Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Εννοείται,  ......... άκου εκεί να θέλει να του πας τον ουρανό στο χέρι  :diablo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία απ τα ίδια κι εγώ. Σε Golf GT Sport 10/2007, ξεκίνησα να καθαρίζω τα κολονάκια των ζωνών και τις χειρολαβές στον ουρανό που μαυρίζουν με τον καιρό όταν είναι ανοιχτά τα παράθυρα κι είδα γύρω απ' σκιάδια ότι έχει αρχίσει να κρεμάει....

Εν τω μεταξύ το μόνο που κατάφερα είναι που έκανα στάμπες στον ουρανό και τίποτα άλλο. Αλλά μετά από αυτά που διαβάζω δεν τολμώ να καθαρίσω και τον υπόλοιπο ουρανό μη μου μείνει στα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Μωρομαντηλα για καθαρισμα ταπετσαριας

Link to comment
Share on other sites

εγώ καθάρισα τον ουρανό με ειδική σκούπα που πλένει με νερό και όλα καλά δεν ξεκόλλησε πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα, είμαι νέο μέλος κι έχω το ίδιο πρόβλημα με την ταπετσαρία του golf 5 tsi ,αγορά νέο τον  Ιουνιο του 2007. Δεν έχω κάνει κι εγω βιολογικό καθαρισμό, αλλά δεν έχω και πάρκινγκ, είναι στον ήλιο όλη μέρα. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν 450€ για να αλλάξουν τον ουρανό με εργοστασιακό. Ρώτησα και σε ταπετσέριδες και μου είπαν 170-200€, αλλά θα προσπαθήσουν να βρουν το ίδιο περίπου χρώμα και δε με έπεισαν ότι θα γίνει όπως το εργοστασιακό. Φίλος απο άλλη αντιπροσωπεία με ενημέρωσε ότι αν παω σε ταπετσέρη, ναι μεν θα είναι φθηνότερο, αλλά θα ξαναχαλάσει στα 2 χρόνια περίπου. Από την πείρα μου θα προτιμήσω την αντιπροσωπεία και την εγγύηση που θα μου δώσουν,παρότι είναι πολλά τα χρήματα. Υπάρχει κάτι νεότερο απο κάποιο μέλος?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα, είμαι νέο μέλος κι έχω το ίδιο πρόβλημα με την ταπετσαρία του golf 5 tsi ,αγορά νέο τον  Ιουνιο του 2007. Δεν έχω κάνει κι εγω βιολογικό καθαρισμό, αλλά δεν έχω και πάρκινγκ, είναι στον ήλιο όλη μέρα. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν 450€ για να αλλάξουν τον ουρανό με εργοστασιακό. Ρώτησα και σε ταπετσέριδες και μου είπαν 170-200€, αλλά θα προσπαθήσουν να βρουν το ίδιο περίπου χρώμα και δε με έπεισαν ότι θα γίνει όπως το εργοστασιακό. Φίλος απο άλλη αντιπροσωπεία με ενημέρωσε ότι αν παω σε ταπετσέρη, ναι μεν θα είναι φθηνότερο, αλλά θα ξαναχαλάσει στα 2 χρόνια περίπου. Από την πείρα μου θα προτιμήσω την αντιπροσωπεία και την εγγύηση που θα μου δώσουν,παρότι είναι πολλά τα χρήματα. Υπάρχει κάτι νεότερο απο κάποιο μέλος?? 

Θα σου πρότεινα να πας σε ταπετσέρη, μην είσαι δύσπιστος. Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις και ποιότητες, θα πάρει ένα κομμάτι από το δικό σου και θα στο κάνει ίδιο.

Ο ουρανός της αντιπροσωπείας είναι ελαττωματικός, το ύφασμα έιναι πιο τεντωντομένο και σταδιακά θα ξαναφύγει.

Εγγύηση δεν πρόκειται να πάρεις...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ξανακοιτάξω σε άλλον ταπετσέρη, θα μου δώσει αυτός άραγε, κάποια εγγύηση για την ποιότητα της δουλειάς του  και το χρώμα όμως?? Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ξανακοιτάξω σε άλλον ταπετσέρη, θα μου δώσει αυτός άραγε, κάποια εγγύηση για την ποιότητα της δουλειάς του  και το χρώμα όμως?? Θα δείξει...

