Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου στείλει τον αριθμό του μουγκού απο τη θεσσαλονίκη ρε παιδιά; Είμαι απο Κομοτηνή και φοβάμαι να το πάω σε κάποιον άγνωστο ταπετσιέρη..
Ευχαριστώ

Edited by PANOS21
Link to comment
Share on other sites

παιδες λεω να παω στον μουγγο και εγω..

τιμες γνωρίζουμε μαζι με κολωνες και κανα τηλεφωνάκι>>?<<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είχα γράψει και παλαιότερα σχετικά με το θέμα από το οποίο δεν γλίτωσα ούτε εγώ με το golfaki μου (5).

Το αυτοκίνητο επιδιορθώθηκε με πλήρη αλλαγή του υφάσματος της ταπετσαρίας στον Φύλακτο Σοφοκλή (Τούμπα Θεσσαλονίκη).

Εξαιρετική δουλειά, μπορώ να πω ότι είναι σαν να το αγόρασα έτσι από το εργοστάσιο. Λιγάκι ακριβώς (180€) όμως έπιασαν τόπο.

Τελειώνοντας να συμπληρώσω πως το άφησα γύρω στις 11 το πρωί και ήταν έτοιμο στις 6 το απόγευμα. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

silver αλλαξες μοτο ουρανο η και κολωνες γιατι η τιμη ειναι τσουχτερη,διαβασα οτι μερικοι αλλαξαν στα 120€ 

στη θηκη των γυαλιων εντοπιζεται το προβλημα αλλα δειτε και στα σκιαδια και εκει θα σας ξεκολλησει....

 

αν δεν αλλαζει πολυ η τιμη θα βαλω και στις κολωνες αν αλλαζει κανε 80 -100 πανω θα το αφησω στο ιδιο χρωμα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή που έκανα είναι μόνο για τον ουρανό.

Να τονίσω ότι για αλλαγή χρώματος ιδίως όταν μιλάμε για μαύρο, χρειαζόμαστε πέρα από τις κολώνες

και τα σκιάδια αλλαγή και των χειρολαβών ενδεχομένως και των πλαστικών που πλαισιώνουν τις

πλαφονιέρες. Αυτό βέβαια αν θέλουμε ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια. δεν ειναι θεμα κολας της ταπετσαριας αλλα θεμα του υφασματος που εχει η ταπετσαρια. ξεκολαει το αφρωδες υλικο του υφασματος απο το εξωτερικο πανι. παλι μλκια της vw που πρεπει να τα σκασουμε. 

 

το εχει αλλαξει κανενας μονος του, τι δυσκολιες βρηκε? και απο που ψωνισε?

Edited by mozart
Link to comment
Share on other sites

Χχ

Edited by nikdev
Είναι διαθέσιμα και όποιος χρειαστεί μπορεί να αποσταλούν με πμ.
Link to comment
Share on other sites

κοστος στον Σοφοκλη 160€ (260 με κολωνες) στο Cover mode 150€ (230 με κολωνες)

μαλλον θα παω την αλλη εβδομαδα στον Σοφοκλη γιατί ειναι κοντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα. Το γνωστο, οπως διαβαζω, προβλημα με ουρανο απο Golf V GT αγορασμενο το '07. Γνωριζει καποιος καλο ταπετσερη στη Μυτιληνη? Μου ζητησαν 350 για γνησιο ουρανο απο την Καρεντα και 250 απο παραπλησιο υφασμα σε ταπετσερη.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερευνα στο Ηρακλειο Κρητης βρηκα τιμες στα 150 εως 180 ευρω. Ο ενας το πας το πρωι και το παιρνεις το απογευμα και ο αλλος του αφηνεις το αμαξι το πρωι και το παιρνεις την αλλη μερα.

Εγω κατεληξα σε εναν στο Ρεθυμνο μιας και πηγαινοερχομαι μερικες φορες.

Η τιμη του ειναι 120 και οταν πηγαινεις σου αφαιρει τον ουρανο παιρνεις το αμαξι σου και ξαναπηγαινεις σε μια ή δυο μερες αναλογως ποσο θα χρειαστει για να ετοιμαστει ο ουρανος. Τοποθετειται και φευγεις.

