Jump to content
ntip

Αλλαγη Καθησματα Σε Golf 5 Gt Sport Απο Gti

Recommended Posts

γεια σας παιδια. μου εχει μπει η ιδεα να αλλαξω καθησματα. γινετε αυτο που θελω ή θα εχω προβλημα? Οι βασεις λογικα τεριαζουν αλλα τι γινετε με τους αεροσακους ξερει καποιος να μου πει? σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. μου εχει μπει η ιδεα να αλλαξω καθησματα. γινετε αυτο που θελω ή θα εχω προβλημα? Οι βασεις λογικα τεριαζουν αλλα τι γινετε με τους αεροσακους ξερει καποιος να μου πει? σας ευχαριστω.

και κατι αλλο... ξερετε αν βγαινουν οι αεροσακοι χωρις να χαλασει το καθησμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα καθισματα που θα παρεις θα εχουν αεροσακους δεν χρειαζεται να βαλεις τους δικους σου απλα θα συνδεσεις τους καινουριους

Link to comment
Share on other sites

Τα καθισματα που θα παρεις θα εχουν αεροσακους δεν χρειαζεται να βαλεις τους δικους σου απλα θα συνδεσεις τους καινουριους

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. θα συνδεσω αυτους που θα εχουν τα αλλα καθησματα και θα λειτουργουν κανονικα χωρις προβληματα και λαμπακια?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ρε παιδες;;; Τουλαχιστον καποιος με 3θηρο gti αν μπορει να μετρησει την πλατη και το καθησμα των πισω επιβατων κατα μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Οι αερόσακοι αλλάζουν απο κάθισμα σε κάθισμα. γίνεται να βγουν οι δικοί σου και να μπουν στα καθίσματα που θέλεις, καθώς σε τι κατάσταση είναι αυτοί στα καθίσματα που θέλεις να βάλεις είναι άγνωστο. Πρέπει να γίνει απο ταπετσέρη όμως που ξέρει να λύνει την ταπετσαρία και αερόσακους από καθίσματα. μόνος σου αποκλείεται να το κάνεις.

τώρα αν ταιριάζουν τα καθίσματα απο 3θυρο σε 5θυρο, νομίζω πως τεχνικά ΝΑΙ και οι διαστάσεις είναι ίδιες αφού είναι τα ίδια αυτοκίνητα.

Τώρα απο άποψη αισθητικής, δεν θα ναι ότι καλύτερο θα χεις στα 2 μπροστινά τα χερούλια αναδίπλωσης και δεν ξέρω κανέναν που να έχει προτιμήσει τέτοια λύση αλλαγής καθισμάτων απο 3πορτο σε 5 πορτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Τα καθησματα και οι αεροσακοι ειναι σε πολυ καλη κατασταση και ο λογος που θελω να βαλω απο 3 θηρο ειναι οτι ο συναδελφος μου τρακαρε το gti του και μου δεινει τα καθησματα 150€. Ειναι πολυ καλη τιμη και γιαυτο ψηθηκα να τα βαλω. Αλλιως θελει 800-900€. Σε ευχαριστω και παλι αν και να σου πω δεν ξερω αν θα μου αρεσει και εμενα να εχω χερουλια στα μπροστινα καθησματα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Τα καθησματα και οι αεροσακοι ειναι σε πολυ καλη κατασταση και ο λογος που θελω να βαλω απο 3 θηρο ειναι οτι ο συναδελφος μου τρακαρε το gti του και μου δεινει τα καθησματα 150€. Ειναι πολυ καλη τιμη και γιαυτο ψηθηκα να τα βαλω. Αλλιως θελει 800-900€. Σε ευχαριστω και παλι αν και να σου πω δεν ξερω αν θα μου αρεσει και εμενα να εχω χερουλια στα μπροστινα καθησματα...

 το 800-900 που αναφερεις ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα!!!

με 500ευρω βρισκεις σε μετρια κατασταση!!!!

