Jump to content
GolfCrete1.8T

Plati Dip Πλαστικοποιητης Ζαντων Και Αμαξωματος Σε Σπρει!

Recommended Posts

Καλησπερα.

Σερφαροντας στο ιντερνετ επεσε στην αντιληψη μου αυτο το προιον.Ειναι σε μορφη υγρου(σπρει η τενεκεδακι με χρωμα)το οποιο ειτε με το σπρει ειτε με πιστολι βαφης περνας οποιοδηποτε μερος του αυτοκινητου (4-5 χερια) και οποτε το βαρεθεις η για οποιοδηποτε λογο θελεις απλα ανασηκωνεις μια ακρη του και το ξεκολας σαν αυτοκολλητο χωρις να αφηνει κολλες η υπολειματα απο κατω.Καθαρη δουλεια.

Η ερωτηση μου ειναι αν το εχει χρησιμοποιηση κανεις εως τωρα απο σας και κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος.

Η παρουσιαση παντος που γινεται γενικα και σε αλλα φορουμ αλλα και γενικα στο ιντερνετ ειναι εκπληκτικη γιατι δεν χρειαζετε ουτε πραιμερ ουτε τριψιμο πριν ουτε τιποτα.Ενα καλο καθαρισμα με καποιο αλκοολουχο υγρο και ειναι ετοιμο για βαφη.Και εχουν γινει και πολλα τεστ με πιεστικα μηχανηματα και βουρτσες και ολα καλα.

Απλα επειδη ειναι αλλιως οταν παρουσιαζεις κατι για να το πουλησεις και διαφορετικα οταν το χρησιμοποιησης παρακαλω τα φωτα σας και τις γνωμες σας.

Αν πατησετε στο youtube απλα plasti dip βγαζει παρα πολλα αποτελεσματα.Απο βαψιμο εμβληματων μεχρι ζαντων και ολοκληρων αμαξωματων.

Αναμενω γνωμες γιατι μαλλον την πεμπτη που ξανα ανοιγουν τα μαγαζια θα παρω 3 σπρει να περασω τις ζαντες μου μαυτο ματ μιας και ειναι σε "μαυρο" χαλι!!!

Edited by Γιωργος Κρητη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σερφαροντας στο ιντερνετ επεσε στην αντιληψη μου αυτο το προιον.Ειναι σε μορφη υγρου(σπρει η τενεκεδακι με χρωμα)το οποιο ειτε με το σπρει ειτε με πιστολι βαφης περνας οποιοδηποτε μερος του αυτοκινητου (4-5 χερια) και οποτε το βαρεθεις η για οποιοδηποτε λογο θελεις απλα ανασηκωνεις μια ακρη του και το ξεκολας σαν αυτοκολλητο χωρις να αφηνει κολλες η υπολειματα απο κατω.Καθαρη δουλεια.

Η ερωτηση μου ειναι αν το εχει χρησιμοποιηση κανεις εως τωρα απο σας και κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος.

Η παρουσιαση παντος που γινεται γενικα και σε αλλα φορουμ αλλα και γενικα στο ιντερνετ ειναι εκπληκτικη γιατι δεν χρειαζετε ουτε πραιμερ ουτε τριψιμο πριν ουτε τιποτα.Ενα καλο καθαρισμα με καποιο αλκοολουχο υγρο και ειναι ετοιμο για βαφη.Και εχουν γινει και πολλα τεστ με πιεστικα μηχανηματα και βουρτσες και ολα καλα.

Απλα επειδη ειναι αλλιως οταν παρουσιαζεις κατι για να το πουλησεις και διαφορετικα οταν το χρησιμοποιησης παρακαλω τα φωτα σας και τις γνωμες σας.

Αν πατησετε στο youtube απλα plasti dip βγαζει παρα πολλα αποτελεσματα.Απο βαψιμο εμβληματων μεχρι ζαντων και ολοκληρων αμαξωματων.

Αναμενω γνωμες γιατι μαλλον την πεμπτη που ξανα ανοιγουν τα μαγαζια θα παρω 3 σπρει να περασω τις ζαντες μου μαυτο ματ μιας και ειναι σε "μαυρο" χαλι!!!

