Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια απο τα ίδια κι εγώ.. Ξεκολλημα κι εμένα στη θήκη των γυαλιων. Golf 5 tsi140 8/2007 χωρίς ποτέ βιολογικό και φυλασσόμενο και σε κλειστό πάρκινγκ..

Καμία συμβουλή για καλό ταπετσερη στη Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

 

Νέος στο φορουμ σας, αντίστοιχα εν μέρει αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και στο Α4 Β5 του 2000 που εχω ελαφρώς στο πισω κάθισμα εκεί που ειναι η πίσω πλαφονιέρα. Έχει κρεμάσει και κάνει κοιλιά. Αξίζει να φτιαχτεί θα το κάνει χειρότερο ο ταπετσέρης να το πάω ή να το αφήσω όπως είναι ??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

 

Νέος στο φορουμ σας, αντίστοιχα εν μέρει αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και στο Α4 Β5 του 2000 που εχω ελαφρώς στο πισω κάθισμα εκεί που ειναι η πίσω πλαφονιέρα. Έχει κρεμάσει και κάνει κοιλιά. Αξίζει να φτιαχτεί θα το κάνει χειρότερο ο ταπετσέρης να το πάω ή να το αφήσω όπως είναι ??

 

Ευχαριστώ

Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα φτιαξτο και θα γινει σαν καινουριο αρκει να ξερει ο μαστορας τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως. Οι περισσοτεροι βιολογικοι γινονται απο μηχανηματα και ατομα που δεν το κατεχουν με αποτελεσμα οι ατμοι υγρασιες κ οτι εφαρμοζουν στην οροφη, να επιταχυνει το κρεμασμα ξερενοντας το αφρολεξ κατω απο το υφασμα της οροφης πριν την ωρα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κολλα ξεραινεται και γινονται τα παραπανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ας προσθέσετε και μένα στη λίστα με GOLF 5 TSI 122 04/2008, μαύρο, σε γκαράζ κυρίως, χωρίς ποτέ να έχω κάνει βιολογικό. Έχει περίπου κανά τρίμηνο, τέλος καλοκαιριού, που το είδα. Ακριβώς στο ίδιο σημείο στην πλαφονιέρα στη θήκη των γυαλιών έχει ξεκολλήσει σε μήκος προς τα πίσω περίπου 20cm.

 

Ρώτησα σήμερα στην Karenta και μου είπαν περίπου 450€ με 2 χρόνια εγγύηση, έρχεται σαν ανταλλακτικό. Φίλος μηχανικός μου είπε για ταπετσέρη περίπου 200€. Απ ότι βλέπω όμως υπάρχουν και καλύτερες τιμές.

 

Ξέρει κάνεις καλό ταπετσέρη στην Αθηνά?

Edited by Nikos7
Link to comment
Share on other sites

Sticky. Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον σαν θέμα

 

Το κόστος είναι από 100-150Ε. Τα 200 είναι υπερβολικά.

 

Καλύτερα κάποιο μέλος από Αθήνα να σε βοηθήσει, έχοντας αντίστοιχη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χαιρετώ την παρέα ως καινούργιος στο γκρουπ.

Αγορασα ενα golf V με οροφή απο την οποία έχει φύγει η ταπετσαρία σχεδόν τελείως και είχα ως σκοπό να δώσω τα 120 που χρειάζεται για να φτιαχτεί. μετά βέβαια σκέφτηκα ότι να τα βαζα στην άκρη δεν θα με χάλαγε και να έκανα την οροφή μόνος μου  8) . έχω ψάχτεί αρκετά αλλλά μου έχουν δημιουργηθεί καποιες απορίες, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ πρακτικά με κάτι παρόμοιο.

