Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Κώστα μου μπράβο τους αν αυτό συμβαίνει.

Ωστόσο σημειώνω πως όταν είχαν την ευκαιρία να αποδείξουν εν Ελλάδι τους ισχυρισμούς τους, με σφυρήλατο μοτέρ - ούτε καν εργοστασιακό - δεν το έκαναν με επιτυχία.

Παρότι ήρθε ομάδα από την APR και ασχολήθηκαν εντατικά με το θέμα, αντίθετα με τις προβλέψεις μας και εκπληρώνοντας τις πιο απίστευτες προσδοκίες όλων μας.

Δεν τα κατάφεραν αλλά όχι επειδή ήταν ανίκανοι ή ανίδεοι. Το αντίθετο, γνώριζαν πολύ καλά τί έκαναν. Αλλά στην πράξη απέτυχαν λόγω των περιορισμών των επιλογών τους.

Ο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχουν αυτά τα άλογα είναι οι προδιαγραφές του κατασκευαστή της τουρμπίνας.

Βέβαια λίγοι μπορούν να τις διαβάσουν σωστά, αλλά είναι η πικρή αλήθεια.

Προσωπικά δηλώνω μεγάλος οπαδός της APR γιατί έχουν ποιοτικά προιόντα και πάντοτε κάνουν προσεκτική δουλεία στα κιτ τους.

Αλλά δυστυχώς οι προβλέψεις και βαρύγδουπες ανακοινώσεις τους είναι εκτός πραγματικότητας.

Όχι επειδή το γράφω εγώ -η τελευταία τρύπα του ζουρνά- αλλά επειδή το λέει (σε αριθμούς και διαγράμματα) η Garrett.

Geopan, πολύ λίγα αυτοκίνητα μπορούν και στρίβουν με τόση πολλή ισχύ σε δύο τροχούς. Νίκο να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καμία τουρμπίνα που να ταιριάζει για πίστα εκεί

που θέλεις να πας. Γιατί η ισχύς που θέλεις δεν ταιριάζει για πίστα, πολύ περισσότερο πάνω σε μια πλατφόρμα όπως το Golf. Μέχρι 300 ίππους κάτι γίνεται, με αναρτήσεις, μπλοκέ και ό,τι καλύτερο από λάστιχα.

Από εκεί και πέρα το χάος, γιατί με 40+ κιλά ροπής στους μπροστινούς τροχούς μόνο να στρίψεις με αξιώσεις δεν μπορείς, με ένα αυτοκίνητο που σπινιάρει σαν τρελό σε κάθε ευκαιρία.

Επιμενετε να συζητάτε πάνω σε ένα αυτοκίνητο ( του Φανη) το οποίο δούλευε με πίεση 1,5 over και 1,4 σταθερή και εβγαλε 396 άλογα στο MAHA. Πριν από δύο χρόνια εκεινο το αυτοκίνητο έδειξε τα πιο πολλα άλογα σε TFSI που είχαμε δει στην Ελλάδα. Από τότε έχουν προχωρήσει τα πράγματα. Οι επιλογες της APR αποτελούν πάντα μηχανολογικά την πιο ισσοροπημένη λύση όσον αφορά το Turbo για να είναι πολύ κοντα στο K04 οσον αφορά το τουρμπισμα και να μην περιμένεις τις 5000στροφές για να τουρμπίσει, και για να αποδώσει εύκολα πάνω από 410 άλογα. Και κυρίως να μην χρειάζονται 5α και 6α μπεκ για να βγάλει δύναμη όπως καναμε σε UNO turbo το 90'. Αυτή τη στιγμή τα αλογα που μπορει να αποδώσει το κιτ είναι πάνω από 450.

Link to comment
Share on other sites

Με κάνετε να νιώθω ώρες ώρες σαν τον Παγκαλο.

Οριακά συγκρατώ τις απαντήσεις μου, γιατί επειδή δεν έχουμε γνωριστεί προσωπικά, θα νομίζετε ότι σας κοροιδεύω ή οτι προσπαθώ να σας θίξω!

Νίκο αν ειλικρινά το πιστεύεις αυτό που γράφεις τότε δύο πράγματα πρέπει να συμβαίνουν:

1. Να έχεις ένα πολύ ήπια ρυθμισμένο αυτοκίνητο

2. Να μην έχεις οδηγήσει δικίνητο turbo αυτοκίνητο με πραγματικά 370 άλογα στους δύο μπροστινούς τροχούς.

Η ροπή και η δύναμη είναι αυτά που παίζουν αποκλειστικά και μόνο ρόλο στις στροφές, όταν το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι σωστά στημένο.