χμ.. θετικα:

1 ευκολο βαψιμο

2 δεν θελει πολυ προεργασια (ξυσιμο ασταρωμα κτλ)

3 χαμηλο κοστος

4 ευκολα αφαιρειται σε περιπτωση που επιθυμεις να επαναφερεις την ζαντα στο χρωμα κατασταση που ηταν

5 σε περιπτωση γρατσουνιας γδαρσιματος εφαρμοζεις τοπικα

αρνητικα:

1 δεν εχει μεγαλη αντοχη στο χρονο (κοπελα που το ειχε στο εξαμηνο ειχαν αφαιρεθει κομματια δεν το προσεχε ιδιαιτερα)

ποιοτικα καλυτερα ειναι τα σπρει της foliatec συμβουλη αν θες παρε 4 σπρει ενα για καθε ζαντα...ωστε να σου βγαινε 2-3 χερια προσοχη μην σου ...σταξουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τις ζάντες ποιο το νόημα κάποιος να τις βάψεις με το plasti dip αν όπως

διαβάζω μετά από καιρό υπάρχει περίπτωση να φύγει η βαφή και έχοντας δώσει

σχεδόν 90 ευρώ για 4 σπρέι όταν με 120 ευρώ κάνεις ηλεκτροστατική βαφή??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι(μιας και ειμαι απο κρητη)πηγα στην μεταλλοβιομηχανικη και πειρα 2 σπρει γιατι για να πω την αληθεια δεν κρατουσα λεφτα για παραπανω.

Γυρισα λοιπον σπιτι,εβαλα το αμαξι πανω σε χαρτοκουτες(τα ζαντολαστοιχα πανω στο αμαξι) και αρχισα μια πολυ επιμελεις καθαριοτητα με AZAX...

Μετα απο περιπου μιση ωρα μιας και ηταν πολυ καλη η εξωτερικη θερμοκρασια αρχισα το μονωμα των φρενων και τιποτα αλλο.

Ξεκινησα λοιπον να βαφω στην αρχη δυστακτικα και περασα το πρωτο χερι.Περιμενα 8-10 λεπτα και περασα το δευτερο.Οταν περασα και το τριτο χερι παρατηρησα οτι δεν ειχε τελειωση το πρωτο κουτακι ακομα.Οποτε μονωσα στο διαλειμα μεχρι να στεγνωση το τριτο χερι το μπροστα και το πισω σημα της VW...

Για να μην τα πολυλογο περασα 5 χερια(τα δυο τελευταια αρκετα "βαρια" και τα σηματα 4 χερια και μου εμεινε και λιγο λιγοτερο απο το μισο του δευτερου κουτιου και περαστικαν ολα τελεια,χωρις τρεξιματα,χωρις γυαλαδες η θαμπαδες...

Συνολο δηλαδη 54 ευρω και εχω ακομα να περασω και τους καθρεπτες.Κατα την γνωμη μου το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο και με μικρο κοστος.Επισης ειναι πραγματικα ωραιο οτι μπορεις να παιξεις με τα χρωματα ανα πασα στιγμη και να δημιουργησεις οτι θελεις..Να μονωσεις παραξενα,να κανεις γραμμες,να περασεις 2 διαφορετικα χρωματα...Και οτι ωρα δεν σου αρεσει ποια απλα το βγαζεις.

Ελπιζω τελος πως η ανθεκτικοτητα του θα ειναι ισιδυναμη με το πως το παρουσιαζουν στα βιντεο.Αλλιως απλα πεταξα 54 ευρω.Σαν να πηγα δηλαδη μια γρηγορη βολτα ενα σαββατοκυριακο!!!

Αν μπορει καποιος ασ μου πει πως ανεβαζουν φωτογραφιες να σας δειξω τι και πως το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μαυρες τις ζαντες που εχω τα καλοκαιρινα λαστιχα.

αλλα με τρελαινει που στην αμερικη η τιμη του σετ (4σπρει και ενα σπρει που ψεκαζεις πριν να ψεκασεις τα μαυρα σπρει) ειναι πολυ χαμηλοτερη απο οτι εδω!

κατα τα αλλα θελω να τις κανω μαυρες και να βαλω μια κοκκινη γραμμη. τι να κανω; κοκκινο αυτοκολητο η κοκκινο σπρει?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογος τι θελεις φιλες μου.

Μπορεις να τις βαψεις με plasti dip σε κοκκινο,μαυρο,ασπρο,πρασινο,κιτρινο και αλλα χρωματα και μετα να τις περασεις με ενα glasifier αν δεν σου αρεσει το ματ.Γιατι ολα τα χρωματα αυτα ειναι ματ.

