Jump to content
gi0rgos

Παιδια Οτι Εγινα Μελοσ Εχς Σωβαρο Προβλημα Σασ Παρακαλω Πολυ Βοηθεια

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα γκολφ τσι 140 άλογα αλλά εδώ και καιρό έχω πρόβλημα με διακοπές καύσης στον πρώτο κύλινδρο... Δεν είναι μπουζί έχω αλλάξει δεν είναι πολλά/της έχω αλλάξει μου είπαν ότι στην vw να μ κάνουν σκατζα μπεκ και 8ελουν 120 ευρώ είναι δεν είναι μόνο για την σκατζα να δούμε αν θα μεταφερθεί το πρόβλημα.. Λοιπόν το αμάξι μ κάνει διακοπές όταν πατάω το γκάζι τέρμα από τις χαμηλές στροφές και μετά στρώνει αλλά κάτι το κρατάει δεν πάει. κάνει δυνατά κοψίματα πολύ αισθητά.. Επηρεάσεις το πρωί ανάβει το τσεκ και αναβοσβήνει αλλά μετά σβήνει από μόνο τ όταν πέσουν οι στροφές του ζεστάματος.. Επισειόταν όταν ήμουν εθνική και πήγαινα ταξίδι μ έκανε τις διακοπές πολύ πιο έντονες αφού ζεστα8ικε πολύ το αμάξι.. Επίσης ρετάρει συνέχεια και στο ρελαντί.. Δυο φορές μ ανέβασε στροφές από μόνο τ στα φανάρια στις 1200 στα8ερα και μένει εκεί.. Δεν ξερό τι να κάνω έχω αγανακτήσει βοήθεια παρακαλώ παιδιά..

Edited by Speedy
κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι αισθητήρας στροφών. Αλλά λογικά θα το έδειχνε το διαγνωστικό.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΟΛΦ ΤΣΙ 140 ΑΛΟΓΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΥΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ... ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛ/ΤΗΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ VW ΝΑ Μ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΑΤΖΑ ΜΠΕΚ ΚΑΙ 8ΕΛΟΥΝ 120 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΑΤΖΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ 8Α ΜΕΤΑΦΕΡ8ΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ Μ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΡΟΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ.ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΙΣΘΗΤΑ.. ΕΠΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝΝΑΒΕΙ ΤΟ ΤΣΕΚ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΣΒΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΒΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ Τ ΟΤΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΖΕΣΤΑΜΑΤΟΣ.. ΕΠΙΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΑ ΤΑΞΙΔΗ Μ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ΑΦΟΥ ΖΕΣΤΑ8ΙΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.. ΕΠΙΣΕΙΣ ΡΕΤΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ.. ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ Μ ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟ Τ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΣΤΙΣ 1200 ΣΤΑ8ΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛς ΠΑΙΔΙΑ..

η καλυτερη λυση θα ηταν να το πας σε καποια αντιπροσωπια! διαγνωση απτο forum δυσκολα να γινει....πολλα μπορει να ειναι...και ο καθενας θα λεει τα δικα του...συμβουλη μη το πιεζεις και παωε αμεσα σενα συνεργειο......
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εχω παει σε αντιπροσοπεια η επομενη κινηση ειναι να σκατζαρουμε μπεκ μ λενε αλλα 8ελουν 120 ευρω μονο για αφτο και αν δν ειναι?? να τα δοσς τσαμπα..? το εχουν δει δυο μαστοροι η vw μ ειπε σκατζα μπεκ και αν δν ειναι λυσιμο κινιτηρα και ο αλλοσ στην αρχη τρομπα μετα μ ελεγε μπορει μπεκ δν τον παιρνω υποψην μ καν.. απλα 8ελς ναω ακουσω αποψεισ μηπωσ με κανενα παρομιο περιστατικο καποιοσ...

υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκεφαλος??

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα ιδια συμπτωματα που περιγραφεις ειχα αντιμετωπισει σε vw και τελικα ηταν ο maf...

αλλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το πας αντιπροσωπεια και να σου βαλουν το διαγνωστικο..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

πωσ μετραν την σιμπιεση? εβαλαν διαγνωστικο στην ανιπροσ και το μονο π βγαζει ειναι διακοπεσ καφσησ στον πρωτο κυλινδρο μονο οποτε αποκλιω αερα...και μ ειπαν οτι μαλλον μπεκ και αν δεν ειναι λθσιμο κινητηρα γιατι εχει πιασει καπνα μεσα και δεν κανει καφσει κατι τετια.. το μαπ τι ειναι παιδια δεν ξερω πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και πες τους να σου κανουν συμπιεσομετρηση πρωτα ξεκιναμε απο τα ΑΠΛΑ!

Δηλαδή αρχικά , μπουζι,πολλαπλασιαστές αν πάλι συνεχίζει τότε κανουμε συμπιεσομετρηση για να δεις αν εχουν συμπιεση ολοι οι κυλινδροι .

Διακοπές καύσης σου ειπαν σε ποιον κύλινδρο ή σε κάποιον συγκεκριμένο ?

Αν σου κανουν συμπιεσομέτρηση και ολα βγουν οκ τότε μάλλον είναι μπεκ και πριν πας για λύσιμο για να σου κανουν τράμπα τα μπεκ πες τους να σου ριξουν το καθαριστικό της VW στο ντεπόζιτο για καθαρισμό των μπεκ .

Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω 80.000 φιλε μου και το διαγνωστικο βγαζει μονο διακοπεσ καυσησ στον πρωτο κυλινδρο εχουμε τραμπαρει το πολ/στη και το μπουζι αλλα συνεχιζει στον πρωτο.. αλλα οταν παω ταξιδι και δουλευει ωρα το αμαξι δηλαδη ζεστενετε κανει διακοπεσ πολυ πιο εντονα σε σημειο να μην μπορω να προσπερασω με στροφεσ κατω απο τρισ τεσερεισ... επισησ εχς ριξει εγω ενα καθαριστικο εμπορειου νοσ αν δν κανς λα8οσ ηταν αλλα δν εκανε απολιτοσ τπτ.. και ρε φιλε το πρωι μεχρι να ζεστανει ακουσ παφ παφ απο εκσατμιση π σημενει κεει ακαφτη λογικα στον καταλιτη.. που την ωρισκει αν εχει χαλασει το μπεκ και δν ψεκαζει?? η μιπςσ δν ψεκαζει σωστα και δν διμιοθργιτε σκαση και την ωγαζει ακαφτη?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι συνεχεια στον πρωτο ή ειναι μπεκ ή εχεις σπασμένο πιστόνι ...

Επίσης μπορει να εχεις και μπεκ χαλασμένο και επειδη το εχεις αφήσει καιρό να έχει σπάσει και το πιστόνι, καλά ξεμπερδέματα !

Κάνε συμπιεσομέτρηση αν δεν βγάλει σωστή συμπίεση στον πρώτο κύλινδρο τότε κάτι εχει σπάσει

Link to comment
Share on other sites

αν ειχα σπασμενο πιστονι 8α εκανε σαν τραχτερ παντου θα δουλεβε τρικυλινδρα.. οποτε παω σε μπεκ παντοσ ευχαριστω φιλε μου..! αν ξερει και καποιοσ αλλοσ παιδια καμια αλλη αποψη...!! αα φοβαμε μηπωσ ειναι απο εγκεφαλο.. παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε σπασμενο πιστονι θα πεταγε τα λαδια απο το δεικτη λαδιων και θα καπνιζε οποτε εγω θα κοιταγα για αισθητηρα λαμδα η κατι τετοιο τελος παντων πιστευω οτι ειναι θεμα καποιου αισθητηρα και δν δουλευει σωστα ο κινητηρας για αυτο εχει και ακαυτες.

