημιάς λόγο αυτού σε remap δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο, και για την εγγύηση την χάνεις απο την στιγμή που παρεμβαίνεις στον εγκέφαλο . . . . δεν γίνεται απο 90 ps να το σηκώσω 136ps και 2 bar πίεση με remap και να περιμένω οτι αν σκάσει το μοτέρ να φέρουν άλλο στην vw μέσα στην εγγύηση. . . . . . 

Μακάρι να γινόταν να είχαμε εγγύηση για οποιαδήποτε μετατροπή . .. . . . . 

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται αλλα οκ ...
Και το remap εχει εγγυηση (για τον εγκεφαλο) αλλα και εγγυηση καλης λειτουργιας δηλαδη οτι θα δουλευει σωστα το μοτερ(εκτος αν εχει μηχανικο προβλημα)
TUV μπορει να παρει εγκριση ο παραλληλος σαν συσκευη οτι ειναι οκ

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχουν έγκριση TUV πλέον όλοι οι παράλληλοι 2 χρόνια εγγύηση συσκευής + ζημιάς λόγο αυτού σε remap δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο, και για την εγγύηση την χάνεις απο την στιγμή που παρεμβαίνεις στον εγκέφαλο . . . . δεν γίνεται απο 90 ps να το σηκώσω 136ps και 2 bar πίεση με remap και να περιμένω οτι αν σκάσει το μοτέρ να φέρουν άλλο στην vw μέσα στην εγγύηση. . . . . .

Μακάρι να γινόταν να είχαμε εγγύηση για οποιαδήποτε μετατροπή . .. . . . .

Προσωπικά πριν 6 μήνες ειχα βάλει παράλληλο της racechip στο jeep patriot 2.0 πετρέλαιο και δεν δούλευε καλα το μοτέρ . Έκανε κοψίματα κ τέτοια! Τζάμπα τα 200€

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του remaping απλά θα ήθελα να μην είχα πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου μου. Μιας και είναι επαγγελματικό . . . . .

Έχω φίλο σε diesel tdi μοτέρ του group vag 1,9tdi με racechip μια χαρά και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος . . . . . http://www.racechip.com/chiptuning/volkswagen/golf/4-1j/1-9-tdi-74kw/index.php 

Βασικά το cr ultimate της race chip είναι το πιο εξελιγμένο της εταιρίας καμία σχέση με το απλό που είχες στο jeep και το παιδί στο golf και σε πολλά forum είχαν θεματάκια με το απλό race chip.

 

Προσωπικά μέχρι και τα 4 χρόνια που έχω εγγύηση θα έβαζα παράλληλο για να μην την χάσω και αν έμενα ευχαριστημένος θα το κρατούσα. Εκτός εγγύησης θα έκανα remap φτιαγμένο ακριβώς στις ανάγκες μου. 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να βαλεις προγραμμα εντος εγγυησης ωστε οτι βγάλει να το περάσεις οχι εκτος και να τα πληρώνεις απο την τσεπη σου .
Η εγγυηση δεν χάνεται ακομα και με προγραμμα να πας στην αντιπροσωπεια για να αλλαξεις εντος εγγυησης μια αντλια υψηλης πχ ή μια τρομπα νερου ή πολλαπλασιαστες δεν σου λενε τιποτα τωρα σε χοντρη βλάβη πχ σπασμενο μοτέρ χτυπα ξύλο βγάζεις το προγραμμα και πας

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν στέκει αυτό που λες δεν επαληθεύεται από τους όρους εγγύησης και κάθε φορά που μπαίνει στο διαγνωστικό νωμίζω οτι φαίνεται χώρια που και να ΤΟ βγάλεις αποθηκεύονται οι μέγιστες τιμές πίεσης τουρμπίνας πχ. Για παράδειγμα αν δούλευες 2,5bar θα ΤΟ κρατήσει επ αόριστον η ecu έτσι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.