Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

On 22/9/2016 at 11:16 ΠΜ, Elexorien said:

Παρέλαβα!

Ομολογώ ότι έχω τρομάξει... Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες πιο κάτω, υπάρχουν εμφανείς ζάρες και φουσκώματα, ειδικά στο σημείο πάνω από την πλαφονιέρα!

Ο Κώστας με διαβεβαιώνει ότι όλα αυτά είναι λόγω του αφρώδους υλικού ενδιάμεσα από το ύφασμα και την κόλλα και μέσα σε 15-20 ημέρες θα εξαφανιστούν. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, απλά όπως είπα και πιο πάνω, έχω τρομάξει.

Με χάλασε βέβαια το γεγονός ότι σε πολλά σημεία ο ουρανός έχει μαυρίλες-δακτυλιές, οι οποίες πιστεύω ότι με λίγη προσοχή, θα μπορούσαν να αποφευχθούν και να μην χρειάζεται να τις καθαρίσω εγώ μετά με φόβο να αφήσω περισσότερα σημάδια-νερά! Πάντως, ο Κώστας μου έδωσε ένα μισοτελειωμένο μπουκάλι καθαριστικό αφρό και λίγο πανί για να με βοηθήσει...

Συνολικό κόστος: €120

Θα επανέλθω σε 20 ημέρες για να αναφέρω τα τελικά αποτελέσματα.

 

VF8gQqf.jpg

KHghtWt.jpg

ArIiv7H.jpg

jKNjNp9.jpg

 

 

φιλε μου..εγω οταν ειχε ξεκολησει ,πριν το φτιαξω,δεν ηταν τοσο χαλια..αν το εβλεπα χωρις να διαβασω,θα νομιζα οτι οι φωτογραφιες ,ηταν πριν το φτιαξεις...

100-120 εδωσα εγω ,με αποδειξη,και εγινε καλυτερο απο οταν το ειχα παρει το αμαξι καινουργιο...

 

On 22/9/2016 at 3:29 ΜΜ, Elexorien said:

Όντως δεν είναι ταπετσέρης, είναι ιδιώτης ο οποίος όμως έχει φτιάξει πολλούς ουρανούς σε Golf V/VI και Polo από το club όπως στα μέλη Xionoulis και ekaradimos οι οποίοι έμειναν άκρως ευχαριστημένοι! Άραγε να διαφέρει σε κάτι ο ουρανός στο Tiguan που να δυσκολεύει τη δουλειά...;

Θα ζητήσω από τα παραπάνω μέλη να ανεβάσουν φωτός από τη δική τους περίπτωση και θα ρωτήσω αν και σε αυτούς είχε συμβεί το ίδιο μετά την αρχική εγκατάσταση.

 

EDIT: Εν τω μεταξύ, είναι περίεργο και το γεγονός ότι αντί του συνηθισμένου (απ' οτι διαβάζω) 2μερου, εμένα μου κράτησε η όλη διαδικασία 13 ημέρες (8/9/16 άφησα τον ουρανό - 21/09/16 τον παρέλαβα)!

εμενα τον εβγαλε πεμπτη μεσημερι και σαββατο πρωι τον φορουσα...

πολυ φοβαμε και μακαρι να βγω ψευτης,οτι σου εσπασε τον ουρανο,και περιμενε καποιες μερες να τον κολησει,για να μπορεσει μετα να βαλει το υφασμα..και ισως για αυτο δεν στρωνει καλα το υφασμα..

απο την αλλη ,σκεφτομαι,πως αυτος ο ανθρωπος σου παρεδωσε τον ουρανο σε τετοια κατασταση....δεν ντραπηκε?

 

11 hours ago , Elexorien said:

Κι όμως ήταν... Λίγο ακόμα και θα είχε ξεκολλήσει όλος! Μέσα σε 5 μέρες, τσακ μπαμ!

 

Ναι, θα μπορούσα να μην παραλάβω. Απλά (ξαναλέω) εμπιστεύθηκα τα λεγόμενα κάποιου στον οποίο πήγα συστημένος και μάλιστα από δύο ευχαριστημένα άτομα.

