Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Διαβάζω σε διάφορα σημεία του forum για προβλήματα του GTI όπως:

1. Αντλία βενζίνης

2. Εκκεντροφόροι

3. "Ποτηράκι" (δε ξέρω καν τι είναι αυτο!!, μήπως είναι στα αγγλικά το cam follower;)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει περιληπτικά, σε έναν άσχετο σαν εμένα, τι επιπτώσεις έχει κάθε ένα απο αυτά;

Χαλάνε μετά απο βελτίωση του αυτοκινήτου μόνο, ή και σε μαμά αυτοκίνητα;

Kαι το σημαντικότερο για εμένα: Στο Edition 30 υπάρχουν αυτά τα προβλήματα ή τα έχει διορθώσει η VW;

Ευχαριστώ!

Edited by lup0
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε διάφορα σημεία του forum για προβλήματα του GTI όπως:

1. Αντλία βενζίνης

2. Εκκεντροφόροι

3. "Ποτηράκι" (δε ξέρω καν τι είναι αυτο!!, μήπως είναι στα αγγλικά το cam follower;)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει περιληπτικά, σε έναν άσχετο σαν εμένα, τι επιπτώσεις έχει κάθε ένα απο αυτά;

Χαλάνε μετά απο βελτίωση του αυτοκινήτου μόνο, ή και σε μαμά αυτοκίνητα;

Kαι το σημαντικότερο για εμένα: Στο Edition 30 υπάρχουν αυτά τα προβλήματα ή τα έχει διορθώσει η VW;

Ευχαριστώ!

to pothraki kalo einai na to elegxeis kai na to antikathistas otan yparxei fthora..kai sta mama akoma yparxei fthora..

2..synithos provlhmma me ton ekkentroforo eixame emeis pou exoume ton a..se axx kinitires dioti to metalo tou den htan kai toso sklhro kai ypirxe fthora me thn trivh tou sto cam....

3.antlia venzinhs den exeis provlhmma synithos..ektos an ftaseis ta 400 aloga sto moter sou!tote den eparkei...

as me diorthosei kapoios an den lew kati swsta...

Link to comment
Share on other sites

to pothraki kalo einai na to elegxeis kai na to antikathistas otan yparxei fthora..kai sta mama akoma yparxei fthora..

2..synithos provlhmma me ton ekkentroforo eixame emeis pou exoume ton a..se axx kinitires dioti to metalo tou den htan kai toso sklhro kai ypirxe fthora me thn trivh tou sto cam....

3.antlia venzinhs den exeis provlhmma synithos..ektos an ftaseis ta 400 aloga sto moter sou!tote den eparkei...

as me diorthosei kapoios an den lew kati swsta...

η αντλια ειναι απαραιτητη πολυ πριν τα 400! ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Αντλία βενζίνης (υψηλής πίεσης)

Η εργοστασιακή υψηλής πίεσηςδεν χαλάει ποτέ. Χρειάζεσαι αναβαθμισμένη όταν βάλεις Κ04 και θέλεις να κρατάς καλή ροπή στις μεσαίες, εκεί που η εργοστασιακή δεν φτάνει. Κανένα εκ των δύο ειδών δεν χαλάει εύκολα.

2. Εκκεντροφόροι

Ο μόνος λόγος να ανησυχείς είναι αν φοράς εκκεντροφόρο A. Αυτοί συνήθως βρίσκονται σε κινητήρες ΑΧΧ και σπανιότερα σε BWA, αυτοκινήτων με παλιά ημερομηνία παραγωγής. Επειδή φθείρονται γρήγορα από μόνοι τους στο τρίλοβο που κινεί την αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης, καλό είναι να τους αλλάξεις σε περίπτωση που αντιληφθείς ότι έχεις τέτοιους. Γιατί η φθορά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο ποτηράκι (=ωστήριο=cam follower) και να το ξεκάνουν γρήγορα και εύκολα.

3. "Ποτηράκι" (δε ξέρω καν τι είναι αυτο!!, μήπως είναι στα αγγλικά το cam follower;)

Είναι το cam follower. Ωστήριο είναι το δύσμοιρο αλλά λόγω της ομοιότητάς του χαρακτηρίστηκε ποτηράκι και του έμεινε το παρατσούκλι.

