Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

μερικές μέρες πριν έκανα και εγω το παιδικό όνειρο πραγματικότητα και εχω στο γκαράζ μου ενα GTI-BWA DSG

Η 1η ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι:

σε μερικά φορα του εξωτερικού λένε οτι το BWA μοτερ είναι 20 αλογα παραπάνω απο το AXX

δηλαδή παίζει να είναι αλήθεια αυτό?

Απόσπασμα από ξένo forum : "GTis came in 2 variants here....AXX and BWA...BWA has different pistons, compression and software...AXX was 147kw and BWA 162kw iirc...hope this helps"

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μόλις τελείωσα με το αυτοκίνητο με το turbo kit !!

Πιστεύω ότι έχω κάνει μια από της καλύτερες εργασίες πάνω σε χταπόδι και εξάτμιση,, έχω δει πολλά αυτοκίνητα και έχω αντικαταστήσει εξατμίσεις και μηχανικά λάθη πόλων επαγγελματιών ??

Τα πλακάκια είναι κομμένα σε υδρορροή και όχι κολλημένα σε σωλήνα , καθώς μέσα υπάρχει ανοιχτή πατούρα για να αγκαλιαστεί σωστά η σωλήνα μέσα στο καζανάκι!!

Επίσης δεν θα κατάφερνα τίποτα χωρίς τους ανθρώπους που έχω δίπλα μου και τον σκριβάνο τον εξάτμισα που με έχει βγάλει από πολλές δύσκολες στιγμές.. σίγουρα έχω έρθει αντιμέτωπος με την έμπειρα του πατέρα μου που είναι 32 χρόνια στον χώρο του vw service ,, αλλά με λίγο υπομονή και σωστό συνδυασμό πιστεύω ότι βγάζω καλό αποτέλεσμα

Τώρα σειρά παίρνει προγραμματιστείς που είναι ο Κρίτωνας .. φίλος του κατόχου του συγκεκριμένου αυτοκίνητου.. και ένας μέντορας στους tfsi –tsi

Το golf από την κρίτη με την συγκεκριμένη τουρμπίνα στο δυναμόμετρο του Δημητριάδη και προγραμματίσθηκε από τον ίδιο 395 ρόδα !! με 17.8 τις % απώλειες

Θα σηκωθεί βιντεάκι για να δούμε αλήθειες και ψέματα..

Το επόμενο αυτοκίνητο είναι golf 6 gti .. εάν συμφωνήσει ο πελάτης την τιμή από Δευτέρα το λύνω !!!

http://yfrog.com/5z29012010294j

http://yfrog.com/0m29012010293j

http://yfrog.com/eh29012010296j

http://yfrog.com/2829012010295j

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

μερικές μέρες πριν έκανα και εγω το παιδικό όνειρο πραγματικότητα και εχω στο γκαράζ μου ενα GTI-BWA DSG

Η 1η ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι:

σε μερικά φορα του εξωτερικού λένε οτι το BWA μοτερ είναι 20 αλογα παραπάνω απο το AXX

δηλαδή παίζει να είναι αλήθεια αυτό?

ακυρο πανιγυρικο...απλα καποια αχχ θελανε το καινουριο software..μην σε απασχολει ο κωδικος..αλλοι λενε ο αχχ ειναι καλυτερος και αλλοι ο bwa..καλοριζικο και να το χαιρεσε..προχωρα γρηγορα στην βελτιωση!!

Link to comment
Share on other sites

383 ρόδα με 18 % απόλυες 451 στρόφαλο ,, σίγουρα δεν είναι ότι πιο δυνατό υπάρχει αλλά αξιόλογο και δουλεύει άψογα , δεν κάνει κοψίματα και άνετο στο ρελαντί.. του έχω κάνει το κόλπο με το δίσκο πλατό με το ελαφρύ πετάλι για να μην πάθει μηνίσκο ο παππούς που το έχει ..

τελικά πλάκα μου έκαναν ότι έβγαλε πάνω από 390 ρόδα HP.. με 1.8 bar ..

καλό είναι ανυπομονώ για το golf 6 ... ???

http://yfrog.com/5n29012010297j

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

μερικές μέρες πριν έκανα και εγω το παιδικό όνειρο πραγματικότητα και εχω στο γκαράζ μου ενα GTI-BWA DSG

Η 1η ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι:

σε μερικά φορα του εξωτερικού λένε οτι το BWA μοτερ είναι 20 αλογα παραπάνω απο το AXX

δηλαδή παίζει να είναι αλήθεια αυτό?

