Jump to content
professor

Τοποθέτηση Αισθητήρα Πίεσης Ελαστικών

Recommended Posts

αυτο που δειχνει σε αυτο το σαιτ, :http://jimmy-cbx.blo...everything.html για την πιεση ελαστικων. μπαινει και στο δικο μου μοντελο; ειναι δυσκολο; και ποσο κοστιζει περιπου;

Για το καντράν με έγχρωμη οθόνη θέλεις 200 ευρώ από Κίνα.Οι αισθητήρες που μπαίνουν στους τροχούς έχουν 90 ευρώ ο ένας.Δεν ξέρω πόσο έχει ο εγκέφαλος,η καλωδίωση και το gateway.To τελευταίο ίσως να μη χρειάζεται αλλά θα πρέπει να σιγουρευτούμε βλέποντας με το vag το κωδικό.Συνυπολόγισε την εργασία του ηλεκτρολόγου και του λαστιχά με τα ξεζανταρίσματα......Το κόβω για 700-800 ευρώ σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

για τους αισθητηρες πιεσης ελαστικων θα πρεπει να υπαρχει εγχρωμη οθονη; στη δικια μου δεν θα λειτουργουν; 90 ευρω ο ενας; :diablo: κριμα, μου αρεσε αλλα με τετοια τιμη ουτε για πλακα

Link to comment
Share on other sites

Μια και είναι βροχερό ΣΚ, είπα να ψαχτώ με το TPMS... Golf 1.4Tsi 140/DSG6 2008.

Κάνοντας τις οδηγίες του http://www.myturbodiesel.com/wiki/tpms-activation-reset-and-disable-coding-with-vcds-mk6-vw/ αλλά και διαβάζοντας προσεκτικά τι λένε εδώ http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f112/how-retrofit-indirect-tire-pressure-monitoring-5-minutes-7k6-50164.html (αν και για ΜΚ6!), και έχοντας το σωστό controller ABS:

 

Παράθεση

Address 03: ABS Brakes (-----)       Labels: 1K0-907-379-60EC1F.clb
   Part No SW: 1K0 907 379 AP    HW: 1K0 907 379 AP
   Component: ESP MK60EC1   H45 0107  
   Revision: 00H45001    
   Coding: 113B400D212900FF881102E7841C0040B100
   Shop #: WSC 42158 001 104857
   VCID: 0008182F9310A43E5D-8054

No fault code found.

Αρχικά δεν ενεργοποιούνταν, αλλά τελικά με ένα άνοιγμα του security του ABS (ο κωδικός δίνεται μόλις το ανοίξεις!) και μετά "παίζοντας" με τη σωστή σειρά με τα Can Gateway, CECM, ABS, έχω το σύστημα ενεργοποιημένο.

Να προσθέσω ότι βαρέθηκα να κάνω το learning, που απαιτεί καμμιά 100στή χιλιόμετρα διαδρομής πριν κάνεις "πειράματα" με μισοφουσκωμένα λάστιχα... 

 

Θέλει μια προσοχή να ενεργοποιήσεις το ΒΥΤΕ 16...

 

Capture1.thumb.jpg.8eb1acd4f7b4414a70346179e0769fad.jpg

 

(Μετά το τσεκάρισμα στο ΒΙΤ2, το Β1 άλλαξε σε Β5).

 

και ΟΧΙ το ΒΥΤΕ 17! Εκτός και έχεις μοντέλο νεώτερο του 2011... οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αυτά... 

 

Capture.thumb.jpg.dd0a6a5cd036016d48a9a01d92ac17d4.jpg

 

Τώρα διαβάζω πως θα ενεργοποιήσω το XDS, που το είχα στο προηγούμενο Leon 1P 2.0TFSI/DSG6 και μείωνε αρκετά την υποστροφή στα βουνίσια (πιθανότατα με κόστος στα.. τακάκια!).

Εχει και δω διάβασμα!!!

Για κάποιο λόγο δεν ενεργοποιείται και το ψάχνω... Θα δούμε και θα ενημερώσω!

 

Και φυσικά, παραγγέλθηκε από κινεζία το διακοπτάκι να μπει δίπλα στο ESP, αφού προς το παρόν η ένδειξη του TPMS (δίπλα στα 180 χλμ στο κοντέρ) ανάβει στιγμιαία (2-3 δευτερόλεπτα) μόλις ανοίξεις διακόπτη και μετά σβήνει. Συμπτωματικά χτες τσέκαρα πιέσεις και τις έχω σωστές μπρος-πίσω, οπότε από αύριο... μαθητής το ABS!!!!

