Jump to content
CrossIV

Συμβουλές Και Βοήθεια..

Recommended Posts

Καλησπέρα! χρόνια πολλά,, βασικά θέλω να βάλω στο Polaki μου φώτα xenon,

turbo timer και οθόνη rcd στο vw μου αλλα δεν ξέρω αν δε με καλύπτει η εγγύηση

τις αντιπρωσοπειας αν κάνω κάτι τέτοιο γνωρίζεται κάτι.?

δηλαδή θέλω να μάθω αν θα έχω πρόβλημα όταν θα πάω για servise

μην μου πούνε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

και αν δουν και το τουρμπο timer πες τους <<ρολοι ειναι απο τα jumbo το πηρα>> θα σε πιστεψουν σιγα μην ξερουν τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εντάξει έτσι θα τους πω..ευχαριστω παιδια.!! Καλη χρονια κ υγεία να έχουμε ολα τα αλλα σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες να στραβωνεις κοσμο αφου δεν εχεις φαναρι με προτζεκτορα αλλα το απλο οπου θα διαχεει το φως σε ολη τη μουρη και στο φιναλε θα χανεις και ορατοτητα σε μετρα....γιατι δεν ρωτας κανα που ν αξερει να σου πει τα μειον και τα κατα.....γυφτικα πραγματα βρε γαμωτο

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,είπα να γράψω εδώ.Έχει το πόλο αυτόματο κλείδωμα θυρών εκεί γύρω στα 15χλμ? το οποίο ενεργοποιείται αν κρατήσω πατημένω το κουμπί για να κλειδώσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,είπα να γράψω εδώ.Έχει το πόλο αυτόματο κλείδωμα θυρών εκεί γύρω στα 15χλμ? το οποίο ενεργοποιείται αν κρατήσω πατημένω το κουμπί για να κλειδώσει?

Ναι έχει.

Δε θυμάμαι πως το ενεργοποίησα, κάπως έτσι όπως το λές γίνεται όμως...

Πάτα κουμπιά μέχρι να το πετύχεις...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου, νομίζω για να το ενεργοποιήσεις την πρώτη φορά όσο και να πατάς κουμπια δεν θα καταφέρεις τίποτα παρά να αδειάσεις την μπαταρία στα κλειδιά σου. Ενεργοποιείται μέσω vag com σύνδεση (ματζαφλάρι bluetooth και pc που έχεις περασμένο το πρόγραμμα)

 

δεν το έχω κάνει αλλά εδώ έχω διαβάσει παιδιά που είτε τους το έκανε ο ηλεκτρολόγος της εκάστοτε αντιπροσωπείας ("σε 1 λεπτό" όπως γράφει ένας φίλος) είτε έχουν το παραπάνω εξάρτημα (40-60 ευρώ νομίζω αλλά πάλι δεν το υπογράφω) και το έχουν κάνει μόνοι τους.

 

Εγώ τώρα έχω άλλο προβληματισμό και για να μην ανοίγω θέμα (αφού δεν ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλά προβληματισμός) έκανα την αλλαγή καδένας (δωρεάν) και ενώ πάντα έβαζα CASTROL EDGE 5w-30, μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία "ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΟΣ SAE 10W-40" (υποψιάζομαι οτι θα είναι αυτά που στο άσπρο μπουκαλάκι γράφουν απέξω "VOLKSWAGEN" σαν να λεμε σκλαβενιτης μαραττα...)

 

το αμάξι δεν έχει κινηθεί πολύ από τότε (ούτε 50 χλμ), τι να κάνω? αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα φυσικά...) να ξαναβάλω αυτά που είχα ή να τα βάλω την επόμενη φορά, δηλ. σε 10.000-12.000 χλμ στο τυπικό μικρό σερβις??

 

να σημειώσω οτι μου είπαν οτι σε αλλαγή καδένας ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζονται τα λάδια+φίλτρο (ήταν και αυτά δωρεάν για αυτό και το μαραττα... εε τα noname εννοώ)

 

Αν δεν γίνει αντιληπτό εδώ το ερώτημα μου θα το μεταφέρω και στα θέματα που αφορύν τα λάδια και θα εκτιμήσω τις απαντήσεις σας γιατί ξέρω οτι το κομμάτι -λάδι στον κινητήρα- είναι πολύ κρίσιμο και πολύ πιο σημαντικό από όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει.

Δε θυμάμαι πως το ενεργοποίησα, κάπως έτσι όπως το λές γίνεται όμως...

Πάτα κουμπιά μέχρι να το πετύχεις...

Tο αυτόματο κλείδωμα θυρών γίνεται μόνο μεσω vag com ...πηγαινε το αντιπροσωπεια και πες τους το...εμενα μου το καναν σε ελαχιστα λεπτα...Αυτο που λες να πατας το κουμπι ξεκλειδωματος παρατεταμενα ειναι για να ανοιγοκλεινουν τα παραθυρα οταν εχεις βγει απο το αμαξι...εμενα δουλευει απ τη μανα του αυτο...