ΜΕ 650 βρισκεις απο s3 δερματινα! τωρα 150ευρω εννοειται τα περνεις,ειναι τζαμπα!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω παντα για πολυ καλη κατασταση θερμενομενα και ντουλαπακια απο κατω. Τουλαχιστον οσα εχει δει τοσο κανουν. Στο ebay ειναι μπορω να σου πω και ποιο ακρυβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Λοιπον μετα απο τοσο καιρο σημερα πηρα στα χερια μου το καινουριο σαλονακι μου. Αυριο θα καθησω να τα περασω. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; Την μπαταρια να την βγαλω ή δεν εχει προβλημα; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μεγειές ! και καλοφόρετα !   Τη μπαταρία να μην την κουνήσεις.  Δεν έχει θέμα.

Δες αν θα αφήσεις τους αερόσακους που έχει ή αν θα βάλεις-αλλάξεις με τους δικούς σου με βοηθεια ταπετσέρη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες εβαλα τα καινουρια καθησματα και ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα και λυπημενος ... βλεπω τα παλια καθησματακια μου που περασαμε πολλα μαζι και  μου ραγιζει η καρδια... περιμενουν καποιο καινουριο αφεντικο να τα παρει... κανενα προβλημα κατα ταλα πολυ ευκολη η αλλαγη και μονο κουμπωμα φισες και τελος. η μονη διαφορα ηταν οτι τα καινουρια ειχαν ποιο μικρο καλωδιο. αυτα. ευχαριστω πολυ οποιον με βοηθησε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες εβαλα τα καινουρια καθησματα και ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα και λυπημενος ... βλεπω τα παλια καθησματακια μου που περασαμε πολλα μαζι και  μου ραγιζει η καρδια... περιμενουν καποιο καινουριο αφεντικο να τα παρει... κανενα προβλημα κατα ταλα πολυ ευκολη η αλλαγη και μονο κουμπωμα φισες και τελος. η μονη διαφορα ηταν οτι τα καινουρια ειχαν ποιο μικρο καλωδιο. αυτα. ευχαριστω πολυ οποιον με βοηθησε.

οποιος ενδιαφερετε για τα δικα μου καθησματα ας μου στειλει π.μ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια απανταω μονος μου καθως το βρηκα απο αλλα forum vw.
Η βιδα που χρησιμοποιειται ειναι τυπου torx και συγκεκριμενα ΧΖΝ ή triple square ή πολυσφηνο σε απλα λογια των 10mm.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Για να μην σνοιγω καινούριο θέμα, σκέφτομαι κ εγω να κάνω την παραπάνω αλλαγή! Το σαλονι που βρήκα έχει την ηλεκτρική ρύθμιση στο επίπεδο της μεσης, άρα λογικό να έχει κ μια επιπλέον μεγαλύτερη φισα στα μπροστινά καθίσματα, όπως είδα. Στο αμάξι μου δεν έχει όμως την υποδοχή για την παραπάνω φισα! Τι πρέπει να κάνω αν θέλησω να το ενεργοποίησω; Προσθήκη ανταπτορα - φισας στην υπάρχουσα εγκατάσταση; Πόσο εύκολο - εφικτό ειναι; Επίσης, πως μπορώ να καταλάβω αν είναι θερμαινομενα η όχι; Ευχαριστω προκαταβολικά για το χρόνο σας κ τις τυχόν απαντήσεις. ! Υγ. Στεργιο εβαλες σαλονακι;;; Εντυπώσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Θελει νεες γραμμες απο τις καρεκλες στην κονσολα κι απο εκει στο cecm, νεα μοναδα ελεγχου a/c αν ειναι θερμαινομενα που λογικα ειναι.

Γενικα θελει δουλιτσα, επισης ειναι αρκετα τα ψιλολογια ωστε να γινει σαν εργοστασιακο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια. Ερωτηση. Απο GTI 6 κανουν τα καθισματα (μπρος-πισω) σε 5αρι; Η φυσα που εχει ειναι μια; Ρωταω γιατι αν βρω θερμαινομενα τι να κανω. Με ενδιαφερει να δουλευει ο αεροσακος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.