Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

On 9/23/2016 at 8:56 ΜΜ, activious said:

φιλε μου..εγω οταν ειχε ξεκολησει ,πριν το φτιαξω,δεν ηταν τοσο χαλια..αν το εβλεπα χωρις να διαβασω,θα νομιζα οτι οι φωτογραφιες ,ηταν πριν το φτιαξεις...

100-120 εδωσα εγω ,με αποδειξη,και εγινε καλυτερο απο οταν το ειχα παρει το αμαξι καινουργιο...

 

εμενα τον εβγαλε πεμπτη μεσημερι και σαββατο πρωι τον φορουσα...

πολυ φοβαμε και μακαρι να βγω ψευτης,οτι σου εσπασε τον ουρανο,και περιμενε καποιες μερες να τον κολησει,για να μπορεσει μετα να βαλει το υφασμα..και ισως για αυτο δεν στρωνει καλα το υφασμα..

απο την αλλη ,σκεφτομαι,πως αυτος ο ανθρωπος σου παρεδωσε τον ουρανο σε τετοια κατασταση....δεν ντραπηκε?

 

μακαρι...ποτε δεν ξερεις,αλλα δεν εχω ακουσει καποιον αλλον να λεει τετοιο πραγμα..

Επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα. Σε εμένα έγινε καλύτερη δουλειά - ικανοποιητική. Το μόνο θέμα είναι ότι μου έχει χαλάσει το φως στο σκιάδιο του οδηγού. Προσπάθησα να το μαστορέψω χθες χωρίς αποτέλεσμα. Γενικά, θέλει σχολαστικό έλεγχο κατά την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα φισακι το οποιο ερχεται τσιμα-τσιμα κ το οποιο σπαει πολυ ευκολα οταν προσπαθουν να το ξανασυνδεσουν, το ειδα οταν εβαζαν το δικο μου. 

Ισως του εσπασε στην τοποθετηση ή δεν το κουμπωσε καλα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2017 at 10:51 ΜΜ, panosmfree said:

Γεια σας

Είχα κι εγώ πρόβλημα με τον ουρανό στο golf 5 tsi 140 ίππων. Το πήγα πριν 10 μέρες σε έναν ταπετσέρη, απέναντι απο το κλειστό του Περιστερίου(οδός Τζ. Κέννεντυ). Είναι σε ένα στενάκι, η δουλειά ήταν πολύ καλή, και στοίχισε 100,00€ (χωρίς απόδειξη, αλλιώς 124,00€). Θέλει 3 μέρες, δηλ. το ξηλώνουν σε 15΄ περίπου & σου κρατάνε τον ουρανό γιατί θέλει 2 μέρες για να κολλήσει η κόλλα. Πας μετά απο 2 μέρες, σου περνάνε τον ουρανό σε 20΄ & είσαι έτοιμος.

Φίλε μου ευχαριστώ για το post,πήγα κι εγώ ,εχτές έγινε η τοποθέτηση,καλή δουλειά και καλή τιμη

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες σε όλους. Σίγουρα η ποιοτική δουλειά φαίνεται στη λεπτομέρεια & με το μάτι, στη συναρμογή & το ύφασμα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον ο χρόνος θα δείξει. Υπάρχει κάποιος φιλος που είναι ευχαριστημένος και μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ. >3-4 χρόνια δεν του ξαναξεκόλλησε ο ουρανός; Σε κάθε άλλη περίπτωση, θεωρώ πως ο στόχος δεν επετεύχθη.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς εικόνα για την εποχή που πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή ταπετσαρίας ουρανού; 

π.χ. κάποιοι φίλοι ανέφεραν να μην γίνει καλοκαίρι η δουλειά πριν από διακοπές γιατί θα έχει θέμα στην μεγάλη έκθεση στον ήλιο. Το ίδιο ανέφερε και ο μάστορας στο Χαλάνδρι που πήγα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ανάγκη, άστο από Οκτώβριο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ανάγκη, άστο από Οκτώβριο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update. 

Τώρα έχει ξεκολήσει το ύφασμα και στις 4 πόρτες. Τελείως απαράδεκτο. Επίσης, ο ταπετσέρης που μου χάλασε το φως στο σκιάδι του οδηγού, μου έδωσε τιμή 25€ ανά πόρτα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι πιο οικονομικό?

Edited by ekaradimos
Link to comment
Share on other sites

Update. 
Τώρα έχει ξεκολήσει το ύφασμα και στις 4 πόρτες. Τελείως απαράδεκτο. Επίσης, ο ταπετσέρης που μου χάλασε το φως στο σκιάδι του οδηγού, μου έδωσε τιμή 25€ ανά πόρτα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι πιο οικονομικό?
Τοσο πανε μεχρι 30
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2016 at 4:48 ΜΜ, ekaradimos said:

                Πολύ καλή δουλειά ο Κώστας. Σχολαστικός και λάτρης της λεπτομέρειας. Συστήνεται.

