Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Εγώ τον άλλαξα φέτος το χειμώνα στο polaki μοντέλο 98.τον τελευταίο χρόνο είχε αρχίσει να κρεμάει.Το παιδί φίλος, και έκανε φοβερή δουλειά.Ακούστε τώρα και το κορυφαίο.Μου είπε ότι πελάτης πήγε με EOS 3 χρόνων να αντικαταστήσει ταπετσαρία ουρανού γιατί άρχισε να κρεμάει ενώ δεν είχε κάνει ποτέ βιολογικό καθαρισμό στο αμάξι.Πήγε στην VW πρώτα και του είπαν δεν τον καλύπτει η εγγύηση γιατί έχει κάνει βιολογικό.Καινούριο αμάξι τι βιολογικό μου λέτε θα με βγάλετε τρελο?Με τα πολλά τα λίγα βγάλανε το παρμπρίζ για να βγει ο ουρανός γιατί είναι ολόκληρη ιστορία το EOS και πλήρωσε αν θυμάμαι καλά 250-300!

Link to comment
Share on other sites

Με τι κολλα η αλλο τροπο θα μπορουσε να κολλήσει εσωτερικα το υφασμα στον ουρανο για να μην κρεμάσει εντελως, εχει κανει κοιλιά στα σκιάδα και γυρω από την πλαφονιέρα καμιά ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον άλλαξα φέτος το χειμώνα στο polaki μοντέλο 98.τον τελευταίο χρόνο είχε αρχίσει να κρεμάει.Το παιδί φίλος, και έκανε φοβερή δουλειά.Ακούστε τώρα και το κορυφαίο.Μου είπε ότι πελάτης πήγε με EOS 3 χρόνων να αντικαταστήσει ταπετσαρία ουρανού γιατί άρχισε να κρεμάει ενώ δεν είχε κάνει ποτέ βιολογικό καθαρισμό στο αμάξι.Πήγε στην VW πρώτα και του είπαν δεν τον καλύπτει η εγγύηση γιατί έχει κάνει βιολογικό.Καινούριο αμάξι τι βιολογικό μου λέτε θα με βγάλετε τρελο?Με τα πολλά τα λίγα βγάλανε το παρμπρίζ για να βγει ο ουρανός γιατί είναι ολόκληρη ιστορία το EOS και πλήρωσε αν θυμάμαι καλά 250-300!

εμένα 99 μοντέλο δεν εχει νιωσει τπτ ακόμα..ουτε κρεμασμα ουτε τπτ..και χωρις βιολογικους παρακαλωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα φτάσει η κόλα στο σημείο αυτό κάτω από το ύφασμα !

Link to comment
Share on other sites

Ας προστεθω και εγω στην μακρα λιστα της ελατωματικης οροφης...07/2009 tsi 140 και το δικο μου,ποτε βιολογικος καθαρισμος,ξαφνικα μου εμεινε κι εμενα στα χερια....

 

 

Φολκσβαγκεν σημαινει ποιοτητα παναθεμα τους...Και λυση ξεκαθαρη δεν ειδα να αναφερεται....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από απλή περιέργεια, τι χρώμα έχει το αυτοκίνητο ;

Link to comment
Share on other sites

Ας προστεθω και εγω στην μακρα λιστα της ελατωματικης οροφης...07/2009 tsi 140 και το δικο μου,ποτε βιολογικος καθαρισμος,ξαφνικα μου εμεινε κι εμενα στα χερια....

 

 

Φολκσβαγκεν σημαινει ποιοτητα παναθεμα τους...Και λυση ξεκαθαρη δεν ειδα να αναφερεται....

Κρίμα καινούριο αμάξι

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ. Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος. GOLF TSI 140HP, αγορά 5/2007. Πριν μια βδομάδα το είδα και εγώ και μου τη σπάει. Φαίνεται το αφρολέξ εκεί που ακουμπάει με την πλαφονιέρα με τα γυαλιά ηλίου. Έχω πάρκιγκ και στο σπίτι και στη δουλειά και δεν το βλέπει ο ήλιος. Δεν βλέπω λύση. Σε 6ετίας αυτοκίνητο δεν δίνω ούτε Ευρώ. Απλά το θεωρώ ξεφτύλα για τόσο ακριβό αυτοκίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, και σε μένα! Έχω ένα golf plus, αγορασμένο Ιούνιο του 2006. Δεν το έχω καθαρίσει ποτέ με "βιολογικό", δεν έχω καθαρίσει ποτέ την οροφή.

Και το βάζω πάντα στο γκαράζ, το οποίο είναι γύρω-γύρω ανοιχτό, αλλά από πάνω όχι. Και πριν 2-3 μήνες πρόσεξα ότι έχει αρχίσει να ξεκολά η οροφή, γύρω από την θήκη των γυαλιών. Όχι αλλού.

 

Εμένα είναι 7 χρονών, αλλά όσο να είναι τα πήρα... Χαλασε και το air condition προχτές, το έφτιαξα χτες, και ξαναχάλασε σήμερα, και είμαι να σκάσω... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Αλλος ενας ομοιοπαθης εδω... Golf MkV TSi 122HP, Οκτωβριος του 2008. Χρωμα μαυρο, (μαλλον παιζει ρολο), εμφανιστηκε μετα απο 10ημερη παραμονη σε ανοιχτο παρκινγκ (αεροδρομιο) τις μερες του καυσωνα το Μαιο. Δεν εχει γινει βιολογικος ποτε για να προλαβω την ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

Στο Golf IV που έχω έχουν ξεκολλήσει οι ταπετσαριες στις πόρτες και στις πίσω κολωνες. Επίσης στο Polo που έχουμε χωρίς να έχει γίνει ποτέ βιολογικός κρέμασε όλος ο ουρανός.