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα των gti!το εργαλειο που πηρες ειναι φοβερο και μην ανχωνεσε αν ειναι ΑΧΧ η BWA δες εδω δυναμομετρηση δικια μου απο το gti dsg με AXX μοτερ sillyhorse1rb5.gif

post-7502-1264787694,33_thumb.jpg

Edited by rabbit
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι με 30-76 θα ξεπεράσεις τα 500 hp .. ενώ με 28-71 με το ζόρι να βγάλεις 450 .. στο σύνολο 50 hp είναι πολλά αλλά μετά της 4000rpm .. αρχίζει και φουσκώνει η 30-76 στης 4700 rpm έχεις απόλυτη ροπή..

Για να τσουλήσει από χαμηλά η 30-76 . θέλει set up σαν του Κώστα .. 235-40-17 ,λάστιχο χωρίς καθίσματα , και μαμά φρένα ..

Ναι έτσι το αμάξι θα είναι όπως είπες από άλλο πλανήτη

Bασικα , απο αλλο πλανητη , Νικο , γινεται απο τη στιγμη που λυνεται το θεμα με την τροφοδοσια .

Σημερα με φτιαγμενα τα παντα-ολα απο τροφοδοσια στο "γνωστο" ΤΤ (3076R - μπρος-πισω τρομπες , μπεκ , κλπ) βγηκαμε εξω για τελικο ελεγχο (στους 7οC) με 2,25bar overboost / 2,1bar κοφτη . Kαι η τουρμπινα σχεδον τερματισε ! Με 400+gr/maf ειναι αδυνατον να ειναι κατω απο 500ΗΡ .

Απλα , η 3076 εχει 2 μειονεκτηματα : α) μεχρι τις 4300σαλ ειναι εντελως αδυναμο και β) δεν εχει νοημα για ισχυ , αν δεν εχεις λυση σε μπεκ μεγαλυτερη απο τα RS4 .

Απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιηθουν RS4 μπεκ , με τη "μεγαλη" 2871 και καυσιμο πρατηριου (100oct) βγαινουν μεχρι 410whp Mustang ( = 410whp rototest = 440bhp MAHA = 460bhp Dynomet ... ) και το μοτερ στις 4000σαλ κανει overboost , με καλο σχετικα spool-up και γεματη καμπυλη ισχυος.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Bασικα , απο αλλο πλανητη , Νικο , γινεται απο τη στιγμη που λυνεται το θεμα με την τροφοδοσια .

Σημερα με φτιαγμενα τα παντα-ολα απο τροφοδοσια στο "γνωστο" ΤΤ (3076R - μπρος-πισω τρομπες , μπεκ , κλπ) βγηκαμε εξω για τελικο ελεγχο (στους 7οC) με 2,25bar overboost / 2,1bar κοφτη . Kαι η τουρμπινα σχεδον τερματισε ! Με 400+gr/maf ειναι αδυνατον να ειναι κατω απο 500ΗΡ .

Απλα , η 3076 εχει 2 μειονεκτηματα : α) μεχρι τις 4300σαλ ειναι εντελως αδυναμο και β) δεν εχει νοημα για ισχυ , αν δεν εχεις λυση σε μπεκ μεγαλυτερη απο τα RS4 .

Απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιηθουν RS4 μπεκ , με τη "μεγαλη" 2871 και καυσιμο πρατηριου (100oct) βγαινουν μεχρι 410whp Mustang ( = 410whp rototest = 440bhp MAHA = 460bhp Dynomet ... ) και το μοτερ στις 4000σαλ κανει overboost , με καλο σχετικα spool-up και γεματη καμπυλη ισχυος.

Φίλε Κρίτωνα ,, δεν ξέρω για τον εξειδικευμένο φίλο σου με το T T αλλά εάν δώσω εγώ ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει από της 4300 rpm .. και του πω ότι έχεις 500 hp μετά της 5000 rpm ,, εεεεεε θα αλλάξω δουλεία ..

ο τύπος με το ττ θα το έχει μόνο για κόντρες ,, ο απλός κόσμος το δίνει και στην γυναίκα του και παει λαϊκή ..

ο ελληνάρας τα θέλει όλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κρίτωνα ,, δεν ξέρω για τον εξειδικευμένο φίλο σου με το T T αλλά εάν δώσω εγώ ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει από της 4300 rpm .. και του πω ότι έχεις 500 hp μετά της 5000 rpm ,, εεεεεε θα αλλάξω δουλεία ..

ο τύπος με το ττ θα το έχει μόνο για κόντρες ,, ο απλός κόσμος το δίνει και στην γυναίκα του και παει λαϊκή ..

ο ελληνάρας τα θέλει όλα !!!

