Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

VW Golf 3door μαύρο 2009 και εμένα έπεσε στο κεφάλι μου (που λέει ο λόγος)

 

Θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες απο Ηράκλειο Κρήτης.

Ο πρώτος που ρώτησα θέλει 200+ΦΠΑ (αντιπροσωπεία για την ίδια που θα ξαναξεκολλήσει 340+περαστικά)

ταπετσέρηδες βρίσκω, τί δουλειά κάνουν δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

VW Golf 3door μαύρο 2009 και εμένα έπεσε στο κεφάλι μου (που λέει ο λόγος)

 

Θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες απο Ηράκλειο Κρήτης.

Ο πρώτος που ρώτησα θέλει 200+ΦΠΑ (αντιπροσωπεία για την ίδια που θα ξαναξεκολλήσει 340+περαστικά)

ταπετσέρηδες βρίσκω, τί δουλειά κάνουν δε γνωρίζω

Θοδωρη θα σε παρω τηλ αυριο το πρωι να σου πω απο κοντα.

Ειμαστε γνωστοι απο αλλο κλαμπ

Link to comment
Share on other sites

Την εφτιαξα και εγω την οροφη. Οσοι μενουν Κρητη και ιδιαιτερα στο Ρεθυμνο ή πανε για δουλειες ο ταπετσερης Στελιος Μπριλακης στα Περβολια Ρεθυμνου κανει αψογη δουλεια σαν εργοστασιακη. Ειδικα στο group εχει πολυ εμπειρια. Η τιμη του στα 120 ευρω πολυ καλη αλλα και το αποτελεσμα φοβερο. Σ αυτους που κανουν καλη δουλεια πρεπει να τους κατονομαζουμε αφου το αξιζουν

Στάλθηκε με tapa

Αυτο ειναι προηγουμενο ποστ Θοδωρη διαβασε το. Αν θες αλλες λεπτομερειες σε παιρνω τηλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Ομοιοπαθών κάτοχος Golf 6... Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον δοκιμασμένο ταπετσέρη στην Αθήνα, με pm, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα... Προτιμητέες περιοχές, Παλλήνη, Μαρούσι, Χολαργός... Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2013 at 0:43 ΜΜ, tsiliscfu said:

Δεν είναι απο βιολογικό καθαρισμό. Δυστυχώς έτυχε και σε μένα. Το αμάξι μου είναι αγορασμένο τον 03/2007. Η αιτία είναι οτι το καλοκαίρι, ειδικότερα, δεν άφηνα τα παράθυρα λίγο ανοιχτά και καθότι μάυρο χρώμα και χωρίς γκαράζ , "ψήθηκε" η κόλλα και το ενδιάμεσο αφρολέξ και ξεκόλησε. Έχω ρωτήσει αντιπροσωπεία και ταπετσιέρη. Η αντιπροσωπεία δεν το καλύπτει και ο ταπετσιέρης μου είπε ότι δεν φτιάχνει παρά μόνο με εφαρμογή νέου υφάσματος ή τοποθέτηση νέου ουρανού. Για την ώρα θα το αφήσω έτσι κ βλέπουμε. Το πολύ πολύ να βάλω τον μάυρο ουρανό και τα πλαϊνά για τις κολώνες απο το GTI ή να τοποθετήσω σε ταπετσιέρη παντού μάυρο ύφασμα. Το κόστος αγοράς νέου ουρανού ανέρχεται περίπου στα 300-350 ευρώ.

Και μένα που δεν το βλέπει ο ήλιος διότι μπάινει σε γκαράζ, το ίδιο πρόβλημα παρουσίασε πριν ένα χρόνο. Ακόμα έτσι είναι. Το αμάξι είναι αγορασμένο τον 9/2008

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Ομοιοπαθών κάτοχος Golf 6... Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον δοκιμασμένο ταπετσέρη στην Αθήνα, με pm, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα... Προτιμητέες περιοχές, Παλλήνη, Μαρούσι, Χολαργός... Ευχαριστώ!

Κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , ENT said:

Κανείς;;; emoji20.png

Αύριο έχω ραντεβού με ταπετσέρη στον Γέρακα. Θα είναι έτοιμο μέχρι και το Σάββατο. Μέχρι Κυριακή θα έχω γράψει εδώ εντυπώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προέκυψε καθυστέρηση, λόγω διαφορετικού χρώματος ταπετσαρίας (έπρεπε να γίνει παραγγελία το ύφασμα). Αναμένεται ο ουρανός να είναι έτοιμος την Πέμπτη το απόγευμα.

Θα ενημερώσω ανάλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα!

Ομολογώ ότι έχω τρομάξει... Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες πιο κάτω, υπάρχουν εμφανείς ζάρες και φουσκώματα, ειδικά στο σημείο πάνω από την πλαφονιέρα!

Ο Κώστας με διαβεβαιώνει ότι όλα αυτά είναι λόγω του αφρώδους υλικού ενδιάμεσα από το ύφασμα και την κόλλα και μέσα σε 15-20 ημέρες θα εξαφανιστούν. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, απλά όπως είπα και πιο πάνω, έχω τρομάξει.

