Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

καλημερα εδω και περιπου ενα μηνα αγορασα ενα golf v gti του 2005 μοντελο με κινητηρα AXX.εχει 47000 χιλιομετρα και αποφασισα να αλαξω εκκεντροφορους και cf γνωριζοντας απο οτι εχει ειπωθει εδω το προβλημα που δημιουργητε.πηρα λοιπον στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν 260 ευρω για εισαγωγης και 260 για εξαγωγης αλλα δεν βρηκαν κανενα ανταλακτικο με την ονομασια cam follower ''ποτηρακι'' ωστε να παρω τιμη και για αυτο.λογικα πρεπει να αλαξω και τους 2 εκκεντροφορους ε?η απλα η διαφορα με τους παλιους ειναι στην σκληροτητα του μεταλου οποτε πρεπει να αλαξω μονο τον εισαγωγης?πως θα βρω τιμη για το cf?πως θα το ζητησω?απευθηνθηκα στον παζαροπουλο στην πειραιως.

Link to comment
Share on other sites

Το cf κοστίζει 25-30¤ σαν ανταλλακτικό. Τώρα αν το ζήτησες σαν cf, ποτηράκι ανλτίας και δεν το κατάλαβαν, πήγαινε σε άλλο εξουσιοδωτημένο.

Για το αν πρέπει να αλλάξεις μόνο της εισαγωγής δεν το γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον θα ρωτησω και αλλου για το cf του οποιου η τιμη ακουγεται αρκετα καλη.βεβαια απο οτι εχω διαβασει θελει και ελεγχο καθε 10-15000 χιλιομετρα για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά σε όλους. Μετα απο αλλαγη downpipe και καταλύτη εχει αντιμετωπίσει κανεις check engine και αν ναι πως το αντιμετώπισε?

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά σε όλους. Μετα απο αλλαγη downpipe και καταλύτη εχει αντιμετωπίσει κανεις check engine και αν ναι πως το αντιμετώπισε?

Γιάννη, το πιθανότερο είναι οτι ο νέος καταλύτης σου είναι πολύ ελευθερος για το management του αυτοκινήτου.

Υπάρχουν δύο λύσεις, όχι και τόσο συμβατικές, γιατί τώρα που έβαλες τον καταλύτη θα είναι δύσκολο να τον ξηλώσεις.

1. Αν έχεις πρόγραμμα τότε να περάσεις update για decat, ώστε να απενεργοποιηθεί η λειτουργία ελέγχου ηλικίας του καταλύτη.

2. Να εγκαταστήσεις έναν αποστάτη (O2 fix / cat CEL delete) στον δεύτερο αισθητήρα λάμβδα και να ευχηθείς ότι θα δουλέψει.

Η πραγματική λύση είναι να εγκαταστήσεις έναν καλής ποιότητας καταλύτη. Το ότι ανάβει check σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχομενο να έχεις προβλήματα με τον έλεγχο καυσαερίων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα σου ανάψει σφάλμα μετά από 200χλμ ή και παραπάνω. Μετά από 2 μέρες θα σβήσει μόνο του. Σε εμένα το έκανε μετά από 2 μέρες που είχα βάλει το dp και στο vag com έδειξε ότι διέγνωσε λανθασμένη τιμή στον λ ενώ είχα 2000στρ με 3η ταχυτητα και με 0,1bar... Μετά έσβησε μόνο του και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μετά από 5.000χλμ.

Και ο καταλύτης μου θεωρώ ότι είναι καλός καθώς το dp είναι της milltek και έχει HJS πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το downpipe ειναι της apr αλλα δεν γνωρίζω τι καταλύτη φοράει. Τοσο χάλια ποιότητα να βάζουν? Επίσης ειναι 3 ιντσών για μελλοντικο s3 setup δεν ξερω αν αυτο παίζει ρόλο....

Όσο για το πρόγραμμα είναι στα πλάνα για decat update για την κάρτα καυσαερίων θα το κοιτάξω...

Τώρα τι καταλύτη να βάλω αν αυτος της apr δεν δουλεύει σωστα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Έπειτα απο έρευνα στα διαφορα forum κυριως vwvortex (μαλλον επρεπε πιο πριν να την κανω)

βρήκα ενα θεμα που πραγματικα 'πλακώνονται' η APR και η AWE tuning (εκπροσωποι τους) για το θεμα του καταλύτη και του check engine. Η apr λεει πως το check αναβει επειδη ο καταλύτης ειναι πολυ ελεύθερος και επειδη το αντιλαμβανεται η ecu πεταει το λάθος κ οτι με μια αναβάθμιση το διορθώνει (οι ειδικοι θα μας πουν αν γινεται να διορθωθεί η απλα να μην φαίνεται)

Ο αλλος της AWE τους κατηγορει για χαμηλής ποιότητας καταλύτη και λάθος επιλογη διαμέτρου καθώς και οτι δεν κανουν σωστα που εμφανίζεται check κ οντως κατι παει στραβα.