δεν ειναι θεμα ελληναρα Νικο ειναι καθαρα θεμα χρησιμοτητας αυτοκινητου...τι να κανω εγω ενα αμαξι με 500 αλογα που τα μισα θυμουνται οτι πρεπει να ξυπνησουν στις 4300 και τα αλλα μισα στος 5000??εγω το αμαξι το εχω για καθημερινη χρηση και επειδη μου αρεσει το tuning του εχω κανει ενα φπε σημαινει οτι ειμαι "ελληναρας" επειδη εχω ενα καθημερινο σβελτο αυτοκινητο?εστω οτι παμε και σε κ04 setup και στα 340 αλογα θα βγαλει αυτα τα αλογα στις 4300 η στις 2500-3000?και επειδη εισαι ανθρωπος των αγωνων ενα αμαξι οπου θα σου βγαλει δυναμη μετα τις 4300 μπορει να κανει μια αναβαση της προκοπης η θα κρεμμαει παντου?ο πελατης του Κριτωνα θελει να το βγαζει μονο για κοντρες και καλα κανει αλλα ενα all around αυτοκινητο ειναι αδιανοητο για μενα να βγαζει την δυναμη του μετα τις 4300....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα ελληναρα Νικο ειναι καθαρα θεμα χρησιμοτητας αυτοκινητου...τι να κανω εγω ενα αμαξι με 500 αλογα που τα μισα θυμουνται οτι πρεπει να ξυπνησουν στις 4300 και τα αλλα μισα στος 5000??εγω το αμαξι το εχω για καθημερινη χρηση και επειδη μου αρεσει το tuning του εχω κανει ενα φπε σημαινει οτι ειμαι "ελληναρας" επειδη εχω ενα καθημερινο σβελτο αυτοκινητο?εστω οτι παμε και σε κ04 setup και στα 340 αλογα θα βγαλει αυτα τα αλογα στις 4300 η στις 2500-3000?και επειδη εισαι ανθρωπος των αγωνων ενα αμαξι οπου θα σου βγαλει δυναμη μετα τις 4300 μπορει να κανει μια αναβαση της προκοπης η θα κρεμμαει παντου?ο πελατης του Κριτωνα θελει να το βγαζει μονο για κοντρες και καλα κανει αλλα ενα all around αυτοκινητο ειναι αδιανοητο για μενα να βγαζει την δυναμη του μετα τις 4300....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε λεμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις .. ο κάθε άνθρωπος κρίνει ανάλογα με το τι θέλει και με το αν έχει !!!

Για να είμαι 100% ειλικρινείς για μένα το πιο σωστό κιτάκι είναι κ04 . το μπασταρδεμένο με rs 4 μπεκ και τρόμπα .. χωρίς να ξυρίσεις την τουρμπίνα.. να βγάλεις .350 και είσαι κύριος .. εμπορεύομαι και αλλά κιτάκια που είναι για άλλη νοοτροπία ανθρώπων που ζητούν διαφορετικά πράγματα , όχι προς την υπο-δύναμη αλά βάση της μάρκας του βελτιωτή .. καθαρά θέμα ψυχολογίας ..

Τώρα ο κάτοχος που θέλει κάτι παραπάνω μόνο για το θέμα ευθείας.. γιατί στις στροφές δεν πατάει το γκάζι .. γιατί η κ04 σπινάρει πολύ !! . και δεν βάζει την δύναμη στον δρόμο .. γιατί δεν γουστάρει να βάλει από s-3 γιατί δεν τα γουστάρει !! ( έχω ακούσει και έχω βιώσει πολλά τέτοια λόγια) ..

Τότε με το τι πληρώνει τον εξυπηρετείς .. όσο για το θέμα ελληνάρα που μάλλον δεν σου άρεσε ο τρόπος που το διατύπωσα!! Δυστυχώς τα θέλουμε όλα σε φθηνή τιμή και εχθές να είναι έτοιμο KAI NA ΓΑΖΩΝΕΙ ..... ο ΕΛΛΗΝΑΡΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδι Καλη Χρονια! Τη βοηθεια σας θα ηθελα λιγο.. Τι ακριβως ειναι το Engine torque arm insert. Ειναι της Powerflex ενα κιτρινο μαραφετακι απο σιλικονη που μου το στειλανε σα δωρο απο το ιντερνετ μαζι με την Μιλτεκ οταν την ειχα παραγγειλει και δε το εχω τοποθετησει ακομα..Θα δω καμια διαφορα αν το βαλω?? Κατα δευτερον επειδη με ενδιαφερει κι εμενα να προχωρησω στην αγορα αντλιας υψηλης μπορει καποιος συντομα να εξηγησει τι ακριβως κανει, ποσο βοηθαει και ποια ή ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες?? Ευχαριστωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδι Καλη Χρονια! Τη βοηθεια σας θα ηθελα λιγο.. Τι ακριβως ειναι το Engine torque arm insert. Ειναι της Powerflex ενα κιτρινο μαραφετακι απο σιλικονη που μου το στειλανε σα δωρο απο το ιντερνετ μαζι με την Μιλτεκ οταν την ειχα παραγγειλει και δε το εχω τοποθετησει ακομα..Θα δω καμια διαφορα αν το βαλω?? Κατα δευτερον επειδη με ενδιαφερει κι εμενα να προχωρησω στην αγορα αντλιας υψηλης μπορει καποιος συντομα να εξηγησει τι ακριβως κανει, ποσο βοηθαει και ποια ή ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες?? Ευχαριστωωω!!

