Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

για το πως κατασκευαζεται καλυτερα να μην προσπαθησεις πιστευω. πρεπει να ξερεις καλα μηχανουργιο για να φτιαξεις μονος σου. αν εχει 1.8τ τοτε εχει η B&M 220 ευρω. αν εχεις 1.4 η 1.6 εγω ψαχνω και δεν βρισκω. η εταιρια αυτη βγαζει 2 ειδη για γκολφ 4(απλα γκολφ4 λεει στα χαρακτηριστικα) και τα 2 αυτα δεν εχουν σχεση με το δικο μου.1.4 δηλ.στο ιντερνετ ειχα δει κατι της ΟΒΧ αλλα τωρα δεν θυμαμαι που ειδα φωτο του. στην σελιδα της εταιριας δεν εχει φωτο. δυσκολα για το αμαξι μας, εχω ψαξει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Guest nikolas

έχω το golf iv 1,6 εχω βριε ένα πολύ καλό τορναδόρο ο οποίος μπορεί να με βοηθησει αν έχω κάποιο σχέδιο μπορούμε να βρούμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρεπει να βρεις το υλικο γιατι το μαμα σου δεν κανει. κοιτα απο την μπιλια και πανω ειναι π.χ 20 εκ και απο μπιλια και κατω π.χ 5 εκατοστα. ο λογος αυτων των 2 ειναι 4/1. αν το κανεις 3/1 τοτε εχεις 33.3% πιο κοντη διαδρομη αλλα χρειαζεται και 33,3% παραπανω δυναμη για να μπει η ταχυτητα. ολα αυτα στους απλους λεβιεδες. ελα που εμας εχει πλαστικα σπιροματα ελατηρια και της παναγιας τα ματια διαφορετικα απο ολα τα υπολοιπα απλα quick shift. γιαυτο καλυτερα να δωσεις ΕΑΝ βρεις καποιο aftermarket,ουτος ωστε εαν σου μεινει κανα γραναζι 2ας στο χερι να βρει αλλος τον μπελα του κ να μην πληρωσεις εσυ τη νυφη με τις μαθηματικουρες....

Link to comment
Share on other sites

Μονο αφτερμαρκετ ρε!! εχει τρελο μπλεξιμο...αλλιως και εγω εχω φιλο τορναδορο αν βρω ενα στο εμποριο θα το παρω και θα αρχισω να αντιγραφω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει short shift για Golf II Gti 8V;

Το μόνο που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι το εικονιζόμενο αλλά δε μου φαίνεται πως κάνει για το δικό μου κιβώτιο!

Quasar, εσύ που έχεις ανοίξει το μηχανισμό αλλαγής τι λες;

post-649-1135671296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι, και παίζει και ένα ακόμα που μπορεί να μπεί και δεν μοιάζει με αυτό, αλλά δεν θυμάμαι μάρκες τιμές κ.λπ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανεις ρε παιδια να μας διαφωτισει με το shortshift? ενδιαφερομαι κι'εγω αλλα δεν ξερω τιποτα απο μαρκες ποιες ειναι καλες και οχι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Για το shortshift δεν εχω καποια πληροφορια αλλα για το μαμα κιβωτιο του iv εχω να πω πως για γρηγορη οδηγηση ειναι αισχρο. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω σε φαναρι με σβελτες αλλαγες και να μην γρατζουνισει η δευτερα.Σε σχεση μαλιστα με το κοντο που ειχα στο πεζακι παλιοτερα,ειναι οτι πιο γεροντιστικο εχω δει.Επισης βλεπω πως το κιβωτιο γενικα δεν το πειραζουν στα βελτιωμενα. Μηπως τους βγαζει ζημιες και προτιμουν να το αφησουν ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, η αλλαγή 1η-2α παιρνει ένα αιώνα, οσο γρήγορος κι'αν εισαι. Απο εκει και υστερα οι διαδρομες ειναι οκ. Υπαρχει shortshift που να διορθωνει μονο αυτη τη διαδρομη? Να μην γινει και joystick μετα, δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Για το shortshift δεν εχω καποια πληροφορια αλλα για το μαμα κιβωτιο του iv εχω να πω πως για γρηγορη οδηγηση ειναι αισχρο. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω σε φαναρι με σβελτες αλλαγες και να μην γρατζουνισει η δευτερα.Σε σχεση μαλιστα με το κοντο που ειχα στο πεζακι παλιοτερα,ειναι οτι πιο γεροντιστικο εχω δει.Επισης βλεπω πως το κιβωτιο γενικα δεν το πειραζουν στα βελτιωμενα. Μηπως τους βγαζει ζημιες και προτιμουν να το αφησουν ετσι????

FILE PANE DES TO DAXTULIDI MHPOS EXEI GURISEI LIGAKI GIA AUTO KAI SE SKALONEI H DEUTERA

η μαρκα ειναι B&M...apo τιμες δε ξερω.150 με 200 ευρω λεω

FILE GOLFAKIA PANE www.eiptuning.com

KAI DES APO TIMES DEN THUMAMAI

Link to comment
Share on other sites

http://www.eiptuning.com/eip/shortshifts.html

Μπράβο ρε Μαρινε :blink:

Αυτό το 'front to back reduction' ειναι αυτό που ειπα για την διαδρομη 1η-2α? Μπορουμε να βαλουμε μονο αυτό απο το audi tt και να καθαρισουμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.