Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Γεια σας και χρονια πολλα σε ολους,

εχω και εγω ενα προβλημα πλεον με το golf 5, το οποιο ειναι 2007 αγορασμενο.

Η ταπετσαρια του ουρανου απο την ακρη που πιανει και η πλαφονιερα η μπροστα αρχιζει και ξεκολαει!

νομιζα αρχικα οτι απλα εφυγε απο το πλαισιο της πλαφονιερας αλλα σημερα που το ελυσα καταλαβα οτι εχει λιωσει εσωτερικα το αφρολεξ της ταπετσαριας και θρουλαει!! οποτε και να το επιανα ξανα με την πλαφονιερα εσωτερικα θα συνεχιζει το ξεκολημα με αποτελεσμα καποια στιγμη να φυγει ολη η ταπετσαρια! επισης το ιδιο παει να συμβει και σε αλλα σημεια που εχουν καμπυλες (φουσκωνει εσωτερικα) ειναι λογικο 5 χρονων αυτοκινητο να παθει τετοιο πραγμα?

υπαρχει λυση στο προβλημα αυτο?

η αντιπροσωπεια δεν θα επρεπε να καλυψει τετοιου ειδου ζημια? δεν αγορασαμε κανενα φτηνιαρικο αυτοκινητο! το θεωρω απαραδεκτο μεσα σε μια 5ετια να γινει αυτο!

υπαρχουν αναλογες περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες κάνει κανένα βιολογικό καθαρισμό και έκανες και τον ουρανό;

φιλε το πηρα μεταχειρισμενο αλλα δε νομιζω να εχει γινει καθαρισμος στον ουρανο. θα το ηξερα!

υπαρχει περιπτωση η εγγυηση να το καλυψει?

Link to comment
Share on other sites

δν ειναι λογικο γτ εμενα ειναι 14 χρονων και δν εχει παθει τπτ μπορεις να πας σε εναν που φτιαχνει καλλυματα και ταπετσαριες αυτοκινητων και να σου αλλαξει υφασμα αν θυμαμαι καλα απο ενα φιλο μου που επαθε το ιδιο πληρωσε 120 ευρω για ολη τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

δν ειναι λογικο γτ εμενα ειναι 14 χρονων και δν εχει παθει τπτ μπορεις να πας σε εναν που φτιαχνει καλλυματα και ταπετσαριες αυτοκινητων και να σου αλλαξει υφασμα αν θυμαμαι καλα απο ενα φιλο μου που επαθε το ιδιο πληρωσε 120 ευρω για ολη τη δουλεια.

ευχαριστω για το ενδιαφερον,

θα παρω την Δευτερα στηνκαρεντα να δω τι θα μου πουν και αν δεν αναλαβουν κατι θα παω σε ταπετσερη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απο βιολογικό καθαρισμό. Δυστυχώς έτυχε και σε μένα. Το αμάξι μου είναι αγορασμένο τον 03/2007. Η αιτία είναι οτι το καλοκαίρι, ειδικότερα, δεν άφηνα τα παράθυρα λίγο ανοιχτά και καθότι μάυρο χρώμα και χωρίς γκαράζ , "ψήθηκε" η κόλλα και το ενδιάμεσο αφρολέξ και ξεκόλησε. Έχω ρωτήσει αντιπροσωπεία και ταπετσιέρη. Η αντιπροσωπεία δεν το καλύπτει και ο ταπετσιέρης μου είπε ότι δεν φτιάχνει παρά μόνο με εφαρμογή νέου υφάσματος ή τοποθέτηση νέου ουρανού. Για την ώρα θα το αφήσω έτσι κ βλέπουμε. Το πολύ πολύ να βάλω τον μάυρο ουρανό και τα πλαϊνά για τις κολώνες απο το GTI ή να τοποθετήσω σε ταπετσιέρη παντού μάυρο ύφασμα. Το κόστος αγοράς νέου ουρανού ανέρχεται περίπου στα 300-350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κ ο Tsilis δεν είναι θέμα αντιπροσωπίας αλλά καιρού, διαφοράς θερμοκρασίας έσω έξω κ φύλαξης του οχήματος . Και σε φίλου με passat κ φίλου με audi a3 έχει τύχει . Στο Α3 η αλλαγή σε ταπετσιέρη πήγε 150ε (καινούργιο ύφασμα κ αφρολέξ μόνωσης ) στο passat του είπαν 350 νέο ουρανό(VW) κ ταπετσιέρης 270 . Βλέπεις διαφορά μεγέθους ουρανού αλλά ίδιος ταπετσιέρης . Σε κανένα δεν έχει γίνει βιολογικός !!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ειναι αγορασμενο 3/2007 απο τον πρωτο ιδιοκτητη και εδω και 3 χρονια που το εχω ειναι εκτεθυμενο στον ηλιο.Δυστηχως ουτε εγω εχω γκαραζ!

ειναι και μαυρο χρωμα.

Αυριο θα παρω στην καρεντα και θα ρωτησω και σε καποιο ταπετσερη να δω τι θα μου πει.