Το μαυρο παντως ειναι πολυ ωραιο.Αλλα ειναι γουστα αυτα.Μπορεις να τις βαψεις μαυρες τις ζαντες και οταν στεγνωσουν κολλας ενα κοκκινο αυτοκολλητο περιφερειακα στην ζαντα σαν αυτα που βαζουν στις μηχανες.

Και οσον αφορα τις τιμες ειναι πραγματικα κλεψια στην ευρωπη.Το σπρει 4 δολαρια στην αμερικη και εδω 26-27 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

http://s1284.photobucket.com/albums/a570/George_Manouras/Vw/?action=view&current=IMG_1904.jpg

Πριν ειναι αυτη η φωτο...

http://s1284.photobucket.com/albums/a570/George_Manouras/Vw/?action=view&current=IMG_1912.jpg

Και μετα...

Πειτε μου σας παρακαλω αν μπορεσατε να τις δειτε να ξερω αν δουλευει αυτος ο τροπος να ανεβασω κι αλλες.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τις ζάντες ποιο το νόημα κάποιος να τις βάψεις με το plasti dip αν όπως

διαβάζω μετά από καιρό υπάρχει περίπτωση να φύγει η βαφή και έχοντας δώσει

σχεδόν 90 ευρώ για 4 σπρέι όταν με 120 ευρώ κάνεις ηλεκτροστατική βαφή??

το αναφερω πιο πανω...μπορεις ανα πασα στιγμη να ξαναεχεις το παλιο χρωμα απτις ζαντες σου....ηλεκτροστατικη 120 ευρο????????χμ....με καλο αποτελεσμα??? δυσκολο....

Σημερα το πρωι(μιας και ειμαι απο κρητη)πηγα στην μεταλλοβιομηχανικη και πειρα 2 σπρει γιατι για να πω την αληθεια δεν κρατουσα λεφτα για παραπανω.

Γυρισα λοιπον σπιτι,εβαλα το αμαξι πανω σε χαρτοκουτες(τα ζαντολαστοιχα πανω στο αμαξι) και αρχισα μια πολυ επιμελεις καθαριοτητα με AZAX...

Μετα απο περιπου μιση ωρα μιας και ηταν πολυ καλη η εξωτερικη θερμοκρασια αρχισα το μονωμα των φρενων και τιποτα αλλο.

Ξεκινησα λοιπον να βαφω στην αρχη δυστακτικα και περασα το πρωτο χερι.Περιμενα 8-10 λεπτα και περασα το δευτερο.Οταν περασα και το τριτο χερι παρατηρησα οτι δεν ειχε τελειωση το πρωτο κουτακι ακομα.Οποτε μονωσα στο διαλειμα μεχρι να στεγνωση το τριτο χερι το μπροστα και το πισω σημα της VW...

Για να μην τα πολυλογο περασα 5 χερια(τα δυο τελευταια αρκετα "βαρια" και τα σηματα 4 χερια και μου εμεινε και λιγο λιγοτερο απο το μισο του δευτερου κουτιου και περαστικαν ολα τελεια,χωρις τρεξιματα,χωρις γυαλαδες η θαμπαδες...

Συνολο δηλαδη 54 ευρω και εχω ακομα να περασω και τους καθρεπτες.Κατα την γνωμη μου το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο και με μικρο κοστος.Επισης ειναι πραγματικα ωραιο οτι μπορεις να παιξεις με τα χρωματα ανα πασα στιγμη και να δημιουργησεις οτι θελεις..Να μονωσεις παραξενα,να κανεις γραμμες,να περασεις 2 διαφορετικα χρωματα...Και οτι ωρα δεν σου αρεσει ποια απλα το βγαζεις.

Ελπιζω τελος πως η ανθεκτικοτητα του θα ειναι ισιδυναμη με το πως το παρουσιαζουν στα βιντεο.Αλλιως απλα πεταξα 54 ευρω.Σαν να πηγα δηλαδη μια γρηγορη βολτα ενα σαββατοκυριακο!!!

Αν μπορει καποιος ασ μου πει πως ανεβαζουν ωτογραφιες να σας δειξω τι και πως το εκανα...

τελεια αν και θα ηταν προτιμοτερο αν εβγαζες τους τροχους απτο αμαξι...nice !

