Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Ο φίλος μάλλον εννοεί την Overload. Εγω προσωπικά έχω πρόγραμμά τους για πάνω απο ένα χρόνο, με άψογη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μάλλον εννοεί την Overload. Εγω προσωπικά έχω πρόγραμμά τους για πάνω απο ένα χρόνο, με άψογη λειτουργία.

ναι αυτο εννοω...overload..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιταχτε το θεμα της εξατμισης και πειτε μου..εχω 7 ημερες να αποφασισω..

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο το ειδος της διαδρομης!

Η σωστη μετρηση ειναι να γινει το πηγαινε-ελα στην συγκεκριμενη διαδρομη και με τον ιδιο τροπο οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

και με 60 ν απηγαινεις αμα ανεβαινεις βουνα φορτωμενος,εισαι χαμενος απο χερι....ποιο 8 λιτρα παει 9++++

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο το ειδος της διαδρομης!

Η σωστη μετρηση ειναι να γινει το πηγαινε-ελα στην συγκεκριμενη διαδρομη και με τον ιδιο τροπο οδηγησης.

λοιπον η διαδρομη που αναφερω ειναι πηγαινε-ελα 90 χιλιομετρα.. δλδ 45 χιλιομετρα να παω 45 να γυρισω.. στο πηγαινε με 100-120 7.3 και στο ελα 6.8 οποτε ας πουμε 7.1 μεση στα 100 χιλιομετρα(και πολλες φορες εφτανα και 140-150 για λιγα δευτερα..) :)

γεμιζω με 100σταρα βενζινη παντα οποτε μαλλον αυτος ειναι ο λογος που καιω λιγοτερο

Edited by Detuner
Link to comment
Share on other sites

...σε gti με προγραμμα με την καμμια δεν παιζει αυτο σε μεση πραγματικη καταναλωση!!

εγραψα πιο πανω οτι ισως ειναι επειδη του βαζω μονο 100σταρα βενζινη... και αφου το εκανα γινεται :startle:

Edited by Detuner
Link to comment
Share on other sites

εγραψα πιο πανω οτι ισως ειναι επειδη του βαζω μονο 100σταρα βενζινη... και αφου το εκανα γινεται :thumbsup:

..χωρις παρεξηγηση, ξαναλεω οτι αναφερθηκα σε μεση πραγματικη καταναλωση (= δεν λαμβανουμε υποψη τις θεωρητικες τιμες που δινει ο υπολογιστης ταξιδιου, αλλα ειτε :

α)μετρας ποσο χιλιομετρα με ενα γεμισμα σου εβγαλε μειον τα λιτρα που απομενουν, διαιρεις τα καθαρα λιτρα που εκαψες με τα χιλιομετρα που εβγαλες, και πολλαπλασιαζεις επι 100 και εχεις την πραγματικη καταναλωση σου και συγκρινεις, ειτε

β) ξεκιναμε με γεματο ρεζερβουαρ, καταγραφουμε τα χιλιομετρα που διανυσαμε και γεμιζοντας παλι εχουμε τα λιτρα που εκαψε, οποτε κανουμε παλι τα παραπανω και βρισκουμε την πραγματικη καταναλωση.)

Οσο για το 6.8 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα του δικου σου, προφανως λαμβανεις υποψη μονο τις ενδειξεις υπολογιστη σου, κανε τα παραπανω και ξαναμετρα.

Αν παλι επιμενεις στις μετρησεις μονο αποκλειστικα απο υπολογιστη, τοτε δες το παρακατω οπου golf gti V, με 350 αλογα, προφανως κ04, εισαγωγες κτλ, με ταχυτητες 140 -160 και κανα ψιλοσκισιμο μεχρι τα 240 για λιγακι καιει 7,1 -7,4 λιτ/100, ενω το εργοστασιακο απειραχτο οπως αναφερεται στο βιντεακι οσο και να προσπαθησει κανεις δεν πεφτει κατω απο 9,4 λιτ/100!!!

