Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Αύξηση σε πίεση?

Μάλλον θα χάσεις παρα θα κερδίσεις.

καλα βρε μιλαμε για καμια φορσε με σκληρο ελατηριο...εχει υποψη κανεις για κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ψηνομαι για να κανω το gti mk5 (BWA κινητηρας) σε s3 set up. Διαβασα αρκετα σε διαφορα φορουμ, αλλα οτι και να λεμε ειναι λιγο αν δεν καταθεσουν τις γνωμες τους οσοι το εχουν κανει ήδη. Βασικη ανησυχια μου ειναι αν οι μπιελες αντεξουν το παραπανω φορτιο, δηλ. να μπορεις να χαιρεσαι το αμαξι και οχι να το φυλας μηπως κανεις ζημια ή μπει σε safe mode,

καθως και μηπως παει κατι στραβα στην μετατροπη. Επισης θεματακια με αξιοπιστια, προβληματα και καταναλωση κλπ...

Παρακαλω λοιπον ας καταθεσει οποιος εχει προσωπικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ψηνομαι για να κανω το gti mk5 (BWA κινητηρας) σε s3 set up. Διαβασα αρκετα σε διαφορα φορουμ, αλλα οτι και να λεμε ειναι λιγο αν δεν καταθεσουν τις γνωμες τους οσοι το εχουν κανει ήδη. Βασικη ανησυχια μου ειναι αν οι μπιελες αντεξουν το παραπανω φορτιο, δηλ. να μπορεις να χαιρεσαι το αμαξι και οχι να το φυλας μηπως κανεις ζημια ή μπει σε safe mode,

καθως και μηπως παει κατι στραβα στην μετατροπη. Επισης θεματακια με αξιοπιστια, προβληματα και καταναλωση κλπ...

Παρακαλω λοιπον ας καταθεσει οποιος εχει προσωπικη αποψη.

Προσωπική Άποψη Δεν Έχω Αλλά Σκέψου Ότι Άλλοι Βάζουν Σε 1.4 Την Κ04 Οπότε Δν Βρίσκω Λόγω Ανησυχίας.Άσε Που Σκέφτομαι Και Εγώ Σοβαρά Για Κ04 Σωθηκά Στο Golfακι Μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ψηνομαι για να κανω το gti mk5 (BWA κινητηρας) σε s3 set up. Διαβασα αρκετα σε διαφορα φορουμ, αλλα οτι και να λεμε ειναι λιγο αν δεν καταθεσουν τις γνωμες τους οσοι το εχουν κανει ήδη. Βασικη ανησυχια μου ειναι αν οι μπιελες αντεξουν το παραπανω φορτιο, δηλ. να μπορεις να χαιρεσαι το αμαξι και οχι να το φυλας μηπως κανεις ζημια ή μπει σε safe mode,

καθως και μηπως παει κατι στραβα στην μετατροπη. Επισης θεματακια με αξιοπιστια, προβληματα και καταναλωση κλπ...

Παρακαλω λοιπον ας καταθεσει οποιος εχει προσωπικη αποψη.