 

 

 

 

Edited by steliosh
ορθωγραφεία!
Link to comment
Share on other sites

φιλε το θελω και εγω αυτο,θα με βοηθησεις και εμενα να το βαλω?

το ειχα στο λεον και θεωρω πολυ απαραιτητο.

εισαι φοβερος ρε συ φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρελός επιστήμονας Mr codding πάλι έκανε το θαύμα του... Χαχαχα Στέλιο.. Θέλω και εγώ... Και ο Φίλος μας ο Θέμης φυσικά.. Κόψε χαρτάκια με νούμερα.. :xmas:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , GEOZN8 said:

Ο τρελός επιστήμονας Mr codding πάλι έκανε το θαύμα του... Χαχαχα Στέλιο.. Θέλω και εγώ... Και ο Φίλος μας ο Θέμης φυσικά.. Κόψε χαρτάκια με νούμερα.. :xmas:

ναι φιλαρακι αλλα επειδη εγω στο ειπα τι εκανε εχω προτεραιοτητα,Στελιο εχω το νουμερο 1 ετσι?χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Xm... Γιώργη, έχασες! (ΜΑΛΛΟΝ!!!) Γιατί?! Διότι μια και έχω σκανάρει το Jedda σου... είδα ότι ΔΕΝ έχει το κατάλληλο ABS!

Περιέργως έχεις ABS MK70 σκέτο... χωρίς γράμματα:

 

Παράθεση

Address 03: ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK70.lbl
   Part No: 1K0 907 379 P
   Component: ASR FRONT MK70      0105  
   Coding: 0017025
   Shop #: WSC 00066 000 00000
   VCID: 3F8ADBD36E6E1BC664-806A

No fault code found.

Να το δούμε, μπας και... αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν... 

Βλέπω ότι το coding του είναι άλλου είδους... όχι μακρυνάρι σαν το δικό μου...

 

Θέμη, ευχαρίστως... αλλά... να διαβάσεις κάπως το ABS σου... Γίνεται μόνο σε μονάδες MK60EC1, απ' ότι φαίνεται...  Και ισχύει ότι είπα και για το Γιώργη... 

 

αν δεν μπορείς να το διαβάσεις, το βλέπουμε όταν βρεθούμε με το καλό... 

 

Είναι τελείως π@π@ρες οι γερμανοί... με τα ΜΚ5 έχουν κάνει απίστευτες παπάτζες: 200 διαφορετικά κοντέρ, 2000 διαφορετικά steering controllers, 300 CECM, άλλα αντ' άλλων με τα ABS...

Αρχισαν να το στρώνουν με το ΜΚ6, και το σταθεροποίησαν (αρκετά) με το ΜΚ7 επιτέλους... 

 

Η πλάκα είναι ότι και γω είχα "πλούσιο" Leon 1P FR 2.0TFSI/DSG6, του 2008, που τάχε Οοοοοοολα αυτά μαμά!!!!!!!! Και το Golf δεν έχε σχεδόν τίποτε! χαχα!

 

Το Λεο ειχε: Αισθητήρα φώτων (έβαλα πλέον εδώ), αισθητήρα βροχής, πλούσια οθόνη στο καντράν, bluetooth, MP3 (εχω και γω τέτοιο!), TPMS με κουμπάκι, και εννοείται όλους τους HighLine controllers (εχω φυλάξει ευτυχώς σκαναρίσματα! ΧΑΧΑ!)

 

Cimg9991.jpg.34819377deafef1e205c89cf3a6cb65b.jpg

 

Από  01/2008 έως 10/2013... 

 

 

 

 

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

Δλδ τωρα λειτουργει κανονικα απλα σου λειπει το κουμπακι set?

Πως τα τον διαβάσω τον εγκεφαλο για να σου πω?εχω vcds τωρα.

Δωσε οδηγιες και αυριο το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Πως να διαβάσεις:

Με διακόπτη μηχανής ανοιχτό, αλλά χωρίς να βάλεις εμπρός, σύνδεσε στην OBDII το καλώδιο και στο λαπτοπ. 

