Jump to content
konsapok

Προβλημα Με Οδηκη Βοηθεια Και Αντλια

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Θελω βοηθεια. Η ιστορια εχει ως εξης: Χτες το βραδυ το αυτοκινητο δουλευε κανονικα. Ηρθα επισκεψη εδω στις Σερρες και το πρωι που πηγα να βαλω μπρος τ αμαξι να παω βολτα δεν επερνε με τιποτα. Η μιζα δουλευε κανονικα και η μπαταρια φουλ επισης, Πηρα τηλεφωνο τον μηχανικο μου που ειναι χαλκιδικη και μου ειπε ενδεχομενως να ειναι αντλια βενζινης. Παιρνω λοιπον την οδικη (INTERAMERICAN) και τους λεω να το στειλουν χαλκιδικη στον μηχανικο μου γιατι αυτος μπορει να κρατησει εκει το αμαξι μεχρι να βρω τα λεφτα να το φτιαξω και μου λενε πως για τοσο μικρη βλαβη δεν στελνουν το αμαξι απο σερρες χαλκιδικη, μονο σε τοπικο συνεργειο. Και τους λεω πως δεν εχω τωρα τα χρηματα να το φτιαξω και τουλαχιστον να μου το στειλουν σπιτι μου στην χαλκιδικη να καθεται και λενε δεν μπορω να κανω τιποτα. Μετα τους λεω πως μπορει και να μην ειναι αντλια. Πρεπει να το δει ο μηχανικος μου και λενε θα στειλουμε τεχνικο να το δει αυριο το πρωι. Εγω δεν θελω να το παω σερρες γιατι εμπιστευομαι μονο τον μηχανικο μου. Τι να τους πω τωρα? Γινεται να μου το στειλουν σπιτι μου να καθεται τουλαχιστον μεχρι να πληρωθω για να το φτιαξω? Επισης ξερει κανενας αν υπαρχει ενα καλο συνεργειο στις σερρες που να μην με γδαρει? Και τελος ο μηχανικος μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση να ανοιγει η αντλια μου και να αλλαξουμε μονο το ανταλλακτικο μεσα και να την γλητωσουμε με το πολυ 100 ευρω. Ξερετε αν ησχυει κατι τετοιο η ειναι μονοκομματη και θα πρεπει να αγορασω καινουργια? Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω βοηθεια. Η ιστορια εχει ως εξης: Χτες το βραδυ το αυτοκινητο δουλευε κανονικα. Ηρθα επισκεψη εδω στις Σερρες και το πρωι που πηγα να βαλω μπρος τ αμαξι να παω βολτα δεν επερνε με τιποτα. Η μιζα δουλευε κανονικα και η μπαταρια φουλ επισης, Πηρα τηλεφωνο τον μηχανικο μου που ειναι χαλκιδικη και μου ειπε ενδεχομενως να ειναι αντλια βενζινης. Παιρνω λοιπον την οδικη (INTERAMERICAN) και τους λεω να το στειλουν χαλκιδικη στον μηχανικο μου γιατι αυτος μπορει να κρατησει εκει το αμαξι μεχρι να βρω τα λεφτα να το φτιαξω και μου λενε πως για τοσο μικρη βλαβη δεν στελνουν το αμαξι απο σερρες χαλκιδικη, μονο σε τοπικο συνεργειο. Και τους λεω πως δεν εχω τωρα τα χρηματα να το φτιαξω και τουλαχιστον να μου το στειλουν σπιτι μου στην χαλκιδικη να καθεται και λενε δεν μπορω να κανω τιποτα. Μετα τους λεω πως μπορει και να μην ειναι αντλια. Πρεπει να το δει ο μηχανικος μου και λενε θα στειλουμε τεχνικο να το δει αυριο το πρωι. Εγω δεν θελω να το παω σερρες γιατι εμπιστευομαι μονο τον μηχανικο μου. Τι να τους πω τωρα? Γινεται να μου το στειλουν σπιτι μου να καθεται τουλαχιστον μεχρι να πληρωθω για να το φτιαξω? Επισης ξερει κανενας αν υπαρχει ενα καλο συνεργειο στις σερρες που να μην με γδαρει? Και τελος ο μηχανικος μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση να ανοιγει η αντλια μου και να αλλαξουμε μονο το ανταλλακτικο μεσα και να την γλητωσουμε με το πολυ 100 ευρω. Ξερετε αν ησχυει κατι τετοιο η ειναι μονοκομματη και θα πρεπει να αγορασω καινουργια? Ευχαριστω πολυ!!!

