Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

επειδη τα ειδα στην διευθυνση που δωσατε και δεν καταλαβα ποιο χρειαζομαι ,μπορει καποιος να μου πει με το σασμαν το ντιζατο τελειως του 1998 το γκολφ 4 με τα 150 πιο quickshift παιρνει και ποιος ειναι ο κωδικος του?? γιατι δεν ξερω μηχανικα πραγματα....αυτο που ξερω ειναι οτι το σασμαν μου ειναι ολο ντιζα απο απο μπροστα απτην βαση της μηχανης μεχρι πισω...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://www.eiptuning.com/ecomm/products.php?cat=3

nai βρηκα την σελιδα αλλα δεν ξερω το 150 τι τυπο σασμαν εχει γιατι λενε για 02j transmission που ειναι τι?????ξερω οτι δεν εχει μπυλια και ειναι με ντιζα το δικο μου...βοηθεια please...

Link to comment
Share on other sites

το shortshift εβαλα της B&m...κοστισε 150 ευρω αγορα και τοποθετηση...χαμηλωσε ο λεβιες,κοντεναν λιγο οι διαδρομες του ...αλλα δυσκολεψε περισσοτερο!!!λογικο με βαση τη φυσικη και τη θεωρια περι ροπων(δυναμη -αποσταση)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω ενα short shift στο 3αρι για να μειωσω την διαδρομη του λεβιε ταχυτητων (ειναι χαλια)ειχα πειραματιστει παλιοτερα και ειχα κοντινει τον επιλογεα πανω στο σασμαν αλλα με χιλια προβληματα μετα ,δεν εμπαινε η οπισθεν ,η πεμπτη κ.λ.π. εχει δοκιμασει κανενας και αν το πουλανε ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω ενα short shift στο 3αρι για να μειωσω την διαδρομη του λεβιε ταχυτητων (ειναι χαλια)ειχα πειραματιστει παλιοτερα και ειχα κοντινει τον επιλογεα πανω στο σασμαν αλλα με χιλια προβληματα μετα ,δεν εμπαινε η οπισθεν ,η πεμπτη κ.λ.π. εχει δοκιμασει κανενας και αν το πουλανε ελλαδα?

δεν εχει βαλει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
.....μειωσω την διαδρομη του λεβιε ταχυτητων (ειναι χαλια).....

??????

Το σασμάν είναι μια χαρά. Και οι διαδρομές κανονικότατες. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα :o

Τις "καρφωτές" αν το πας σωστά τις κουμπώνει το ίδιο γρήγορα όπως το 5άρι και ποτέ δεν μου κόλωσε, ούτε την ώρα της αλλαγής, ούτε στο "μπαμ" που κάνει. Μήπως είναι άλλο το πρόβλημα και απλά δεν στις παίρνει εύκολα εσένα? Ψάχ'το...βάλε καλές βαλβολίνες κλπ , μπορεί να δεις βελτίωση.

¶λλο θέμα αν εσύ ψάχνεις το 0,1 δευτερόλεπτο στο 400άρι λες και είναι 106 rallye :thumbsup: , πάντως "χάλια" όπως λες σίγουρα δεν είναι.

Μην παρεξηγηθείς tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

??????

Το σασμάν είναι μια χαρά. Και οι διαδρομές κανονικότατες. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα B)

Τις "καρφωτές" αν το πας σωστά τις κουμπώνει το ίδιο γρήγορα όπως το 5άρι και ποτέ δεν μου κόλωσε, ούτε την ώρα της αλλαγής, ούτε στο "μπαμ" που κάνει. Μήπως είναι άλλο το πρόβλημα και απλά δεν στις παίρνει εύκολα εσένα? Ψάχ'το...βάλε καλές βαλβολίνες κλπ , μπορεί να δεις βελτίωση.

¶λλο θέμα αν εσύ ψάχνεις το 0,1 δευτερόλεπτο στο 400άρι λες και είναι 106 rallye ;) , πάντως "χάλια" όπως λες σίγουρα δεν είναι.

Μην παρεξηγηθείς tongue.gif

δεν υπαρχει παρεξηγηση για τετοια πραγματα,δεν ανεφερα οτι δεν τις περνει τις ταχ.μια χαρα ειναι αλλα ο λεβιες ειναι σα να ανακατεβεις φασολαδα αν καταλαβενεις τι εννοω ο δικος μου, τωρα ο δικος μπορει να ειναι σε αλλη κατασταση καλυτερη οπως και ναχει ξερω τι θελει αλλα που θα το βρω?

Α και κατι αλλο τα σαχοραλλα ταχω για πρωινο!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα ρωτησω απο δω!Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω το κιτακι σηορτ σηιφτ για σασμαν g60?Καποιο τηλεφωνο η καποιο μαγαζι που να γνωριζετε?

Ευχαριστω tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν τα αμερικανακια?!?!?

Κοιταχτε τι εφτιαξε το παλικαρι

Χειροποιητο Short Shift

Ειναι δυνατον να εχει αποτελεσμα??

Οπως λεει και ο κατασκευαστης του DIY: Unless you try it, don't tell me it can't work, cuz it does...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν τα αμερικανακια?!?!?

Κοιταχτε τι εφτιαξε το παλικαρι

Χειροποιητο Short Shift

Ειναι δυνατον να εχει αποτελεσμα??

Οπως λεει και ο κατασκευαστης του DIY: Unless you try it, don't tell me it can't work, cuz it does...

παντως σε golf3 2.0 16v δεν γινετε γιατι το συστημα ερχετε απο τον επιλογεα με ντιζες και μετα εχει πυργο εκει που κανει αυτος την πατεντα

πιστευω για να εκανε τοσο κοπο και να το παρουσιαζει τοσο αναλυτικα θα δουλευει ...

