Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μόνοι μας μια ηλιολουστη μέρα. Το δικό μου εργοστασιακό κοκοράκι βγήκε πανεύκολα μιας και ήταν καινούριο το αμάξι. Του Puck που ήταν πιο παλιό, χρειάστηκε υποβοήθηση ( κόντρα πόδι, μοχλό κτλ B) ). Απλά πρόσεξε με τις ντίζες να τις βγάλεις τρυφερά για να μην σπάσουν καθώς είναι πλαστικές.

o.k φίλε Geopan σ' ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα το επιχειρήσω μετά τις διακοπές.

Μερικές τελευταίες ερώτησεις μιας και το κάνατε μόνοι σας και ξέρετε.

α) Χρειάστηκε να βγάλετε την μπαταρία ή κάτι άλλο για να σας δώσει χώρο για την επέμβαση;

β) Αυτές οι ασφάλειες που έχουν οι ντίζες στο τέλος(στο πλαστικό τμήμα τους που λες) πως βγαίνουν;

γ) Χρειάζεται να αγοράσω εκτός του forge short shift και κάτι άλλο;

δ) πόσο χρόνο σας πήρε η επέμβαση και αντικατάσταση;

ε) απ'όσο κατάλαβα η forge δίνει δύο κομμάτια ένα για την κίνηση μπρος πίσω (140 Ευρώ)και ένα για το αριστερά δεξιά(115 Ευρώ). Εσείς αντικαταστήσατε και τα δύο ή μόνο το ένα και ποιο;

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

o.k φίλε Geopan σ' ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα το επιχειρήσω μετά τις διακοπές.

Μερικές τελευταίες ερώτησεις μιας και το κάνατε μόνοι σας και ξέρετε.

α) Χρειάστηκε να βγάλετε την μπαταρία ή κάτι άλλο για να σας δώσει χώρο για την επέμβαση;

β) Αυτές οι ασφάλειες που έχουν οι ντίζες στο τέλος(στο πλαστικό τμήμα τους που λες) πως βγαίνουν;

γ) Χρειάζεται να αγοράσω εκτός του forge short shift και κάτι άλλο;

δ) πόσο χρόνο σας πήρε η επέμβαση και αντικατάσταση;

ε) απ'όσο κατάλαβα η forge δίνει δύο κομμάτια ένα για την κίνηση μπρος πίσω (140 Ευρώ)και ένα για το αριστερά δεξιά(115 Ευρώ). Εσείς αντικαταστήσατε και τα δύο ή μόνο το ένα και ποιο;

Μας γ@μησες.... tongue.gif

α) Δεν χρειάζεται να βγεί η μπαταρία, μπορεί όμως για μεγαλύτερη ευκολία να βγάλεις την εισαγωγή.

β) Ξεβιδώνεις το μεταλλικό έλασμα που τις συγκρατεί, οι ντίζες είναι δύο.

γ) Όχι.

δ) Ο γνώστης χρειάζεται 5 λεπτά χωρίς να βγάλει τίποτα απο εισαγωγές και μπαταρίες, ο μέσος ιδιοκτήτης από 15 εώς 35, ο παντελώς άσχετος το δίνει σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του.

ε) Μιλάμε πάντα για το μπρός πίσω το αριστερά δεξιά δεν συνηστάται στα βελτιωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μας γ@μησες.... tongue.gif

α) Δεν χρειάζεται να βγεί η μπαταρία, μπορεί όμως για μεγαλύτερη ευκολία να βγάλεις την εισαγωγή.

β) Ξεβιδώνεις το μεταλλικό έλασμα που τις συγκρατεί, οι ντίζες είναι δύο.

γ) Όχι.

δ) Ο γνώστης χρειάζεται 5 λεπτά χωρίς να βγάλει τίποτα απο εισαγωγές και μπαταρίες, ο μέσος ιδιοκτήτης από 15 εώς 35, ο παντελώς άσχετος το δίνει σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του.

ε) Μιλάμε πάντα για το μπρός πίσω το αριστερά δεξιά δεν συνηστάται στα βελτιωμένα.

¶ψογος. Να' σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδιά Ξέρει Κανείς Αν Κάνει Για Golf GT?

Aν το GT έχει ίδιο σασμάν με το TSI 140, τότε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν κάνει. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει η forge ή κάποια άλλη εταιρεία αντίστοιχα για σας.

