Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Κατά 90% αυτό κάνει και ας λέει ότι κάνει για 5τάχυτο σασμάν : http://www.namotorsports.net/Neuspeed/Transmission/Shift-Kits/Part-Number=NS66.10.95

 

Οι αμερικάνοι δεν έχουν ιδέα πoιο κάνει γιατί δεν έχουν εκεί 1.4tsi.

Ωραίο φαίνετα, μήπως υπάρχει αντιπρόσωπος στην αθήνα?Γιατί απέξω τόσα λεφτά με αμφιβολία αν κάνει δε δίνω :/

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ενα diy, οταν το εβαλα αλλα περασε πολυ καιρος απο τοτε. 2χρονια αν θυμαμαι. Forge στη χαλαρη ρυθμιση. Μετα απο 1-2 μηνες το εβαλα τερμα και δεν ειχα προβλημα.

Search λοιπον πρωτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι ψαχνεστε με τοσα πολλα aftermarket??και δεν πατε κατ ευθειαν στην οεμ λυση quickshift apo s3??

Δεν το χω ψάξει αλλά λογικά του s3 μπαίνει μόνο στο gti, των 1.4 είναι αλλιώς

Εγώ το πήρα σήμερα της forge και το εγκατέστησα κιόλας.Ως δύσπιστος αρχικά το βαλα στη μέση και δε μάρεσε και το βαλα τέρμα άκρη που μου φαίνετε καλό, βέβαια κάτι βόλτες το γκαράζ έκανα, θα δείξει όταν βγω και παραέξω :Ρ

Link to comment
Share on other sites

γινεται σφιχτο ομως και δεν γλυστρανε οι ταχυτητες οπως με το μαμα σωστα?νομιζα με το μαμα μπορεις και βαζεις τις ταχυτητες πιο γλυκα πιο πιο ελεγχομενα να το πω που ειναι καλο για σασμαν?εχω αδικο?καταλαβαινετε πως το λες εσυ ανεστη εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

γινεται σφιχτο ομως και δεν γλυστρανε οι ταχυτητες οπως με το μαμα σωστα?νομιζα με το μαμα μπορεις και βαζεις τις ταχυτητες πιο γλυκα πιο πιο ελεγχομενα να το πω που ειναι καλο για σασμαν?εχω αδικο?καταλαβαινετε πως το λες εσυ ανεστη εχεισ?

Ναι απ' όσο το δοκίμασα είναι αρκετά ποο σφιχτό, αν οδηγείς επιθετικά είναι ωραίο αλλά για πολύ χαλαρά δεν πρέπει να βολεύει και πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

γινεται σφιχτο ομως και δεν γλυστρανε οι ταχυτητες οπως με το μαμα σωστα?νομιζα με το μαμα μπορεις και βαζεις τις ταχυτητες πιο γλυκα πιο πιο ελεγχομενα να το πω που ειναι καλο για σασμαν?εχω αδικο?καταλαβαινετε πως το λες εσυ ανεστη εχεισ?

 

Θες βαρίδιο για να μπαίνουν "γλυκά" οι ταχύτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά της forge την πρώτη βδομάδα ήταν κάπως περίεργο και σκληρό, μετά από λίγη χρήση έφτιαξε και έχει γίνει γαμάτο οπότε όποιος το βάλει μην απογοητευεί γιατί μετά φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε το quickshift της forge στη μεσαία σκληρότητα , με την επέμβαση του φίλου nickdev ο οποίος ολοκλήρωσε την τοποθετηση σε χρόνο μηδέν. Ε, άν ο άνθρωπος γνωρίζει το αντικείμενο τα πράγματα είναι αλλιώς. :-)

Άριστη αισθηση και σωστό κούμπωμα, λίγο πιο σκληρό απ το μαμά, χωρίς να κουράζεται το χέρι πάνω κάτω,μπρος πίσω στις αλλαγές.

Αξίζει με το παραπάνω η εγκατάσταση, προτείνω αναμφισβήτητα να το βάλουν οι φίλοι που ζητάνε πιο κοντές σωστές αλλαγές ταχυτητων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά της forge την πρώτη βδομάδα ήταν κάπως περίεργο και σκληρό, μετά από λίγη χρήση έφτιαξε και έχει γίνει γαμάτο οπότε όποιος το βάλει μην απογοητευεί γιατί μετά φτιάχνει

Απλα το συνηθιζεις εσυ και το χερι σου..

Δεν αλλαζει κατι

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikdev σ ευχαριστώ για την επαγγελματική τοποθέτηση που έκανες με το quickshift.

Θέλει λίγο να το συνηθίσει κάποιος 2,3 μέρες αλλά είναι απλά σούπερ!

Ασε που κερδίζεις και στα πατήματα με τις γρηγορες αλλαγές.

Κακώς δεν το τοποθετησα νωρίτερα.. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ηθελα κ εγω να βαλω πιο παλια αλλα δεν βρηκα τον λογο(εκτος απο κοντρες που δεν το ασκω το αθλημα) κ τελικα δεν εκανα την κινηση.ασε που φοβαμαι το κουμπωμα των ταχυτητων που ειναι οτι νανε απο το εργοστασιο αν εβαζα κ κατι εξτρα πανω σκεφτηκα οτι θα ειναι εντελως @#!@#

εκτος κ αν ειναι πιο ομαλη η μεταβαση /  κουμπωμα οποτε αξιζει η κινηση

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.