Link to comment
Share on other sites

..χωρις παρεξηγηση, ξαναλεω οτι αναφερθηκα σε μεση πραγματικη καταναλωση (= δεν λαμβανουμε υποψη τις θεωρητικες τιμες που δινει ο υπολογιστης ταξιδιου, αλλα ειτε :

α)μετρας ποσο χιλιομετρα με ενα γεμισμα σου εβγαλε μειον τα λιτρα που απομενουν, διαιρεις τα καθαρα λιτρα που εκαψες με τα χιλιομετρα που εβγαλες, και πολλαπλασιαζεις επι 100 και εχεις την πραγματικη καταναλωση σου και συγκρινεις, ειτε

β) ξεκιναμε με γεματο ρεζερβουαρ, καταγραφουμε τα χιλιομετρα που διανυσαμε και γεμιζοντας παλι εχουμε τα λιτρα που εκαψε, οποτε κανουμε παλι τα παραπανω και βρισκουμε την πραγματικη καταναλωση.)

Οσο για το 6.8 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα του δικου σου, προφανως λαμβανεις υποψη μονο τις ενδειξεις υπολογιστη σου, κανε τα παραπανω και ξαναμετρα.

Αν παλι επιμενεις στις μετρησεις μονο αποκλειστικα απο υπολογιστη, τοτε δες το παρακατω οπου golf gti V, με 350 αλογα, προφανως κ04, εισαγωγες κτλ, με ταχυτητες 140 -160 και κανα ψιλοσκισιμο μεχρι τα 240 για λιγακι καιει 7,1 -7,4 λιτ/100, ενω το εργοστασιακο απειραχτο οπως αναφερεται στο βιντεακι οσο και να προσπαθησει κανεις δεν πεφτει κατω απο 9,4 λιτ/100!!!

το βιντεο που παρεθεσες το ειχε βαλει ο Νικος της SKN πριν καιρο εδω και το εχει τραβηξει ο ιδιος...Αν δεν κανω λαθος ειναι με Gt28 τουρμπινα τουλαχιστον στο βιντεο και με προγραμμα SKN λογικα.. :thumbsup: Επισης να πω οτι το παιδι που βλεπει 7.2 πιο πανω το βρισκω λογικο αφου φοραει προγραμμα...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

..χωρις παρεξηγηση, ξαναλεω οτι αναφερθηκα σε μεση πραγματικη καταναλωση (= δεν λαμβανουμε υποψη τις θεωρητικες τιμες που δινει ο υπολογιστης ταξιδιου, αλλα ειτε :

α)μετρας ποσο χιλιομετρα με ενα γεμισμα σου εβγαλε μειον τα λιτρα που απομενουν, διαιρεις τα καθαρα λιτρα που εκαψες με τα χιλιομετρα που εβγαλες, και πολλαπλασιαζεις επι 100 και εχεις την πραγματικη καταναλωση σου και συγκρινεις, ειτε

β) ξεκιναμε με γεματο ρεζερβουαρ, καταγραφουμε τα χιλιομετρα που διανυσαμε και γεμιζοντας παλι εχουμε τα λιτρα που εκαψε, οποτε κανουμε παλι τα παραπανω και βρισκουμε την πραγματικη καταναλωση.)

Οσο για το 6.8 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα του δικου σου, προφανως λαμβανεις υποψη μονο τις ενδειξεις υπολογιστη σου, κανε τα παραπανω και ξαναμετρα.

Αν παλι επιμενεις στις μετρησεις μονο αποκλειστικα απο υπολογιστη, τοτε δες το παρακατω οπου golf gti V, με 350 αλογα, προφανως κ04, εισαγωγες κτλ, με ταχυτητες 140 -160 και κανα ψιλοσκισιμο μεχρι τα 240 για λιγακι καιει 7,1 -7,4 λιτ/100, ενω το εργοστασιακο απειραχτο οπως αναφερεται στο βιντεακι οσο και να προσπαθησει κανεις δεν πεφτει κατω απο 9,4 λιτ/100!!!