Ότι έγραψα έχει φιλικό χαρακτήρα μην με παρεξηγήσεις .. δεκτή η κάθε παρατήρηση,

Επειδή εσύ είσαι καλός στο τιμόνι, αυτό δεν σημαίνει οτι ο γενικός κανόνας δεν ισχύει: Στην πίστα των Μεγάρων, τα μικρά ατμοσφαιρικά κάνουν πάρτυ.

Έρχεται μετά ένα στημένο 106 και κάνει καλύτερο χρόνο από σένα με μόλις 145 ίππους.

Χωρίς να θέλω με κανένα τρόπο να υποβαθμίσω την αξία του χρόνου σου, 2 δευτερόλεπτα ανά γύρο είναι αιώνες μέσα στην πίστα. Έχω προσωπικό φίλο που έκανε

χρόνο πολύ πιο κοντά με το δικό σου, με ούτε 145 άλογα στο στρόφαλο κι ένα αυτοκίνητο που χρησιμοποιεί για να πηγαίνει στη δουλειά του κάθε πρωί.

Αν σκοπός σου είναι οι αναβάσεις και οι πίστες τότε η λύση είναι μια:

Πάρε ένα ατμοσφαιρικό με κλειστές σχέσεις κιβωτίου και καλό στήσιμο εκ της γεννήσεώς του.

Μην ταλαιπωρείς ένα αυτοκίνητο που δεν σχεδιάστηκε με γνώμονα αυτό που θέλεις να κάνεις, γιατί ψάχνεις για απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν.

Στο ερώτημα που έθεσες, δεν υπάρχει τουρμπίνα που να σε καλύπτει - εκτός κι αν δουλέψεις σε χαμηλή πίεση, δηλαδή 1 bar.

Που αποκλείεται να καταφέρεις να βγάλεις 370 με τόση λίγη πιέση. Γιατί αν βγάλεις τόσα, δεν θα μπορείς να στρίψεις.

Ακόμη και το μπλοκέ με τη τροποποιημένη ανάρτηση και τα ημισλίκ δεν θα είναι αρκετά για να μη σπινιάρεις 2α και 3η με τόση ισχύ.

Λεμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια ... είναι πολύ δύσκολο να περάσεις μικρά αυτοκίνητα λεω με δύναμη 240 ειπών .. και όχι με 140 .. και για να μιλήσουμε για ανθρώπους που γνωρίζουν και είναι εντός πραγματικότητας .. ο δεγλερης με το Peugeot έχει κάνει 1 08.31 .. με συνθήκες αγώνα και grip πίστας με slick ??

Και έχω κάνει με τις ίδιες συνθήκες 1.11.45 ,, με yaris 1,3cc cup ,, 117 hp ..

Και βγαίνει ο κάθε οδηγαράς . και λεει με gti 4 στάδιο κάνει .. 1.10... ρε άντε από κει ..και έρχονται και οι hondaκιδες και με το ζόρι στο 11 ...

Το αυτοκίνητο το έχω με χαμηλή πίεση όχι γιατί δεν μπορώ να το οδηγήσω .. γιατί θα σπάσει ..εάν δεν ήξερα πως θα βάλω την δύναμη στην πιστά ,,, να αλλάξω δουλεία καλύτερα..

Τεσπα .. ας αφήσουμε τις πιστές , και τα λόγια .. αύριο έρχονται τα πιστονακια και οι μπιέλες .. άντε γιατί δεν την παλεύω άλλο ..

Έχεις μεγάλο δίκιο για ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο με σχέσης , όσο αναφορά το θέμα πιστά.. το έχω και αυτό μόνο που θα το δοκιμάσω από του χρόνου .. και αν είμαι Ελλάδα από του χρόνου

Ότι έγραψα έχει φιλικό χαρακτήρα μην με παρεξηγήσεις .. δεκτή η κάθε παρατήρηση,

Link to comment
Share on other sites

Επιμενετε να συζητάτε πάνω σε ένα αυτοκίνητο ( του Φανη) το οποίο δούλευε με πίεση 1,5 over και 1,4 σταθερή και εβγαλε 396 άλογα στο MAHA. Πριν από δύο χρόνια εκεινο το αυτοκίνητο έδειξε τα πιο πολλα άλογα σε TFSI που είχαμε δει στην Ελλάδα. Από τότε έχουν προχωρήσει τα πράγματα. Οι επιλογες της APR αποτελούν πάντα μηχανολογικά την πιο ισσοροπημένη λύση όσον αφορά το Turbo για να είναι πολύ κοντα στο K04 οσον αφορά το τουρμπισμα και να μην περιμένεις τις 5000στροφές για να τουρμπίσει, και για να αποδώσει εύκολα πάνω από 410 άλογα. Και κυρίως να μην χρειάζονται 5α και 6α μπεκ για να βγάλει δύναμη όπως καναμε σε UNO turbo το 90'. Αυτή τη στιγμή τα αλογα που μπορει να αποδώσει το κιτ είναι πάνω από 450.

