Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

<BR>γιατι ρε Νικολα <BR>και οι εξατμισεις στο tuning του golf v gti δεν ειναι?

η milltek τσιγκος ειναι μπροστα στου ποπαι, τις ειδα και τις δυο και αποφασισα να βαλω ποπαι<BR>και απο οτι βλεπω οι κατοχοι milltek ( ενα μεγαλο ποσοστο τουλαχιστον) δεν ειναι ευχαριστημενοι kαι εγω ποπαυ πηρα και απο οτι διαβαζω πλεον σωσταεπραξα..:thumbsup: src="http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/thumbsup.png">

επιτελους το διαβασα ολο 83 σελιδες..:startle:

"http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/startle.gif">

.παντως ευγε μετα απο οσα γραφουνε στις 83 σελιδες βγαζεις μια ακρη για το τι μπορεις να κανεις ωστε να εκμεταλλευθεις τα μεγιστα απτο γκολφακι χωρις να αλλαξειςπολλα και προπαντων τι αξεσουαρ να βαλουμε,<BR>βεβαια το ολο ενχειρημα παει κανα 3000 ακατεβατα με

1..-φιλτρο(400)

2.-προγραμμα custom 500

3.-εξατμιση custom 500

4.-κοολερ THS 600

5.-αντιλια υψηλης απρ 800?

6 -σκαστρα φορσε 200?

7-μπουζια bosch 50

8.+ εργασιες! 200

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

loipon εχει κανεις υποψη του τι γινεται με το σ38p ιντερκοολερ,αγορασα ενα τετοιο και θελω να το φορεσω πανω.ξερει κανεις τι γινεται με τη διαμετρο ?ποσο διαμετρο εχει η μαμα σωληνα του Gti και ποσο του σ3?δεν το εχω λαβει ακομη εννοειται ,αλλα ειναι στο δρομο,το παληκαρι μου ειπε οτι φοριοταν σε ττ και ειναι το αλουμινενιο εντελως.εχει 1000 κλμ πανω του και αναρωτιεμαι τι με συμφερει καλυτερα να αλλαξω σωληνωσεις με μεγαλυτερες?να το προσαρμοσω πανω στις δικες μου?

εχω ακουσει οτι αυτη ειναι και η ποιο νορμαλ οικονομικη λυση σε Gti 5 για αυτα και αοτι μπαινουν κουτι πανω στα δικα μας.+15% καλυτερη ροικοτητα και κατι τετοια αλλα πιστευω να με καλυπτει ανετα μεχρι πρωτο σταδιο που θελω εγω και να μην εχει lag μετα..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

loipon εχει κανεις υποψη του τι γινεται με το σ38p ιντερκοολερ,αγορασα ενα τετοιο και θελω να το φορεσω πανω.ξερει κανεις τι γινεται με τη διαμετρο ?ποσο διαμετρο εχει η μαμα σωληνα του Gti και ποσο του σ3?δεν το εχω λαβει ακομη εννοειται ,αλλα ειναι στο δρομο,το παληκαρι μου ειπε οτι φοριοταν σε ττ και ειναι το αλουμινενιο εντελως.εχει 1000 κλμ πανω του και αναρωτιεμαι τι με συμφερει καλυτερα να αλλαξω σωληνωσεις με μεγαλυτερες?να το προσαρμοσω πανω στις δικες μου?

εχω ακουσει οτι αυτη ειναι και η ποιο νορμαλ οικονομικη λυση σε Gti 5 για αυτα και αοτι μπαινουν κουτι πανω στα δικα μας.+15% καλυτερη ροικοτητα και κατι τετοια αλλα πιστευω να με καλυπτει ανετα μεχρι πρωτο σταδιο που θελω εγω και να μην εχει lag μετα..

ριξε μια ματια εδω http://www.vagfans.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=290&start=0

πιστευω να βοηθησα! :yahoo:

(σβησε μερικα πμ σου γιατι πηγα να σου στειλω εκει κ μου ελεγε οτι ειναι φουλ!)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερει κανει τιποτα για αυτο???κανει τιποτα???

http://www.ecstuning.com/Search/Non-Resonated/ES6065/

γιατι αυτοι υποσχονται αλογα και αποκει...τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερει κανει τιποτα για αυτο???κανει τιποτα???

http://www.ecstuning.com/Search/Non-Resonated/ES6065/

γιατι αυτοι υποσχονται αλογα και αποκει...τι κανει?

Δεν αφήνεις τα ψιλολογια να ασχοληθεις με καμια Κ04 ?

Τροχαλιες κ σωληνες δεν δινουν αλογα αλλα γαιδουρια.