Μπορείς να μου στείλεις πμ,που βρίσκετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν η ταπετσαρία ειναι κακής ποιότητας δεν στρώνει καλα και επειδή εχω περάσει στο δικο μου golf 5 και σε αλλα 2 αυτοκίνητα , αυτος που θα ασχοληθεί μονος  του να παρει καλα υλικα και η Βενζινόκολλα να ειναι υψηλής θερμοκρασίας, γιατί στο πρώτο καλοκαίρι θα του κρεμάσει.  

Εγω χρησιμοποίησα σπρέι βενζινοκολλας  και ταπετσαρία απο  κατάστημα στην θεσσαλονικη που ασχολείται μονο με ταπετσαρίες δέρματα κτλ.  αν επιτρέπετε απο το φορουμ μπορω να βαλω το ονομα του καταστήματος.

όποιος θελει βοήθεια ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 9:43 ΠΜ, Polakias TDI said:

Καλημέρες σε όλους. Σίγουρα η ποιοτική δουλειά φαίνεται στη λεπτομέρεια & με το μάτι, στη συναρμογή & το ύφασμα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον ο χρόνος θα δείξει. Υπάρχει κάποιος φιλος που είναι ευχαριστημένος και μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ. >3-4 χρόνια δεν του ξαναξεκόλλησε ο ουρανός; Σε κάθε άλλη περίπτωση, θεωρώ πως ο στόχος δεν επετεύχθη.

Aλλαξα την ταπετσαρία πριν σχεδόν 3 χρονια και πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής την έβγαλα και την ξανατοποθέτησα μονος μου (θυμάμαι με ταλαιπώρησαν οι βίδες και τα κλιπ στα σκιάδια) ο ταπετσέρης που την πήγα ήταν γνωστός  και μου πήρε 60 euro ήταν αρχές καλοκαιρικού δεν είχαν πιάσει ακόμα οι καλές ζεστες και από ότι θυμάμαι το ένα πρωί το έφτιαξε και την επόμενο την πήρα για να την βάλω

του είχα ζητήσει να φτιάξουμε και τα καλύμματα τις κολώνες για να μην φαίνεται καμια τυχόν διαφορα αλλα μου πρότεινε να μην το κάνουμε γιατί οι ταπετσαρίες από μέσα έχουν μια στρώση αφρολέξ και θα φαίνονταν ποιο χοντροκομμένες τις καθάρισα με αφρο μερικες φορες πριν τις βάλω και όλα ok

 

Προσφατα άρχισε να ξεκολλάει και στην πόρτα του οδηγού έλεος... ευτυχώς είναι πολύ λίγο ακόμα και δεν φαίνεται...

Το καλοκαίρι που θα πάω για διακοπές επαρχία στο πατρικό μου θα ξαναπεράσω να τις φτιάξει..

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. στο golfaki μου εχουν ξεκολλησει οι ταπετσαριες απο τις πορτες δυστυχως. 2 μπροστα αρκετα οι πισω τωρα εχουν αρχισει να κανουν νερα. πηρα τηλεφωνο σ εναν ταπετσερη που βρηκα και μου ειπε

1) αλλαζουν και οι 4 μαζι σαν σετ. και οχι 1 η 2 μπροστα μονο

2) 120ευρωπουλα + φπα (150 δλδ)

3) το παω με ραντεβου στις 9 το πρωι και το παιρνω στις 3 ετοιμο

εσεις τι λετε;;

 

υ.γ. απο φωτο και απο κριτικες αλλων φαινεται οτι ειναι καλος στην δουλεια του.

Edited by Kostas Tranoulis
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2019 at 1:50 ΜΜ, Kostas Tranoulis said:

καλησπερα. στο golfaki μου εχουν ξεκολλησει οι ταπετσαριες απο τις πορτες δυστυχως. 2 μπροτα αρκετα οι πισω τωρα εχουν αρχισει να κανουν νερα. πηρα τηλεφωνο σ εναν ταπετσερι που βρηκα και μου ειπε

1) αλλαζουν και οι 4 μαζι σαν σετ. και οχι 1 η 2 μπροστα μονο

2) 120ευρωπουλα + φπα (150 δλδ)

3) το παω με ραντεβου στις 9 το πρωι και το παιρνω στις 3 ετοιμο

εσεις τι λετε;;

 

υ.γ. απο φωτο και απο κριτικες αλλων φαινεται οτι ειναι καλος στην δουλεια του.