λοιπον φιλε μου εγω εχω κ04....μεχρι 350 αντεχει χωρις μπιελες αν και καλο θα ειναι να μην το ζορισεις και πολυ(εαν δεν βαλεις) σε αυτα τα αλογα...αλλα αυτα ειναι σχετικα εξαρταται τι χρηστης εισαι αν εισαι καφτης οτι και να παρεις......θα βρεις την κ04 τουρμινοπολαπλη θες μπεκ απο s3 εξατμιση ιντερcooler τουλαχιστον απο s3 εισαγωγη αερος αντλια βενζινης αντλια νερου θες μεταλικη( αντλια βενζινης προεραιτικο αναλογα που θες να πας και τι προγραμμα θα φορεσειςκαι κατι αλλα πραγματακια πχ κολαρα φλατζες κτλ.plug and play ειναι η δουλεια....το ποιο σημαντικο ειναι το προγραμμα....που θα βαλεις...καλο θα ηταν να αλλαξεις και δισκο πλατο...και εξοδα για τα εργατικα...καταναλωση γυρω στα 11 12 εχω δει και 14 αναλογα την χρηση που θα κανεις( μεση καταναλωση)...αμα θα πατας θα καιει....αξιοπιστια ...οταν κανεις κατι το οποιο δεν το προβλεπει ο κατασκευαστης τι αξιοπιστια να εχει εμπαση περιπτωση αρκετα μοτερ εχουν σπασει τωρα κανενασ δεν σου εγγυαται 100 κατι.παντως σαν σταδιο βελτιωσης ειναι αρκετα αξιοπιστο...καντο αμα θες τη γνωμη μου αλλα να βαλεις παντα στην ακρη του μυαλου σου και την αποτυχια η μια στραβη να μπορεις να την αντιμετωπισεις...εννωειται θα πας καπου που ξερουν να το κανουν αν και ειναι τοσο ευκολο για τον μηχανικο δεν σου παει στο μυαλο...αυτα βαλε και φρενα μπροστα για να σταματας γιατι η k04 δεν ειναι κ03....εννωειται πως θα το χαιρεσε θα γαζωνει απλα....α και για τις μπιελες...το κοστος εκτοξευεται εαν ανοιξεις μοτερ και συνηθως δεν αλλαζεις μονο μπιελες οτι θα αλλαξεις μπιελες δεν σημαινει οτι το μοτερ δεν σπαει.......η κ04 εχει παροχη μεχρι 420 περιπου τιγκαρισμενη και την παιρνεις στο χερι μετα....την δουλευουν μερικοι ετσι...το 1.5 bar πιεση ειναι περιπου 350 και το 2μπαρο 400 περιπου γαι over μιλαμε παντοτε....υπαρχει στο φορουμ ακριβως foto αμα την βρω θα σου την στειλω με τους κωδικους για τα πραγματα που χρειαζεσαι...αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική Άποψη Δεν Έχω Αλλά Σκέψου Ότι Άλλοι Βάζουν Σε 1.4 Την Κ04 Οπότε Δν Βρίσκω Λόγω Ανησυχίας.Άσε Που Σκέφτομαι Και Εγώ Σοβαρά Για Κ04 Σωθηκά Στο Golfακι Μου!!!

Off Topic:

Δεν είναι η ίδια τουρμπίνα. Η Κ04 για TFSI φαντάσου ότι είναι περίπου σαν 28άρα Garrett. :tongue:

H KKK στα γνωστότερα Tsi ,στο κλαμπ,άνω των 250 ίππων έχει δεχτεί την φτερωτή της Κ04-23 στον κομπρέσσορα της τουρμπίνας από το Leon Cupra R M1 ή S3 8L.

λοιπον φιλε μου εγω εχω κ04....μεχρι 350 αντεχει χωρις μπιελες αν και καλο θα ειναι να μην το ζορισεις και πολυ(εαν δεν βαλεις) σε αυτα τα αλογα...αλλα αυτα ειναι σχετικα εξαρταται τι χρηστης εισαι αν εισαι καφτης οτι και να παρεις......θα βρεις την κ04 τουρμινοπολαπλη θες μπεκ απο s3 εξατμιση ιντερcooler τουλαχιστον απο s3 εισαγωγη αερος αντλια βενζινης αντλια νερου θες μεταλικη( αντλια βενζινης προεραιτικο αναλογα που θες να πας και τι προγραμμα θα φορεσειςκαι κατι αλλα πραγματακια πχ κολαρα φλατζες κτλ.plug and play ειναι η δουλεια....το ποιο σημαντικο ειναι το προγραμμα....που θα βαλεις...καλο θα ηταν να αλλαξεις και δισκο πλατο...και εξοδα για τα εργατικα...καταναλωση γυρω στα 11 12 εχω δει και 14 αναλογα την χρηση που θα κανεις( μεση καταναλωση)...αμα θα πατας θα καιει....αξιοπιστια ...οταν κανεις κατι το οποιο δεν το προβλεπει ο κατασκευαστης τι αξιοπιστια να εχει εμπαση περιπτωση αρκετα μοτερ εχουν σπασει τωρα κανενασ δεν σου εγγυαται 100 κατι.παντως σαν σταδιο βελτιωσης ειναι αρκετα αξιοπιστο...καντο αμα θες τη γνωμη μου αλλα να βαλεις παντα στην ακρη του μυαλου σου και την αποτυχια η μια στραβη να μπορεις να την αντιμετωπισεις...εννωειται θα πας καπου που ξερουν να το κανουν αν και ειναι τοσο ευκολο για τον μηχανικο δεν σου παει στο μυαλο...αυτα βαλε και φρενα μπροστα για να σταματας γιατι η k04 δεν ειναι κ03....εννωειται πως θα το χαιρεσε θα γαζωνει απλα....α και για τις μπιελες...το κοστος εκτοξευεται εαν ανοιξεις μοτερ και συνηθως δεν αλλαζεις μονο μπιελες οτι θα αλλαξεις μπιελες δεν σημαινει οτι το μοτερ δεν σπαει.......η κ04 εχει παροχη μεχρι 420 περιπου τιγκαρισμενη και την παιρνεις στο χερι μετα....την δουλευουν μερικοι ετσι...το 1.5 bar πιεση ειναι περιπου 350 και το 2μπαρο 400 περιπου γαι over μιλαμε παντοτε....υπαρχει στο φορουμ ακριβως foto αμα την βρω θα σου την στειλω με τους κωδικους για τα πραγματα που χρειαζεσαι...αυτα..