Βαλε τροχαλιες βαλε σωληνες στο τελος θα σου βγει μια Κ04 κ αλογα δεν θα εχεις δει.

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

δεν την συμπαθω την κο4!!!!δεν παω για 300+ αυτα τα αφηνω για αλλους..εγω ειμαι ηπιων τοννων...

στο προκειμενο εχουμε αποψη για αυο που λανσαρουν οι αμερικανοι???εχει δει καποιος κατι??

ασχετο σημερα εβαλα τα μπουζια της bosch και λαδια τα καστρολ τα κλασιικα συνθετικα...μαζι με κατι φιλτρα(βενζινης κα λαδιου)τα παλια μπουζια βγηκαν πολυ καθαρα οπου ο μηχανικος μου ειπε απο καυση παμε καλα..

και μπηκαν και οι αισθητηρες παρκιν και το καπακι της μηχανης,,,,ερε tuning....:hyper:

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

και καλα δεν χανεις πιεση προς τον θορυβοσωληνα..εγω παντος λεω αυτο που σου ειπε και ο ftd αντι να πετας λεφτα σε μακακιες μαζεψε λεφτα για μπιελες και κ04 κιτ να γουσταρεις..οτι και να κανεις τωρα ειναι χαμενος κοπος και χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια αν δεν συμπαθείς την Κ04 τότε μπορεις να κάνεις κ το εξής απλο.

Να το αφήσεις οπως ειναι. Τι να σου κάνει ο σωλήνας που δίνουν οι αμερικάνοι να έχει καλύτερη απόκριση με την Κ03 ?

Πόσο καλύτερη ποια ?

Ποιο το όφελος δηλαδη λιγο ροπη λίγο απόκριση?

Αντε κ τις τροχαλίες που έβαλες τι νομίζεις οτι κέρδισες ?

Ξαναλέω αυτα είναι για εφε παρα για ουσία, μην σκαλίζεις το αμάξι συνέχεια για κάθε τι που βλέπεις.

Επικεντρώσου σε κατι εναν στόχο κ πήγαινε προς τα εκει γιαιτ αλλιώς θα σκορπάς λεφτα άσκοπα κ στο τέλος θα το καταλάβεις κ θα στεναχωρηθείς.

Το εχουμε κάνει ολοι κάποια στιγμη κ έχουμε μετανιώσει γιατι να το κάνεις κ εσυ?

Link to comment
Share on other sites

με εχει βγαλει ντεποζιτο 630-640 χιλιομετρα χωρις να απαψει ενδειξη για βενζινη εκεινη την εβδομαδα που λεω οτι εφτασα τοσο τη καταναλωση.. ηθελα να δω ποσο κατω θα τη φτασω.. το προσπαθησα και με συνεχη παρακολουθηση μεσης καταναλωσης ετσι ωστε οταν ανηφοριζει ο δρομος να χαλαρωνω το ποδι απο το γκαζι και οταν κατηφοριζει να δινω λιγο παραπανω.. αρα αν υποθεσουμε οτι ειχα αλλα 8 λιτρα πανω κατω ενα ντεποζιτο με εβγαζε 750 περιπου... :clapping: ... επισης μετα απο το επομενο γεμισμα μου ειχε δειξει 690 αυτονομια αλλα οταν εβαλα ηταν μετα απο 10 λεπτο οδηγησης με συχνες στασεισ(φαναρια, ψιλοκινηση) αλλα δε μπορουσα να οδηγαω με τετοιουσ ρυθμους.. τωρα μετα βιας η καταναλωση πεφτει κατω απο 10λ στα 100 (δε πεφτει βασικα)

Ποσο ακυρο ειναι να εχεις gti (ποσο μαλλον με προγραμμα) και να προσπα8εις να κανεις οτι μπορεις για να φτασεις στην απολυτη οικονομια..Σα να εχεις απεναντι σου τη Τζουλια και της προτεινεις να πατε για...ρυζογαλο..Gti σημαινει αδρεναλινη, ταχυτητα, εκρηξη και πολυυυυ ρουφηγμα..Σκετη καβλα..Θες οικονομια..? Παρε ενα Prius..ή ενα Agguris..Αμα δεν αντεχει η τσεπη σου δωστο..