κοιτα με το προγραμμα μειωνεται η καταναλωση αρα καιω λιγοτερο απο εργοστασιακο στα 100-120 (στα ψηλα καιω περισσοτερο) βαζω και 100 αρα μειωνεται και αλλο.. δεν ειναι καθολου παραξενο να πηγα τοσο τη καταναλωση,, ισα ισα που σε ενα σημειο την ειχα φτασει και 6.3 :thumbsup: .. αλλα σου βαζω τη τιμη που ελεγε οταν μπηκα σπιτι μου..και αν θες το πηγαινε ελα της διαδρομης οπως γραφω και πανω ηταν 7.1.. οσο για τις ενδειξεις που γραφει τουλαχιστον ο δικος μου υπολογιστης ειναι ολοσωστες ( η αποκλιση ειναι πολυ μικρη ως ανυπαρκτη) το εχω τσεκαρει... :D

Link to comment
Share on other sites

Σε Gti μαμά με χαλαρούς ρυθμούς από 90 έως 120 χλμ/ώρα σε επίπεδο έδαφος βλέπεις σχετικά εύκολα περίπου 6,8 λιτρα/100 χιλιόμετρα.Όσο για τις ενδείξεις του trip computer, αυτές είναι αρκετά ακριβείς, διαπιστωμένο από μένα μετά από μακροχρόνια μέτρηση της πραγματικής κατανάλωσης.Μετρημένο από μένα με την ένδειξη του trip πρακτικά ταυτίζονται.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Σε Gti μαμά με χαλαρούς ρυθμούς από 90 έως 120 χλμ/ώρα σε επίπεδο έδαφος βλέπεις σχετικά εύκολα περίπου 6,8 λιτρα/100 χιλιόμετρα.Όσο για τις ενδείξεις του trip computer, αυτές είναι αρκετά ακριβείς, διαπιστωμένο από μένα μετά από μακροχρόνια μέτρηση της πραγματικής κατανάλωσης.Μετρημένο από μένα με την ένδειξη του trip πρακτικά ταυτίζονται.

...φανταζομαι εννοεις στιγμιαια ενδειξη, και οχι μεση πραγματικη καταναλωση.

Αν αυτο εννοεις τοτε συμφωνουμε και επισης σε κατηφορες σου δινει μηδενικη καταναλωση, αλλα η μεση ειναι αλλη υποθεση!!

Αν πραγματι αναφερεσαι στην ενδειξη για τη μεση καταναλωση απο την εκκινηση στον πινακα 1 , τοτε συγχαρητηρια και θεωρητικα βγαζεις με ενα τεποζιτο πανω απο 800 χιλιομετρα. Αν το εχει κανει κανεις ενημερωνει, για να αρχισω να ψαχνω το δικο μου που εχει διαρροη.

Τελος με τα λιγα που ξερω νομιζω οτι ο υπολογιστης ταξιδιου για να μετρησει την καταναλωση λαμβανει πληροφοριες απο μια σειρα αισθητηρων και παντα παιρνει σαν δεδομενο οτι τα μπεκ που ψεκαζουν ειναι μαμα. Αν λοιπον αναβαθμισουμε τα μπεκ με μεγαλυτερης παροχης, οπως η περιπτωση με την GT28 παραπανω, τοτε πρεπει να αναπροσαρμοσουμε μεσω vag com, και να ορισουμε την νεα παροχη ωστε να λαμβανουμε ακριβεις ενδειξεις στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

