Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Κανε ενα log αντλιες και ζητουμενη/πραγματικη πιεση σε google docs βαλτο.

Αν δεν εχεις πες εκει που πας να τα δουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι Κ04 ειναι το καλύτερο v4m. Από εκεί και πάνω πρέπει να φτιάξεις το μοτέρ καθώς φλερτάρεις με τα όρια της ανατιναξης. Απλά θεωρώ ότι θωρακίζοντας το μοτέρ μπορείς να εξαντλήσεις τα όρια της K04 με κάποιο υβρίδιο ή ακόμα να πας και σε big turbo επιλογές (δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να είναι τόσο ψόφιο χαμηλά βέβαια). Μην είμαστε και πλεονέκτες βέβαια καθώς έχοντας κοντά στα 400 καθημερινά άλογα είναι υπεραρκετό.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσο να υπολογίζω αν θέλει αλλαγή η αντλία βενζίνης ( ποια ακριβώς να του πω να βάλει ; - μάρκα ) , μπεκ , και ένα σερβις στη τουρμπίνα -Καναν καλό τουρμπινά; Κόστος ; 

Εχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο να υπολογίζω αν θέλει αλλαγή η αντλία βενζίνης ( ποια ακριβώς να του πω να βάλει ; - μάρκα ) , μπεκ , και ένα σερβις στη τουρμπίνα -Καναν καλό τουρμπινά; Κόστος ; 
Εχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό ; 
 


Βρες έναν καλό μηχανικό που να τον εμπιστεύεσαι εκεί ξεκινάς. Μην σπαταλάς χρήμα και χρόνο άδικα ο μηχανικός σου θα σε κατευθύνει σωστά


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα δεν γνωριζεις πολλα οποτε πρεπει να κινηθεις οπως σε προτρεπει κι ο skynet


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,

 

Σίγουρα δεν γνωρίζω , τωρα το πήρα για αυτό ήθελα τη γνώμη σας για το κόστος για να χω ένα μέτρο σύγκρισης για τιμές . Και σίγουρα τα σημεία που υποφέρει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο .

ο μηχανικός με ρωτάει απλά τι θέλω να αλλάξω , δεν μου ανέφερε πχ ότι θέλει αλλαγή η σκαστρα σε revisión d , θα θέμα να μάθω πράγματα έτσι ώστε να μπορέσω να το ευχαριστηθώ το αμαξι γιατί νομίζω πως θα πρεπε να είναι πιο δυνατό , μπορεί να κάνω κ λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Για να το διευκρινίσω μπορεί να μην φταίει η σκάστρα και να είσαι οκ αν την αφήσεις, άγνωστο για πόσο θα σε βγάλει. Αυτή η λαστιχένια όμως είναι ένα από τα αδύνατα σημεία του μοτέρ. Οπότε ακόμα και αν διορθώσεις το πρόβλημα (υποθέτοντας ότι όντως κάπου υπάρχει πρόβλημα), ένα από τα πρώτα πράγματα που προτείνω να αλλάξεις είναι αυτή, βάζοντας το revision D. Όταν λέμε revision D εννοούμε πάλι εργοστασιακή αλλά αναβαθμισμένη (η λαστιχένια είναι revision C αν θυμάμαι καλά έχουν περάσει και κάμποσα χρόνια edit: revision G η λαστιχένια, το τελευταίο γράμμα στο part #). Και βέβαια είναι πιθανό το πρόβλημα να είναι όντως η σκάστρα.