 

Πρόσεξτε όμως τώρα αλλαγή τροπής: Έχω την εντύπωση, ότι οι ζάρες όντως υποχωρούν! Σε μία μέρα μέσα! Άραγε παίζει το σενάριο ο ουρανός να κολλήθηκε και να μου τοποθετήθηκε την ίδια μέρα;;;

μακαρι...ποτε δεν ξερεις,αλλα δεν εχω ακουσει καποιον αλλον να λεει τετοιο πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, εάν ο ουρανός των φωτογραφιών  είναι ο νέος, συγνώμη που θα σου το πω δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξει , οι ζάρες οφείλονται σε κακόκατασκευή.Εχω φτιάξει το δικό μου ουρανό και τώρα φτιάχνω τις πλευρικές ταπετσαρίες των θυρών σε golf v tsi 2007.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Dimoshenis said:

Φίλε, εάν ο ουρανός των φωτογραφιών  είναι ο νέος, συγνώμη που θα σου το πω δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξει , οι ζάρες οφείλονται σε κακόκατασκευή.Εχω φτιάξει το δικό μου ουρανό και τώρα φτιάχνω τις πλευρικές ταπετσαρίες των θυρών σε golf v tsi 2007.

Κι όμως σήμερα που μπήκα στο αμάξι μετά από το ΣΚ που δεν το χρησιμοποίησα καθόλου, βλέπω εμφανή διαφορά στις ζάρες! Ειδικά στις πλαϊνές, εκεί που έχει το νεύρο, είναι σχεδόν τεντωμένο πλήρως! Στην περιοχή της πλαφονιέρας, τα πράγματα είναι χειρότερα αλλά κι εκεί υπάρχει διαφορά. Το θέμα είναι ότι παραμένει αυτός ο λεκές που φαίνεται και στην τρίτη φωτό μου και φοβάμαι ότι εκεί έχει ξεράσει η κόλλα από μέσα.

Αν τελικά οι ζάρες εξαφανιστούν τελείως, θα είναι κρίμα να μείνει μόνο ο λεκές ο οποίος αν είναι όντως κόλλα θεωρώ δεν θα βγαίνει με τίποτα!

Θα προσθέσω φωτογραφίες αργότερα.

3 hours ago , takpanos said:

Ηθελα να ξερα κολλησανε τιποτα σωστα εκει στη vw?

Φίλε Πάνο, μην τα βάζεις με τη VW. Να τα βάζεις με την αυτοκινητοβιομηχανία γενικότερα. Έτσι φτιάχνονται πλέον. Αναλώσιμα. Στο service είναι τα λεφτά...

 

qkvPPfy.jpg

8jZ60vs.jpg

572QAeG.jpg

fryRyZG.jpg

Edited by Elexorien
(Προστέθηκαν φωτογραφίες)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, μην τα βάζεις με τη VW. Να τα βάζεις με την αυτοκινητοβιομηχανία γενικότερα. Έτσι φτιάχνονται πλέον. Αναλώσιμα. Στο service είναι τα λεφτά...

Αναλωσιμα ειναι δε λεω αλλα εδω περα υπαρχει θεμα κατασυροη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:

Αναλωσιμα ειναι δε λεω αλλα εδω περα υπαρχει θεμα κατασυροη

Φταίει η επιλογή της VW να βάλει ταπετσαρία και στον ουρανό. θα μπορούσε να το είχε αποφύγει με έναν ουρανό μονοκόμματο και όχι ντυμένο. Δεν λέω, είναι πιο όμορφο έτσι. Αλλά...

Μάλιστα, η επιλογή να κόψει το ύφασμα σύριζα ακριβώς στις διαστάσεις του ουρανού κάνει ακόμα χειρότερη την αντοχή του στον χρόνο. Θα μπορούσε το ύφασμα να διπλώνει και από τη μέσα μεριά, ώστε να μην κρεμάει ποτέ! Ειδικά εκεί στην πλαφονιέρα, που είναι το πρώτο σημείο που κρεμάει, 9 στις 10 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η επιλογή της VW να βάλει ταπετσαρία και στον ουρανό. θα μπορούσε να το είχε αποφύγει με έναν ουρανό μονοκόμματο και όχι ντυμένο. Δεν λέω, είναι πιο όμορφο έτσι. Αλλά...

Μάλιστα, η επιλογή να κόψει το ύφασμα σύριζα ακριβώς στις διαστάσεις του ουρανού κάνει ακόμα χειρότερη την αντοχή του στον χρόνο. Θα μπορούσε το ύφασμα να διπλώνει και από τη μέσα μεριά, ώστε να μην κρεμάει ποτέ! Ειδικά εκεί στην πλαφονιέρα, που είναι το πρώτο σημείο που κρεμάει, 9 στις 10 περιπτώσεις.