Edited by mk2 KR
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να μάθω αν κάποιος από σας έχει εγκαταστήσει short shift σε golf v gti, ποιο short shift εγκατέστησε, πόσο του στοίχισε η αγορά και πόσο η τοποθέτηση και το σημαντικότερο αν είναι ικανοποιημένος από τη λειτουργεία του, τόσο όσον αφορά την ταχύτητα αλλαγών ΟΣΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ του κιβωτίου σε σύγκριση με την αρχική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->

θα σου ελεγα αυτο το περιμενω και εγω για το GTi 4αρι μου βεβαια ειναι διαφορετικο για 5αρι αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις

http://www.greedspeed.com/applications/200...ift_Kit_6_Speed

δες και αυτο να δεις πως μπαινει και τι κανει ;)

http://rabbitownersclub.com/vw/showthread....ghlight=shifter

παρε και μια ιδεα

Edited by N.O.S.-->
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να μάθω αν κάποιος από σας έχει εγκαταστήσει short shift σε golf v gti, ποιο short shift εγκατέστησε, πόσο του στοίχισε η αγορά και πόσο η τοποθέτηση και το σημαντικότερο αν είναι ικανοποιημένος από τη λειτουργεία του, τόσο όσον αφορά την ταχύτητα αλλαγών ΟΣΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ του κιβωτίου σε σύγκριση με την αρχική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Έχω της Forge εδώ και 30.000χλμ και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το συγκεκριμένο, όπως και πολλά αντίστοιχα, μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ πόσο κοντό το θέλεις. Εγώ το έχω τέρμα κοντό και η αίσθηση είναι πολύ καλή. Το είχα πάρει από το εξωτερικό μαζί με τον Puck παλιά και θυμάμαι μας είχε έρθει γύρω στα 120¤! Τοποθέτηση μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, αρκεί να μπορεί να βγει εύκολα το εργοστασιακό. Της Forge έχει και ένα how to πολύ εύκολο και κατανοητό.

Από αίσθηση είναι πολύ καλό και γλυκό. Δεν χάνει το θετικό κούμπωμα που έχει από το εργοστασιακό. Βέβαια στην αρχή θέλει εκμάθηση μιας και το πόδι θα πρέπει να γίνει πιο γρήγορο και θα πατινάρεις. Αλλά μόλις το μάθεις, όλα θα είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω της Forge εδώ και 30.000χλμ και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το συγκεκριμένο, όπως και πολλά αντίστοιχα, μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ πόσο κοντό το θέλεις. Εγώ το έχω τέρμα κοντό και η αίσθηση είναι πολύ καλή. Το είχα πάρει από το εξωτερικό μαζί με τον Puck παλιά και θυμάμαι μας είχε έρθει γύρω στα 120¤! Τοποθέτηση μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, αρκεί να μπορεί να βγει εύκολα το εργοστασιακό. Της Forge έχει και ένα how to πολύ εύκολο και κατανοητό.

Από αίσθηση είναι πολύ καλό και γλυκό. Δεν χάνει το θετικό κούμπωμα που έχει από το εργοστασιακό. Βέβαια στην αρχή θέλει εκμάθηση μιας και το πόδι θα πρέπει να γίνει πιο γρήγορο και θα πατινάρεις. Αλλά μόλις το μάθεις, όλα θα είναι κομπλέ.

Φίλε μου ξέρεις αν μπορεί να μπει και σε tsi???Για 5αρι μιλάω....!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξέρεις αν μπορεί να μπει και σε tsi???Για 5αρι μιλάω....!!

Όχι δεν κάνει, έχει άλλο κοκκοράκι...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που βάλαν αυτό της FORGE, αν το τοποθέτησαν μόνοι τους και αν μετά την τοποθέτηση χρειάζονται και άλλες ρυθμίσεις ή είναι plag&play. Στο λεβιέ στο εσωτερικό του αυτοκινήτου γίνεται κάποια ρύθμιση ή επέμβαση ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που βάλαν αυτό της FORGE, αν το τοποθέτησαν μόνοι τους και αν μετά την τοποθέτηση χρειάζονται και άλλες ρυθμίσεις ή είναι plag&play. Στο λεβιέ στο εσωτερικό του αυτοκινήτου γίνεται κάποια ρύθμιση ή επέμβαση ή οχι;

Τίποτα απλά ρυθμίζεις πάνω στο forge πόσο % θές να είναι η μείωση...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απλά ρυθμίζεις πάνω στο forge πόσο % θές να είναι η μείωση...

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά βγάζεις το εργοστασιακό και στην θέση του βάζεις αυτό της FORGE και τέλειωσες. Η όλη επέμβαση γίνεται μόνο στο χώρο της μηχανής.

Εσύ το πέρασες μόνος σου ή το πήγες στην αντιπροσωπία;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά βγάζεις το εργοστασιακό και στην θέση του βάζεις αυτό της FORGE και τέλειωσες. Η όλη επέμβαση γίνεται μόνο στο χώρο της μηχανής.

Εσύ το πέρασες μόνος σου ή το πήγες στην αντιπροσωπία;

Μόνοι μας μια ηλιολουστη μέρα. Το δικό μου εργοστασιακό κοκοράκι βγήκε πανεύκολα μιας και ήταν καινούριο το αμάξι. Του Puck που ήταν πιο παλιό, χρειάστηκε υποβοήθηση ( κόντρα πόδι, μοχλό κτλ :lol: ). Απλά πρόσεξε με τις ντίζες να τις βγάλεις τρυφερά για να μην σπάσουν καθώς είναι πλαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.