με εχει βγαλει ντεποζιτο 630-640 χιλιομετρα χωρις να απαψει ενδειξη για βενζινη εκεινη την εβδομαδα που λεω οτι εφτασα τοσο τη καταναλωση.. ηθελα να δω ποσο κατω θα τη φτασω.. το προσπαθησα και με συνεχη παρακολουθηση μεσης καταναλωσης ετσι ωστε οταν ανηφοριζει ο δρομος να χαλαρωνω το ποδι απο το γκαζι και οταν κατηφοριζει να δινω λιγο παραπανω.. αρα αν υποθεσουμε οτι ειχα αλλα 8 λιτρα πανω κατω ενα ντεποζιτο με εβγαζε 750 περιπου... :) ... επισης μετα απο το επομενο γεμισμα μου ειχε δειξει 690 αυτονομια αλλα οταν εβαλα ηταν μετα απο 10 λεπτο οδηγησης με συχνες στασεισ(φαναρια, ψιλοκινηση) αλλα δε μπορουσα να οδηγαω με τετοιουσ ρυθμους.. τωρα μετα βιας η καταναλωση πεφτει κατω απο 10λ στα 100 (δε πεφτει βασικα)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τη σκαστρα της forge κλειστου τυπου για τφσι ποσο την βρισκουμε ελλαδα??εξω την βρισκω 170 ευρο.εδω??

και δοκιμασα και τροχαλιες σημερα..ανεβαινει σιγα σιγα το γκολφακι..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα με το προγραμμα μειωνεται η καταναλωση αρα καιω λιγοτερο απο εργοστασιακο στα 100-120 (στα ψηλα καιω περισσοτερο) βαζω και 100 αρα μειωνεται και αλλο.. δεν ειναι καθολου παραξενο να πηγα τοσο τη καταναλωση,, ισα ισα που σε ενα σημειο την ειχα φτασει και 6.3 :( .. αλλα σου βαζω τη τιμη που ελεγε οταν μπηκα σπιτι μου..και αν θες το πηγαινε ελα της διαδρομης οπως γραφω και πανω ηταν 7.1.. οσο για τις ενδειξεις που γραφει τουλαχιστον ο δικος μου υπολογιστης ειναι ολοσωστες ( η αποκλιση ειναι πολυ μικρη ως ανυπαρκτη) το εχω τσεκαρει... :whistling:

Μπορεί να έχω σηκώσει εγώ αυτό το videaki ,, αλλά δεν εξηγώ 100% την διαφορά που έχει ένα πρόγραμμα για μείωση κατανάλωσης καύσιμου , και την διάφορα ενός προγράμματος που λειτουργεί με άλλη φιλοσοφία .. και δεν θα το εξηγήσω γιατί ο καθένας λεει το μάκρη του και το κοντό του και δεν είμαι για πολλές αντιπαραθέσεις

Σίγουρα ένα πρόγραμμα εάν είναι σωστά ρυθμισμένο ανεξάρτητα με τι υπερσυμπιεστή λειτουργεί ο κινητήρας θα δήξη μείωση καύσιμου στις σταθερές στροφές του κινητήρα από ότι θα είχε με το εργοστασιακό πρόγραμμα ,,

Εγώ παντός μια πρόχειρη πράξη που έκανα είδα ότι σε μια απόσταση 150. χιλιομέτρων έχω εξοικονόμηση χρημάτων 7 εύρο την εβδομάδα = 28 εύρο τον μήνα

Όσο για γκάζια δεν έχω παράπονο 28-60 φοράω χωρίς μεθανολες και βλακείες και τσουλάω ίδια με κ04 τέρμα σκασμένο στο 2 σταθερό μέχρι κόφτη..

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκε και αλλο το γκολφακι,το θεμα εινα ποσα να πηρε με εξατμιση +φιλτρο+τροχαλια αν παρω οτι διαφημιζουν ο καθε οικος για το συγκεκριμενο προιον θα ειναι εξατμιση 10 αλογα+5-7 τροχαλιες+10 αλογα vflow.το αμαξι ναι εχει παρει τρελα σε συγκριση με πριν αλλα ποσο να ειναι αραφε.και με ποσο να ξεκιναει το γτι 5 απο 200 η 205?

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από ξένo forum : "GTis came in 2 variants here....AXX and BWA...BWA has different pistons, compression and software...AXX was 147kw and BWA 162kw iirc...hope this helps"

δηλαδη ΨΩΝΙΑΣΑΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ???ΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ?

φοβερο ακυρο ποιο μετα....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.