Αλήθεια με τι μπέκ & τι πίσω αντλία?

Γιατι όλα αυτά καλά είναι... Αλλά, στην πράξη σαν apr greece , δεν έχουμε δει και τιποτα...

Από revo , έχουμε δει

Από etuners , έχουμε δει ΒΤ και ΒΤ

Από Plex, έχουμε δεί..

Από Giac, έχουμε δεί...

Από Εσας?

Γιατι όλοι τερματίζουν γύρω στα 460 (λόγω μπέκ & διαφόρων) με μεγαλύτερες τουρμπίνες απο 2871 , ακόμα και το s3 της giac με 2871 (56τριμ / 82 Α/Ρ)έβγαλε 320 +/- στο power. Πως εσείς λοιπόν μπορείτε να βγάζετε 30+ άλογα παραπάνω σε μία τουρμπίνα που θα δουλεύει εκτός χάρτη πίεσης?

Και πως ακόμα δεν έχετε εντάξει στο κιτ , τις μετατροπές που χρειάζονται στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης για να δουλέψει πάνω από τα 430? ¶ρα , για να μην έχετε ακόμα σκαλώσει με το θέμα low FP τότε τα 460 μάλλον δεν τα βγάζετε...Γιατι τα καλά BT TFSI , το πρόβλημα το έχουνε λύσει , και βγάζουν 460+ πραγματικά άλογα...

Φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια με τι μπέκ & τι πίσω αντλία?

Γιατι όλα αυτά καλά είναι... Αλλά, στην πράξη σαν apr greece , δεν έχουμε δει και τιποτα...

Από revo , έχουμε δει

Από etuners , έχουμε δει ΒΤ και ΒΤ

Από Plex, έχουμε δεί..

Από Giac, έχουμε δεί...

Από Εσας?

Γιατι όλοι τερματίζουν γύρω στα 460 (λόγω μπέκ & διαφόρων) με μεγαλύτερες τουρμπίνες απο 2871 , ακόμα και το s3 της giac με 2871 (56τριμ / 82 Α/Ρ)έβγαλε 320 +/- στο power. Πως εσείς λοιπόν μπορείτε να βγάζετε 30+ άλογα παραπάνω σε μία τουρμπίνα που θα δουλεύει εκτός χάρτη πίεσης?

Και πως ακόμα δεν έχετε εντάξει στο κιτ , τις μετατροπές που χρειάζονται στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης για να δουλέψει πάνω από τα 430? Άρα , για να μην έχετε ακόμα σκαλώσει με το θέμα low FP τότε τα 460 μάλλον δεν τα βγάζετε...Γιατι τα καλά BT TFSI , το πρόβλημα το έχουνε λύσει , και βγάζουν 460+ πραγματικά άλογα...

Φιλικά. :blush:

Στο power εχουμε βγάλει το skoda με 445 άλογα και 55 κιλά ροπής. Το αυτοκίνητο τότε είχε κόφτη στις 6800 και 70αρα εξάτμιση. Σήμερα το αυτοκίνητο έχει 7500 στροφες και 76άρα εξάτμιση. Νομίζω οτι είναι από τα πιο δυνατα που έχουν μετρηθεί στο Power. Στο ρεζερβουαρ έχουμε την τρόμπα της USP οπότε δεν σκαλώσαμε ποτε στην πίσω τρόμπα και τα μπεκ της APR δεν έχουν καμία σχέση με τα RS4 που χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι. Οποτε πια είναι τα πραγματικά άλογα?

My link

A! Δες και την ημερομηνία του περιοδικού, βάλε και δυο μήνες πριν που έγινε η μέτρηση και πες μου εαν τότε υπήρχε καποια μορφή TFSI με αυτα τα άλογα στην Ελλαδα......

Edited by kostas@aprgreece
Link to comment
Share on other sites

Μμμ καλος ο χρονος αλλα πρεπει να ψαχτεις ακομη περισσοτερο.DSG που ξεκιναει πολυ καλα κ αλλαγες τελειες επρεπε να ησουν κατω απο 14 εχω την εντυπωση...

ευχαριστω για τις απαντησεις σας απλα να πω οτι δεν ξερω ποσo κανουν τα tfsi k03 dsg

παντως αμα δειτε τα λαστιχα μου θα πειτε παλι καλα!{μισοτελειωμενα}

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που κυκλοφορείς στα στέκια, δείχνεις να ΑΓΝΟΕΙΣ εντελώς τα TFSI αμάξια που κυκλοφορούν και δείχνουν στη πράξη το πόσο δυνατά είναι....