Tsilis    >>>>>>   Γιατί βγάζει έτσι την απάντηση μου ???

Tsilis    >>>>>>   Όσον αφορά την Οδική, η έδρα το αυτοκινήτου σου βάσει άδειας που είναι??? Έχεις το συμβόλαιο μαζί σου να δείς τον σχετικό όρο > αν στο μεταφέρει στην έδρα σου??? Δες μήπως οι όροι είναι αναρτημένοι στη ιστοσελίδα τους και κινήσου ανάλογα. Φιλικά Στέφανος
Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

η εδρα ειναι κανονικα στην χαλκιδικη. δηλαδη μπορω να τους πω οτι εφ οσον η εδρα μου ειναι χαλκιδικη ειναι αναγκασμενοι να μου το πανε?

Κοίτα τι λένε οι σχετικοί όροι του συμβολαίου σου και κινήσου ανάλογα. Εάν αναφέρουν μεταφορά στην έδρα ή κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα βαση αδειας του οχηματος πρεπει να παει στον "τοπο κατοικιας του " . Αλλα υπαρχουν πολλων ειδων οδικες βοηθειες !!!! 

α)  Αυτο μπορει να γινει π.χ , αν εχεις οδικη βοηθεια μεσα στο συμβολαιο της ασφαλειας σου . Και αυτο επειδη η ασφαλεια σου ανα νομο συνεργαζεται και με διαφορετικη οδικη κ ετσι δεν μπορει πχ η ELPA να το φορτωσει στις Σερρες κ να το μεταφορτωσει στην EXPRESS SERVICE στη Θεσσαλονικη . Βασει του κανονισμου τους ειναι υποχρεωμενες οι οδικες να αλλαζουν οδηγο στο φορτηγο τους ανα νομο κ οχι το ιδιο το φορτηγο . Πολυ απλα λενε οτι το θεμα ειναι το μικρο κοστος επισκευης για να ξεμπερδευουν που δεν στο μεταφερουν .

Να σου πω ενα παραδειγμα : το καλοκαιρι του 2009 μου εσπασε η τρομπα νερου στην Ορεστιαδα , πηρα τηλ την EXPRESS SERVICE την οποια την εχω ξεχωριστα απο την οδικη της ασφαλειας μου. Ηρθε το παλικαρι εκανε τη διαγνωση κ του ειπα οτι θελω να το παω Αθηνα κ οτι θα το ΣΥΝΟΔΕΥΣΩ δλδ να μπω κ γω στο φορτηγο κ να ερθω μαζι του ( μπορουσα να το στειλω κ ασυνοδευτο κ να ερχομουν οποτε κ οπως αγαπουσα Αθηνα ) . Δεν υπηρχε προβλημα μου ειπε κ ετσι ξεκινησαμε , αλλα σε καθε νομο αλλαζα οδηγο μεχρι τη Λαμια που φορτωσαμε κ αλλο ενα τρακαρισμενο ( ημουν με δυοροφο φορτηγο , το ονομαζουν εθνικων οδων) . Στην Κηφισια εκανε τραμπα το αμαξι μου με μικρο φορτηγακι ( αυτο που βγαινει η πλατιφορμα , το ονομαζουν αστικο οχημα ) το οποιο με ξεφορτωσε στο συνεργειο μου . Αλλα ολα αυτα επειδη ηταν η ιδια οδικη . Να σημειωθει οτι ολα μου τα εξοδα τα πληρωσε η οδικη , φαι νερο διοδια ,τα παντα . Το μονο κακο οτι εκανα 19 ωρες να ερθω . Οταν με τρακαραν στη Χαλκιδα κ πηρα την οδικη της ασφαλειας μου για να κανει την καταγραφη ενω ειναι η ιδια οδικη (EXPRESS SERVICE) στο νομο Ευβοιας συνεργαζοταν με την mondial κ οχι με την EXPRESS !!!!