 

Καποιος που την έχει φτιάξει μόνος του μπορεί να με ενημερώσει για διαφορες λεπτομεριες? π.χ τι κόλλα να χρησιμοποιήσω, απο που θα προμηθευτώ ύφασμα, πως θα το τοποθετήσω και λοιπά? το αμάξι επίσης διαθέτει σύνολο 8 αερόσκαους οπότε όλα τα κολονάκια έχουν απο έναν. αυτό θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην περίπτωση που θα θέλω να βγάλω και να βάλω τον ουρανό?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ταπετσέρη δεν είναι πολύ απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα του ξεκολλήματος της ταπετσαρίας στη θήκη των γυαλιών.

1.Επειδή είναι στο αρχικό στάδιο γίνεται επισκευή ή θα είναι αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

2.Σε περίπτωση που πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή ταπετσαρίας, η δουλειά από καλό ταπετσέρη

επαναφέρει το αυτοκίνητο ακριβώς ή φαίνεται η αλλαγή?

3.Η δουλειά στην αντιπροσωπεία είναι πιο ακριβή αλλά έχει σίγουρα πολύ καλό αποτέλεσμα?

4.Αν η δουλεια σε καλό ταπετσέρη είναι εξίσου καλή, μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιον

που είναι πολύ καλός στα golf, ας είναι και ακριβώτερος.

Ευχαριστώ

Αυτοκίνητο golf 5 GT 140HP 2009 σε εξαιρετική κατάσταση αλλά αυτου του είδους οι αβαρίες

είναι απαράδεκτες για VW . Περιοχή Μαρούσι αλλά αν είναι κανένας εγγυημένα πολύ καλός

πάω όσο μακριά και αν είναι.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα του ξεκολλήματος της ταπετσαρίας στη θήκη των γυαλιών.

1.Επειδή είναι στο αρχικό στάδιο γίνεται επισκευή ή θα είναι αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

2.Σε περίπτωση που πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή ταπετσαρίας, η δουλειά από καλό ταπετσέρη

επαναφέρει το αυτοκίνητο ακριβώς ή φαίνεται η αλλαγή?

3.Η δουλειά στην αντιπροσωπεία είναι πιο ακριβή αλλά έχει σίγουρα πολύ καλό αποτέλεσμα?

4.Αν η δουλεια σε καλό ταπετσέρη είναι εξίσου καλή, μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιον

που είναι πολύ καλός στα golf, ας είναι και ακριβώτερος.

Ευχαριστώ

Αυτοκίνητο golf 5 GT 140HP 2009 σε εξαιρετική κατάσταση αλλά αυτου του είδους οι αβαρίες

είναι απαράδεκτες για VW . Περιοχή Μαρούσι αλλά αν είναι κανένας εγγυημένα πολύ καλός

πάω όσο μακριά και αν είναι.

1. θελει αλλαγη ολοκληρος

2. ακριβως - αναλογα και με το υφασμα που θα διαλεξεις

3. Μαλλον, η τιμη που ακουγεται 300-400ευρω παντως ειναι υπερβολικη

4. Για Αθηνα ειναι θολα τα πραγματα υπαρχουν πολλοι, ποιος ειναι ο καλος κανεις δεν ξερει. Μπορω να σου πω 2-3 μαγαζια απο συναδελφο με bmw που εχει παθει το ιδιο κ εχει βαλει κ δερματινα (γενικα συμβαινει και στις Bmw). Εχω δει την δουλεια ειναι καλη, το υφασμα που εβαλε αυτος ηταν διαφορετικο απο της μανας του λογο κοστους. Golf ομως δεν εχω δει.

Εχω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα πολυ μικρης εκτασης (μεγεθος παλαμης), επειδη δεν προλαβαινω και δεν εχω αποφασισει να αφησω το αμαξι, το εχω τεντωσει (οσο γινετε) και το εχω κολησει με Logo την ακρη στην πλαφονιερα βαζοντας οπως οπως κ μια ταινια 2πλης οψης στην κοιλια. Αμα το παρατηρησεις φαινεται.