Εχετε να προτείνετε κάποιον ταπετσερη σε Αθήνα; Σκέφτομαι αν γίνεται να κάνω άνθρακι ή μαύρο τον ουρανό και τις κολωνες στο golf αλλά τα σκιαδια και τα χέρουλια Θα είναι λευκά, καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα τον δικο μου ουρανο ολοκληρο.

Ειχε ελαχιστα ξεκολλησει στην πλαφονιερα στα γυαλια οποτε θα χειροτερευε και τελειωσαμε μια ωρα αρχιτερα.

Υποψιν οτι παρκαρεται σε παρκινκ κλειστο η παρκινκ με σκια μη καπνιστησ ουτε εκανα βιολογικο ουτε καν μπαινουν μεσα πανω απο 2 ατομα αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι κατασκευαστικη ατελεια.

Βοηθαει βεβαια και η ζεστη στην Ελλαδα η υγρασια κλπ. Και ισως το μαυρο χρωμα.

Οποιος θελει απο θεσσαλονικη του στελνω πμ το μαγαζι

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα τον δικο μου ουρανο ολοκληρο.

Ειχε ελαχιστα ξεκολλησει στην πλαφονιερα στα γυαλια οποτε θα χειροτερευε και τελειωσαμε μια ωρα αρχιτερα.

Υποψιν οτι παρκαρεται σε παρκινκ κλειστο η παρκινκ με σκια μη καπνιστησ ουτε εκανα βιολογικο ουτε καν μπαινουν μεσα πανω απο 2 ατομα αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι κατασκευαστικη ατελεια.

Βοηθαει βεβαια και η ζεστη στην Ελλαδα η υγρασια κλπ. Και ισως το μαυρο χρωμα.

Οποιος θελει απο θεσσαλονικη του στελνω πμ το μαγαζι

Πόσο στοίχησε?

Link to comment
Share on other sites

Βάψε τα σκιάδια και τις χειρολαβές μαύρες και θα είσαι οκ.

Πως βαφονται αυτα??τα σκιαδια εννοω

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοίχησε?

Αναλογως το υφασμα 120 εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΤΑΠΑΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗ ΘΗΚΗ ΓΥΑΛΙΩΝ ΜΟΝΕΤΛΟ 3/2007.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΡΟΦΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ VW??????????

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΤΑΠΑΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗ ΘΗΚΗ ΓΥΑΛΙΩΝ ΜΟΝΕΤΛΟ 3/2007.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΡΟΦΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ VW??????????

Δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπία της VW.Θα σε γδάρουν γιατί θα πληρώσεις και το ύφασμα και τις εργατοώρες. Βρές έναν ταπετσέρη. Θα χρειαστούν 2-3 ώρες και γύρω στα 150 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπία της VW.Θα σε γδάρουν γιατί θα πληρώσεις και το ύφασμα και τις εργατοώρες. Βρές έναν ταπετσέρη. Θα χρειαστούν 2-3 ώρες και γύρω στα 150 ευρώ

Η απλά αν πιάνουν τα χέρια του να το κάνει μόνος του με κόστος το πολύ 30 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΤΑΠΑΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗ ΘΗΚΗ ΓΥΑΛΙΩΝ ΜΟΝΕΤΛΟ 3/2007.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΡΟΦΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ VW??????????

Η αντικατασταση οροφης στην αντιπροσωπια θα σου στοιχισει περιπου 120 ευρω + το ανταλλακτικο. Δεν αξιζει τον κοπο και το χρημα , σε ταπετσερη η δουλεια θα γινει το πολυ 120-150 ευρω ολα μαζι οπως προειπε και ο φιλος wolfsburg .

 

Δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπία της VW.Θα σε γδάρουν γιατί θα πληρώσεις και το ύφασμα και τις εργατοώρες. Βρές έναν ταπετσέρη. Θα χρειαστούν 2-3 ώρες και γύρω στα 150 ευρώ

Οι αντιπροσωπιες δεν αλλαζουν υφασμα αλλα ολο τον ουρανο σαν ανταλλακτικο . Λιγες ειναι οι αντιπροσωπιες που σκεφτονται τον πελατη και θα κατσουν να σου αλλαξουν υφασμα , αν βεβαια ξερουν τη δουλεια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασαν 4 μήνες από τοτε που άρχισε να ξηλώνει είχα βάλει καρφίτσες για στερέωση!! πήγα σήμερα στον ταπετσερη και μου πρότεινε να παω σε ένα φανοποιό να μου βγάλει τον ουρανό να τον πάω να κολλήσει δερματίνη στο ιδιο ακριβώς χρώμα (ανοικτο κρεμ), θα καθαρίζει και εύκολα και μετά παλι στον φανοποιό για να ξανατοποθετιση τον ουρανό, ο ταπετσερης μου ζήτησε 120€ .Το σκεφτομε για το ποιο θα είναι το αποτέλεσμα και αν θα δένει όμορφα, αλλά δεν έχω και άλλη επιλογή μαλλον.

Edited by gal
Link to comment
Share on other sites

Τι φανοποιό φίλε μου?Ο άνθρωπος θέλει να βγάλει τσάμπα μεροκάματο και ξεκούραστο.Το βγάλσιμο του ουρανού,η τοποθέτηση υφάσματος και η τοποθέτηση εκ νέου του ουρανού είναι αποκλειστική δουλειά του ταπετσέρη.Σύνολο περίπου 150

Edited by wolfsburg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.