β) Καποιες αλλες δεν σε μεταφερουν πανω απο 60 χλμ απο την εδρα σου , δλδ να μενεις Κατερινη κ να εχεις το συνεργειο στη Χαλκιδικη .

γ) Καποιες αλλες δεν μεταφερουν τα μπαγκαζια σου παρα μονο το αμαξι μονο του κ μονο τον οδηγο ( ας εχεις τη γυναικα μονο μαζι )

 

Ελπιζω να μη σε κουρασα , κ να σε βοηθησα αρκετα !! Παρε τηλ αυτον που σου εκανε την οδικη κ ρωτα τις λεπτομερεις ..

(κουραστηκα να το γραψω .... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω βοηθεια. Η ιστορια εχει ως εξης: Χτες το βραδυ το αυτοκινητο δουλευε κανονικα. Ηρθα επισκεψη εδω στις Σερρες και το πρωι που πηγα να βαλω μπρος τ αμαξι να παω βολτα δεν επερνε με τιποτα. Η μιζα δουλευε κανονικα και η μπαταρια φουλ επισης, Πηρα τηλεφωνο τον μηχανικο μου που ειναι χαλκιδικη και μου ειπε ενδεχομενως να ειναι αντλια βενζινης. Παιρνω λοιπον την οδικη (INTERAMERICAN) και τους λεω να το στειλουν χαλκιδικη στον μηχανικο μου γιατι αυτος μπορει να κρατησει εκει το αμαξι μεχρι να βρω τα λεφτα να το φτιαξω και μου λενε πως για τοσο μικρη βλαβη δεν στελνουν το αμαξι απο σερρες χαλκιδικη, μονο σε τοπικο συνεργειο. Και τους λεω πως δεν εχω τωρα τα χρηματα να το φτιαξω και τουλαχιστον να μου το στειλουν σπιτι μου στην χαλκιδικη να καθεται και λενε δεν μπορω να κανω τιποτα. Μετα τους λεω πως μπορει και να μην ειναι αντλια. Πρεπει να το δει ο μηχανικος μου και λενε θα στειλουμε τεχνικο να το δει αυριο το πρωι. Εγω δεν θελω να το παω σερρες γιατι εμπιστευομαι μονο τον μηχανικο μου. Τι να τους πω τωρα? Γινεται να μου το στειλουν σπιτι μου να καθεται τουλαχιστον μεχρι να πληρωθω για να το φτιαξω? Επισης ξερει κανενας αν υπαρχει ενα καλο συνεργειο στις σερρες που να μην με γδαρει? Και τελος ο μηχανικος μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση να ανοιγει η αντλια μου και να αλλαξουμε μονο το ανταλλακτικο μεσα και να την γλητωσουμε με το πολυ 100 ευρω. Ξερετε αν ησχυει κατι τετοιο η ειναι μονοκομματη και θα πρεπει να αγορασω καινουργια? Ευχαριστω πολυ!!!

για σου φιλε.η αντλια βενζινησ ,μην την αλαξεισ γιατι κοστιζει πολυ.θα αλαξεισ μονο το μοτερ που θα κοστισει μονο 50-60 ευρω.το ξερω απο προσοπικη χρηση.και οταν η αντλια βενζινησ εχει προβλημα αι μασ αφηνει στο δρομο σκυβουμε απο κατω και χτυπαμε με το χερι μασ το πλαστικο ντεποζιτο τησ βενζινησ.το κανουμε αυτο μεχρι να παρει μπροστα.παμε προσεκτικα μεχρι νακανουμε την αλλαγη που χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εκανα φιλε μου. Αλλαξα μονο το μοτερ της αντλιας και μαζι με κατι ψιλομαζεμματα που εκανα στο αμαξι την εβγαλα με 150 ευρω. Οσον αφορα το χτυπημα το εκανα. Μετα ξεβιδωσα και το καπακι που βρισκεται στο πορτ μπαγκαζ και το χτυπησα κ εκει αλλα παλι τιποτα. Ευτυχως το αμαξι με αφησε στο σπιτι.

Edited by kostakispassat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.