Πολύ σωστός.. Να προσθέσω ότι στη χρήση χωρίς μπιέλες αν πας αρχικά να αποφύγεις χαμηλές στροφές και τέρμα γκάζι.

Ακόμη και με μπιέλες πιστόνια, θέλει προσοχή στο πρόγραμμα και τη χρήση..

Καλές βόλτες.........

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.. Να προσθέσω ότι στη χρήση χωρίς μπιέλες αν πας αρχικά να αποφύγεις χαμηλές στροφές και τέρμα γκάζι.

Ακόμη και με μπιέλες πιστόνια, θέλει προσοχή στο πρόγραμμα και τη χρήση..

Καλές βόλτες.........

Τωρα με εστειλες....

Φοραω ηδη ιντερκουλερ απο s3 και φρενα r32, εχει εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω 70mm και ελεγα να προχωρησω χωρις μπιελες αλλα αμα ειναι να σφιγγεται η καρδια σου καθε που το πατας.. αστα. Καπου διαβασα σε περιοδικο για ενα ΤΤ με k04, χωρις μπιελες και ο προγραμματιστης ειχε περιορισει τη ροπη στις χαμηλες στροφες για να προστατεψει προφανως τις μπιελες, με αποτελεσμα να βελτιωθει και η προσφυση του αυτοκινητου σε 1 -2 ταχυτητα, αν θυμαμαι εβγαλε καπου 360 ιππους και ηταν απο τα ταχυτερα στο 400 αρι.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα στα 310 αλογα χωρις αντλια υψηλης.οταν το ειχα φτιαγμενο...δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.και του drt μαζι το φτιαξαμε και αυτος κανενα προβλημα αλλα εχει και προγραμμα με @@ γιατι εγω ειχα @@ προγραμμα..παντος προχωρα μην φοβασαι...δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μιΚροί Και μεγάλοι του club! Ήμουν Καψούρης με το Polo Gti του '10, αλλά τελιΚά έπεσε στα χέρια μου ένα μεταχείρο Golf Gti του '05 με 57.000 χιλ. σε γενιΚές γραμμές είναι σε άριστη Κατάσταση! αυτό που θα ήθελα από τους ψαγμένους στα Golf εδω μέσα, είναι να μου πουν λίγα πράγματα για τα ρεπρίζ του αυτοΚινήτου. αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι πάνω από τις 3.000 σ.α.λ. το εργαλείο απλά σΚοτώνει...! γενιΚά δεν έχει πειραχτεί Κάτι μηχανιΚά απ'τον προΚάτοχό του (απ' όσο ξέρω δηλαδή...) απλά θα ήθελα να μάθω λίγη θεωρία παραπάνω για το τούμπανο που πήρα.

ευχαριστώ εΚ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι θες να μαθεις??τις ρεπριζ απο ποιες ταχυτητες?και σε τι φασμα?

Γενικά έχω αρκετές απορίες μιας και το έχω μόλις ένα μήνα και ακόμα το μαθαίνω. τί ρεπρίζ έχει με 2α, 3η, και 4η? και Γενικότερα έχω παρατηρήσει ότι από τις 3.000 σ.α.λ., ανεξαρτήτως ταχύτητας που έχω στο κιβώτιο, απλα "σκοτώνει"... αν και μου φαίνεται πως η 2α του "ακούει" καλύτερα από όλες σε επιτάχυνση...