(Σβήσε ανεμιστήρες, AC, φώτα, κλπ πράγματα που καταναλώνουν μπαταρία, όσο έχεις ανοιχτό διακόπτη!)

 

Κάνε ένα autoscan, αλλά ΞΕΚΛΙΚΑΡΙΣΕ το Aggressive UDS, γιατί κάνει πιο πολλή ώρα.

Σωσε το αρχείο (τοπ σώνει μόνο του σε μορφή txt, στο φάκελλο c:\ross tech\vcds\logs ).

Από εκεί εγώ αντιγράφω ένα κομματάκι του scan, και όχι όλο το σκαν γιατί είναι τερατωδώς μακρυνάρι!!! 

 

Δες τα 2 λινκς που έβαλα πιο πάνω. 

Η οδηγία είναι ως εξής:

1.  Στο Can Gateway πας και ξεκλικάρεις (αν είναι τσεκαρισμένο) το 65 (bla bla... TPMS installed/active)

(Μην τσεκάρεις το 4C TPMS, στο installation list, που έχει κάπου εκεί, θα σου βγάλει σφάλματα. Είναι για TPMS με αισθητήρες στους τροχούς).

2. Στο ABS πας και τσεκάρεις το ΒΙΤ 2 TPMS στο 17ο κουτάκι.

Αν είναι μοντέλο μετά το 2011, τσεκάρεις και το 18 κουτάκι το ΒΙΤ 3. 

Αν δεν παίρνει την αλλαγή, παρότι λέει "code accepted" και παρόλα αυτά δεν αλλάζει, αν πάς πίσω να δεις, τότε δοκίμασε το Security. Μόλις το ανοίξεις, σου λέει τον κωδικό για να μπεις. 

Μπες, βαλε κωδικό και βγες. Και μετά κάνε πάλι την αλλαγή το long coding. 

Αυτά για Golf ΜΚ5.... φαντάζομαι ότι τα έχει και το δικό σου... 

Επίσης... αν το ABS σου είναι ΜΚ60ΕC1, και αν έχει μακρυνάρι coding kai επεξηγησεις όπως στις φωτό που έβαλα... αν είναι κοντό το coding όπως στο scan του Γιώργου, δεν ξέρω πως γίνεται...

 

Σβήσε τυχόν σφάλματα και παίζει.

 

Οσο για το κουμπάκι... θα το βάλω μόλις έρθει. (κινεζία, ebay)

Εχω βρει και DIY οπότε με λίγο κόψε/ραψε/κόλλησε θα παίξει...

 

Τέλος... αν το βρεις, έχε εκ των προτέρων τις πιέσεις σου όπως τις θες, και άστο στην ησυχία του.

Κάνε καμμια 100στη χλμ να μάθει τι γίνεται και μετά θα δουλέψει... 

Υπόψιν, αν βγει σφάλμα, θα ανάψει το φωτάκι στο καντραν, και σβήνεται μόνο με VCDS, αν δεν βαλεις κουμπάκι.

Και σβήνεις και το σφάλμα...

 

 

 

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

εννοείται βέβαια, ότι όποιες αλλαγές κάνουμε, ο καθένας με δική του ευθύνη τις κάνει για το αμάξι του! Δεν ευθύνομαι για τυχόν νέα σφάλματα που θα βγούν, αν τύχει και κάνετε παπάτζες με το VCDS σας! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ok, μια παράθεση με το ABS module του Θέμη, μπας και ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω:

 

Παράθεση

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-109-C4.clb
   Part No SW: 3C0 614 109 AE    HW: 3C0 614 109 AE
   Component: J104    C4 440 V1   0015  
   Revision: --025---    Serial number: 00000705648378
   Coding: 0000311
   Shop #: WSC 00028 790 00008
   VCID: 61CE7EC6B8D2EA498D-8034

No fault code found.

 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται και όσοι έχουν οθόνη Android στα οχήματα τα τους.

 

Έχουν βγάλει συστήματα TPMS ασύρματα με USB και βαλβίδες η οποίες μπαίνουν στο μέσα μέρος της ζάντας.

 

https://www.ebay.com/itm/USB-TPMS-Wireless-Tire-pressure-Monitor-Alarm-System-w-4-Internal-Sensors/173485102458?hash=item286484957a:g:h8IAAOSwZttbpHFW&vxp=mtr&redirect=mobile

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.