Link to comment
Share on other sites

Aν το GT έχει ίδιο σασμάν με το TSI 140, τότε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν κάνει. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει η forge ή κάποια άλλη εταιρεία αντίστοιχα για σας.

Επίσης... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25767 !!Μάλλον δεν έχει βγει κάτι για tsi/gt!! fire.gif !!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος φίλος ψάχνει Short Shifter για TSi / GT, ας με βρει στο γκαράζ και ας δει πως το έκανα. Για τυχόν περισσότερες ερωτήσεις είμαι πρόθυμος να βοηθήσω!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους φίλους παραπάνω, έχουν απόλυτο δίκιο γιατί το TSi σασμάν έχει άλλο κοκοράκι με αποτέλεσμα να μην μπαίνει η πεταλούδα που βγαίνει απο διάφορες εταιρίες για κινητήρες FSI / TFSI.

Μέχρι και σήμερα που μιλάμε δεν έχει βγει κάτι ολοκληρομένο απο εταιρία για TSi ούτε σε λεβίε αλλά ούτε και σε πεταλούδα. Όποιος θέλει κάνει την πατέντα μου.

Απο τότε έχω ηρεμήσει και απολαμβάνω μέχρι και σήμερα της παροχές του Short shifter!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους φίλους παραπάνω, έχουν απόλυτο δίκιο γιατί το TSi σασμάν έχει άλλο κοκοράκι με αποτέλεσμα να μην μπαίνει η πεταλούδα που βγαίνει απο διάφορες εταιρίες για κινητήρες FSI / TFSI.

Μέχρι και σήμερα που μιλάμε δεν έχει βγει κάτι ολοκληρομένο απο εταιρία για TSi ούτε σε λεβίε αλλά ούτε και σε πεταλούδα. Όποιος θέλει κάνει την πατέντα μου.

Απο τότε έχω ηρεμήσει και απολαμβάνω μέχρι και σήμερα της παροχές του Short shifter!

Είδα τις φωτό σου, αλλά για δώσε μερικές λεπτομέριες παραπάνω γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Kάνε ένα κλικ στο Short Shift στο Γκαράζ μου, έχω γράψει όλα αυτά που θέλεις και αν πάλι θέλεις εξτρά πληροφορίες στείλε PM!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλιώς πρέπει κάποιος να πειραματιστεί!

Η σχεδίαση του Short Shift , παραπέμπει σε κοκκοράκι από 4αρι GTI....

66.10.90.jpg

Και το κιτάκι της B&M πρέπει να κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλιώς πρέπει κάποιος να πειραματιστεί!

Η σχεδίαση του Short Shift , παραπέμπει σε κοκκοράκι από 4αρι GTI....

66.10.90.jpg

Και το κιτάκι της B&M πρέπει να κάνει....

Για δώσε μια βοήθεια Puck

Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα την επινόησα πριν καιρό μετά από διάφορες και άστοχες αγορές shifter και με αποτέλεσμα ότι ο TSi έχει διαφορετικά κοκοράκια από το FSi/TFSi που υπάρχουν στο εμπόριο.

Δεν χρειάζεται να πω πολλά για το ιστορικό, γιατί πλέον πωλείται το ίδιο στην Γερμανία στο Ebay. Άμα το ήξερα θα το έκανα παραγωγή!

Πολύ καλή λύση και έχει μέχρι 60% γρηγορότερες εναλλαγές. Είναι μόνο για κινητήρες TSi, μιας και για τους άλλους κινητήρες υπάρχουν στο εμπόριο άφθονα και επώνυμα.

Το έχω πάνω 1 χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα

Φωτογραφία --> http://i48.tinypic.com/301fpza.jpg

Edited by christakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

μονο στο ebay πωλειται η πατεντα?οχι σε κανα site-μαγαζι βελτιωσεων?

Το είδα τυχαία στο Ebay περίπου στον μήνα και έπαθα πλάκα! Δεν νομίζω το ίδιο να υπάρχει κάπου αλλού και απο τότε που το έκανα να σου πω δεν έψαξα αν κιόλας έχει βγάλει κάποιος οίκος για Tsi

3 shifter αγόρασα πριν κάνω αυτό και δεν έκανε κανένα και όλοι όσοι τα πουλούσαν λέγανε με σιγουριά ότι κάνει 100% για Tsi.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το σασμάν! Κάνει πιο κοντή την απόσταση στον λέβιε ταχυτήτων..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην ουσία τη είναι ??