 

 

καλημέρα φίλε μου, νομίζω για να το ενεργοποιήσεις την πρώτη φορά όσο και να πατάς κουμπια δεν θα καταφέρεις τίποτα παρά να αδειάσεις την μπαταρία στα κλειδιά σου. Ενεργοποιείται μέσω vag com σύνδεση (ματζαφλάρι bluetooth και pc που έχεις περασμένο το πρόγραμμα)

 

δεν το έχω κάνει αλλά εδώ έχω διαβάσει παιδιά που είτε τους το έκανε ο ηλεκτρολόγος της εκάστοτε αντιπροσωπείας ("σε 1 λεπτό" όπως γράφει ένας φίλος) είτε έχουν το παραπάνω εξάρτημα (40-60 ευρώ νομίζω αλλά πάλι δεν το υπογράφω) και το έχουν κάνει μόνοι τους.

 

Εγώ τώρα έχω άλλο προβληματισμό και για να μην ανοίγω θέμα (αφού δεν ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλά προβληματισμός) έκανα την αλλαγή καδένας (δωρεάν) και ενώ πάντα έβαζα CASTROL EDGE 5w-30, μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία "ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΟΣ SAE 10W-40" (υποψιάζομαι οτι θα είναι αυτά που στο άσπρο μπουκαλάκι γράφουν απέξω "VOLKSWAGEN" σαν να λεμε σκλαβενιτης μαραττα...)

 

το αμάξι δεν έχει κινηθεί πολύ από τότε (ούτε 50 χλμ), τι να κάνω? αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα φυσικά...) να ξαναβάλω αυτά που είχα ή να τα βάλω την επόμενη φορά, δηλ. σε 10.000-12.000 χλμ στο τυπικό μικρό σερβις??

 

να σημειώσω οτι μου είπαν οτι σε αλλαγή καδένας ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζονται τα λάδια+φίλτρο (ήταν και αυτά δωρεάν για αυτό και το μαραττα... εε τα noname εννοώ)

 

Αν δεν γίνει αντιληπτό εδώ το ερώτημα μου θα το μεταφέρω και στα θέματα που αφορύν τα λάδια και θα εκτιμήσω τις απαντήσεις σας γιατί ξέρω οτι το κομμάτι -λάδι στον κινητήρα- είναι πολύ κρίσιμο και πολύ πιο σημαντικό από όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος

 

ευχαριστώ

 

 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι λαδια μπορει να σου βαλανε...και για ποιο λογο 10-40 δεν καταλαβαινω? οτι να ναι ειναι οι τυποι...

το χω πει και θα το ξαναπω αλλη μια...παιδια αγοραστε ΕΠΩΝΥΜΑ λαδια απ εξω + φιλτρο και πηγαιντε τα να σας τα αλλαξουν...μην εμπιστευεστε τις αντιπροσωπειες!!!!! 

Καντε το για να χετε το κεφαλι σας ησυχο! 

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :) .Όταν λέω να κρατήσω πατημένο το κουμπί για να κλειδώσει,εννοώ αυτό που είιναι στην πόρτα,όχι του κλειδιού.Όπως και να'χει θα το δοκιμάσω μήπως γίνεται,αλλιώς τους το λέω όταν πάω για σέρβις (απαράδεκτο πάντως όλα αυτά να τα έχει ρυθμισμένα από το εργοστάσιο το ίμπιζα και όζι το πόλο.....).

@Greg Του πότε είναι το αυτοκίνητο και γιατί σου αλλάξανε καδένα?Σου παρουσίαζε το γνωστό ήχο που κάνει? Όσο για τα λάδια,ξέρω ότι η σέατ βάζει 40αρια στα 1.2 tsi οπότε.....go figure

Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια κλειδωνει το αμαξι μου μετα τα 30 χιλιομετρα το εχω ενεργοποιησει με  vag com ...οντως να μην πηγαινετε στις αντιπροσωπειες γτ τα λαδια τα βγαζουνε απο κατω παιδια και οχι απο πανω και δεν ξερουνε να αλλαζουνε λαδια και αντι να βαλουνε τα 5w-30 βαζουνε τα 5w -40 ..εγω προσωπικα εχω βρει το μαστορα μου 

Link to comment
Share on other sites

Μα απο κάτω είναι το σωστό να βγαίνουν τα λάδια . Οσο για το τι λάδι πρέπει να βαζεται παει ανάλογα με το τι σέρβις θα ακολουθήσετε !

Δηλαδή αν ακολουθήσετε τα μεταβλητότητα διαστήματος long life service θέλει λάδι με προδιαγραφές VW 504 VW 507 αν ακολουθήσετε σέρβις σταθερού διαστήματος μπορείτε να βάλετε 502 αν δεν κάνω λάθος είναι τα 5w40

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....