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ακυρο ειναι να εχεις gti (ποσο μαλλον με προγραμμα) και να προσπα8εις να κανεις οτι μπορεις για να φτασεις στην απολυτη οικονομια..Σα να εχεις απεναντι σου τη Τζουλια και της προτεινεις να πατε για...ρυζογαλο..Gti σημαινει αδρεναλινη, ταχυτητα, εκρηξη και πολυυυυ ρουφηγμα..Σκετη καβλα..Θες οικονομια..? Παρε ενα Prius..ή ενα Agguris..Αμα δεν αντεχει η τσεπη σου δωστο..

axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax

κλαιω κλαιω

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ακυρο ειναι να εχεις gti (ποσο μαλλον με προγραμμα) και να προσπα8εις να κανεις οτι μπορεις για να φτασεις στην απολυτη οικονομια..Σα να εχεις απεναντι σου τη Τζουλια και της προτεινεις να πατε για...ρυζογαλο..Gti σημαινει αδρεναλινη, ταχυτητα, εκρηξη και πολυυυυ ρουφηγμα..Σκετη καβλα..Θες οικονομια..? Παρε ενα Prius..ή ενα Agguris..Αμα δεν αντεχει η τσεπη σου δωστο..

+1

Aλογα και οικονομία δεν πάνε μαζί

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ακυρο ειναι να εχεις gti (ποσο μαλλον με προγραμμα) και να προσπα8εις να κανεις οτι μπορεις για να φτασεις στην απολυτη οικονομια..Σα να εχεις απεναντι σου τη Τζουλια και της προτεινεις να πατε για...ρυζογαλο..Gti σημαινει αδρεναλινη, ταχυτητα, εκρηξη και πολυυυυ ρουφηγμα..Σκετη καβλα..Θες οικονομια..? Παρε ενα Prius..ή ενα Agguris..Αμα δεν αντεχει η τσεπη σου δωστο..

Αν δεις καλα το post.. εκανα ενα πειραμα για να δω ποσο κατω μπορει να φτασει μια εβδομαδα πριν καιρο... απο εκει και περα δεν εχω δει κατω απο 10 λιτρα.... το εχω φτασει και 21 λιτρα καταναλωση(λογικα αλλες φορες και περισσοτερο αλλα δε κοιταω συνεχεια για να το δω).. σε 3 μερες αυτη την εβδομαδα εκαψα 50 ευρω βενζινη... χωρις να κανω ιδιαιτερα μεγαλες διαδρομες.. εννοειται οτι δε γινεται να εχεις GTI και να σε ενδιαφερει η οικονομια... εκεινη την εβδομαδα απλα μου τη βαρεσε να δω ποσο κατω φτανει... ηταν μια εβδομαδα δυσκολη :D :D

Link to comment
Share on other sites

δεν την συμπαθω την κο4!!!!δεν παω για 300+ αυτα τα αφηνω για αλλους..εγω ειμαι ηπιων τοννων...

στο προκειμενο εχουμε αποψη για αυο που λανσαρουν οι αμερικανοι???εχει δει καποιος κατι??

ασχετο σημερα εβαλα τα μπουζια της bosch και λαδια τα καστρολ τα κλασιικα συνθετικα...μαζι με κατι φιλτρα(βενζινης κα λαδιου)τα παλια μπουζια βγηκαν πολυ καθαρα οπου ο μηχανικος μου ειπε απο καυση παμε καλα..

και μπηκαν και οι αισθητηρες παρκιν και το καπακι της μηχανης,,,,ερε tuning....:drinks:

βαλε k04...να σωθεις!!!!και απο προγραμμα unitronic revo giac...overload ειχα δεν εμεινα ευχαριστημενος....

Link to comment
Share on other sites

βρε μη τρελαθουμε εδω μεσα τελειως...το γτι εχει δυναμη αλλα εχει και κοστος τρελο σν το πατησεις.... οπως και οποιο δυνατο αυτοκινητο αλλο στην κατηγορια του ...

δεν χρειαζεται να πηγαινουμε συνεχεια τσιτα... για να αποδειξουμε τι οτι ειναι γρηγορα??αφου ολα σου κολλανε οταν γραφει γτι απο πισω...

εγω τις περισσοτερες φορες χαλαω την πιατσα ..το παω με με 40-70 κλμ...εκτος ισως απο ταξιδι οπου το ξεκαπνιζω για να μην ξεχασει οτι ειναι και γτι...

το εχω και το κυκλοφορω συνεχεια χωρις να εχω δευτερο αμαξι οικονομικο... με οτι συμαινει αυτο..το ιδιο το ευχαριστιεμαι ομως μπορω να πω με καποιον που το πηγαινει ταπα...

το αμαξι δεν φαινεται ωραιο τουλαχιστον μονο στα 200+ αλλα και στα 40-70 κλμ ειναι καταπληκτικο...εξαλλου ολη η δουλεια ειναι μια προσπεραση δηλαδη αυτο το αρπαγμα που θελεις για να κανεις μια προσπεραση..πανε οι εποχες που τα βλεπες να πηγαινουν 180 μεσο ορο σε ταξιδια, λογω κρισης...μια χαρα και τα 100-120 ειναι και εξαλλου στο τελος εχεις και περισοτερη βενζινη απτον αλλο που πλακωνεται στην εθνικη οδο.