Με χάλασε βέβαια το γεγονός ότι σε πολλά σημεία ο ουρανός έχει μαυρίλες-δακτυλιές, οι οποίες πιστεύω ότι με λίγη προσοχή, θα μπορούσαν να αποφευχθούν και να μην χρειάζεται να τις καθαρίσω εγώ μετά με φόβο να αφήσω περισσότερα σημάδια-νερά! Πάντως, ο Κώστας μου έδωσε ένα μισοτελειωμένο μπουκάλι καθαριστικό αφρό και λίγο πανί για να με βοηθήσει...

Συνολικό κόστος: €120

Θα επανέλθω σε 20 ημέρες για να αναφέρω τα τελικά αποτελέσματα.

 

VF8gQqf.jpg

KHghtWt.jpg

ArIiv7H.jpg

jKNjNp9.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν  είχα φτιάξει τον ουρανό σε astra g βέβαια, δεν είχα τέτοια εικόνα που έχεις εσύ με ζάρες. Μακάρι να φτιάξει όπως σου είπε αλλά θεωρό πως είναι θέμα σωστής τοποθέτησης. Στις φοτο φαίνεται λες και δεν έχει στρώσει καλά το ύφασμα. Μακάρι να φτιάξει γιατί δεν είναι εποχές να πετάμε λεφτά. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πώς θα σε στεναχωρήσω αρκετά με αυτό που θα σου πω. Όπως έχω αναφέρει παραπάνω έχω αλλάξει και εγώ το ύφασμα του ουρανού μου πριν περίπου ένα χρόνο. Η εικόνα του αυτοκινήτου όταν το παρέλαβα απέχει παρασαγκας από αυτό που μας δείχνεις παραπάνω. Ο ουρανός ήταν άψογα τοποθετημενος χωρίς το παραμικρό φούσκωμα, σίγουρα χωρίς δαχτυλιές και φυσικά ο μάστορας που το πέρασε δε μου ζήτησε να κάνω καθόλου υπομονή για να στρώσει. Νομίζω πως κάτι δεν πήγε καθόλου καλά στην τοποθέτηση. Εγώ προσωπικά μπορώ να πω για το αυτοκίνητό μου πώς είναι πλέον καλύτερο από όταν το πήρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι δουλεια σωστη για να μη πω χειροτερα και φαω κανα μπαν. Εγω με 120 ευρω το παρελαβα σαν εργοστασιακο χωρις δαχτυλιες,λερωματα,τσακισεις....

Δεν παιζει να φτιαξει μετα απο μερες αλλα και ουτε ειναι σωστο εσυ να καθαριζεις. Αυτος οφειλει να σου κανει μια σωστη τελειωμενη δουλεια και οχι μια μισοτελειωμενη

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι...

Θα περιμένω παρ' ολ΄αυτά, λίγες μέρες και αν δω ότι παραμένει, θα ζητήσω επανατοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω οσο και να περιμενεις δε θα φυγουν οι ζαρες.

Προφανως αυτος που στον εντυσε δεν ειναι ουτε καν ταπετσερης....Ουτε μπετατζης μη σου πω.Καλυτερα θα τον εφτιαχνες μονος σου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , sonakias said:

Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω οσο και να περιμενεις δε θα φυγουν οι ζαρες.

Προφανως αυτος που στον εντυσε δεν ειναι ουτε καν ταπετσερης....Ουτε μπετατζης μη σου πω.Καλυτερα θα τον εφτιαχνες μονος σου

Όντως δεν είναι ταπετσέρης, είναι ιδιώτης ο οποίος όμως έχει φτιάξει πολλούς ουρανούς σε Golf V/VI και Polo από το club όπως στα μέλη Xionoulis και ekaradimos οι οποίοι έμειναν άκρως ευχαριστημένοι! Άραγε να διαφέρει σε κάτι ο ουρανός στο Tiguan που να δυσκολεύει τη δουλειά...;

Θα ζητήσω από τα παραπάνω μέλη να ανεβάσουν φωτός από τη δική τους περίπτωση και θα ρωτήσω αν και σε αυτούς είχε συμβεί το ίδιο μετά την αρχική εγκατάσταση.

 

EDIT: Εν τω μεταξύ, είναι περίεργο και το γεγονός ότι αντί του συνηθισμένου (απ' οτι διαβάζω) 2μερου, εμένα μου κράτησε η όλη διαδικασία 13 ημέρες (8/9/16 άφησα τον ουρανό - 21/09/16 τον παρέλαβα)!

Edited by Elexorien
Προσθήκη πληροφορίας
Link to comment
Share on other sites

Άφησες το αυτοκίνητό σου σε έναν ερασιτέχνη (ιδιώτης)???? Άντε πες αυτό το προσπερνάς.... Αλλά 13 ημέρες για μία δουλεία 1,5 ημέρας??? Τι να πω ??? Το ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην βρεις το δίκιο σου σε τυχών αντιδικία με τον ιδιώτη??? Άντε να αποδείξεις τώρα εσύ ότι σου έφτιαξε τον ουρανό (από την στιγμή που είναι ιδιώτης δεν πήρες και απόδειξη να υποθέσω). Ρε παιδιά το forum υπάρχει για αυτό τον λόγο για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ... Τέλος πάντων ελπίζω να βγάλεις άκρη και να μην χάσεις τα χρήματα σου... 