Ξέρεις υπήρχαν BT tfsi και έβγαζαν 40 άλογα λιγότερα εδώ και 2 χρόνια...

Όπως ακόμα υπάρχουν BT TFSI που δουλεύουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 460 άλογα και είναι τα πιο δυνατά στον Ελλαδικό χώρο...Έτσι σαν παράδειγμα, αν σου λεει κάτι (Γιάννης ΤΤ 8j - ασημί). Θωμάς(Golf V - Mitsubishi Turbo ) κ.α ....

Εντωμεταξύ δεν καταλαβαίνω πιος ο σκοπός να ανεβεί ο κόφτης στης 7800 , αφού πλέον η καταπόνηση σε όλο το σύστημα (cam follower , ελατήρια , retainers ) θα είναι πολύ μεγαλύτερη για κανένα ουσιαστικό όφελος...

Πάντως το παράξενο, ξανα-λέω είναι πώς δεν έχετε βρεί τι παίζει με το lp σύστημα... Vag-Com έχετε , block 149(νομίζω) , check τι γίνεται στα bar όταν σπουλάρει το αμάξι...Το πιο σουρεάλ είναι οτι έχετε βάλει την τρόμπα του chris και δεν βάλατε

Α) Την Intank της APR

B ) Την καλύτερη όλων, εργοστασιακή τρόμπα...

Βασικά , τώρα που το ξανασκέφτομαι , ίσως να μην χρειαζόταν και τρόμπα , αν είχατε βρεί τα ΜΥΣΤΙΚΑ του L.P system των TFSI...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα που λες τα ξέρω πολύ καλά και με το Γιάννη τυχαίνει να είμαστε φίλοι.

Του Tom το αμάξι είχε χάσει και πριν από δυο χρόνια από τον Φάνη με τη λίγη 2871.

Η πίσω τρόμπα της APR δεν επαρκεί για πάνω από 400 άλογα. Εγω την πουλάω και ξέρω.

Το ΤΤRS βγήκε πριν δύο μήνες....

Πιστεψε με ξέρουμε ποιες τρόμπες δουλεύουν και τι λύσεις υπάρχουν, δεν είχαμε ποτε πρόβληματα με τις πίσω τρόμπες και γενικά με την τροφοδοσία και γι'αυτο δεν χρειαζόμαστε 5ο μπεκ.

Πληροφοριακά σου λέω οτι στο συγκεκριμένο αμάξι με 7800 δεν έχουμε αλλαξει ποτε Cam F. Κάθε φορά που το βγάζουμε είναι σαν καινούργιο.

Οσον αφορά τον Chris (που έγινε κολλητός σου) με το ποιο δυνατό TFSI στον κόσμο, με turbo kit APR αλλα μεγαλύτερο turbo, και πρόγραμμα APR, εμεις του έχουμε δώσει την πολλαπλή εισαγωγής την αλουμινένια και γνωρίζουμε πολύ καλά τα μυστικά του.

Για οποια άλλη ερωτηση έχεις είμαι στη διαθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που κυκλοφορείς στα στέκια, δείχνεις να ΑΓΝΟΕΙΣ εντελώς τα TFSI αμάξια που κυκλοφορούν και δείχνουν στη πράξη το πόσο δυνατά είναι....

Ξέρεις υπήρχαν BT tfsi και έβγαζαν 40 άλογα λιγότερα εδώ και 2 χρόνια...

Όπως ακόμα υπάρχουν BT TFSI που δουλεύουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 460 άλογα και είναι τα πιο δυνατά στον Ελλαδικό χώρο...Έτσι σαν παράδειγμα, αν σου λεει κάτι (Γιάννης ΤΤ 8j - ασημί). Θωμάς(Golf V - Mitsubishi Turbo ) κ.α ....

Εντωμεταξύ δεν καταλαβαίνω πιος ο σκοπός να ανεβεί ο κόφτης στης 7800 , αφού πλέον η καταπόνηση σε όλο το σύστημα (cam follower , ελατήρια , retainers ) θα είναι πολύ μεγαλύτερη για κανένα ουσιαστικό όφελος...

Πάντως το παράξενο, ξανα-λέω είναι πώς δεν έχετε βρεί τι παίζει με το lp σύστημα... Vag-Com έχετε , block 149(νομίζω) , check τι γίνεται στα bar όταν σπουλάρει το αμάξι...Το πιο σουρεάλ είναι οτι έχετε βάλει την τρόμπα του chris και δεν βάλατε

Α) Την Intank της APR

B ) Την καλύτερη όλων, εργοστασιακή τρόμπα...