Είναι ο OEM ο κόκορας απλά η κοπίλια μεταφέρεται λίγα χιλιοστά πιο κάτω, αναλυτικά το δείχνει και η φώτο. Εγώ αγόρασα ένα καινούργιο για να πειραματιστώ, στην μελέτη πήγαμε τέλεια αλλά στην ολοκλήρωση έσπασα καταλάθος το μέταλλο στην προσπάθεια μου να ανοίξω τρύπα. Αγόρασα ξανά ένα ακόμα και αυτή την φόρα το πήγα στο μηχανουργείο. Εε εντάξει άμα δεν χαλάσεις δεν μαθαίνεις, πάντα ο πρώτος την πατάει.

Το αποτέλεσμα όμως είναι ονειρικό και σε κάποια μεγάλη συνάντηση το αυτοκίνητο θα είναι εκεί για να το δοκιμάσουν όλοι όσοι αμφιβάλουν για τις δυνατότητες της πατέντας.

Edited by christakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

Που θα μπορούσαμε να πάμε να μας κάνουν την πατέντα;

Κανένα λινκ από ebay;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην ουσία τη είναι ??

Είναι ο OEM ο κόκορας απλά η κοπίλια μεταφέρεται λίγα χιλιοστά πιο κάτω, αναλυτικά το δείχνει και η φώτο. Εγώ αγόρασα ένα καινούργιο για να πειραματιστώ, στην μελέτη πήγαμε τέλεια αλλά στην ολοκλήρωση έσπασα καταλάθος το μέταλλο στην προσπάθεια μου να ανοίξω τρύπα. Αγόρασα ξανά ένα ακόμα και αυτή την φόρα το πήγα στο μηχανουργείο. Εε εντάξει άμα δεν χαλάσεις δεν μαθαίνεις, πάντα ο πρώτος την πατάει.

Το αποτέλεσμα όμως είναι ονειρικό και σε κάποια μεγάλη συνάντηση το αυτοκίνητο θα είναι εκεί για να το δοκιμάσουν όλοι όσοι αμφιβάλουν για τις δυνατότητες της πατέντας.

Πρέπει να ρυθμίσεις και τις ντίζες για 100% απόδοση μιας και άλλαξες την θέση του συρματόσχοινου...Υπάρχουν και άλλοι τρόποι και οικονομικοί που βελτιώνουν κατά 100% ακόμα την Αίσθηση και το κούμπωμα εκτός από την διαδρομή που βελτιώνει το SS

Που θα μπορούσαμε να πάμε να μας κάνουν την πατέντα;

Κανένα λινκ από ebay;

Σε μηχανουργείο θα μπορέσει να γίνει...Τρυπάει πιο κάτω και σου βάζει κολαούζο ανοίγει βόλτα και βιδώνει ο πείρος επάνω..

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε !!! και έτσι όπως λέει αυτός, πρέπει να του πεις για ποιόν κινήτηρα είναι. :yahoo::yahoo::psillyhorse1rb5.gif

Link:

http://cgi.ebay.de/Schaltwegverkuerzung-VW-Golf-6-VI-1-4-1-6-5-Gang_W0QQitemZ380132685204QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item5881ac7594

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρυθμίσεις και τις ντίζες για 100% απόδοση μιας και άλλαξες την θέση του συρματόσχοινου...Υπάρχουν και άλλοι τρόποι και οικονομικοί που βελτιώνουν κατά 100% ακόμα την Αίσθηση και το κούμπωμα εκτός από την διαδρομή που βελτιώνει το SS

Σε μηχανουργείο θα μπορέσει να γίνει...Τρυπάει πιο κάτω και σου βάζει κολαούζο ανοίγει βόλτα και βιδώνει ο πείρος επάνω..

Αφου βρέθηκε στο ebay το παίρνεις έτοιμο και τελειώνει το παραμύθι, εκτός αν σκέφτεσαι να πατεντάρης τον είδη υπάρχων. Εγώ δεν πείραξα τίποτε άλλο, ντίζες κτλ..άμα τις πειράξεις δεν κάνουμε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.