Jump to content
deminio21

Δεν Βγαζει Ζεστο Αερα Το Κλιματιστικο

Recommended Posts

Καλησπερα και Χρονια πολλα σε ολους - ες !!!

Ειμαι ενα παλιο μελος αλλα πρωτη φορα ποσταρω για ενα προβλημα που εχω.

Ειμαι κατοχος ενος Passat 1800T του 2003 και μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα εκτος απο τα συνηθισμενα.... Αλλα εδω και λιγες μερες δεν μου δουλευει καθολου το climactronic ουτε σε Auto ουτε σε econ .Πηγα σε ενα συνεργειο και καναμε καθαρισμο σωληνωσεων και ψυγειου με το κολπο του κυκλωματος (βαζοντας νερο στην εισαγωγη του ψυγειου ). Για μερικες μερες δουλευε ..οχι τελεια αλλα δουλευε μετα απο λιγο παλι τα ιδια το ξαναπαηγα συνεργειο και μου λενε οτι θελει αλλαγμα ψυγειου που συνεπαγετε και βγαλσιμο ταμπλω και με κοστος 500 ευρω !!!!!

Η ερωτηση μου ειναι αφου κανει κυκλωμα το ψυγειο πως μπορει να ειναι βουλωμενο ?(ετσι μου ειπανε) Σας παρακαλω αν εχει τυχει και σε αλλον σας παρακαλω πεστε μου γιατι ειναι κριμα στις μερες μας να δινουμε 500 ευρω !!!!!

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του μηνηματος !!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα κ γω , απλα καθαρισα παρα πολυ καλα το ψυγειο του καλοριφερ πολλες φορες κ εγινε καλα !!! Υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να μην στο καθαρισαν πολυ καλα η να ειναι τοσο βρωμικο κ να μην καθαριζει κ να θελει αλλαγη , απλα τα 500 ειναι παρα πολλα για αυτη τη δουλεια !!!!!!

Η ερωτηση μου ειναι αφου κανει κυκλωμα το ψυγειο πως μπορει να ειναι βουλωμενο ? Απλα δεν εχουν βουλωσει ολες οι κυψελες γιαυτο βγαζει πολυ λιγο ζεστο αερα !!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θελει αντιπσικτικο υγρο δλδ φρεον το αμαξι σου μαλλον σου εχει τελειωσει για αυτο δεν σου βγαζει ζεστο αερα δλδ 95 τισ 100 αυτο ειναι :-)

To clima χρησημοποιει φρεον για την ψυξη.....και τα ζεστα νερα απο το ψυγειο για θερμανση....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θελει αντιπσικτικο υγρο δλδ φρεον το αμαξι σου μαλλον σου εχει τελειωσει για αυτο δεν σου βγαζει ζεστο αερα δλδ 95 τισ 100 αυτο ειναι :-)

Απο θεμα φρεον , κομπρεσορα ,κολαρα κλιματιστικου ειναι ελεγμενο πληρως !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλα Χριστουγεννα. Αν στο econ δεν φερνει ζεστο αερα τοτε ενας αλλος λογος μπορει να ειναι ο θερμοστατης του ψυγειου του κινητηρα. Αν εχει κολλησει κυκλοφορει συνεχεια το νερο οποτε εναι μονιμα χλιαρο και δεν ζεστενει τον a/c.

Οσο για τον συμπιεστη αυτος δεν δουλευει αν η θερμοκρασια περιβαλλοντος ειναι κατω των εξι βαθμων κελσιου. Ενεργοποιειται αναγκαστικα μονο οταν επιλεξεις το ξεθολωμα του παρμπριζ

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα κ γω , απλα καθαρισα παρα πολυ καλα το ψυγειο του καλοριφερ πολλες φορες κ εγινε καλα !!! Υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να μην στο καθαρισαν πολυ καλα η να ειναι τοσο βρωμικο κ να μην καθαριζει κ να θελει αλλαγη , απλα τα 500 ειναι παρα πολλα για αυτη τη δουλεια !!!!!!

Η ερωτηση μου ειναι αφου κανει κυκλωμα το ψυγειο πως μπορει να ειναι βουλωμενο ? Απλα δεν εχουν βουλωσει ολες οι κυψελες γιαυτο βγαζει πολυ λιγο ζεστο αερα !!

Το καθαρισαν σε 2 συνεργεια το καθαρισα και εγω (εβγαλε βεβαια πολυ σκουρια ) σε ολες τις φορες , αλλα τελικα καθαρισε και εβγαζε καθαρο νερο . Μου δουλεψε για λιγο αλλα οχι οπως πρεπει κανονικα !!!! Για τα χρηματα 500 μου ειπανε στην αντιπροσωπεια και 400 σε συνεργειο μη εξουσιοδοτημενο 350 εργασια και 50 το ψυγειο !!!! θελω να ρωτησω μονο μηπως σου κανανε καποια εξαερωση στα σωληνακια γιατι ειδα οτι εχει το ενα τισ εισαγωγης του ψυγειου !!!!!!! ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισαν σε 2 συνεργεια το καθαρισα και εγω (εβγαλε βεβαια πολυ σκουρια ) σε ολες τις φορες , αλλα τελικα καθαρισε και εβγαζε καθαρο νερο . Μου δουλεψε για λιγο αλλα οχι οπως πρεπει κανονικα !!!! Για τα χρηματα 500 μου ειπανε στην αντιπροσωπεια και 400 σε συνεργειο μη εξουσιοδοτημενο 350 εργασια και 50 το ψυγειο !!!! θελω να ρωτησω μονο μηπως σου κανανε καποια εξαερωση στα σωληνακια γιατι ειδα οτι εχει το ενα τισ εισαγωγης του ψυγειου !!!!!!! ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις !!!!!