Βασικά , τώρα που το ξανασκέφτομαι , ίσως να μην χρειαζόταν και τρόμπα , αν είχατε βρεί τα ΜΥΣΤΙΚΑ του L.P system των TFSI...

Νεοκλη τα παιδια της APR ειναι σε καλυτερη μοιρα.Εδω μερικοι δεν εχουν βρει ακομη τα μυστικα να ξεπερασουν τα κοψιματα σε 1ο σταδιο κ σου λενε φουλ δουλευει το αυτοκινητο με 1.33 πιεση κ εσυ ψαχνεσαι μετα αφου εχεις ριξει ενα καρο λεφτα γιατι ειναι πιο δυνατα αλλα με λιγοτερα πραγματα...

Τι να λεμε τωρα...Εκαστος στο ειδος του.Οι περισσοτεροι dealers δεν ξερουν να βλεπουν τι εχει ο κωδικας που πουλανε κ περιοριζονται σε λογκς μονο.Μονο αυτο ξερουν να κανουν.Δεν μιλαω προσωπικα για την Apr...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα που λες τα ξέρω πολύ καλά και με το Γιάννη τυχαίνει να είμαστε φίλοι.

Του Tom το αμάξι είχε χάσει και πριν από δυο χρόνια από τον Φάνη με τη λίγη 2871.

Η πίσω τρόμπα της APR δεν επαρκεί για πάνω από 400 άλογα. Εγω την πουλάω και ξέρω.

Το ΤΤRS βγήκε πριν δύο μήνες....

Πιστεψε με ξέρουμε ποιες τρόμπες δουλεύουν και τι λύσεις υπάρχουν, δεν είχαμε ποτε πρόβληματα με τις πίσω τρόμπες και γενικά με την τροφοδοσία και γι'αυτο δεν χρειαζόμαστε 5ο μπεκ.

Πληροφοριακά σου λέω οτι στο συγκεκριμένο αμάξι με 7800 δεν έχουμε αλλαξει ποτε Cam F. Κάθε φορά που το βγάζουμε είναι σαν καινούργιο.

Οσον αφορά τον Chris (που έγινε κολλητός σου) με το ποιο δυνατό TFSI στον κόσμο, με turbo kit APR αλλα μεγαλύτερο turbo, και πρόγραμμα APR, εμεις του έχουμε δώσει την πολλαπλή εισαγωγής την αλουμινένια και γνωρίζουμε πολύ καλά τα μυστικά του.

Για οποια άλλη ερωτηση έχεις είμαι στη διαθεσή σου

:blush:

Τώρα εντάξει... Το θωμά το αμάξι δεν νομίζω να ήταν ΒΤ τότε...

Προς τι η ειρωνεία? Κολλητός δεν είναι ο Chris..Αλλά τυγχάνει να μιλάμε μαζί μιας και πέρνουμε πράγματα από αυτόν...

Όσο για τα υπόλοιπα δεν με αφορούν...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σαν εταιρεία δεν χρειάζεται να ξέρουμε τον κώδικα του προγράμματος. Οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν αναλάβει αυτή τη δουλειά είναι από τους καλύτερους επιστήμονες στον κόσμο με μεγάλη εμπειρία σε γραφή κώδικα όχι μόνο στα αυτοκίνητα αλλα σε πολλα άλλα πράγματα. Το μόνο που χρειάζεται από εμας είναι σωστή πληροφόρηση (logs) και το πρόβλημα διορθώνεται.

Γι'αυτο σαν εταιρεία έχουμε δυνατότητες που δεν έχουν αλλες, όπως εναλλαγή των προγραμμάτων μέσα από το εργοστασιακό cruise control. Επίσης ο όρος κονσερβα δεν ισχύει για εμας αφού για κάθε νεα επιλογή harware υπάρχει αλλο file το οποίο δίνεται δωρεάν.

Θα συμφωνήσω με τον Puck οτι από τη APR Greece δεν έχετε δει πολλά. Αλλα είμαστε σαν νεοι dealer στο χώρο 2 χρόνια μόνο.

Προσπαθουμε για το καλύτερο και προσφέρουμε μόνο το καλύτερο!!!!

Του Tom ήταν τουρμπο κιτ τότε

Οσον αφορα την ειρωνία τσεκαρε τα ποστ που εγραψες καθως με τις λέξεις αγνοείς, σουρεαλ, κλπ νομίζω οτι μου επιτίθεσαι χωρίς λόγο.

