Jump to content
passatebos

Passat 3B Σασμαν Τι ;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους ,

Εχω ενα passat 3b 1.8 20V T του 99΄ 150 hp , εδω και καιρο ειμαι σε σκεψη να αλλαξω το σασμαν απο 5αρι σε 6αρι . Το σασμαν μου δεν εχει κανενα προβλημα απλα επειδη το παιρνω μονο για ταξιδια το αμαξι , πιστευω οτι δεν θα ζοριζεται οσο τωρα . Εχω ρωτησει πολλους κ ετσι εχω καποιες αποριες , οι οποιες ειναι οι εξης :

α) απο audi A4 κουμπωνει η οχι ( μερικοι λενε ναι με αλλαγη βολαν κ αλλοι οχι )

β) θα δω καμια διαφορα η μπα ;

γ) τι σασμαν θα μπορουσα να βαλω ;

Δεκτες ολες οι αποψεις .

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι που εχει το δικο μας ειναι σχετικα μακρυ σε σχεση με το αντιστοιχο 6αρι.

Σιγουρα στο ταξιδι θα ειναι καλυτερο ενα 6αρι.

Οι επιλογες που εχεις,ειναι να δοκιμασεις απο εγκαρσιο μοτερ οπως του Α4.Αν δεν κανω λαθος το βολαν ειναι ιδιο στα καθετα μοτερ οποτε δεν νομιζω να εχεις θεμα.

Διαφορα θα δεις σιγουρα.Το 6αρι ειναι πιο κοντο ειδικα στις μικρες σχεσεις.

Αποψη μου,αν δεν εχει καποιο θεμα το σασμαν σου,μην μπεις στην διαδικασια να το αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν εχω με το δικο μου αλλα εχω αρκετη καταναλωση οταν και γω σαν παιδι το ανοιγω στο δρομο . Πχ προχθες στην εθνικη ημουν με 130χαω κ ειχα 3.200σαλ. Δεν ειναι κριμα ;

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες,μαλλον σε βλεπω για 6αρι απο καποιο Α4 ωστε να εχεις ιδια χιλιομετρα με μεγαλυτερη σχεση και να μπορεσεις να πετυχεις την οικονομια που σου ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες,μαλλον σε βλεπω για 6αρι απο καποιο Α4 ωστε να εχεις ιδια χιλιομετρα με μεγαλυτερη σχεση και να μπορεσεις να πετυχεις την οικονομια που σου ζηταει.

Τ.Π.  Κωστα , ευτυχως ψαχνομαι και εχω ανακαλυψει παρα πολλα για το θεμα . Τωρα οταν θα κανω κατι θα ενημερωσω για να μαθουν οι αλλοι αν ενδιαφερονται ... Θα μιλησουμε κ στο τηλ να σου πω και να μου πεις τη γνωμη σου ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους ,

Εχω ενα passat 3b 1.8 20V T του 99΄ 150 hp , εδω και καιρο ειμαι σε σκεψη να αλλαξω το σασμαν απο 5αρι σε 6αρι . Το σασμαν μου δεν εχει κανενα προβλημα απλα επειδη το παιρνω μονο για ταξιδια το αμαξι , πιστευω οτι δεν θα ζοριζεται οσο τωρα . Εχω ρωτησει πολλους κ ετσι εχω καποιες αποριες , οι οποιες ειναι οι εξης :

α) απο audi A4 κουμπωνει η οχι ( μερικοι λενε ναι με αλλαγη βολαν κ αλλοι οχι )

β) θα δω καμια διαφορα η μπα ;

γ) τι σασμαν θα μπορουσα να βαλω ;

Δεκτες ολες οι αποψεις 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Επειδή κι εγώ έχω το ίδιο αυτοκίνητο και το έψαξα λιγάκι, απ΄ότι έμαθα είναι δυνατή η αλλαγή αλλά............. με το που θα μπει το 6αρι δεν θα έχεις όργανα (στροφόμετρο, χιλιομετρητή). Ως εκ τούτου θα χρειαστεί αλλαγή και το ταμπλώ (όργανα) ίσως πλεξούδα και ποιός ξέρει τι άλλο για να είναι λειτουργικό. Εγώ πάντως σταμάτησα την έρευνα με το που άκουσα ότι δεν θα λειτουργούν τα όργανα. Αν υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει χωρίς τα προαναφερθέντα προβλήματα ενδιαφέρομαι κι εγώ.

Edited by st69
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Επειδή κι εγώ έχω το ίδιο αυτοκίνητο και το έψαξα λιγάκι, απ΄ότι έμαθα είναι δυνατή η αλλαγή αλλά............. με το που θα μπει το 6αρι δεν θα έχεις όργανα (στροφόμετρο, χιλιομετρητή). Ως εκ τούτου θα χρειαστεί αλλαγή και το ταμπλώ (όργανα) ίσως πλεξούδα και ποιός ξέρει τι άλλο για να είναι λειτουργικό. Εγώ πάντως σταμάτησα την έρευνα με το που άκουσα ότι δεν θα λειτουργούν τα όργανα. Αν υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει χωρίς τα προαναφερθέντα προβλήματα ενδιαφέρομαι κι εγώ.

Καλησπερα και σε σενα φιλε μου . Θα σε ενημερωσω πως τελικα την εκανα την αλλαγη με 6αρι πετρελαιου και δεν ειχα κανενα προβλημα στα οργανα, ισως να εχανα καποια χιλιομετρα αλλα ποτε δεν το εψαξα πχ GPS με οργανα. Απλα ηταν πολυ μακριες οι σχεσεις και δεν με βολευε εντος πολης , σε ταξιδι ειδα τρελη διαφορα ομως!!! Βγηκε το σασμαν ειμαι σε σκεψη να τροποποιησω τα γραναζια και το ξαναβαλω ή να ψαξω εντατικα για 6αρι βενζινη !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε σενα φιλε μου . Θα σε ενημερωσω πως τελικα την εκανα την αλλαγη με 6αρι πετρελαιου και δεν ειχα κανενα προβλημα στα οργανα, ισως να εχανα καποια χιλιομετρα αλλα ποτε δεν το εψαξα πχ GPS με οργανα. Απλα ηταν πολυ μακριες οι σχεσεις και δεν με βολευε εντος πολης , σε ταξιδι ειδα τρελη διαφορα ομως!!! Βγηκε το σασμαν ειμαι σε σκεψη να τροποποιησω τα γραναζια και το ξαναβαλω ή να ψαξω εντατικα για 6αρι βενζινη !!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα κατάφερες αδελφέ! Αν δεν σου είναι κόπος στείλε μου pm με τις λεπτομέρειες (από που, πόσο κλπ). Όσο για σασμάν βενζίνης από Passat

υπάρχει εδώ στη Θεσσαλονίκη. Στείλε pm για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.