εγώ εχω αλλάξει τις 2 μπροστά με 50 ή 60€ δεν θυμαμαι ακριβώς οποτε η τιμή που λες ειναι νορμαλ

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gtse said:

εγώ εχω αλλάξει τις 2 μπροστά με 50 ή 60€ δεν θυμαμαι ακριβώς οποτε η τιμή που λες ειναι νορμαλ

επειδη το ψαχνω γενικα, οχι για την τιμη αλλα για να παω και να βρω αυτον με την καλυτερη δουλεια. σε αλλους 2 που ρωτησα που ειναι λιγο πιο ακριβοι (3-4 ευρω η πορτα) λενε οτι το παω μια μερα και βγαζει τα πλαισια και παω μετα απο 1-2 μερες και τις κουμπωνει ετοιμες στ αμαξι.

πως ο ενας θελει 6-7 ωρες και ο αλλος κραταει τις πορτες 1,5 μερα; τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Kostas Tranoulis said:

επειδη το ψαχνω γενικα, οχι για την τιμη αλλα για να παω και να βρω αυτον με την καλυτερη δουλεια. σε αλλους 2 που ρωτησα που ειναι λιγο πιο ακριβοι (3-4 ευρω η πορτα) λενε οτι το παω μια μερα και βγαζει τα πλαισια και παω μετα απο 1-2 μερες και τις κουμπωνει ετοιμες στ αμαξι.

πως ο ενας θελει 6-7 ωρες και ο αλλος κραταει τις πορτες 1,5 μερα; τι παιζει;

τι να σου πω εγω του το πηγα το πρωι και το απογευμα το πηρα και πολυ ευχαριστημενος από την δουλεια του θα ανεβασω και φωτο το βραδυ να δεις

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gtse said:

τι να σου πω εγω του το πηγα το πρωι και το απογευμα το πηρα και πολυ ευχαριστημενος από την δουλεια του θα ανεβασω και φωτο το βραδυ να δεις

 

οταν ανεβασεις φωτο μπορεις να μου πεις και που το πηγες;; να δω και αυτο το μαγαζι σαν επιλογη

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Kostas Tranoulis said:

οταν ανεβασεις φωτο μπορεις να μου πεις και που το πηγες;; να δω και αυτο το μαγαζι σαν επιλογη

τις τραβιξα βραδυ και δεν φαίνται πολυ καλα αλλά η δουλεια ειναι άψογη

IMG_20190204_231412.jpg

IMG_20190204_231402.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Kostas Tranoulis said:

λενε οτι το παω μια μερα και βγαζει τα πλαισια και παω μετα απο 1-2 μερες και τις κουμπωνει ετοιμες στ αμαξι.

 

 

 

Και πιστευω ότι ειναι ισως η ποιο καλή και σωστή διαδικασια αυτή.

 

γιατι βάλε και το χρόνο που χρειαζεται για να στεγνώσει και η κόλα (καλά και σωστά) θέλει ένα  24ωρο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα....έχω και εγώ το πρόβλημα της ταπετσαρίας του ουρανού στο γκολφακι μου....θέλω να ρωτήσω αν μπορει κάποιος να μου προτείνει με μύνημα κάποιον αξιόπιστο ταπετσερη για να το φτιάξω γιατί δε θέλω να έχω θέματα μετά από λίγο καιρό πάλι.......για Αθήνα μιλάμε.... ευχαριστώ...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι σκατο ποιότητα είναι αυτη? Ξεκολλησε η ταπετσαρία του ουρανού και τωρα ξεκολλησαν οι ταπετσαριες στις πορτες!!! Ουτε huyndai 30 ετων να ηταν. Ακου γερμανικη ποιοτητα. Δεν πρεπει να διεκδικησουμε αποζημιωσεις απο την εταιρεία? Δηλαδη ελεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλο :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Golf 5 Gt . Ταπετσαρία ουρανού πόρτες κλασσικά θέλουν αλλαγή. Σιγά μην την γλίτωνα. Σκεφτόμουν έντονα να το κάνω μέσα όλο gti τον ουρανό. Απέξω όσα gti βλέπω είναι πανέμορφα αλλά.. δεν βρίσκω κολονάκια σκιάδια κτλπ από gti. Οπότε μάλλον θα παραμείνω σε μπεζ όπως είναι από το εργοστάσιο. Στις πόρτες σκέφτομαι αντί για γκρι ύφασμα που είναι να το έκανα μαύρο δερμάτινη. Εκεί που είχα κατασταλάξει ας πούμε μ είπε φίλος ότι δεν θα φαίνεται όμορφο μιας και τα καθίσματα είναι σε γκρι χρώμα. Τι γνώμη έχετε? Btw μου πρότειναν και alcantara γκρι για τις πόρτες. Τιμή ίδια. Τώρα κατά πόσο είναι alcantara δεν ξέρω.

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.