Τελοσπάντως η APR απαντα σε αυτο οτι χρησιμοποιούν 200 κυψελών καταλύτη και δεν ειναι φτηνός και οι αλλοι απαντανε κατι αλλα κ γινεται χαμος.

Τελικα που βρίσκεται η αλήθεια και για την διάμετρο κ για τον καταλύτη???

Να πω την αλήθεια μου επειδη εκτος απο downpipe και καταλυτη δεν θα πειράξω την υπόλοιπη εξάτμιση και μαλλον θα παω σε s3 setup γιαυτο επελεξα την apr με 3 ιντσες αλλιως θα πήγαινα σε Militek.

Την εκανα την ........???

Link to comment
Share on other sites

τον χρησιμοποιείς χωρις πρόγραμμα ως τώρα??? κάνε μερικά χλμ και δες τι σφαλμα σου βγαζει το vag

πολλοι cupraκιδες που είχαν check engine και τους έβγαζε προβλημα ο 2ος λ το έλυσαν είτε με αναβάθμιση του προγράμματος είτε με αλλαγή της καλωδίωσης

εγώ ως τώρα με περίπου 400χλμ με full apr RSC με 200αρι καταλύτη λαμπάκι δεν είδα... (όπως και πάρα πολλά cupra στο seatnet που έχουν την συγκεκριμένη εξάτμιση)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Έπειτα απο έρευνα στα διαφορα forum κυριως vwvortex (μαλλον επρεπε πιο πριν να την κανω)

βρήκα ενα θεμα που πραγματικα 'πλακώνονται' η APR και η AWE tuning (εκπροσωποι τους) για το θεμα του καταλύτη και του check engine. Η apr λεει πως το check αναβει επειδη ο καταλύτης ειναι πολυ ελεύθερος και επειδη το αντιλαμβανεται η ecu πεταει το λάθος κ οτι με μια αναβάθμιση το διορθώνει (οι ειδικοι θα μας πουν αν γινεται να διορθωθεί η απλα να μην φαίνεται)

Ο αλλος της AWE τους κατηγορει για χαμηλής ποιότητας καταλύτη και λάθος επιλογη διαμέτρου καθώς και οτι δεν κανουν σωστα που εμφανίζεται check κ οντως κατι παει στραβα.

Τελοσπάντως η APR απαντα σε αυτο οτι χρησιμοποιούν 200 κυψελών καταλύτη και δεν ειναι φτηνός και οι αλλοι απαντανε κατι αλλα κ γινεται χαμος.

Τελικα που βρίσκεται η αλήθεια και για την διάμετρο κ για τον καταλύτη???

Να πω την αλήθεια μου επειδη εκτος απο downpipe και καταλυτη δεν θα πειράξω την υπόλοιπη εξάτμιση και μαλλον θα παω σε s3 setup γιαυτο επελεξα την apr με 3 ιντσες αλλιως θα πήγαινα σε Militek.

Την εκανα την ........???

Γιαννη, οι τσακωμοι που βλεπεις στο Vortex ειναι κατι σαν τους περσνους τσακωμους με τα σπασμενα ποτηρακια. (Θυμασαι που καποιοι ανεφεραν οτι "το προγραμμα σπαει το ποτηρακι" και λοιπες ασυναρτησιες?). Η APR και η ΑWE τσακωνονται στο μεγαλυτερο διεθνες VAG forum για το ποιος θα πουλησει πιο πολλα downpipes... ολα ειναι για το "παπλωμα", μην τρελενεσαι!

Η βλαβη Ρ0420 που προκαλει και CEL δεν εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα καταλυσης (πχ ποσους HC ή CO εχουμε στα καυσαερια) αλλα με την διακυμανση τασης που βλεπει ο πισω λ. Ετσι μπορει ενας καταλυτης να ειναι ογκωδης και ελευθερος (100cpsi) και να προκαλει CEL , αλλα παραλληλα να ειναι και πολυ περιεκτικος σε καλης ποιοτητας μεταλλα και να εχει πολυ καλη συμπεριφορα σε καταλυση καυσαεριων. Δεν μπορουμε να βγαλουμε αχρηστο τον καταλυτη, ποιο λογικο ειναι να φτιαξουμε καταλληλα το προγραμμα ωστε να μην εμφανιζεται CEL οταν εχουμε ελευθερο καταλυτη. Και αυτο θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα με είχες καλύψει πλήρως κ τηλεφωνικώς που είχαμε μιλήσει κ ξανα τώρα.