Συγνώμη για τον τρόπο μου  φίλε Εlexorien.

 

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raf κανένα πρόβλημα, κουβέντα κάνουμε! Σαφώς και ο ιδιώτης είναι ρίσκο αλλά μου τον είχαν προτείνει όχι ένα αλλά δύο μέλη του club που έμειναν απολύτως ευχαριστημένοι! Οπότε, μιας και η τιμή ήταν καλή (όλα γίνονται για το χρήμα βεβαίως βεβαίως) το πήγα κι εγώ εκεί.

Η δε καθυστέρηση των 13 ημέρων υποτίθεται οφειλόταν σε έλλειψη του υφάσματος το οποίο έπρεπε να παραγγελθεί. Υπήρξε και μια παρανόηση με τη μέρα παράδοσης, οπότε καθυστέρησα άλλη μια μέρα. Φυσικά, ακριβώς λόγω ιδιώτη, ήμουν πολύ επιεικής με τον χρόνο διότι κατανοώ ότι μπορεί ο άνθρωπος να είχε κι άλλες δουλειές. Στην τελική δεν στερήθηκα το αμάξι καθόλου, οπότε...

Άκρη, για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω θα βρω γιατί αν μη τι άλλο, ο άνθρωπος ήταν ευγενικός και συζητήσιμος. Θα ζητήσω επανατοποθέτηση ή στη χειρότερη επιστροφή χρημάτων. Αυτό, εφόσον όντως περάσουν κάποιες μέρες ώστε να καλύψω και τον ισχυρισμό του εγκαταστάτη για τις 15 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , xrigolfakias said:

πληρωσες για αυτο το χαλι; οταν τον φορουσες δεν ειδες τι δουλεια σου εκανε να τον δωσεις πισω να σου το ξανακανει;

Φίλε xrigolfakia, λίγο παραπάνω στο thread, τα λέω όλα λεπτομερώς.

Εν ολίγοις, όταν ζήτησα εξήγηση για τις ζάρες/φουσκώματα, μου είπε ότι σε 15-20 μέρες θα τραβήξει και θα έρθει το ύφασμα στα ίσια του. Δεν είχα λόγω να μην τον πιστέψω μιας και πήγα συστημένος από άλλα μέλη του club που είχαν βάλει κι αυτοί ουρανό με καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε εναν Πεμπτη πρωι και μου εβγαλε τον ουρανο. Σαββατο πρωι τον τοποθετησε. Οι δυο μερες ηταν για να στεγνωσει η κολλα και να μην υπαρχει θεμα. Οταν παρελαβα καθαρισε ολες τις βρωμιες-δαχτυλιες και το αποτελεσμα ηταν το λιγοτερο φοβερο σαν εμφανιση. Η τιμη παντως δεν εχει να κανει με τη δουλεια αφου εμενα με 120 ευρω ντρεποσουν που του εδινες μονο τοσα!!!

Αν ειναι σωστος θα τη ξηλωσει και θα βαλει αλλη αν και πιστευω πως δεν επρεπε να στο δωσει καθολου με τετοιο χαλι.

Υπομονη και καλα ξεμπερδεματα

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι...

Θα περιμένω παρ' ολ΄αυτά, λίγες μέρες και αν δω ότι παραμένει, θα ζητήσω επανατοποθέτηση...

Δεν χρειαζοταν να σου πουν εδω οτι εχει μαυρα χαλια για να το καταλαβεις.

Κακως παρελαβες εξαρχης..

Παρε τα λεφτα αν μπορεις πηγαινε αλλου αν το κανεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

φανταζομαι οταν το εδωσες για αλλαγη δεν ηταν τοσο χαλια ε? :)

Κι όμως ήταν... Λίγο ακόμα και θα είχε ξεκολλήσει όλος! Μέσα σε 5 μέρες, τσακ μπαμ!

 

7 hours ago , nikdev said:

Δεν χρειαζοταν να σου πουν εδω οτι εχει μαυρα χαλια για να το καταλαβεις.

Κακως παρελαβες εξαρχης..

Παρε τα λεφτα αν μπορεις πηγαινε αλλου αν το κανεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Ναι, θα μπορούσα να μην παραλάβω. Απλά (ξαναλέω) εμπιστεύθηκα τα λεγόμενα κάποιου στον οποίο πήγα συστημένος και μάλιστα από δύο ευχαριστημένα άτομα.

 

Πρόσεξτε όμως τώρα αλλαγή τροπής: Έχω την εντύπωση, ότι οι ζάρες όντως υποχωρούν! Σε μία μέρα μέσα! Άραγε παίζει το σενάριο ο ουρανός να κολλήθηκε και να μου τοποθετήθηκε την ίδια μέρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.