Σημερα το πρωι(μιας και ειμαι απο κρητη)πηγα στην μεταλλοβιομηχανικη και πειρα 2 σπρει γιατι για να πω την αληθεια δεν κρατουσα λεφτα για παραπανω.

Γυρισα λοιπον σπιτι,εβαλα το αμαξι πανω σε χαρτοκουτες(τα ζαντολαστοιχα πανω στο αμαξι) και αρχισα μια πολυ επιμελεις καθαριοτητα με AZAX...

Μετα απο περιπου μιση ωρα μιας και ηταν πολυ καλη η εξωτερικη θερμοκρασια αρχισα το μονωμα των φρενων και τιποτα αλλο.

Ξεκινησα λοιπον να βαφω στην αρχη δυστακτικα και περασα το πρωτο χερι.Περιμενα 8-10 λεπτα και περασα το δευτερο.Οταν περασα και το τριτο χερι παρατηρησα οτι δεν ειχε τελειωση το πρωτο κουτακι ακομα.Οποτε μονωσα στο διαλειμα μεχρι να στεγνωση το τριτο χερι το μπροστα και το πισω σημα της VW...

Για να μην τα πολυλογο περασα 5 χερια(τα δυο τελευταια αρκετα "βαρια" και τα σηματα 4 χερια και μου εμεινε και λιγο λιγοτερο απο το μισο του δευτερου κουτιου και περαστικαν ολα τελεια,χωρις τρεξιματα,χωρις γυαλαδες η θαμπαδες...

Συνολο δηλαδη 54 ευρω και εχω ακομα να περασω και τους καθρεπτες.Κατα την γνωμη μου το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο και με μικρο κοστος.Επισης ειναι πραγματικα ωραιο οτι μπορεις να παιξεις με τα χρωματα ανα πασα στιγμη και να δημιουργησεις οτι θελεις..Να μονωσεις παραξενα,να κανεις γραμμες,να περασεις 2 διαφορετικα χρωματα...Και οτι ωρα δεν σου αρεσει ποια απλα το βγαζεις.

Ελπιζω τελος πως η ανθεκτικοτητα του θα ειναι ισιδυναμη με το πως το παρουσιαζουν στα βιντεο.Αλλιως απλα πεταξα 54 ευρω.Σαν να πηγα δηλαδη μια γρηγορη βολτα ενα σαββατοκυριακο!!!

Αν μπορει καποιος ασ μου πει πως ανεβαζουν φωτογραφιες να σας δειξω τι και πως το εκανα...

εξαρτατε τη ζαντα και το σχεδιο της...για 18 inch πολυακτινη θελει 3-4 σπρει ¨)
Link to comment
Share on other sites

το αναφερω πιο πανω...μπορεις ανα πασα στιγμη να ξαναεχεις το παλιο χρωμα απτις ζαντες σου....ηλεκτροστατικη 120 ευρο????????χμ....με καλο αποτελεσμα??? δυσκολο....

Και όμως τόσο είχα πληρώσει σε πολύ γνωστό εδώ στην Αθήνα με πολύ καλη δουλειά..

Τώρα όσον αφορά την επαναφορά όπως ήτανε πριν ναι μεν θα συμφωνήσω ότι είναι

ένα + αλλά στην περίπτωση που το θέλω έγω και όχι επειδή έχει περάσει καιρός..

Γιατί αν είναι πχ να δίνεις ένα 100-άρικο κάθε χρόνο τότε δεν νομίζω ότι αξίζει..

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει παντα με το τι θελεις να κανεισ,με ποσα λεφτα και σε ποσο χρονο.

Εγω για παραδειγμα επειδη το πειρα το αμαξι πριν απο 10 μερες και οι ζαντες ηταν καπως χαλια ηθελα οπως και δηποτε νατις βαψω.Δεν ειχα ομως τα 200 ευρω να τις βαψω σωστα οποτε βρηκα μια ποιο πρωσορινη λυση και οσο κρατηση.Το αποτελεσμα για μενα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιιτικο.

Επισης αν το σκευτεις αλλιως μπορεις καθε χρονο (αν κρατας το ιδιο αμαξι για πολλα πολλα χρονια βεβαια) να αλλαζεις το χρωμα των ζαντων σου.Δηλαδη φετος ειναι μαυρες ματ και μετα απο ενα χρονο δεν σαρεσουν ποια και τις βαφεις ασπρο ματ και ειναι σαν να εχεις νεο look στο αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει παντα με το τι θελεις να κανεισ,με ποσα λεφτα και σε ποσο χρονο.