Δεν ειναι θεμα οτι το βαζει συριζα ή αν το διπλωνε και απο μεσα δε θα κρεμαγε. Ειναι καθαρα θεμα τυποποιημενο εργοστασιακο και τιποτα αλλο. Αλλες εταιριες δεν εχουν θεμα με το υφασμα. Εμενα ο ταπετσερης μου ειπε πως το δικο του δε θα ξεκολλησει και οτι ποτε δε του γυρισε πισω αμαξι.

Δεν υπαρχει δικαιολογια για το γκρουπ. Εμφανιζεται απο γκολφ μεχρι πασατ a4 a3. Τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει το Golf μου στο συνεργείο για κάποια βλάβη, και σκέφτηκα να φτιάξω και τον ουρανό (αφού το αυτοκίνητο θα μείνει μέσα έτσι κι αλλιώς κάποιες μέρες). Ο συνεργειάς όμως, μου λέει οτι δε γίνεται να μη μείνουν κάποιες ζάρες στις άκρες π.χ. χειρολαβές, σκιάδια... Όσοι το έχετε κάνει σε ταπετσέρη, είχατε τέλειο αποτέλεσμα ή είχατε κι εσείς μικρές ζάρες;; Αν δεν τις γλυτώνω ούτως ή άλλως, να μην τρέχω αλλού...

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το είπες ΤΕΛΕΙΟ  αποτέλεσμα.

Εμενα εγινε σαν εργοστασιακο. Πες του συνεργειά σου "αστο μεγαλε δε το χεις το θεμα και θα παω αλλου"

Ευχαριστώ παιδιά... Αυτό θα κάνω!

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , ENT said:

 

Ευχαριστώ παιδιά... Αυτό θα κάνω!

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 αν πιανουν τα χερια σου καντο μονος σου....

ετσι εκανα εγω στο πασσατ μου πριν μια εβδομαδα με αριστο αποτελεσμα..κοστος 30ε..τωρα σειρα εχει και το γκολφ μου (6αρι) κρεμασε στην θηκη των γιαλιων αλλα θα περιμενω να γινει βράκα οπως στο πασσατ...και παιδια δεν τελιωνει η βενζινοκολα αλλα το αφρολεξ..εχω οδηγους για το πως να βγαλεις ουρανους αλλα και το πως να φτιαξεις την ταπετσαρια αν θελεις πες μου να σου στειλω τα λινκς..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 αν πιανουν τα χερια σου καντο μονος σου....

ετσι εκανα εγω στο πασσατ μου πριν μια εβδομαδα με αριστο αποτελεσμα..κοστος 30ε..τωρα σειρα εχει και το γκολφ μου (6αρι) κρεμασε στην θηκη των γιαλιων αλλα θα περιμενω να γινει βράκα οπως στο πασσατ...και παιδια δεν τελιωνει η βενζινοκολα αλλα το αφρολεξ..εχω οδηγους για το πως να βγαλεις ουρανους αλλα και το πως να φτιαξεις την ταπετσαρια αν θελεις πες μου να σου στειλω τα λινκς..

Σ'ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ! Θα το πάω σε ταπετσέρη... Που χρόνος πια;;

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δικιά μου σειρά να φτιάξω τον ουρανό αλλά σε Peugeot. 

Μετά από 16 χρόνια είχε ξεκινήσει σε κάποιες γωνίες να κρέμεται.  Και την περασμένη εβδομάδα έγινε σαν αντίσκηνο...

Τώρα ήρθε η ώρα της τοποθέτησης και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής ικανοποιητικό.

 

20161015_094810.jpg

20161022_091949.jpg

20161022_101255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εργοστασιακο το εκανες τι ικανοποιητικο λες!! Μπραβο για το μερακι σου.

Υφασμα απο που αγοραζουμε??? Απο ταπετζερη?? ebay???

Link to comment
Share on other sites

Ταπετσέρης το έφτιαξε και όχι εγώ.

Το πιο δύσκολο πάντως είναι το ξήλωμα των πλαστικών που ήμουν μπροστά όταν τα έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

στο μοναστηρακι εχει ενα μαγαζι στα σιγουρα που εχει τις παναγια τα ματια απο υφασματα παντος τυπου στην αθηνα.. 9ε το μετρο 

εχει και ενα καταστημα στην θεσσαλονικη...πιο πολυ κοστιζει η κολλα δυστυχος...θελεις 1 κιλο και κατι ψιλα.....