Να συμπληρωσω οτι εκεινη την ωρα ειχε αλλο ενα golf που εχριζε αλλαγης ενω απ οτι εμαθα ειναι τουλαχιστον 20 χρονια σ αυτη τη δουλεια

Στάλθηκε απο s4 με tapa

Προχτες καταφερα και πηγα στο Ρεθυμνο για αλλες δουλειες και εφτιαξα και τον ουρανο. Πολυ καλη δουλεια αψογη σαν εργοστασιακη και καθαρη. Ουτε ζημιες ουτε διαφορα στο χρωμα. Η τιμη του ηταν στα 120 ευρω και ειναι στα περβολια Ρεθυμνου. Σταυρος Μπριλακης λεγεται. Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες του λεω

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Παθως και γω παιδια, αρχισε να ξεκολαει στο γνωστο σημειο γυρω απ απ την πλαφονιερα... fsi1.6 '04. αριχε απ το καλοκαιρι να δειχνει οτι κρεμαει, κ οσο περναει ο καιρος προχωραει πιο πολυ. ρωτησα ταπετσιερη (περιοχη καρδιτσας) αναλογως το υφασμα και ποσα χερια κολλα θα περασει και οι τιμες παιζουν απο 150-180 ευρω, παραπλησιο υφασμα, βαλε-βγαλε δουλεια δικη του.  βρηκα μεταχειρισμενη ταπετσαρια ουρανου στα 70 ευρουδακια, στη φωτο φαινοταν αψογος, απο κοντα ομως ειχε ενδειξεις οτι ειναι στο αρχικο σταδιο να ξεκολησει οποτε δεν αξιζε τον κοπο να τον παρω, το μονο καλο ηταν οτι ειχε και φωτισμο στα σκιαδια! προς το παρον μενει ως εχει, αν ξεκολησει περισοτερο και φτασει στο απροχωρητο, θα κανω αντικατασταση ταπετσαριας. Παντως εδω που τα λεμε σ αυτο το θεμα με τους ουρανους εχει θεματακι η VW και κακως που δεν ανακαλεσε τα οχηματα που εχουν προβλημα να κανει αντικατασταση ουρανου. ιδιο προβλημα και στο polo '96 που πηρα πριν ενα χρονο, ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κανει αλλαγη ταπετσαριας ουρανου, οχι ομως με το καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν έχει κάνει ανακλήσεις σε πολύ σοβαρότερα θέματα σιγά μην ασχολιόταν με τους ουρανούς... Απαράδεκτη επίσης και η τιμή του γνήσιου ανταλλακτικού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν έχει κάνει ανακλήσεις σε πολύ σοβαρότερα θέματα σιγά μην ασχολιόταν με τους ουρανούς... Απαράδεκτη επίσης και η τιμή του γνήσιου ανταλλακτικού...

Σωστος φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμη εχει το γνησιο ανταλλακτικο?

 

Για ουρανό η αντι/πεία μου είχε ζητήσει 300+ ευρώ πριν κανά χρόνο και 180 ευρώ εργατικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος ακριβή στοιχεία μάστορα (διεύθυνση) στην Αθήνα που να κάνει καλή δουλειά με ύφασμα εφάμιλλου του εργοστασιακού ας κάνει ένα κόπο να μου στείλει pm!

Link to comment
Share on other sites

Εχω golf tsi 2009 .

Οπως τελικα  ειναι αναμενομενο (!) ξεκολησε η ταπετσαρια ουρανου ξεκινωντας απο την πλαφονιερα - θηκη γυαλιων. ( Ποτε δεν ειχε γινει βιολογικος καθαρισμος η κατι αλλο σχετικο) . 

Στην αντιπροσωπεια γνωριζουν το προβλημα και δεν διορθωνεται με τιποτα μια και εχει γινει γηρανση του αφρωδους υλικου εσωτερικα και αποσυντιθεται. Ειναι θεμα χρονου να ξεκολησει παντου και να πεσει.  Ισως βοηθαει το σκουρο χρωμα και η εκθεση στον ηλιο ( Στην Ελλαδα ζουμε )  Προτεινουν αντικατασταση οροφης  (Πανω απο 400 ευρω + εργασια)

Ρωτησα 2 ταπετσερηδες  και ο 2ος με 120 ευρω (ο 1ος ζητησε 150 ) την αλλαξε σε 1 ημερα με αψογη δουλεια και υφασμα που δεν ξεχωριζει απο το πρωτοτυπο.

Αυτα να ηταν τα προβληματα με το golf !! Δυστυχως υπαρχουν πολυ χειροτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.