 

Πες του μηχανικού σου αυτά που σου είπα και θα είναι πολύ χρήσιμο αν σε λογκάρει, έτσι πες του. Να λογκάρετε λ, πιέσεις και actual/requested της αντλίας όπως και για misfire. Για να τα κάνει όλα αυτά χρειάζεται vag-com. Αν δεν διαθέτει μπορείς να πας σε έναν βελτιωτή π.χ. revo μιας και εκδήλωσες ενδιαφέρον νωρίτερα, οι οποίοι το διαθέτουν, και πριν σου περάσει το πρόγραμμα να δει για σφάλματα και να σε λογκάρει. Από τα logs θα φανούν πολλά πράγματα για να δείτε τι επιπλέον θα χρειαστεί έλεγχο, όπως αντλία και μπεκ π.χ., ή πολλαπλασιαστές γιατί δεν είδα να έγραψες, για μπουζί έγραψες. Και μην μπαίνεις από τώρα στο τρυπάκι πόσο κοστίζει το κάθε τι γιατί ίσως τσάμπα αγχώνεσαι.

 

Αυτά, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε σε αυτή τη φάση. Θυμήσου να κοιτάξετε και τα πράγματα που σου έγραψα στο παραπάνω ποστ.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με DarkX.

Άλλωστε και η δικιά μου πρόταση από την αρχή ήταν παρόμοια.

Μην σπαζοκεφαλιαζεσαι αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύμματα σε μαύρο χρωμα για τους καθρέφτες που θα βρω ; Μαζί με τοποθέτηση τιμη ; Επίσης προγραμμα svs, revo η etuners ? 

 

Μου έβγαλε και κίτρινο τιμόνι . Το χει ξανακάνει δυο φορές στο παρελθόν αλλά έσβησε ..

εχω αλλάξει μπαταρία .σημερα μου το ξανά έβγαλε , αλλά το τιμόνι είναι ελαφρύ ακόμα 

 

Καλημέρα , 

Έβαλα χειροποίητη με ελεύθερο καταλύτη από dp και πίσω και εισαγωγή .

ο θόρυβος είναι οκ πολύ ωραίος , αλλά ..

έχω χάσει αρκετά σε ροπή στα χαμηλά σέρνεται το αυτοκίνητο συν ότι η κατανάλωση είναι στο θεό με νορμαλ οδήγηση κάτι 15..17 άρια μου δείχνει , ρεταρισματα , συν ότι όταν αφήνω το γκάζι μετά από δυο δευτερόλεπτα Νοιώθω ότι να κόβει ο κινητήρας .

το αμαξι δεν έχει προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρόγραμμα και θα στρώσει 99%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως βλεπουμε εδω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αυτο που λες ειναι κατι πολυ γενικο.

Για να δεις αν χανει καπου πιεση η logαρεις requested /actual με δεδομενο οτι ξερεις παλιες τιμες η κανεις leak test.

Υπαρχει καποιο προβλημα και ρωτας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ESP και κάνε μετρήσεις με vagcom δεν βγαίνει έτσι άκρη "είδα 1,5 στην τρίτη είναι καλά"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Σε tfsi 2.0 k04 πατώντας με 3η η 4η κάνει οβερ κανονικά και ρίχνει την πίεση στα 0.7 bar και μόλις αφήσω γκάζι και ξαναπατησω κρατάει πίεση κανονικά!σκέφτομαι καμία σκαστρα η καμία n75..τι λετε;ή σκαστρα είναι της forge ανοιχτού τύπου!

Link to comment
Share on other sites

Loggare αντλιες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω ανάμεσα σ' αυτά ήμουν και τελικά κατέληξα στο APR λόγω περισσοτέρων reviews, αλλά και για τα δύο είχα διαβάσει μόνο τα καλύτερα. Και τα δύο επαρκούν με άνεση για 700 άλογα και βέβαια είναι πολύ ακριβά αλλά κορυφαίας ποιότητας. Η εγκατάσταση του APR γίνεται χωρίς απρόοπτα μιας και είναι όλα μελετημένα για άψογο fit. Από απόδοση δεν έχω δει ποτέ πάνω από 10 βαθμούς σε σχέση με το περιβάλλον, ακόμα και σε πάτημα 60-230, ακόμα και σε διαδοχικά πατήματα, ενώ έχω δει και μέχρι 5 με 6 πάνω. Από περιέργεια πόσο έχεις βρει το καθένα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.