Link to comment
Share on other sites

Καπνισμενες βαλβιδες το πιο πιθανο...Αλλα ξεκινα απο τα μπεκ πρωτα.

file mou mou exoun pei kai gia kapna alla eksigite na to kanei panta o prwtos kuindros kai oxi kai kapoios allos? an einai afto paw gia lusimo kinhthra ee?

opote paei to mhniatiko... aa mporw epishs me kapoio ka8aristiko na tis ka8arisw meso eisagwgeis gt apo kafsimo dn ginete dn pairnaei apo valvides.. e?

paidia ekleisa rantevou gia tetarth sthn antiprwsopeia opote 8a sas pw apotelesmata gia na kserete se paromeia periptosh mexri tote akoyw apopseis mipws glhtosw tipota efxaristw 8erma pantos paidia gia to xrono sas..!

Edited by gi0rgos
Link to comment
Share on other sites

Den χρειαζεται να ειναι σπασμενο πιστονι...μπορει να εχει αρπαξει και και καμια βαλβιδα και με τι θερμοκρασιες να τα κανει αυτα....η να ξεκινησε απο μπεκ και να πηρε μαζι του ολα αλυσιδα....εγω απο κακη βενζινη στο προηγουμενο επαθα ατο :

001-1.jpg

002.jpg

Συν το μπεκ (σε απλο ψεκασμο μιλαμε που ειναι ακομα πιο δυσκολο να την ακουσει)

βαλβιδες και πιστονι την γλιτωσαν λογω νατριου και σφυρηλατων

Οποτε μετρα συμπιεση με την θερμοκρασια του μοτερ εκει που εχει και πιο εντονο το φαινομενο και μπορει να βγαλεις ακρη

Edited by Giannis307
Link to comment
Share on other sites

mages phga tramparame to mpek alla sunexhzei ston prwto... opote dn einai mpek oute pol/ths oute mpouzi... ara to provlima einai apo aera.... h' trofodosia revmatos ston pl/sth den uparxei kati allo.... sthn ant/pia mou eipan kapnismenes valvides.. kai to mali paei 700 evrw kai oti parapanw xreiastei... ti na kanw akouw gnwmes..!

Den χρειαζεται να ειναι σπασμενο πιστονι...μπορει να εχει αρπαξει και και καμια βαλβιδα και με τι θερμοκρασιες να τα κανει αυτα....η να ξεκινησε απο μπεκ και να πηρε μαζι του ολα αλυσιδα....εγω απο κακη βενζινη στο προηγουμενο επαθα ατο :

001-1.jpg

002.jpg

Συν το μπεκ (σε απλο ψεκασμο μιλαμε που ειναι ακομα πιο δυσκολο να την ακουσει)

βαλβιδες και πιστονι την γλιτωσαν λογω νατριου και σφυρηλατων

Οποτε μετρα συμπιεση με την θερμοκρασια του μοτερ εκει που εχει και πιο εντονο το φαινομενο και μπορει να βγαλεις ακρη

filaraki tous to eipa alla dn exw tetio provlima egw opws kai na exei kai afto na einai prepei na lu8ei ee? ala to mpouzi m htan mia xara kai se xrwma apla retarei sto alla oxi se megalo va8mo... alla fovame mhn parei kanenas strofalos...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίτα καλωδιοση που πάει στον 1ο πολλαπλασιαστή!

Συμπίεση μέτρησες? Κάθησες και άλλαξες μπεκ και δεν έκανες το πιο βασικο .. Συμπιεση

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίτα καλωδιοση που πάει στον 1ο πολλαπλασιαστή!

Συμπίεση μέτρησες? Κάθησες και άλλαξες μπεκ και δεν έκανες το πιο βασικο .. Συμπιεση

8a paw pali apo antiprosopeia na metrisoun simpiesi.. ti vlepw me afto?? kalodiosh exw koitaksei dn vlepw kati to periergo...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθώ αλλά παρόμοιο πρόβλημα, έτσι όπως το περιγράφεις είχε ο πατέρας μου στο passat. Από την αντιπροσωπεία μας είπαν ότι ένα δακτυλίδι είχε πρόβλημα και από τους 4 κυλίνδρους της μηχανής οι 2 δούλευαν και η βενζίνη η άκαη πήγανε στην μηχανή. Επίσης μέχρι να το πάρω από το σπίτι στην αντιπροσωπεία(απόσταση 1κμ και βλακεία μου που το μετακίνησα, πολύ επικίνδυνο έμαθα μετά!) η μηχανή έβγαζε καπνούς!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.