Το θεμα το έθεσα περισότερο προς πληροφόρηση κ των άλλων κ ανταλλαγή εμπειριών, μην ξεχνάμε άλλωστε η βελτίωση είναι ανταλλαγή εμπειριών.

Σίγουρα και η APR και η AWE θέλουν η καθε μια να σπρώξουν τα προιόντα τους σε μια τεράστια αγορα αλλα απο μια τέτοια αντιπαράθεση βγαίνουν και κάποια χρήσιμα πράγματα κοινώς οφελείται ο καταναλωτής. Απλα καλο ειναι να βγαίνει ένα γόνιμο συμπέρασμα και να ξερει κάποιος οτι δεν βάζει το downpipe της apr και τέλος. Τυγχαίνει να εχω την υποστήριξη των etuners και να με βοηθήσουν σε αυτη την περίπτωση αλλα κάποιος που απλα θα έβαζε ενα downpipe τι θα έκανε?

Αυτα τα ζητήματα πρεπει να ξέρει πριν κάνει κάποια αγορα κ για μενα ειναι λάθος της apr και έπεσε στα μάτια μου αφου απο οτι διάβασα είναι κατι ΄κλασικο΄ να προκαλεί CEL χωρις ομολογώ ομως να προκαλει πρόβλημα.

Επίσης πάνω στο θέμα των 3 ιντσών υπάρχει κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

τον χρησιμοποιείς χωρις πρόγραμμα ως τώρα??? κάνε μερικά χλμ και δες τι σφαλμα σου βγαζει το vag

πολλοι cupraκιδες που είχαν check engine και τους έβγαζε προβλημα ο 2ος λ το έλυσαν είτε με αναβάθμιση του προγράμματος είτε με αλλαγή της καλωδίωσης

εγώ ως τώρα με περίπου 400χλμ με full apr RSC με 200αρι καταλύτη λαμπάκι δεν είδα... (όπως και πάρα πολλά cupra στο seatnet που έχουν την συγκεκριμένη εξάτμιση)

Απο οτι είπα κ πιο πάνω εχω πρόγραμμα etuners απλα το διευκρινίζω κ εδω επειδή ρώτησες.

Θα κάνουμε ενα update σύντομα κ θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πάνω στο θέμα των 3 ιντσών υπάρχει κάποια γνώμη?

και η milltek 3" (76mm) χρησιμοποιεί στο downpipe της για S3 setup. καλα τα λέει κρίτωνας, δεν είναι αυτός ο λόγος.

αν μπορεις γραψε τι σφαλμα σου βγαζει το vag

Link to comment
Share on other sites

και η milltek 3" (76mm) χρησιμοποιεί στο downpipe της για S3 setup. καλα τα λέει κρίτωνας, δεν είναι αυτός ο λόγος.

αν μπορεις γραψε τι σφαλμα σου βγαζει το vag

Η βλάβη ειναι αυτη που λεει ο κρίτωνας πιο πανω.

Η βλαβη Ρ0420 που προκαλει και CEL δεν εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα καταλυσης (πχ ποσους HC ή CO εχουμε στα καυσαερια) αλλα με την διακυμανση τασης που βλεπει ο πισω λ

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 10000 χιλιομετρα καψιματος με αντλια apr εκανα ελεγχο για το cam-follower!Το αποτελεσμα αν και δεν το περιμενα ηταν οτι το ποτηρακι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ :rolleyes::o:o

Τωρα πως σε αλλους χαλαει συνεχεια τι να πω....

post-2150-1231445908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 10000 χιλιομετρα καψιματος με αντλια apr εκανα ελεγχο για το cam-follower!Το αποτελεσμα αν και δεν το περιμενα ηταν οτι το ποτηρακι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ -_-:o:o

Τωρα πως σε αλλους χαλαει συνεχεια τι να πω....

αρη δεν ειχες καθολου φθορα απ οτι φενετε στην φοτο!τι να πω!εγω με μαμα αντλια και εχω......τι εκκεντροφορο εχεις?Α?ηΒ?

Link to comment
Share on other sites

αρη δεν ειχες καθολου φθορα απ οτι φενετε στην φοτο!τι να πω!εγω με μαμα αντλια και εχω......τι εκκεντροφορο εχεις?Α?ηΒ?

Μου εκανε τρομερα μεγαλη εντυπωση διοτι και εγω με την μαμα ειχα φθορα!Μιλαμε το εβγαλα οπως ακριβως το εβαλα...Τον Β εχω ναι!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε τρομερα μεγαλη εντυπωση διοτι και εγω με την μαμα ειχα φθορα!Μιλαμε το εβγαλα οπως ακριβως το εβαλα...Τον Β εχω ναι!

egw exw axx moter logika exw ton A.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.