Όταν το πηΓαίνω χαλαρά συνήθως το κρατάω στις 2.500 με 3.000 σ.α.λ. και Για οικονομία και Για να έχω το περιθώριο Για ξεσπάσματα...

επειδή ξαναλέω ότι το έχω πάρει μεταχειρισμένο, δεν ξέρω αν έτσι όπως τα παρουσιάζω ανταποκρίνονται σε normal συμπεριφορά ή όχι...

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Περιοδικο θα ανοιξεις και θες να μαθεις ποσο εχει ρεπριζ?

Βαλε ενα μπαρομετρακι να δεις τι πιεσεις δουλευεις(πανω απο 0,9 ΔΕΝ ειναι νορμαλ)

Edited by ΖΕΥΣ
Link to comment
Share on other sites

καμια εξελιξη κανενας???στασιμα τα πραγματα βλεπω ...σε λιγο θα ειμαστε μετρημενοι στα δακτυλα οσοι θα εχουμε ακομη τα διλιτρα το 2012 και 2013.....

Link to comment
Share on other sites

καμια εξελιξη κανενας???στασιμα τα πραγματα βλεπω ...σε λιγο θα ειμαστε μετρημενοι στα δακτυλα οσοι θα εχουμε ακομη τα διλιτρα το 2012 και 2013.....

Ειμαι κι εγω απ αυτους που εχουν το gti σαν πρωτο αμαξι και μετα απο 4.5 χρονια θεωρω οτι δε θα μπορουσα να κανω ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ σε αυτοκινητο...Το αμαξι "τα σπαει", δε βγαζει προβληματα, ειναι πανεμορφο ειδικα αν ξερεις πως θα το βελτιωσεις αισθητικα, εχει χωρους, μοιραζει τσαγακια αβερτα ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ, πηγαινει χαλαρα με ποιοτητα κυλισης φοβερη ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ, και πλεον λογω κρισης εχουν μεινει ελαχιστα και εχει ξεκαθαρισει το τοπιο απο τις σκαρταδουρες..Γιατι καλως η κακως μεχρι πριν λιγο καιρο οποιοσδηποτε μπορουσε να αγορασει και να ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ενα gti τωρα οπως σωστα ειπωθηκε ειναι ειδος πολυτελειας..Και πιστευω ακραδαντα οτι οσοι επιμενουν να το εχουν στην κατοχη τους ειναι γιατι κατανοουν συνειδητα τι σου δινει το συγκεκριμενο αμαξι..Οσοι το πηρανε απο μοδα ή το σκοτωσανε λογω τελων , βενζινης και επεται τεκμηριων ή το δωσανε για να παρουνε TT KAI TA ΣΥΝΑΦΗ το 2009 με τη μειωση των τελων ταξινομησης και τωρα την πατησανε γιατι πλεον αυτα τα αμαξια δεν εχουν καμια μεταπωλητικη αξια..

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα +1 αντε να ξεκαθαριζουμε. χαχαχαχα καλο!!!! :yahoo: μη ξεχναμε οτι εχει ενα κοστος 660 σημα+καμια 300 η εκτακτη εισφορα +600 ευρο ασφαλεια το χρονο συνολικα χωρις να το βγαλεις εξω απτο γκαραζ ενα ποσο 1560 για το καλημερα σας,ειναι ενας αξιοσεβαστος κουμπαρας!!!!αλλα οι καυλ/3ς πληρωνονται οπως λεμε και στο χωριο...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα +1 αντε να ξεκαθαριζουμε. χαχαχαχα καλο!!!! :yahoo: μη ξεχναμε οτι εχει ενα κοστος 660 σημα+καμια 300 η εκτακτη εισφορα +600 ευρο ασφαλεια το χρονο συνολικα χωρις να το βγαλεις εξω απτο γκαραζ ενα ποσο 1560 για το καλημερα σας,ειναι ενας αξιοσεβαστος κουμπαρας!!!!αλλα οι καυλ/3ς πληρωνονται οπως λεμε και στο χωριο...

Kαι στα χωρια λενε σοφιες...!!!

