Jump to content
Guest nikolas

Golf 5/6 - Μηχανικό Κιβώτιο Quick/Short Shift (Aftermarket - Forge) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πρέπει να ρυθμίσεις και τις ντίζες για 100% απόδοση μιας και άλλαξες την θέση του συρματόσχοινου...Υπάρχουν και άλλοι τρόποι και οικονομικοί που βελτιώνουν κατά 100% ακόμα την Αίσθηση και το κούμπωμα εκτός από την διαδρομή που βελτιώνει το SS

Όπως ???

Link to comment
Share on other sites

H Forge έβγαλε επιτέλους Quickshifter για tsi με Twincharged μηχανές (Golf MK5 και Golf MK6 με 140ps, 170ps,160ps)

FMVAG5QS.jpg

Στο site αναφέρει : "This WILL also fit the 6 speed 1.4 litre Twincharged engines as found in the Golf Mk5 , Golf Mk6 and Scirocco."

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=260701&product=FMVAG5QS

Οδηγός τοποθέτησης :

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=35&t=4611&sid=01c4946cdfa21b3b7247b277eda03a1c

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα τα σπάει από αίσθηση.

Γνωρίζετε αν αυτό κουράζει σε καθημερινή οδήγηση; Ή καμμιά σχέση, δεν επηρεάζει καθόλου;

Κ από τοποθέτηση τι λέτε εύκολη; Χρειάζεται κωδικός για να δούμε τον οδηγό τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

1) Λογικά θα τα σπάει από αίσθηση.

2) Γνωρίζετε αν αυτό κουράζει σε καθημερινή οδήγηση; Ή καμμιά σχέση, δεν επηρεάζει καθόλου;

3) Κ από τοποθέτηση τι λέτε εύκολη; Χρειάζεται κωδικός για να δούμε τον οδηγό τοποθέτησης.

1) Η αίσθηση στο αγγλικό site λένε ότι είναι καλύτερη.

2) Σε καθημερινή οδήγηση δεν πρέπει να επηρεάζει.

3) Για να δείτε την τοποθέτηση πρέπει αναγκαστικά να γίνετε μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα και εγώ...Πάει καιρός που συνεχώς λέω πως οι ταχύτητές μου είναι πολύ μακριές...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα και εγώ...Πάει καιρός που συνεχώς λέω πως οι ταχύτητές μου είναι πολύ μακριές...

Παιδιά πρέπει να αναλάβει κάποιος που ξέρει από αγορές μέσω internet και να τα παραγγείλει και να του βάλουμε τα λεφτά στο λογαριασμό του. Θέλει κανείς να αναλάβει ?

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα Στέλιο είναι πως τα στέλνουν. Γιατί αν τα στέλνουν με UPS/Fedex κτλ, θέλει και εκτελωνισμό.

Αν στέλνουν με ΕΛΤΑ, είμαστε οκ. Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα Στέλιο είναι πως τα στέλνουν. Γιατί αν τα στέλνουν με UPS/Fedex κτλ, θέλει και εκτελωνισμό.

Αν στέλνουν με ΕΛΤΑ, είμαστε οκ. Αλέξανδρος.

Θα τα πάρουμε από την Forge ή από Ebay ?

Θέλεις να στείλεις ένα e-mail αν δεν σου κάνει κόπο στην Forge για να μάθουμε ?

Μπορούμε να πάρουμε και τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο της Forge στην Ελλάδα να ρωτήσουμε http://www.avcweber.gr/ .

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται?

Η τιμή για τα 5 κομμάτια είναι πάρα πολύ καλή.

Καινούργιος οδηγός εγκατάστασης : http://www.forgemotorsport.co.uk/media/fmvag5qs.pdf

Υ.Γ. Για το Quickshifter δεν ενδιαφέρεται κανείς με Golf 5 ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει με αυτο να επιβαρυνω το σασμαν μου στισ γρηγορεσ αλλαγες?δεν εχει καμια παρενεργεια?γιατι να μη το χει η vw απο μονη της?μαλλον ενδιαφερομαι απλα θελω πληροφοριες απο καποιον που εχει καιρο η ξερει γενικα και αν αξιζει δηλαδη αν μειωνει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει με αυτο να επιβαρυνω το σασμαν μου στισ γρηγορεσ αλλαγες?δεν εχει καμια παρενεργεια?γιατι να μη το χει η vw απο μονη της?μαλλον ενδιαφερομαι απλα θελω πληροφοριες απο καποιον που εχει καιρο η ξερει γενικα και αν αξιζει δηλαδη αν μειωνει αρκετα...

+1 Υπαρχει καποιο αρνητικο που μπορει να προκυψει αν το τοποθετησουμε?αν οχι ειμαι και εγω μεσα. :good:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγαλύτερη προσοχή στις αλλαγές, γιατί κονταίνουν αρκετά οι σχέσεις και πχ μπορεί αν κάποιος είναι απρόσεχτος, να κάνει λάθως κατέβασμα. Αλλά πέρα από αυτό, μόνο καλά έχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που αναφερεται στη σελιδα της forge τι σημαινει?

"This product is supplied with two sizes of pin and one ball fitment, to ensure that it will match the various possible cables found on these vehicles. This will not fit vehicles with AGU engine code"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.