Edited by mpaspire
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εμένα ακριβώς το ίδιο έχει πάθει! Ξεκόλλησε ακριβώς στο σημείο που είναι η θήκη για τα γυαλιά στην πλαφονιέρα! Κι εμένα 9ος του 2007 είναι και έχει φάει αρκετό ήλιο, αφού το παρκάρω έξω. Αυτό που έκανα εγώ είναι να ανοίξω όλη την πλαφονιέρα (βγαίνει σχετικά εύκολα) και προσεχτικά με ένα τσιμπιδάκι τράβηξα το ύφασμα και το κόλλησα με UHU. Θέλει προσοχή όμως γιατί αν πέσει πολύ κόλλα και ανακατευτεί με το θρουλισμένο αφρολέξ αφήνει κίτρινα σημάδια που δεν ξεκολάνε εύκολα. Το όλο εγχείρημα είναι σχετικά εύκολο και γρήγορο. Αλλά κι εμένα με προβληματίζει η ποιότητα VW για άλλη μια φορά! Γιατί να ξεκολλάει τόσο εύκολα με΄τά από 5 μόλις χρόνια; Επίσης έχω και ένα polo του 2003 που έχει φάει περισσότερο ήλιο στη ζωή του και δεν έχει ξεκολλήσει απολύτος τπτ στην οροφή. Αντιθέτως οι υφασμάτινη ταπετσαρία στις πόρτες έχει γίνει φύλλο και φτερό και την έχω φτιάξει με το παραπάνω τρόπο και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο polaki μου παντως ποτέ δεν είχα κάνει βιολογικό και πριν λίγο καιρό είχε "πέσει" σχεδόν

όλος..Το μόνο που υποθέτω είναι να έβαζε υγρασία από την κεραία..

Τελικά τον άλλαξα μόνος μου, καθώς και την κεραία, με κόστος 25 ευρώ..:-)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να το φτιαξεις και μην τυχον εκει που οδηγας, στα καλα καθουμενα κανει κοιλια και το υπολοιπο κομματι (δεν ειναι ευχαριστη εμπειρια πιστεψέ με), η μπακαλο-γυφτικη λυση ειναι κρατημα με πινεζες...βαφτες και με ενα ανεξιτηλο μαρκαδορο σε παραπλήσιο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον δεν προερχεται απο βιολογικο καθαρισμο, που για μενα ειναι πολυ πιθανον. Τοτε ειναι αστοχια υλικου και η vw πρεπει να μεριμνησει γι αυτο, δεν δικαιολολογειται σε 5 χρονων αυτοκινητα να ξεκολαει η ταπετσαρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρωτοπορια παλι....η vw!!αν και το δικο μου κλεινει 6 χρονια και παει για 7 και ειναι πενα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε σε 2 golf tsi 07 στην περιοχη μου,(επαρχια) και κανενας απο τους 2 ιδιοκτητες δεν εχει κανει βιολογικο η αλλου τυπου καθαρισμο επειδη τυχαινει να ειναι φιλοι μου...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι γίνετε ρε παιδιά; Απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος τελικά! Και οι ποιο πολλοί έχουν μοντέλο του 2007 σαν κι εμένα (TSI 140 PS). Μήπως πρόκειται για κακή παρτίδα οροφών και πρέπει να το κυνηγήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το οικογενειακό FSI του 2005 επίσης θύμα. Δεν είχε γίνει ποτέ βιολογικός, αλλά τα καλοκαίρια το τρώει ο ήλιος. Μπλε γραφίτης το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας προστιθεται στον καταλογο με την καλη ποιοτητα οροφης του γκολφ. .  το δικο μου ειναι 6/2006 και μου εχει ξεκολλησει μπροστα στη θηκη για τα γυαλια και δεν εχει γινει ποτε βιολογικος  και γενικα ελαχιστες φορες καθαρισμος σε πλυντηριο ( ασχολιεμαι μονος). . μετα απο τοσες αναφορες για το ιδιο προβλημα, στο ιδιο σημειο προκειται για ελαττωμα του μοντελου. .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και σε εμενα το ιδιο στο jetta 02/2007 δεν ειναι απο βιολογικο καθαρισμο, ειναι απο κακη - κακηστη κατασκευη στο συγκεκριμενο τομεα. Αν προσεξετε εκτος οτι εγινε σε ολους στο ιδιο μερος, η ταπετσαρια ειναι ισα - ισα δεν εχει οπως λεμε μποσικα για να επιδιορθωθει. 
Εγω ηδη εχω βαλει στο προγραμμα την αλλαγη της κοστος 150 Ε στην θεσσαλονικη σε αριστο ταπετσερη αν θελετε και αλλοι να πατε εκει ας στειλετε pm, ενδεχωμενος αν παμε ολοι μαζι να πετυχουμε και λιγο καλυτερη τιμη.

Edited by GAK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αρχικα και χαιρομαι που σας βρισκω, μιας και ειμαι νεος στο club.Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω tsi 140 1/07 (το αγορασα μεταχειρισμενο πριν κανα μηνα) και εχει αρχισει και ξεκολλαει η οροφη στο σημειο της θηκης των γυαλιων.Επισης εχει αρχισει και κανει φουσκαλες, σα καρουμπαλα και σε καποια αλλα σημεια.Επισης μου κρεμαει το πλαστικο που ειναι στα ποδια του οδηγου δεξια στη κολωνα που χωριζει οδηγο-συνοδηγο.Ειναι ενα σχετικα μεγαλο κομματι το οποιο καπως κουμπωνει λογικα αλλα δε μπορω να βρω το πως

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε με τους ουρανους σας, κάποια λυση?  στον πέμπτο χρονο εγινε το ιδιο όπως τα περιγράφεται, σημειωτέον ότι δεν εγινε ποτε βιολογικός καθαρισμός και το αυτοκίνητο είναι σε γκαραζ όλα τα καλοκαίρια.Μηπως ξερουμε κωδ. ανταλλακτικού από περιέργεια να δουμε ποσο κάνει?

Edited by gal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.