Σε κινητήρες 200ίππων χρειάζεται έλεγχο και ενδεχομένως αντικατάσταση τακτικά, ανά 10.000χλμ-15.000χλμ το πολύ εφόσον το αυτοκίνητο φοράει αναβαθμισμένη αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης γιατί η αυξημένη δύναμη από το ελατήριο και το έμβολο της αντλίας επιταχύνουν τη φθορά του.

Μπορείς να δεις μερικά ποτηράκια που έχουν σπάσει κατά καιρούς στο

http://www.carsinspections.com/gr/technica...ower/index.html

Από τις μέχρι τώρα ενδείξεις σε αυτοκίνητα που παρακολουθούμε, φαίνεται ότι τα Edition 30/Cupra/S3 δεν έχουν τόσο μεγάλο ρυθμό φθοράς σε αντίστοιχες συνθήκες με τα 200άρια. Δεν είναι ακόμα γνωστό το γιατί. Πολλοί λένε ότι έχει να κάνει με τους ίδιους τους εκκεντροφόρους, αλλά δεν έχει τεκμηριωθεί επαρκώς η διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη, Κώστα και salex ευχαριστώ πολύ, είσασταν κατατοπιστικότατοι!!

Οπότε έλεγχος σε cf κάθε 10-15Κ km και δε θα έχω πρόβλημα.

Μόνο για την αντλία βενζίνης να ρωτήσω κάτι τελευταίo, απο τη στιγμή που το Edition φοράει Κ04 setup, η αντλία του υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει κοψίματα σε μαμά ή σε πιθανή βελτίωση στα ~300hp;

Edited by lup0
Link to comment
Share on other sites

Ανέστη, Κώστα και salex ευχαριστώ πολύ, είσασταν κατατοπιστικότατοι!!

Οπότε έλεγχος σε cf κάθε 10-15Κ km και δε θα έχω πρόβλημα.

Μόνο για την αντλία βενζίνης να ρωτήσω κάτι τελευταίo, απο τη στιγμή που το Edition φοράει Κ04 setup, η αντλία του υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει κοψίματα σε μαμά ή σε πιθανή βελτίωση στα ~300hp;

πιστευω στα ed30 μετα απο 1σταδιο και μετα απο αλλαγη ιντερκουλερ αν θες το κατι παραπανω αλλαζεις αντλια.δηλαδη μιλαμε μετα τα 360 αλογα..!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο στάδιο σε ed 30 είσαι γύρω στα 340 πραγματικά. Την αντλία δεν την θέλεις για να βγάλεις τόσο τα άλογα, όσο για να βγάλεις τα 45+ κιλά στις μεσαίες.

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη, Κώστα και salex ευχαριστώ πολύ, είσασταν κατατοπιστικότατοι!!

να σαι καλα φιλε!καλες διαδρομες σου ευχομαι με το εργαλειο σου!

Link to comment
Share on other sites

1. Αντλία βενζίνης (υψηλής πίεσης)

Η εργοστασιακή υψηλής πίεσηςδεν χαλάει ποτέ. Χρειάζεσαι αναβαθμισμένη όταν βάλεις Κ04 και θέλεις να κρατάς καλή ροπή στις μεσαίες, εκεί που η εργοστασιακή δεν φτάνει. Κανένα εκ των δύο ειδών δεν χαλάει εύκολα.

2. Εκκεντροφόροι

Ο μόνος λόγος να ανησυχείς είναι αν φοράς εκκεντροφόρο A. Αυτοί συνήθως βρίσκονται σε κινητήρες ΑΧΧ και σπανιότερα σε BWA, αυτοκινήτων με παλιά ημερομηνία παραγωγής. Επειδή φθείρονται γρήγορα από μόνοι τους στο τρίλοβο που κινεί την αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης, καλό είναι να τους αλλάξεις σε περίπτωση που αντιληφθείς ότι έχεις τέτοιους. Γιατί η φθορά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο ποτηράκι (=ωστήριο=cam follower) και να το ξεκάνουν γρήγορα και εύκολα.