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσφατα (μολις προχτες) διαπιστωσα την "αχιλλειος φτερνα" του διλιτρου tfsi...Βαλβιδα Pcv, ελπιζω να τη λεω σωστα..Μου εβγαλε 75.000 χλμ αλλα ως εκει..Την αλλαξα χτες και μπορω να πω οτι βελτιωθηκε η αποκριση στο γκαζι, η ομαλοτατη λειτουργια του κινητηρα επανηλθε και μενει να δω αν θα σταματησει να καιει κ το λαδακι που εκαιγε..Διαβαζοντας και ενα θεμα εδω στο φορουμ για τη συγκεκριμενη βαλβιδα θεωρω οτι ειναι καλο να την αλλαζουμε καθε 30.000 χλμ για να εξασφαλισουμε τη μακροζωια του κινητηρα..Θα μπορουσαμε επισης να κανουμε μια λιστα με τα ανταλλακτικα που πρεπει να τσεκαρουμε καθε 15.000-30.000 χλμ και δε μιλαω γι αυτα που γραφει το βιβλιαρακι, μιλαως γι'αυτα που με την προσωπικη μας εμπειρια εχουμε καταλαβει οτι πρεπει να αλλαζουν. Πχ για τους κατοχους gti που ακουνε ενα σφυριγματακι στο χωρο της εισαγωγης να γνωριζουν οτι σε μεγαλο βαθμο ο λογος ειναι οτι η pcv αρχιζει να τα παιζει, αν υπαρξει και ασταθεια στο ρελαντι επειγοντως αλλαγμα..

Και κατι ασχετο..Ριξτε μια ματια..

http://srs-tec.de/ca...olf-V::258.html

Εχει και φαρδυτερα φτερα...Παμε για Garrett και 19αρες τη βλεπω εγω τη δουλεια...χαχαχα..

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια!!! Παρελυσε τελειως το τοπικ!! Θα χρειαστω τη βοηθεια σας αν και ειναι λιγο ασχετο αυτο που θα ρωτησω με το τοπικ. Εχω 78.000 χλμ (Golf 5 gti με προγραμμα abt - turbo back ) και θελω να ρωτησω εκτος απο τα κλασσικα (φιλτρα - μπουζι - ποτηρακι) τι αλλο πρεπει να αλλαξω?? Οι αναρτησεις μου (KW 2 Variant) εχουν ηδη 43.000 χλμ , τακακια πισω και δισκους δεν εχω αλλαξει ποτε , μπροστα εχω βαλει τα φρενα απο cupra εδω και 25.000 χλμ. Επισης εχω αλλαξει σινεμπλοκ (πιο σκληρα αλλα τελικα δεν αξιζει αφου το αυτοκινητο κοπαναει αρκετα κ μεταφερει ολους τους κραδασμους στο εσωτερικο- μαλλον θα βαλω τα μαμα παλι). Τελος να πω οτι εκει που βλεπω μεγαλη φθορα ειναι στην αισθηση του τιμονιου ιδιαιτερα σε υψηλες ταχυτητες εχω το κλασσικο "παιξιμο" του τιμονιου αριστερα-δεξια, και καποιες φορες ενα ψιλοτρεμουλο στην επιταχυνση συν το οτι εχει γινει αρκετα βαρυ το τιμονι στις μανουβρες, ειδικα στο παρκαρισμα.

Τα ζαντολαστιχα μου ειναι οι μαμα ζαντες 18αρες της vw με ελαστικο 225-40-18 . Τι να κανω για να επαναφερω οσο γινεται την αρχικη ποιοτητα κυλισης?? Υπαρχει τροπος? Καθε αποψη και συμβουλη δεκτη! Ευχαριστω

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Το "βαρύ" στο τιμόνι είναι από τα φρένα του Cupra. Συνεμπλόκ τι έχεις βάλει ? Τι ρύθμιση επαναφοράς έχεις στην ανάρτηση ?

Εχεις δικιο οτι με τα φρενα βαρυνε αλλα τωρα εχει παραγινει... Σινεμπλοκ απο cupra εβαλα.. Οταν λες για ρυθμιση επαναφορας τι εννοεις γιατι ειμαι ψιλοασχετος με αναρτησεις..Το μονο που μου εχει σημειωσει αυτος που τις τοποθετησε ειναι υψος εμπρος 27mm υψος πισω 20mm και σκληροτητα εμπρος πισω 2 και 1/4...

Link to comment
Share on other sites

Η υποβοήθηση του τιμονιού ρυθμίζεται πάντως με VCDS, από την μάνα του είναι στο 3 και νομίζω πάει μέχρι 5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.