Oχι δεν μου εκαναν εξαερωση , κανονικα καθαρισμο εκανα . Ξαφνικα εβγαζε λιγο ζεστο αερα και μετα τον παγωνε παρα πολυ . Να σου πω την αληθεια (δεν το παιζω ειδικος ) αλλα αν πιανουν τα χερια σου το ταμπλο το βγαζεις πολυ ευκολα .. Κριμα τα 500 η 400 τετοιους καιρους .

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν μου εκαναν εξαερωση , κανονικα καθαρισμο εκανα . Ξαφνικα εβγαζε λιγο ζεστο αερα και μετα τον παγωνε παρα πολυ . Να σου πω την αληθεια (δεν το παιζω ειδικος ) αλλα αν πιανουν τα χερια σου το ταμπλο το βγαζεις πολυ ευκολα .. Κριμα τα 500 η 400 τετοιους καιρους .

Ευχαριστω πολυ !!! Ναι δεν ειναι καρος για εξοδα τωρα , θα το ψαξω πολυ πρωτα .....απο αυριο θα του κανω καθε μερα καθαρισμο μεχρι το νερο να πινετε !!!!! Τα χερια μου πιανουν αλλα το ταμπλω οντως θελει πολυ δουλεια οχι τοσο στο βγαλσιμο οσο να το βαλεις (για τα τριξιματα μετα ) ..... Παντως θα το προσπαθησω και οτι βγει , και ειναι κριμα γιατι το εχω αγαπησει τοσο πολυ αυτο το αυτοκινητο και με παιδευει τωρα για το καλοριφερ περιπου 4 μηνες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε το προβλιμα σου θα λιθει αν το περασισ σε διαγνοστικο VAS  γι να ριθμιζι το κλιμα

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε το προβλιμα σου θα λιθει αν το περασισ σε διαγνοστικο VAS  γι να ριθμιζι το κλιμα

Δεν ειναι σιγουρο αυτο . Επλιζω να βρηκε τη λυση ο φιλος pasat21 και να μας ενημερωσει,

Link to comment
Share on other sites

Το ανταλλακτικό δεν είναι ακριβό αλλά 350 για εργασία???

Ψάξε και για κανένα άλλο συνεργείο μήπως βρεις καλύτερη τιμή. 

Link to comment
Share on other sites

για να ζεστενει το κλιμα του αυτοκινητου ενα κυριο προβλημα ειναι να ανοιγει το καπακι που ερχεται μετα απο το βεντιλατερ του κλιματιστικου, εγω κουνησα το φις που δινει εντολη στο καπακι αυτο και ζεστενει μια χαρα το κλιμα του αυτοκινητου

 

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  Ο ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥ ΨΥΓΙΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΚΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΨΥΓΙΟ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΦΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΕΝΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΙΤΙΣΜΑ ΤΟΥ CLIMA,ΕΓΩ ΚΟΥΝΙΣΑ ΛΙΓΩ ΤΟ ΦΙΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΙΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ 170$

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Χρήστο...

Μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα τι εννοείς, μπορείς να το γράψεις ξανά;;;

Επίσης σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία (δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum να γράφουμε με κεφαλαία ή greeklish)

Link to comment
Share on other sites

Ο

ζεστος αερας του αυτοικινητου ερχεται μονο απο το καλοριφερ , τα κολαρα του καλοριφερ ειναι κατω απο το καπο και πρεπει να καινε οταν ζεστενεται το αυτοκινητο , ο αερας που φυσαει το βεντιλατερ του κλιμα περναει απο το καλοριφερ και μας φερνει το ζεστο αερα οταν το θελουμε , μπορει να ειναι ζεστο το καλοριφερ αλλα πισω απο το βεντιλατερ εχει ενα διαφραγμα που δεν αφηνει τον αερα να περναει στο καλοριφερ , για αυτο εγω κουνησα το φισ που δινει εντολη στο διαφραγμα , ανοιξε το διαφραγμα και τωρα εχει πολυ ζεστο αερα.

Link to comment
Share on other sites

άρα έχει κολλήσει το κλαπέτο στην καμπίνα (όχι αυτό που φέρνει ή απομονώνει τον αέρα απ' έξω), αυτό που κάνει την μίξη ζεστού-κρύου...

Edited by Hellas4x4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.