εχω δει και το αλλο οσοι εχουν γρηγορα δεν τα πατανε και συνεχεια..μια στο τοσο,τους ικανοποιει η ιδεα οτι τελικα το χουν...μετα το χαιρεσαι περισσοτερο μαλιστα κιολας πιστευω..

λογω δουλειας που χρειαστηκε τελευταια να κατεβω αθηνα 3 φορεςς στην εθνικη μην νομιζετε οτι ειναι γεματη απο γτι...3 ειδα σε ολες τις φορες που ανεβοκατεβηκα ιωαννινα-αθηνα απο λαμια 2 φορες και 1 απο πατρα...μαλιστα το ενα ετρεχε και σκεφτηκα αυτος η κοντα μενει η δεν ξερω εγω τι...τα 450 κλμ παντωςιωαννινων-αθηνας απο καλμπακα-λαμια με 50-60 ευρο βενζινα λογω των 110 κλμ ιωαννινων-καλαμπακας με στροφες και αναβαση σε βουνο παντα ε ειναι προβλημα στην οικονομικη μετακινηση,μετα εχει ευθειες περισοοτερες και ισιο οπου εκει ολα πανε οικονομικα.δεν το συζητω.τωρα ολα ειναι θεμα τσεπης και εγω αν το πηγαινα τσιτα θα ηθελα 120 ευρο ανετα για να το φερω αθηνα μα ανετοτατα με 100αρα..αλλα δεν με συμφερει...παντως απο οτι καταλαβα ειναι απτα αμαξια οπου δυστηχως εχει μπει σε προνομιουχα κλιμακα...με προβληματιζει το σημα αμα φτασειπχ 1000 ευρο για διλιτρο.εκει σιγουρα εχει φυγει και το χω παρει σε μινιατουρα μετα...

συμφωνω οτι με φπε το αυτοκινητο θα σπερνει... απλα ειμαστε φτωχοι με πλουσια ελλατωματα οπως ελεγε και ενας φιλος μου...μας αρεσουν τα κοτερα,τα ταξιδια,τα γρηγορα αυτοκινητα,τα πολυτελη σπιτια αλλα

Link to comment
Share on other sites

βρε μη τρελαθουμε εδω μεσα τελειως...το γτι εχει δυναμη αλλα εχει και κοστος τρελο σν το πατησεις.... οπως και οποιο δυνατο αυτοκινητο αλλο στην κατηγορια του ...

δεν χρειαζεται να πηγαινουμε συνεχεια τσιτα... για να αποδειξουμε τι οτι ειναι γρηγορα??αφου ολα σου κολλανε οταν γραφει γτι απο πισω...

εμενα γιατι δε μου κολαει κανεις εδω??? getlost.png

το αμαξι δεν φαινεται ωραιο τουλαχιστον μονο στα 200+ αλλα και στα 40-70 κλμ ειναι καταπληκτικο...εξαλλου ολη η δουλεια ειναι μια προσπεραση δηλαδη αυτο το αρπαγμα που θελεις για να κανεις μια προσπεραση..πανε οι εποχες που τα βλεπες να πηγαινουν 180 μεσο ορο σε ταξιδια, λογω κρισης...μια χαρα και τα 100-120 ειναι και εξαλλου στο τελος εχεις και περισοτερη βενζινη απτον αλλο που πλακωνεται στην εθνικη οδο.

thumbsu.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δε μου κολαει κανεις εδω??? getlost.png

thumbsu.gif

ΓΙΑΝΝΗ ΘΑ τα δουμε παρεα...το ιδιο προγραμμα φοραμε ...ενταξει ολα τσιτα σε σενα με ακομη περισσοτερα εχτρα αλλλα υπολογιζω σε μαξιμουμ 2 καροτσες να φαω..απο αυτα τα 25 αλογα πανω και την παραπανω ροπη απο αντλια...αρε απρ τι κανεις....

ιδου η αποδειξη και με 800-1000 στροφες χασουρα (στον αερα) αφου αλλαζει ποιο νωρρις ταχυτητα απο μονο του..σαν dsg.μαξιμου λεω να παει 265-270 στη πραγματικοτητα,λ=0.81 και 90%ν75 και με ολες τι δικλειδες ενεργοποιημενες και για οσο πλουσιο μπορει να ειναι..παντου

100_5857.jpg

αν βαλω και καμια σκαστρα γιατι τωρα εχω μαμα θα δω καμια αυξηση στη πιεση εστω και 0,1 πανω???????????????

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.