Edited by kostas@aprgreece
Link to comment
Share on other sites

Εμεις σαν εταιρεία δεν χρειάζεται να ξέρουμε τον κώδικα του προγράμματος. Οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν αναλάβει αυτή τη δουλειά είναι από τους καλύτερους επιστήμονες στον κόσμο με μεγάλη εμπειρία σε γραφή κώδικα όχι μόνο στα αυτοκίνητα αλλα σε πολλα άλλα πράγματα. Το μόνο που χρειάζεται από εμας είναι σωστή πληροφόρηση (logs) και το πρόβλημα διορθώνεται.

Γι'αυτο σαν εταιρεία έχουμε δυνατότητες που δεν έχουν αλλες, όπως εναλλαγή των προγραμμάτων μέσα από το εργοστασιακό cruise control. Επίσης ο όρος κονσερβα δεν ισχύει για εμας αφού για κάθε νεα επιλογή harware υπάρχει αλλο file το οποίο δίνεται δωρεάν.

Θα συμφωνήσω με τον Puck οτι από τη APR Greece δεν έχετε δει πολλά. Αλλα είμαστε σαν νεοι dealer στο χώρο 2 χρόνια μόνο.

Προσπαθουμε για το καλύτερο και προσφέρουμε μόνο το καλύτερο!!!!

Του Tom ήταν τουρμπο κιτ τότε

:p:blush:

Edit : Νο Offense taken , από εμένα... Ελπίζω να μιλήσουμε από κοντά , μιας και ο γραπτός λόγος είναι ΓΤΠ σε θέματα επικοινωνίας... :p

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι, Νικο, ο χρονος σου , αν υπολογισουμε οτι ειχες και καποιο νεκρο χρονο "αντιδρασης".

θυμαμαι με τον Αρη (οταν ειχε την Κ03 ακομα και με 275+ΗΡ) , που ειχαμε κουμπωσει το VBox , δεν γινοταν κατω απο 14,2-14,3sec το 400αρι (6ταχυτο , αλλα οι αλλαγες του ηταν σαν... DSG!).

Ειναι καθαρα θεμα προσφυσης πιστευω και οχι δυναμης . Οσο πιο καλα βαλεις τη δυναμη κατω , τοσο πιο καλο χρονο γραφεις .

13.9 νομιζω ειχα κανει μια και μοναδικη φορα μετα απο 20 δοκιμες και θεικη εκκινηση.Αλλα συνηθως επαιζα εκει στο 14,1 Κριτων.

Καπου εχει τα logs ο Στελιος νομιζω απο τοτε..

Link to comment
Share on other sites

εμενα αρη ολα τα νουμερα ηταν καπου εκει {14,3}αλλα τα λαστιχα ειναι για αποσυρση και το

golfaki τελειος νορμαλ!{βενζινες φαρμακειο καθισματα...}

την αλλη φορα θα βαλω καλυτερα λαστιχα new_sugkrotima.gif

Edited by rabbit
Link to comment
Share on other sites

εμενα αρη ολα τα νουμερα ηταν καπου εκει {14,3}αλλα τα λαστιχα ειναι για αποσυρση και το

golfaki τελειος νορμαλ!{βενζινες φαρμακειο καθισματα...}

την αλλη φορα θα βαλω καλυτερα λαστιχα new_sugkrotima.gif

Ειναι πολυ καλος χρονος φιλε μου.Προπονηση θελει και .....δισκοπλατα..χεχε

Link to comment
Share on other sites

1) Τα αυτοκίνητα που λες τα ξέρω πολύ καλά και με το Γιάννη τυχαίνει να είμαστε φίλοι.

Του Tom το αμάξι είχε χάσει και πριν από δυο χρόνια από τον Φάνη με τη λίγη 2871.

2) Η πίσω τρόμπα της APR δεν επαρκεί για πάνω από 400 άλογα. Εγω την πουλάω και ξέρω.

Το ΤΤRS βγήκε πριν δύο μήνες....

Πιστεψε με ξέρουμε ποιες τρόμπες δουλεύουν και τι λύσεις υπάρχουν, δεν είχαμε ποτε πρόβληματα με τις πίσω τρόμπες και γενικά με την τροφοδοσία και γι'αυτο δεν χρειαζόμαστε 5ο μπεκ.

Tωρα αναμοχλευουμε παλιες ιστοριες , τεσπα... Αυτα που εγιναν ειναι τα εξης :

1) Οταν ειχε πατησει (πριν 2 χρονια σχεδον) ο ΤοΜ με το Φανη στο 24ωρο (Γερακας) , τα αυτοκινητα ανοιξαν ΚΟΠΙΟ , με διαφορα εκατοστων ισως! Ημουν μπροστα . Ο ΤοΜ ηταν περιπου 40ΗΡ λιγοτερα και +5kgrm ροπη, καθως ΦΟΡΑΓΕ ΜΠΕΚ S3 ΤΟΤΕ και δεν μπορουσε να εχει πανω απο 360ΗΡ (οχι power κλπ , actual MAHA οτι ειδαμε...), και ο Φανης το κιτ της APR , πληρες με 1,5-1,55bar ψηλα και ποτε πανω απο 1,6bar (399ΗΡ @ ΜΑΗΑ και 45kgrm). Οταν ο ΤοΜ εβαλε μπεκ (Δεκεμβριος 2008) πηρε απιστευτα (και ειναι λογικο , αφου εκει ηταν το "bottleneck").