Οποιος βρει μαγαζι Αθηνα και ειναι 100% ικανοποιημενος ας ενημερωσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε κοιτάξει κάτι απο eBay? η στο car? π.χ. http://www.ebay.co.uk/itm/321442802498?redirect=mobile

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τα ίδια και από εμένα έχει ανοίξει στη πλαφονιέρα

 

7/2007 παρκαρισμένο σε γκαράζ χρώμα σκούρο μπλε  

 

Μια χαρά μας τέσταρε στο ουρανό η VW

 

Το κόστος πάνω από 150 € είναι υπερβολή!!  Οσο για την εγγύηση όλοι δίνουν 2 χρόνια

 

ΔΜΣ

Edited by KIRKADOG1
Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει με τι βρε παιδιά αυτό?

μήπως μετράει άμα είναι σε γκαράζ η οχι?

είναι καλύτερα καλοκαίρι να είναι έξω  πχ?

επίσης μήπως είναι καλύτερα αυτή η δουλειά να γίνεται καλοκαίρι ώστε να κολλάει η κόλλα καλύτερα?.

2 γκολφ ξέρω 2006 5ρια και τίποτα...... αλλά και των δυο μας σε γκαράζ.

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Να πω μια γνώμη,οτι μπορεί να ειναι απο τον καθαρισμό του ουρανού με της ηλεκτοσκούπες στον βιολογικό καθαρισμό...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

¨Όλα τ' αυτοκίνητα έχουν την ίδια μεταχείριση. Τα περισσότερα είναι συνεχώς έξω και τα πλένουν τα ίδια συνεργεία.

Απλά η VW  εκτός άλλων προσθέτει  και αυτή την αστοχία.Και αυτό τουλάχιστον δεν σ' αφήνει στο δρόμο.

Υπάρχουν άλλα που σ' αφήνουν στο δρόμο.Σήμερα έχοντας πάει το δικό μου για service ,έφερε ένας ταλαίπωρος  ,στο συνεργείο,

σπρώχνοντας  μαζί με δύο Πακιστανούς που τους πλήρωσε ,ένα Passat tsi.

¨Ένα χλμ δρόμο! Ευτυχώς που δεν μου έτυχε το πρωί που πήγα τα παιδιά στο σχολείο είπε!

Το μεγαλύτερο ελάττωμα για ένα αυτοκίνητο είναι η ακινητοποίηση στο δρόμο.

Η VAG θα πρέπει να το προσέξει. Θα έρθει η κατάρρευση και θα κάνουν μελέτες να βρούν τα αίτια!

Επανερχόμενος στον ουρανό μου είπαν ότι αν φτειαχτεί σε ταπετσέρη ναι μεν θα έχει καλή εφαρμογή αλλά η διαφορά

του υφάσματος από το original είναι ορατή έως ενοχλητική(δεν υπάρχει ίδιο ύφασμα στην αγορά?).¨Αρα η αντιπροσωπεία είναι μονόδρομος?

Κάποιος που έχει γνώση του θέματος μπορεί να μας καθοδηγήσει.

Βλέπω ότι όλοι φθάνουν μεχρι την περιγραφή του προβλήματος αλλά για τη λύση κανένας δεν λέει τι έκανε ο ίδιος

και κατά πόσο έλυσε το πρόβλημά του..