 

 

Μα
απο κάτω είναι το σωστό να βγαίνουν τα λάδια . Οσο για το τι λάδι
πρέπει να βαζεται παει ανάλογα με το τι σέρβις θα ακολουθήσετε ! Δηλαδή
αν ακολουθήσετε τα μεταβλητότητα διαστήματος long life service θέλει
λάδι με προδιαγραφές VW 504 VW 507 αν ακολουθήσετε σέρβις σταθερού
διαστήματος μπορείτε να βάλετε 502 αν δεν κάνω λάθος είναι τα 5w40

 

Εμένα 10-40 μου έβαλαν, είμαι εκτός προδιαγραφών? Το βιβλιαράκι όντως αναγράφει τους κωδικούς που είπες, VW 502,504,507

 

(σέρβις σταθερού διαστήματος ακολουθώ)

 

 

Tο
 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι λαδια μπορει να σου βαλανε...και για ποιο λογο 10-40 δεν καταλαβαινω? οτι να ναι ειναι οι τυποι...

το
χω πει και θα το ξαναπω αλλη μια...παιδια αγοραστε ΕΠΩΝΥΜΑ λαδια απ εξω
+ φιλτρο και πηγαιντε τα να σας τα αλλαξουν...μην εμπιστευεστε τις
αντιπροσωπειες!!!!! 

Καντε το για να χετε το κεφαλι σας ησυχο! 

 

 

Είχα αφήσει το αμάξι 4 ημέρες για αλλαγή καδένας και δεν ήμουν παρών στην αλλαγή και δεν γνώριζα οτι μαζί με την αλλαγή καδένας θα μπουν νέα λάδια...η μ***α έγινε.. το θέμα είναι τα αφήνω μέχρι την επόμενη φορά και ξαναβάζω castrol edge 5w-30 (αυτά ξέρω αυτά εμπιστεύομαι) ή πρέπει να το κάνω τώρα που είναι νωρίς και δεν έχουν περάσει πολλά χιλιόμετρα...

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη που επανέρχομαι, υπάρχει κανένας που μπορεί να βοηθήσει? Να μην ανοίγω αλλού thread για αυτό το αστείο θεματάκι μου...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το λάδι , δεν πληρούν όλα τις προδιαγραφές της VW . Αν πηγές σε επίσημη αντιπροσωπεία νομίζω σε παίρνουν την επόμενη μέρα Απο Κοσμοκαρ για να συμπληρωσεις το ερωτηματολόγιο και αν εμεινες ευχαριστημένος , κανε τα παραπονά σου !

Αν έχεις την οικονομική άνεση πάρε με 40-50 ευρω τα σωστά λάδια πήγαινε σε ενα βενζινάδικο και αλλαξε τα με 10 ευρω χωρίς να αλλάξεις φίλτρο λαδιού ( καινούργιο είναι ακόμα )

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 3 μήνες ακουω απο μπροστά και δεξια έναν έντονο ήχο σαν "γκλακ" δηλαδη...πως να το πω,σα να κομπλάρει κάτι.Ο ήχος αυτος είναι σχετικά έντονος και "μπάσος" δε μοιάζει για μεταλλικός.Δεν είναι συνεχόμενος αλλα το κάνει μια φορά και μετά το ξανακάνει σε 10 δεύτερα ή και μερικα λεπτά,δεν ούτε περιοδικός δηλαδή.Α,και το κάνει και με κρύο και με ζέστη,με ζεστή ή κρύα μηχανή.

Επειδή το ψάχνω απο δω,το ψάχνω απο κει,τελικά τον ακουω με σταματημένο το αυτοκινητο αλλα αναμμένη μηχανή.Το έχω τσεκάρει και το κάνει είτε είναι κλειστός ή ανοιχτός ο κλιματισμός.Επισης δεν παύει εαν πατήσω συμπλέκτη.

Τί μπορεί να είναι; Αρχικα πήγε τι μυαλό μου σε αντλία νερού αλλα ούτε η στάθμη στο ψυγείο έχει πέσει,ούτε στο ελάχιστο,και δεν έχω αυτον τον ήχο της "κούνιας" που είδα σε κάποια βιντεο.

Έχετε καμιά ιδέα; Στο χώρο της μηχανής και μπροστά απο το συνοδηγό,τί υπάρχει που μπορεί να κάνει τέτοιο θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια? Όλοι μου λένε το κλασσικό ''είναι φυσιολογικό'' αλλά δεν ξέρουν καν από πού προέρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Tο αυτόματο κλείδωμα θυρών γίνεται μόνο μεσω vag com ...πηγαινε το αντιπροσωπεια και πες τους το...εμενα μου το καναν σε ελαχιστα λεπτα...Αυτο που λες να πατας το κουμπι ξεκλειδωματος παρατεταμενα ειναι για να ανοιγοκλεινουν τα παραθυρα οταν εχεις βγει απο το αμαξι...εμενα δουλευει απ τη μανα του αυτο...

 

 

 

 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι λαδια μπορει να σου βαλανε...και για ποιο λογο 10-40 δεν καταλαβαινω? οτι να ναι ειναι οι τυποι...

το χω πει και θα το ξαναπω αλλη μια...παιδια αγοραστε ΕΠΩΝΥΜΑ λαδια απ εξω + φιλτρο και πηγαιντε τα να σας τα αλλαξουν...μην εμπιστευεστε τις αντιπροσωπειες!!!!! 

Καντε το για να χετε το κεφαλι σας ησυχο! 

δηλαδή η karenta δεν βάζει επώνυμα λάδια όπως castrol που προτείνει η vw;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.