Η αποψη μου ειναι η εξης : Το κιτ της APR ειναι ενα ποιοτικο bolt-on κιτ , που ο "κυριλλε" γρηγορος οδηγος μπορει να απολαυσει υψηλη ισχυ και να εχει driveability σχεδον αντιστοιχο με της Κ04. Η εταιρια το διαφημιζει για λιγοτερο απο 400ΗΡ! Και ενας που θα παρει αυτο το κιτ , με την 2871 , δεν πρεπει να εχει στο μυαλο του τις μεγιστες επιδσεις και το αν θα τους περασει ολους , αλλα την τυποποιημενη μετατροπη , που εχει πολλα θετικα . Το κατα ποσον κερδιζει σε σχεση με ενα full K04 "τερμα - τσιτα" ειναι ισως μικρο σαν ποσοστο (10-15% ισχυ , 0% ροπη , κρινοντας απο τα 445 που ειδε το Osvavia RS και τα 388ΗΡ που ειχε δει ο Raiko καποτε, μετεπειτα σιγουρα θα ειχαμε 400+ με Κ04), αλλα δεν πρεπει να ενδιαφερει μονο αυτο, τουλαχιστον οχι ολους , αλλα μονο αυτους που ειναι κοντρακηδες και επιδοξοι "μπαμπαδες" της κατηγοριας τους , στις "κοντραδκες πιστες" .

Οσον αφορα το "τωρα" , το γρηγοροτερο stgIII στης ΑPR (γνωστο λευκο ελαφρωμενο Cupra , με οδηγο κοντρερ) , ηταν αρκετα πισω απο το ΤΤ του Γιαννη , γιατι πολυ απλα ειχε μικροτερη τουρμπινα και μικροτερη ισχυ . Γι αυτο και ο Γιαννης εξαφανιστηκε 4ες - 5ες στα πατηματα μεταξυ τους. Πρεπει να σας νοιαζει ? Μαλλον ΟΧΙ ! Γιατι πουλατε αλλο προϊον . Bolt-on λυση "A" ισχυος και οχι λυση που θα μαζεψετε ολους τους κοντρακηδες (οι οποιοι μακροπροθεσμα ειναι ζημια , γιατι α) παιδευουν τα αυτοκινητα τους και σε ενδεχομενη αστοχια ολοι θα πουν εφταιγε ο βελτιωτης , οχι ο ιδιοκτητς που εκανε καθε μερα 20 ρεπριζ 2ες - 6ες με race 100oct file, β) συνηθως αλλαζουν ευκολα γνωμη , ακομα και αναλογα με το αποτελεσμα μιας κοντρας, οποτε η διαφημιση γινεται αυτοματα δυσφημιση , κλπ , κλπ).

2) Καταρχην προβλημα με την πισω τρομπα θα διαπιστωσετε οταν ανεβετε σε ισχυ . Με 400 - 410 actual ΗΡ max , μετρημενη σε ΜΑΗΑ , προβλημα δεν θα εχεις ουτε με την ΟΕΜ . Τα 445 του Power ειναι αισιοδοξο νουμερο και ειδικα αν βγηκαν με race file σημαινει οτι δεν ειχε τοση παροχη καυσιμου (και αερα) και η ισχυς βγηκε απο υψηλο βαθμο αποδοσης (αβανς κυριως). Γενικα με 2871 εισαι ΟΚ με απλες λυσεις στην τροφοδοσια. Aν φτιαξετε turbokit με 3076 θα δειτε πως τελειωνουν μπεκ , τρομπες , κλπ ακομα και στο 1,5 στις 7500... Απλα θα εχει αλλη ισχυ και σε πατηματα θα ειναι... αλλου machinegun.gif , αλλα και μεχρι στις 4300 θα ειναι "νεκρο" , θα εχει εξτρα μπεκ (οπως στην αμερικη) αλλιως δεν εχει νοημα το μεγεθος της, θα εχει external wg με ηχο "κατσαρολας" αν ειναι εξω και , το κυριοτερο , θα ειναι "καστομια" και δεν θα εχει ΕΝΑΣ την ευθυνη για το αποτελεσμα . Ο καθενας πρεπει να κρινει και να αποδφασισει τι θελει να κανει πρωτα και τι πλεονεκτηματα - μειονεκτηματα θα εχει σε καθε περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