Αδερφέ δεν χρειάζονται εγγυήσεις!Βρίσκεις έναν καλό ταπετσέρη και κάνεις τη δουλειά σου.Μάλιστα τα 200 είναι πολλά μιας και γύρω στο 150άρι παίρνουν.Μην διανοηθείς να πας στην αντιπροσωπία εκτός κ αν έχεις λεφτά για πέταμα. Υφασμα σίγουρα θα βρείς.Αν δεν βρείς την ίδια απόχρωση θα βρείς παρόμοια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα μετα απο πολυ καιρο απουσιας μου.Το δικο μου 5/2007 πλεον δεν ειναι στην κατοχη μου λογω πωλησης.Οπως βλεπω γινεται ο κακος χαμος με τα 2007ρια.Κι εμενα λιγο πριν το πουλησω κρεμασε ο ουρανος στην πλαφονιερα.Εγω εσκασα 350 ευρω σε αντιπροσωπεια για αντικατασταση του ουρανου.Χρωμα μαυρο κ σπανια ειχε μεινει σε ηλιο παρκαριμενο.Για οσους σκεφτονται τη λυση της κολλας στο σημειο που εχει ξεκολλησει να το ξεχασουν.Σε οσους ταπετσερηδες κ να πηγα μου ειπαν οτι δε γινεται διοτι την κολλα θα την ξερασει κ θα φαινεται σημαδι.Μονη λυση η αντικατασταση του υφασματος του ουρανου ή ολοκληρου του ουρανου ως ανταλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα μετα απο πολυ καιρο απουσιας μου.Το δικο μου 5/2007 πλεον δεν ειναι στην κατοχη μου λογω πωλησης.Οπως βλεπω γινεται ο κακος χαμος με τα 2007ρια.Κι εμενα λιγο πριν το πουλησω κρεμασε ο ουρανος στην πλαφονιερα.Εγω εσκασα 350 ευρω σε αντιπροσωπεια για αντικατασταση του ουρανου.Χρωμα μαυρο κ σπανια ειχε μεινει σε ηλιο παρκαριμενο.Για οσους σκεφτονται τη λυση της κολλας στο σημειο που εχει ξεκολλησει να το ξεχασουν.Σε οσους ταπετσερηδες κ να πηγα μου ειπαν οτι δε γινεται διοτι την κολλα θα την ξερασει κ θα φαινεται σημαδι.Μονη λυση η αντικατασταση του υφασματος του ουρανου ή ολοκληρου του ουρανου ως ανταλλακτικο.

Ετσι ακριβως ειναι Νασο.

Με τι οχημα εισαι τωρα μετα το golfακι;

Να μπαινεις στο φορουμ ακομη κι αν εισαι με αλλης εταιριας αμαξι πλεον

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι Νασο.

Με τι οχημα εισαι τωρα μετα το golfακι;

Να μπαινεις στο φορουμ ακομη κι αν εισαι με αλλης εταιριας αμαξι πλεον

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εχω αγορασει ακομα το επομενο αυτοκινητο.Απο τη νεα χρονια.Και δεν εχω ιδεα τι να παρω.Σε μεταχειριμενο βεβαια προσανατολιζομαι.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια. passat  2007 fsi.Εχει φαει πολυ ηλιο καθως δεν χρησιμοποιειται αρκετα,ειναι και μαυρο και χθες διαπιστωσα οτι απο την πλαφονιερα ξηλωθηκε και απο μεσα αρκετο αφρολεξ εχει λιωσει κυριολεκτικα.Το κολλησα προσωρινα με κολλα uhu.απο Δευτερα θα ψαξω για λυση...

Link to comment
Share on other sites

Παθων και γω.....μου κρεμασε πριν 1 βδομαδα.....

Ξεκινησε σταδιακα,και επεσε εντελως...

Ερωτηση σε ταπετσαρηδες,120 με αλλο υφασμα κλπ και 2 χρονια εγγυηση.

Απο σεμτεμβρη θα παω να το κανω....

Αντε να δουμε ποσο γκαντεμια ακομα•••••!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο Βόλο Χρήστο την άλλαξα εγώ και μου πήρε ένα 100άρικο λόγω κοινού γνωστού αλλά το παλικάρι είναι αστέρι σκέψου ντύνει αγωνιστικά ταμπλό με αλκαντάρα

Link to comment
Share on other sites

Θα ασηεχω παρει καμια 10ρια τηλεφωνα,θα παω σε αυτον με τα 120 γιατι εχει παει ο πατερας και του εκανε καλη δουλεια...

Οκ φιλε απλα συμβαίνει με τα χρόνια δεν είναι θέμα γκαντεμιάς,εγώ τον είχα για μερικούς μήνες με πλάγιες καρφίτσες

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε απλα συμβαίνει με τα χρόνια δεν είναι θέμα γκαντεμιάς,εγώ τον είχα για μερικούς μήνες με πλάγιες καρφίτσες

Αυτο εχω κανει και γω θαναση,μεχρι να μπει ο σεμτεμβρης γιατι διακοπες,service,καταλυτης,παει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω κανει και γω θαναση,μεχρι να μπει ο σεμτεμβρης γιατι διακοπες,service,καταλυτης,παει πολυ....

Στα έβγαλε μαζεμένα όπως κ σε μένα!Εγώ άλλαξα κ ιμάντες,μπουζί,φίλτρα,τρόμπα νερού κτλ και τώρα κοντεύω στα 200000 χιλ.Ελπίζω να μην βγάλει τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

:sad: ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΞΕΚΟΛΥΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ VW  JETTA  3 oς  του 2006 . Το κοστος εχω ρωτηση πεζει απο 130-250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εδώ και μερικούς μήνες άρχισε να κρεμάει ρώτησα σε έναν ταπετσέρη στην γειτονιά και μου ζήτησε 120 για ουρανό μονο και 200 μαζί με τις κολώνες μάλλον θα κάνω και τις κολώνες για να μην υπάρχει διαφορα στην απόχρωση

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εδώ και μερικούς μήνες άρχισε να κρεμάει ρώτησα σε έναν ταπετσέρη στην γειτονιά και μου ζήτησε 120 για ουρανό μονο και 200 μαζί με τις κολώνες μάλλον θα κάνω και τις κολώνες για να μην υπάρχει διαφορα στην απόχρωση

Δεν χρειαζεται κανε ιδια αποχρωση τον ουρανο, εχει δεκαδες αποχρωσεις.

Θα γλιτωσεις τα λεφτα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε να μην λείπω και γω..

Σημερα ξεκολησε η ταπετσαρία στο γνωστο σημειο στη θηκη των γυαλιων..

Ξερει κανείς κανέναν καλό ταπετσέρη στη θεσσαλονικη;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.