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

μαθε που τα στελνει η αντιπροσωπεια τα δικα της και τραβα εκει...στο νησι πχ υπαρχει ταπετσιερης που συνεργαζονται και τα πανε.κ οσοι το ξερουν πανε κατευθειαν εκει....το εκανα στο 4ρι και μπορω να πω εβαλα και καλυτερο υλικο απτο μαμα μετα ποιο πλουσιο αφρωδες υλικο..εβαζα το χερι μου και χαιδευα μετα συνεχεια...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

μαθε που τα στελνει η αντιπροσωπεια τα δικα της και τραβα εκει...στο νησι πχ υπαρχει ταπετσιερης που συνεργαζονται και τα πανε.κ οσοι το ξερουν πανε κατευθειαν εκει....το εκανα στο 4ρι και μπορω να πω εβαλα και καλυτερο υλικο απτο μαμα μετα ποιο πλουσιο αφρωδες υλικο..εβαζα το χερι μου και χαιδευα μετα συνεχεια...¨όπως μου

¨Όπως μου είπαν η αντιπροσωπεία αλλάζει τον ουρανό. Κόστος γύρω στα 400€ και προφανώς δεν τα δίνει σε εξωτερικό ταπετσέρη.

¨Αρα τα ερωτήματα παραμένουν.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπροσωπεια εχει ταπετσερηδες?σε οσες εχω παει δηλωνουν ολοι μηχανικοι ή ηλεκτρολογοι...πλακα μας κανουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπροσωπεια εχει ταπετσερηδες?σε οσες εχω παει δηλωνουν ολοι μηχανικοι ή ηλεκτρολογοι...πλακα μας κανουν?

Αυτό ακριβώς.Γι αυτό αλλάζουν ουρανό και όχι ύφασμα.Καμμία αντιπροσωπεία δεν κάνει επισκευή οιουδήποτε εξαρτήματος.

Πάντα η επισκευή προυποθέτει αντικατάσταση του χαλασμένου με καινούριο.Αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες και για όλον τον κόσμο.

Η δουλειά του <ταπετσέρη> στην αντιπροσωπεία είναι η εφαρμογή και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμενος στον ουρανό μου είπαν ότι αν φτειαχτεί σε ταπετσέρη ναι μεν θα έχει καλή εφαρμογή αλλά η διαφορά

του υφάσματος από το original είναι ορατή έως ενοχλητική(δεν υπάρχει ίδιο ύφασμα στην αγορά?).¨Αρα η αντιπροσωπεία είναι μονόδρομος?

Τα υφάσματα βεβαίως και μπορείς να τα βρεις (τουλ στην Αθήνα) χωρίς καμία διαφορά απο το original. Εγώ το αγόρασα απο κατάστημα κοντά στην Ομόνοια που εμπορεύεται ταπετσαρίες τόσο αυτοκινήτων όσο και σκαφών και έκανα την τοποθέτηση μόνος μου με αποτέλεσμα αντάξιο ενός ταπετσέρη.

Αν πιάνει το χέρι σου και την αλλάξεις μόνος σου μπορείς να την βγάλεις "καθαρή" με το πολύ 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

400 ευρο μαλλον κανει ολος ο ουρανος ετοιμος απο γερμανια...

120 μαχ να κανει η αλλαγη στο υφασμα του ουρανου ...

πες μας τι διαλεξες...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε νέα ταπετσαρία ουρανού σε πολύ καλό μάστορα στη θεσσαλονικη. Η κόλλα με πιστόλι όχι με πινέλο.

120€ . Το golf V ειναι πιο ζόρικο απο άλλους ουρανούς, πολλά καλώδια μπλιμπλίκια κλπ.

Η δουλειά τέλεια και καθαρή, διάρκεια 3 ωρες.

Σημ. Ο μαστορας ήξερε τι και πως να το βγάλει-ξεκουμπώσει, μερακλής κ ψείρας.

Αν καποιος δεν γνωρίζει είναι επικίνδυνο να σπάσει κλιπς ιδίως στην πλαφονιέρα-θήκη γυαλιών.

Εγώ δεν θα μπορούσα να την κάνω την δουλειά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το υφασμα και το χρωμα του ειναι ιδιο με το εργοστασιακο ή βλεπεις διαφορά? Απο εγγυηση τοποθετησης? Ανοιξε και σε μενα στην πλαφονιερα και κατω απο τα σκιαστρα. 01/2008 μαυρο tsi140.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.