Jump to content
AvatarX

Δερμάτινο Κάλυμα Τιμόνιου Σε Polo 6R

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχει δοκιμάσει κανένας να περάσει δερμάτινο τιμόνι ή κάλυμα τιμονιού σε polo 6R Comfortline / Trendline?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει εγω στο δικο μου και το εραψε δες στην παρουσιαση του αυτοκινητου μου 50 ευρω μου στοιχησε http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44493&page=7

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει το topic σου στα προβληματα.

Εκανα λαθος και εχω ζητησει να μεταφερθει :D

Link to comment
Share on other sites

Το ειχε στο μαγαζι αυτος ο γνωστος μου και το εραψε αυτος επιτοπου κανα 2ωρο του πηρε πρεπει να εχεις χερι ειναι ετοιμο αυτο αν ψαξεις σε μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητου θα βρεις εχει μεσα στη συσκευασια και κλωστη και βελονι.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα αυτό (που έχει και τις γωνίες του τιμονιού του polo):

 

http://www.dinodirect.com/steering-wheel-cover-stitch-car-cow-leather.html

 

6-suitcase-new-font-b-bora-b-font-font-b

 

Καλά φαίνεται στην photo, να δούμε από κοντά (αν βρω την υπομονή να το ράψω βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφτασε το κάλυμα και έχω κάνει το 90% του ραψίματος (έχουν μείνει οι άκρες στις 2 ακτίνες, και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλό, τόσο σε αίσθηση όσο και σε εμφάνιση (αυτό που πήρα είναι μάυρο και έχει κόκκινη κλωστή).

 

Όταν το τελειώσω εντελώς θα ανεβάσω photos.

 

@Shadowman: Τελικά είχες δίκαιο, δεν ήταν τρομερά δύσκολο, απλά θέλει υπομονή για ένα 2ωρο, αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμείβε ι...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο !!! περιμένω φωτογραφίες! :D

σκέφτομαι και εγώ να πάρω από εκεί για το 9N γιατί μου άρεσε πολύ απλά θέλω να δω αν όντως στέλνουν ότι δείχνουν και αν είναι καλής ποιότητας το ράψιμο που έχουν κάνει και το δέρμα που χρησιμοποιούν.
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τις λεπτομέρειες και πήρα κάτι photos από κινητό, αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

 

Γενικά είναι πολύ καλής ποιότητα δέρμα, μαλακό και καλό στην αίσθηση. Το μόνο άσχημο που πιθανολογώ είναι ότι επειδή είναι πολύ μαλακό, ίσως να μην έχει αντοχή στο χρόνο. Επιπλέον είναι λίγο ακριβό (50+ ευρώ).

 

Επίσης στην συσκευασία που μου έστειλαν είχαν τα πάντα μέσα (κλωστές / βελόνες κλπ.)

 

 

img20130213084816.jpg

 

img20130213084921.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν σε είχα προλάβει πριν την παραγγελία για να το πάρεις 5-6 euro πιο φτηνά με ένα κουπόνι.

μπράβο πάντως για το αποτέλεσμα πολύ ωραίο!!
Link to comment
Share on other sites

Από τις άκρες, όπου κάνεις και 2-3 κόμπους για να είναι πιο ανθεκτικό σε εκείνο το σημείο.

 

Δες και εδώ που είναι παρόμοιο κάλυμα:

 

 

 

 

Tip: Βάλτε αρκετή κλωστή στην βελόνα ώστε να φτάνει από την μία άκρη στην άλλη, αλλιώς θα ξεμείνετε στην μέση και θα χρειαστεί να το ξηλώσετε (την πάτησα μία φορά) ...

Link to comment
Share on other sites

Από τις άκρες, όπου κάνεις και 2-3 κόμπους για να είναι πιο ανθεκτικό σε εκείνο το σημείο.

 

Δες και εδώ που είναι παρόμοιο κάλυμα:

 

Tip: Βάλτε αρκετή κλωστή στην βελόνα ώστε να φτάνει από την μία άκρη στην άλλη, αλλιώς θα ξεμείνετε στην μέση και θα χρειαστεί να το ξηλώσετε (την πάτησα μία φορά) ...

Ευχαριστώ για την απάντηση..Πάντως σε άλλα βίντεο είχα δει ότι το πέρναγε όλο το τιμόνι

χωρίς να κόβει την κλωστή στα διαστήματα που κοβεται το τιμόνι..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί το κάνατε μόνοι σας και δε το πήγατε σε έναν επαγγελματία ταπετσερη. Νομίζω ότι με 80-100  € σου κάνουν τη δουλειά και λογικά το αποτέλεσμα θα είναι πολύ πιο εργοστασιακό. Για παράδειγμα σε αυτό που φτιάξατε φαίνεται στις 3 ακτίνες ότι το δέρμα κάθεται από πάνω ενώ λογικά ο ταπετσέρης θα το πέρναγε από μέσα οπότε δε θα υπήρχαν κενά. Ελπίζω να καταλαβαίνεται τί εννοώ.

Edited by gramacar
Link to comment
Share on other sites

Σε έναν που είχα ρωτήσει έκανε 150 και έπρεπε να κρατήσει το αυτοκίνητο 1-1.5 μέρα (το οποίο το χρειάζομαι καθημερινά) + το ότι θα έπρεπε να σου λύσει τιμόνι κλπ. Αν γινόταν να το πάω κάπου και να το κάνει επιτόπου σε 1-2 ώρες, θα το σκεφτόμουνα.

 

Πάντως για 150 πιθανόν να μπορείς να βρεις από ebay.de κάποιο έτοιμο δερμάτινο τιμόνι για 6R:

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=polo+6R+leather+steering+wheel&_osacat=0&_from=R40&LH_PrefLoc=2&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.Xpolo+6R+Lederlenkrad&_nkw=polo+6R+Lederlenkrad&_sacat=0

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και στην αντιπροσωπεία και το έχουν μόνο 490€ Σε ταπετσερη στη Χαλκίδα που μένω το κάνει με 100€ και θέλει 1 μέρα μέσα.

Σε ποιον στην Χαλκιδα ;

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν που είχα ρωτήσει έκανε 150 και έπρεπε να κρατήσει το αυτοκίνητο 1-1.5 μέρα (το οποίο το χρειάζομαι καθημερινά) + το ότι θα έπρεπε να σου λύσει τιμόνι κλπ. Αν γινόταν να το πάω κάπου και να το κάνει επιτόπου σε 1-2 ώρες, θα το σκεφτόμουνα.

 

Πάντως για 150 πιθανόν να μπορείς να βρεις από ebay.de κάποιο έτοιμο δερμάτινο τιμόνι για 6R:

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=polo+6R+leather+steering+wheel&_osacat=0&_from=R40&LH_PrefLoc=2&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.Xpolo+6R+Lederlenkrad&_nkw=polo+6R+Lederlenkrad&_sacat=0

με 90 ευρω εχω βρει εγω να γινει το τιμονι μας οπως ειναι οι ραφες του gti  παιδια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.