παιδια πλησιαζει το σερβις των mega_shok.gif κ.θα αλλαξω λαδια φιλτρα λαδια dsg μπουζι cf τακακια και σκεφτομαι και ιμαντα..αν αλλαξω ιμαντα να αλλαξω και αντλια νερου??λαδια βαζω castrol μπουζι ngk τι αλλα εχετε να μου πρωτεινετε?axx μοτερ απο τα τελευταια '06.ευχαριστω πρωκαταβολικα.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα το Catch Can της BSH και μάλλον αύριο θα το τοποθετήσω, το έχει βάλει κανένα άλλο μέλος απο εδω ? σε λίγες μέρες περιμένω και το κιτ εισαγωγής απο την ιδια εταιρεία εχω διαβάσει καλά λογία για αυτήν έξω. οπότε stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

το πήρα απο Αμερική 280 euro για να έρθει ελλάδα μαζι με τελωνείο.....

μπορουσες να το παρεις και πιο φθηνα...

το τοποθετησες?

ειδες καμια διαφορα στην αποκριση του γκαζιου?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα το Catch Can της BSH και μάλλον αύριο θα το τοποθετήσω, το έχει βάλει κανένα άλλο μέλος απο εδω ? σε λίγες μέρες περιμένω και το κιτ εισαγωγής απο την ιδια εταιρεία εχω διαβάσει καλά λογία για αυτήν έξω. οπότε stay tuned...

Ωραία κίνηση! Αναφορές σε ξένα φόρα, λένε ότι είναι πολύ καλό. Το κιτ εισαγωγής αν και για μένα υπερτιμημένο, σύμφωνα με τις τιμές στο site της, είναι αρκετά καλό και όσοι το έχουν δοκιμάσει έξω, μιλάνε για πολύ καλό flow εισερχομένου και ελάχιστους στροβιλισμούς.

Υ/Γ: Εσύ είσαι το παληκάρι που πήρε το GTI του Puck ε; Κάτι μου έλεγε ότι έβαλες μπλοκέ! Για πες μας εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση! Αναφορές σε ξένα φόρα, λένε ότι είναι πολύ καλό. Το κιτ εισαγωγής αν και για μένα υπερτιμημένο, σύμφωνα με τις τιμές στο site της, είναι αρκετά καλό και όσοι το έχουν δοκιμάσει έξω, μιλάνε για πολύ καλό flow εισερχομένου και ελάχιστους στροβιλισμούς.

Υ/Γ: Εσύ είσαι το παληκάρι που πήρε το GTI του Puck ε; Κάτι μου έλεγε ότι έβαλες μπλοκέ! Για πες μας εντυπώσεις

ναι εγώ είμαι που πήρα το golf του Puck . δυστυχώς το μπλοκέ θα αργήσει λίγο ακόμα... αλλά πολύ σύντομα θα μπει και αυτό αλλά και να το είχα βάλει εδω στη σκύρο που είμαι λόγο δουλειάς δεν θα μπορούσα να εκφράσω ολοκληρωμένη γνώμη... το κιτακι μάλλον θα το βάλω αύριο για να σας πω και εντυπώσεις, βέβαια σκέφτομαι να περιμένω να τα βάλω και τα δυο μαζί ... θα δούμε... την εισαγωγή την βρήκα σε τιμή ευκαιρίας απο αγγλια οπότε δεν ειχα ενδοιασμούς... κατά τής 12 Δεκεμβρίου θα ειμαι για λιγες μέρες αθηνα πιστεύω οτι θα τα εχω βαλει και τα δυο επάνω οποτε οποιος θελει μπορούμε να βρεθούμε και να τα δει απο κοντα.....

Link to comment
Share on other sites

μπορουσες να το παρεις και πιο φθηνα...

το τοποθετησες?

ειδες καμια διαφορα στην αποκριση του γκαζιου?

δλδ ??? ποσο πιο κάτω ? εγώ πήρα το stage 2 ,ξέρω πως υπάρχουν και πιο φτηνά κιτ απο την ιδια εταιρεία εγω ήθελα να πάρω οτι καλύτερο ειχε .... πάντως εαν ξέρεις κάποιο site με πιο φτηνές τιμές θα ήθελα να το δω, ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί ....

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις κανεις αν ειναι τσακισμενο το καλωδιο του αισθητηρα λ τη προβλημα δημιουργει?

μου εχει αναψει και το λαμπακι στο καντραν!

διορθωνεται το καλωδιο η αλαγη ο αισθητηρας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.