3. "Ποτηράκι" (δε ξέρω καν τι είναι αυτο!!, μήπως είναι στα αγγλικά το cam follower;)

Είναι το cam follower. Ωστήριο είναι το δύσμοιρο αλλά λόγω της ομοιότητάς του χαρακτηρίστηκε ποτηράκι και του έμεινε το παρατσούκλι.

Σε κινητήρες 200ίππων χρειάζεται έλεγχο και ενδεχομένως αντικατάσταση τακτικά, ανά 10.000χλμ-15.000χλμ το πολύ εφόσον το αυτοκίνητο φοράει αναβαθμισμένη αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης γιατί η αυξημένη δύναμη από το ελατήριο και το έμβολο της αντλίας επιταχύνουν τη φθορά του.

Μπορείς να δεις μερικά ποτηράκια που έχουν σπάσει κατά καιρούς στο

http://www.carsinspections.com/gr/technica...ower/index.html

Από τις μέχρι τώρα ενδείξεις σε αυτοκίνητα που παρακολουθούμε, φαίνεται ότι τα Edition 30/Cupra/S3 δεν έχουν τόσο μεγάλο ρυθμό φθοράς σε αντίστοιχες συνθήκες με τα 200άρια. Δεν είναι ακόμα γνωστό το γιατί. Πολλοί λένε ότι έχει να κάνει με τους ίδιους τους εκκεντροφόρους, αλλά δεν έχει τεκμηριωθεί επαρκώς η διαφορά τους.

ΦΙΛΕ SALEX ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΑΧΧ ΜΕ ΠΑΛΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Β ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ !

Edited by Mike -- GTI
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ SALEX ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΑΧΧ ΜΕ ΠΑΛΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Β ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ !

poio ergostasio evaze se axx ekkentroforo b?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω σχετικά με την βελτίωση του edition 30 vw που έχω στην κατοχή μου εδώ και ένα μήνα.

Μετά από επίσκεψη στην mtm μου είπε ο υπέθυνος ότι τα μοντέλα του β' εξαμήνου του 08 μετά την εγκατάσταση του πρώτου σταδίου, έχουν κοψίματα και ο λόγος είναι οτι το εργοστάσιο έχει βάλει λαθος ελατήρια στις βαλβίδες.

ίσως να μη κατάλαβα σωστά γιάτι επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζω. Το θέτω όμως σαν θέμα γιάτι σίγουρα πολλοί χρήστες είναι ίκανοι να το ψάξουν καλύτερα και να το αποσαφηνίσουν.

Δεν έχω καμιά πρόθεση να θίξω οποιονδήποτε γιαυτό και γράφω με επιφύλαξη. Παρακαλώ άν εχετε κάποια πληροφόρηση επί του θέματος ώστε να γίνει πιο ξεκάθαρο.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική ερώτηση, έχουν οι βαλβίδες μας ελατήρια;;;

Αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου, δεν υπάρχουν κινητήρες στην αγορά που να μην έχουν ελατήρια οι βαλβίδες.

Μήπως εννοούσες ωστήρια;

Οι μοναδικοί κινητήρες με πλήρως πνευματικό/υδραυλικό σύστημα βαλβίδων είναι αυτοί της formula 1, όπου λόγω μεγάλης ταχύτητας περιστροφής

δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει κανένα ελατήριο στον κόσμο να κλείσει την βαλβίδα.

Στις 18000rpm μια βαλβίδα βάρους μερικών γραμμαρίων φτάνει να έχει τόσο μεγάλη αδράνεια που αναγκαστικά χρειάζεται μεγάλη δύναμη για να την κινήσει.

Link to comment
Share on other sites

μόνο θόρυβο αρκετό

Link to comment
Share on other sites

Παντως το topic εχει πεσει παρα πολυ

Δεν βλεπω να υπαρχει ενδιαφερον πια για βελτιωση

To τοπικ αυτο θα παρει "φωτια" το 2009 , φιλε Δια!!!

Το 2009 θα ειναι η χρονια των big turbo kits, για τα 2λιτρα TFSI!

Ελπιζω εφετος να βρω την ορεξη και το χρονο να ετοιμασω κατι και για τον εαυτο μου :xmas: (αρκετα "σκουριασα" την τελευταια 5ετια...), εχω κατι στο μυαλο μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.