τα πλαστικα αρκουν να βζαλεις μονο την πανω ακρη 2-3 κλιπσ που δενει στον ουρανο και με προσοχη βγενει ανετοτατα..δεν χρειαζετε να βγαλεις ολο το πλαινο κολονακι

επισης αν το κανεις μονος σου οταν βαλεις κολα και το υφασμα απο επανο προσεχεις να μην ασχεις πιεση στο ιδη κολλημενο υφασμα γιατι θα σου κανει βαθουλομα το υφασμα..

 

Link to comment
Share on other sites

Elexorien

έδειξα τις φωτογραφίες σου προχτές που μου έβγαζαν τον ουρανό μου σε ταπετσέρη και άρχισε να γελάει!

Δεν πρόκειται να φτιάξει είπε και ότι δεν το έχει καθόλου ο μάστορας σου.

Στα γράφω για να μή χάνεις χρόνο.

Ζήτα είτε να ξαναπροσπαθήσει είτε να του πληρώσεις μόνο το υλικό και να πάς αλλού.

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2016 at 8:01 ΜΜ, xristos/red tornado said:

στο μοναστηρακι εχει ενα μαγαζι στα σιγουρα που εχει τις παναγια τα ματια απο υφασματα παντος τυπου στην αθηνα.. 9ε το μετρο 

εχει και ενα καταστημα στην θεσσαλονικη...πιο πολυ κοστιζει η κολλα δυστυχος...θελεις 1 κιλο και κατι ψιλα.....

τα πλαστικα αρκουν να βζαλεις μονο την πανω ακρη 2-3 κλιπσ που δενει στον ουρανο και με προσοχη βγενει ανετοτατα..δεν χρειαζετε να βγαλεις ολο το πλαινο κολονακι

επισης αν το κανεις μονος σου οταν βαλεις κολα και το υφασμα απο επανο προσεχεις να μην ασχεις πιεση στο ιδη κολλημενο υφασμα γιατι θα σου κανει βαθουλομα το υφασμα..

 

Αν μπορεις να μου πεις που ειναι το μαγαζι με τα υφασματα στην Θεσσαλονικη, με Pm ή εδω, ωστε να ρωτησω, να δω τι τιμες θα βγει να το κανω μονος μου και τι θα ζητησει ο ταπετζερης αν του παω τον ουρανο στο χερι, ωστε να μειωθει το κοστος. 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , teodor_ch said:

Elexorien

έδειξα τις φωτογραφίες σου προχτές που μου έβγαζαν τον ουρανό μου σε ταπετσέρη και άρχισε να γελάει!

Δεν πρόκειται να φτιάξει είπε και ότι δεν το έχει καθόλου ο μάστορας σου.

Στα γράφω για να μή χάνεις χρόνο.

Ζήτα είτε να ξαναπροσπαθήσει είτε να του πληρώσεις μόνο το υλικό και να πάς αλλού.

 

Κι όμως φίλε, οι ζάρες έχουν υποχωρήσει σχεδόν εντελώς! Είχα απογοητευτεί πλήρως στις αρχές γιατί κι εγώ πίστευα ότι θα μείνουν έτσι, αλλά ευτυχώς δεν συνέβη αυτό!

Τώρα, όσον αφορά τις μαυρίλες και τους λεκέδες, τα οποία αναγνωρίζω ότι είναι κακή εργασία (με λίγη προσοχή, θα μπορούσαν να αποφευχθούν), έχω κανονίσει με τον εγκαταστάτη μου να έρθει να μου τα καθαρίσει. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν μείνω ευχαριστημένος, μου είπε ότι θα τον ξηλώσουμε και θα τον ξαναφτιάξουμε. Οπότε, όλα καλά!

Υ.Γ.: Όταν ξεμπερδέψω εντελώς, θα ποστάρω τις ανάλογες φωτός...

Link to comment
Share on other sites

τί να σου πώ!

μπορεί να έχει καμιά καινούργια κόλλα που συμπεριφέρεται έτσι και δεν τη ξέρουν οι υπόλοιποι?

μακάρι να πάνε όλα καλά και να μήν έχεις περισσότερα τρεχάματα!

 

περιμένω και εγώ τη δικιά μου

θα βγάλω φωτογραφία απο βδομάδα (Ηράκλειο Κρήτης)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.