Φιλε μου ειναι βαση που μπαινει στην γεφυρα απο κατω κ μειωνει τις μετατοπισεις του μοτερ μπρος πισω.Ειναι καλο να το βαλεις.Οσο για την αντλια υψηλης κορυφη ειναι η APR κ μετα πανε Autotech,KMD.Να στο πω πιο λαικα, με σωστο προγραμμα περνεις 6 αυτοκινητα+ απο οτι ησουν πριν...

Link to comment
Share on other sites

απλα με αυτη τη βαση ολους τους κραδασμους θα σταματησει να τους αποροφαει η βαση και θα μεταφερονται στην καμπινα με οτι συνεπαγεται αυτο andain.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

απλα με αυτη τη βαση ολους τους κραδασμους θα σταματησει να τους αποροφαει η βαση και θα μεταφερονται στην καμπινα με οτι συνεπαγεται αυτο andain.... :blush:

Aν αλλαξεις μονο το συγκεκριμενο, η διαφορα ειναι αμελητεα.

Παντως μειωνει πολυ τις περιττες ταλαντωσεις του μοτερ και ελαχιστοποιει

τις πιθανοτητες να κοπει η εξατμιση .

Link to comment
Share on other sites

Aν αλλαξεις μονο το συγκεκριμενο, η διαφορα ειναι αμελητεα.

Παντως μειωνει πολυ τις περιττες ταλαντωσεις του μοτερ και ελαχιστοποιει

τις πιθανοτητες να κοπει η εξατμιση .

Οι συγκεκριμένες βάσεις πωλούνται στο εμπόριο ,, η βάση που είναι στο σαμάν από κάτω .. την κανείς μς κόκκινη πολυομεθάνη . για να μην έχεις κραδασμούς...

Επίσης τρομερή δουλεία κάνουν τα συγκεκριμένα στα ψαλίδια !!

η Milltek θα κοπεί standard.. είτε με power flex είτε με τα μαμά!!!

Έχω αλλάξει από την αρχή του έτους 09 μέχρι το τέλος.. 6 milltek

http://yfrog.com/6f01022010304j

http://yfrog.com/e401022010303j

http://yfrog.com/j501022010302j

Link to comment
Share on other sites

οταν εγω τα λεω για τις milltek δεν με ακουνε....επισης στην αγγλια τα αγγλακια εχουν τρελαθει με την blueflame δειτε και εσεις http://www.blueflameperformance.com/prange.php

στο seatnet πολλοι με cupra την εχουν βαλει και λενε πολυ καλα λογια

Link to comment
Share on other sites

Ρε πηγαινετε στον ποπαι να βαλετε εξατμιση

την ειχα χωρις powerflex με εκκινησεις και δεν εχει παθει τιποτα

οταν εγω τα λεω σε καποια αλλα club πεφτουν να με φανε κι εγω ποπαυ εχω....

(βαριεμαι να αλλαξω την υπογραφη)

Link to comment
Share on other sites

απλα με αυτη τη βαση ολους τους κραδασμους θα σταματησει να τους αποροφαει η βαση και θα μεταφερονται στην καμπινα με οτι συνεπαγεται αυτο andain.... :thumbsup:

Το εβαλα, ολα καλα κ καμια διαφορα στην καμπινα..Αμελητεα οπως προανεφερε ο Nicky. Ηδη εχω αλλαξει το Downpipe με αλλο απο τον Σκριβανο που ειναι πολυ καλος μαστορας..Εβαλα κ αλλο σπιραλ για να αντεξει γιατι αυτο που εχει η Milltek τα κακαρωσε στα 5 χιλ χλμ...Ποτε ξανα Milltek τουλαχιστον εγω..

