Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα!Μπορεί κάποιος άν έχει κουράγιο και όρεξη να εξηγήσει με κάποιες λεπτομέριες τί κάνει το shortshift και πώς λειτουργει,μιας και δέν βρήκα τίποτα στην βάση δεδομένων του φόρουμ,και έχω μπερδευτεί λίγο...

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

schaltwegverkuerzung_g.jpg

Δες εδώ ένα της B&B, το οποίο αν σε ενδιαφέρει κοστίζει γύρω στα 300¤ για golf V (6τάχυτο)... Όσο για το κέρδος: Ποιο γρήγορες και ακριβείς αλλαγές! Τα μείον του δε τα ξέρω, ίσως κάποιος που ξέρει θα μας διαφωτίσει σχετικά.

(off topic) Αλήθεια ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της B&B στην Ελλάδα; Είναι στη Θεσαλλονίκη :unsure: ;

Link to comment
Share on other sites

η εταιρια ειναι η B&M!

βγαζει για ολα τα μοντελα...μπορειτε να δειτε στο αντιστοιχο site!

για golf 4 ειναι στα 158 ευρωπουλα!

το θεμα ειναι πως τα παραγγελνεις?!!!οποιος ξερει απο θεσσαλονικη ή αθηνα ή οπουδηποτε στην Ελλαδα ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο που ανέβασε σε φωτό ο Γιάννης είναι από την Β&Β(βλ. στο σάιτ της)...τώρα δεν ξέρω αν είναι Β&Μ και το πουλάει η Β&Β με το λογότυπο της...

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

schaltwegverkuerzung_g.jpg

Δες εδώ ένα της B&B, το οποίο αν σε ενδιαφέρει κοστίζει γύρω στα 300¤ για golf V (6τάχυτο)... Όσο για το κέρδος: Ποιο γρήγορες και ακριβείς αλλαγές! Τα μείον του δε τα ξέρω, ίσως κάποιος που ξέρει θα μας διαφωτίσει σχετικά.

(off topic) Αλήθεια ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της B&B στην Ελλάδα; Είναι στη Θεσαλλονίκη :D ;

Ωχ ρε γμτ...Δραχμη σρην ακρη γιατι δεν με αφηνεις να βαλω...γιατι...?

Link to comment
Share on other sites

ok. τοτε αν βρεις εσυ υλικο, αν μου δωσεις και εγγυηση οτι δεν θα υπαρξει το παραμικρο προβλημα τοτε σου δινω λεφτα να μου φτιαξεις ενα.γιατι εγω δεν εμπιστευομαι ουτε τις γνωσεις μου στα μαθηματικα ουτε και τους τροπους που εχω βρει σε βιβλια για να το φτιαξω σε μηχανουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πολλα για το θέμα, απλά έχω βρει στο awesomegti.com πολλά shortshifts και για 1.4 της neuspeed, πάντως φιλαράκι μου είχε βάλει σε corola, αγνώστου προέλευσης, προφανώς custom από τορναδόρο και του έμεινε στο χέρι πάνω σε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ρε γμτ...Δραχμη σρην ακρη γιατι δεν με αφηνεις να βαλω...γιατι...?
Και εγώ μόλις έιδα τη φώτο κάτι έπαθα... Πάντως στο πεντάρι (tsi) οι διαδρομές είναι πολύ πιο μικρές από το τεσσάρι golf.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να αναφέρει αν υπάρχουν αρνητικά και αν ναι,ποιά;

Δηλαδή ουσιαστικά όταν θές να αλλάξεις γρήγορα σε βοηθαέι..αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως-τι-γιατί(στην πράξη);

Αν δεν σας κάνει κόπος δώστε τα φώτα σας :baby:

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να αναφέρει αν υπάρχουν αρνητικά και αν ναι,ποιά;

Δηλαδή ουσιαστικά όταν θές να αλλάξεις γρήγορα σε βοηθαέι..αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως-τι-γιατί(στην πράξη);

Αν δεν σας κάνει κόπος δώστε τα φώτα σας ;)

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

καθε βιαιος χειρισμος στο λεβιε ταχυτητων καταπονει το σασμαν...

απο κει και περα δεν εχει κατι το αρνητικο η τοποθετηση του...ειναι παλι στο χερι του οδηγου...σε καποιες περιπτωσεις βοηθαει κιολας στο να μπαινει πιο ευκολα η οπισθεν καθως καταργειται το πατημα του λεβιε

Link to comment
Share on other sites

σε καποιες περιπτωσεις βοηθαει κιολας στο να μπαινει πιο ευκολα η οπισθεν καθως καταργειται το πατημα του λεβιε

Πως γίνεται αυτό;και πως ξεχωρίζει αν έχει μπεί 1η ή όπισθεν;

Σόρρυ..αλλά δεν ξέρω,γι'αυτο ρωτάω! :(<_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.