Εγω για παραδειγμα επειδη το πειρα το αμαξι πριν απο 10 μερες και οι ζαντες ηταν καπως χαλια ηθελα οπως και δηποτε νατις βαψω.Δεν ειχα ομως τα 200 ευρω να τις βαψω σωστα οποτε βρηκα μια ποιο πρωσορινη λυση και οσο κρατηση.Το αποτελεσμα για μενα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιιτικο.

Επισης αν το σκευτεις αλλιως μπορεις καθε χρονο (αν κρατας το ιδιο αμαξι για πολλα πολλα χρονια βεβαια) να αλλαζεις το χρωμα των ζαντων σου.Δηλαδη φετος ειναι μαυρες ματ και μετα απο ενα χρονο δεν σαρεσουν ποια και τις βαφεις ασπρο ματ και ειναι σαν να εχεις νεο look στο αμαξι σου.

Φίλε δεν βάζεις και glossifier να γυαλίσει λίγο; Πιστεύω θα δείξει άσχημα γαματα μετά!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Και εγω χτες πειραματιστηκα, οχι στο golf, αλλα στο κλουβακι της δουλειας, 5ετιας αμαξι και εχει πλαστικους προφυλακτηρες μπρος πισω, πλαστικα στα φτερα, και χερουλια πλαστικα που εχουν ξεθωριασει, εχω δοκιμασει τα παντα για να επανελθουν στην αρχικη τους κατασταση, αλοιφες σπρει σιλικονης και λοιπα, μετα απο κανα 2μηνο παλι ξεθωριαζουν, για βαψιμο να τα κανω επειδη ειναι ζαγρε τα πλαστικα και θα χρειαστουν και πλαστικοποιηση το κοστος θα ανεβει αρκετα, οποτε ειπα να δοκιμασω plastic dip, πηρα και εγω προχτες 2 μπουκαλια μαυρα, μεχρι στιγμης εκανα τα χερουλια και κατι λωριδες που εχει στο πλαι, οντως το υλικο ειναι φοβερο, τωρα ποσο θα κρατησει δεν ξερω ο χρονος θα διξει, τωρα θα προχωρησου σε προφυλακτηρες και στα φτερα και βλεπουμε, το πολυ πολυ αν δεν αντεξουν θα χασω τα λεφτα που εδωσα για τα σπρει, παντως θεσσαλονικη 19€ το σπρει εχει τιμη για το club, απο εκει που τα πηρα.

Τωρα σκεφτομαι αλλο project, για το golf...

rybu8apy.jpg

5aba2umy.jpg

Ανοιξα ενα θεμα για plastic dip, στα γενικα θεματα αυτοκινητου, καποιος mod, να το σβησει αν θελει...

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Νικο, τι εχεις σκοπο εκει; :p

Κανονισε να βρεθουμε εκανα κι εγω τις 16αρες, γιατι αλλιως δεν βλεπονται... χαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Κατα τον Ιουλιο θα ξαναπαρω πινακιδες...λεμε τωρα!! για s3 σεταπ, δεν φτανουν τα λεφτα!!!!!!!! χαχαχα

οποτε λεω να κανω μια αλαγη σε ασπρο χρωμα, με μαυρη οροφη και ισως μαυρο καπο.

Τι λες θα δειξει???

Ψαχνω να βρω σπρει σε ασπρο, απο εκει που τα πηρα δεν ειχε, θελουμε να κανουμε ανοιξιατικα του Σακη τα 18αρια στο 3αρι λευκα. εγω του ειπα και ασπρα να τα κανει παλι αργος θα ειναι!!!!! χααχχααχχχα

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα... Ναι ναι!

Οσο για το δικο σου.. Οχι ακροτητες με το καπο!! Ασπρο ναι, σπανιζει κι ολας για 4αρι, αλλα κανονισε να βρεθουμε θα σου πω απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

χαχαχαχα... Ναι ναι!

Οσο για το δικο σου.. Οχι ακροτητες με το καπο!! Ασπρο ναι, σπανιζει κι ολας για 4αρι, αλλα κανονισε να βρεθουμε θα σου πω απο κοντα...

Παμε οποτε θες καθομαι 3/1 δουλευω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.