Link to comment
Share on other sites

εεεεε.. αστο θα βγουμε εκτος topic ,,,

γιατι ρε Νικολα

και οι εξατμισεις στο tuning του golf v gti δεν ειναι?

η milltek τσιγκος ειναι μπροστα στου ποπαι, τις ειδα και τις δυο και αποφασισα να βαλω ποπαι

και απο οτι βλεπω οι κατοχοι milltek ( ενα μεγαλο ποσοστο τουλαχιστον) δεν ειναι ευχαριστημενοι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως το λεει επειδη βγαινει εκτος θέματος αλλα επειδη δεν ειναι τοσο τρομερη η δουλεια του. Παντως εγω προσωπικα αν κ εχω κανει 2 δουλειες σε αυτον σε καμια δεν ειμαι ευχαριστημενος. Τελευταιο παραδειγμα το downpipe της Apr που πηγα να μου τοποθετησει που εκει που σύνδεσε την μαμα εξάτμιση με την Apr ειναι οχι απλα για γέλια αλλα χειρότερα κ μαλιστα πληρώθηκε πολυ καλα. Οποιος ενδιαφέρεται να ανεβάσω κ φωτο την έχω στα χέρια μου την εξατμιση τωρα που αλλαξα setup. Δεν κρύβω οτι έβαλα εξατμιση στον Σκρίβανο αυτη την φορα που με έχει σώσει απο μια μεγάλη λέρα εξατμισα κ στο παρελθον. Βέβαια δεν πήγα μονος μου γιατι το αμαξι το ανέλαβε ο Γκίκας για αλλαγη setup κτλ κ η δουλεια ειναι υποδειγματική αφου ηταν κ αυτος απο πάνω. Φωτο εχει βάλει ο Νίκος πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε Νικολα

και οι εξατμισεις στο tuning του golf v gti δεν ειναι?

η milltek τσιγκος ειναι μπροστα στου ποπαι, τις ειδα και τις δυο και αποφασισα να βαλω ποπαι

και απο οτι βλεπω οι κατοχοι milltek ( ενα μεγαλο ποσοστο τουλαχιστον) δεν ειναι ευχαριστημενοι

Εάν γράψουν όλοι τις ζημίες από milltek δεν θα μιλήσουμε ξανά για βελτίωση
Link to comment
Share on other sites

να πω εγω για ζημια απο milltek?

δεν αξιζει αυτη η εταιρεια στα dp της τουλαχιστον μιας και το σπιραλ ειναι παρα πολυ κοντο και κοβεται σαν χαρτι...ειδα απο το δικο μου!!!

εβαλα ποπαυ και ειναι πραγματικα απιστευτη εξατμιση...απο την αλλη ειναι και ενα ρισκο γιατι χειροποιητη εξατμιση δεν ειναι εγγυημενο αποτελεσμα...ας ειναι καλα ο πατερας μου που ειναι παλιοι φιλοι με τον κυριο παναγιωταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

να πω εγω για ζημια απο milltek?

δεν αξιζει αυτη η εταιρεια στα dp της τουλαχιστον μιας και το σπιραλ ειναι παρα πολυ κοντο και κοβεται σαν χαρτι...ειδα απο το δικο μου!!!

εβαλα ποπαυ και ειναι πραγματικα απιστευτη εξατμιση...απο την αλλη ειναι και ενα ρισκο γιατι χειροποιητη εξατμιση δεν ειναι εγγυημενο αποτελεσμα...ας ειναι καλα ο πατερας μου που ειναι παλιοι φιλοι με τον κυριο παναγιωταρα!!!

Το θέμα είναι ότι ο κάθε μηχανικός , εξατμισας , βελτιωτής , δουλεύει με πίεση , και γίνονται λάθη και κοστολογεί ανάλογα με το ποσά έβγαλε την μέρα και όχι με την ποιότητα δουλείας του .

Τεσπα .. δεν ξέρω το πως πρέπει να χαρακτηριστώ σαν έμπορος , μηχανικός , κτλ έχω σαν γνώμονα να τελειώσω κάτι εάν το γνωρίζω πάντα !!! και ο πελάτης ,φίλος κτλ , να έρθει μόνο για service μετά από καιρό και όχι να είναι κάθε μέρα στο συνεργείο και να του τρωω την ώρα με λάθη και άγνοια...

Όσο για το θέμα εξατμίσεις ,,, έτυχε να καώ από της milltek ,, και να βρω μια συνεργασία άριστη με τον σκριβανο !! χωρίς να υποβαθμίζω τους άλλους..

Ευχαριστώ τον Γιάννη για τα καλά του λόγια ,,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.