Jump to content
Guest nionios

Golf Fsi/Tdi - Πρόβλημα με Βαλβιδα Egr (Προειδοποιητική Ένδειξη)

Recommended Posts

Guest nionios

πηγα που λετε παιδες σε πριν απο 2 μερεςενα βενζιναδικο shell στην καλαμαρια και του λεω γεμισε το οσο παρει.μετα αφου εφυγα μαμιωντας γιατι με πηρε τηλ και μου ειπε οτι πεθανε η αγαπημενη μου γιαγια στον περιφερειακο μου αναωε το λαμπακι του κινητηρα.μεσα στην στεναχωρια μου δεν εδωσα καν σημασια.σημερα που βρηκα λιγο χρονο πηγα στον παζαροπουλο να βαλουν το pc να βρουνε την βλαβη μου ειπανε δεν μπορουμε εχουμε αλλο αυτοκινητο και περιμενε να τελειωσει και μπλα μπλα μπλα.τσατισμενος εφυγα και πηγα στην ετεα,με το που λεω τι συνεβη και ενω τα παιδια ειχανε 2 αυτοκινητα πανω στα διαγνωστικα,εντουτοις βγαλανε το ενα και ηρθανε και το ειδανε το αυτοκινητο.αποτελεσμα:βαλβιδα επιστροφης καυσαεριων.και τωρα τι?μου ειπαν αν ξανα αναψει το λαμπακι θελει αντικατασταση η βαλβιδα που κοστιζει 160 ευρω.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο κ αναψε..

κι εμενα μου αναψε σημερα για δευτερη φορα μετα απο δυο χρονια.

με τη διαφορα οτι πλεον δεν ειμαι στην εγγυηση..με 100ρα κιολας παναθεμα το..

αν αλλαξω παλι τον λαμδα βλεπω να το πουλαω και να πηγαινω σε αλλη μαρκα.

και δε το λεω εν βρασμω ειλικρινα με κουρασαν τελικα τα προβληματα..

δε θα δινω καθε φορα 60 ευρω για γεμισμα με 100ρα για να πληρωνω ενα 350ρι για τον nox η τον λαμδα..

απλα ελεος..

συγνωμη για οσους λεγαν για προβληματα σε 5ρια κ διαφωνουσα.

ειδικα στον πανοραμιξ που τον ειχα αποπαρει παλιοτερα για παρομοιο θεμα :D

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο κ αναψε..

κι εμενα μου αναψε σημερα για δευτερη φορα μετα απο δυο χρονια.

με τη διαφορα οτι πλεον δεν ειμαι στην εγγυηση..με 100ρα κιολας παναθεμα το..

αν αλλαξω παλι τον λαμδα βλεπω να το πουλαω και να πηγαινω σε αλλη μαρκα.

και δε το λεω εν βρασμω ειλικρινα με κουρασαν τελικα τα προβληματα..

δε θα δινω καθε φορα 60 ευρω για γεμισμα με 100ρα για να πληρωνω ενα 350ρι για τον nox η τον λαμδα..

απλα ελεος..

συγνωμη για οσους λεγαν για προβληματα σε 5ρια κ διαφωνουσα.

ειδικα στον πανοραμιξ που τον ειχα αποπαρει παλιοτερα για παρομοιο θεμα :D

Αν έβαζες 95άρα θα είχες κάνει απόσβεση.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο καινουργια,τοσο πιο ευαισθητα ειναι...

κι αν σας εχει αναψει μονο 2 φορες παλι καλα να λετε!!!μακρυα απο Shell...διαλεξτε ενα βενζιναδικο της εμπιστοσυνης σας και μην αλλαζετε...

3 μηνες τραβιωμουν με τις βενζινες!!!παρτε ενα καθαριστικο βενζινης καλου κακου να το εχετε μαζι σας,μολις αναψει κανετε δεξια,το πετατε μεσα,βγαζετε τον πολο της μπαταριας για 5-10 λεπτα,τον ξανασυνδεετε και φευγετε!!(το χω μαθει πλεον)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι παρακαλω μακρια απο shell? Νομιζω πως ειναι κακο να γενικευουμε.

golf iv 90000km (και παααρα πολλα απο αυτα με V-Ρower Racing) Α-ΠΡΟ-ΒΛΗ-ΜΑ-ΤΙ-ΣΤΑ!

(Παρεπιμπτοντως, αυτο που ειπες να εχουμε 1 πρατηριο συγκεκριμενο, εννοειται οτι ειναι σωστο.. Εγω εχω βρει 2-3.. Το θεμα ειναι να βρουν ολοι!

Συμφωνω με το "οσο πιο καινουργια,τοσο πιο ευαισθητα ειναι...", αλλα απο την αλλη.. τι να κανεις? να μεινεις με το "παλιο" για παντα? :lol:

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο κ αναψε..

κι εμενα μου αναψε σημερα για δευτερη φορα μετα απο δυο χρονια.

με τη διαφορα οτι πλεον δεν ειμαι στην εγγυηση..με 100ρα κιολας παναθεμα το..

αν αλλαξω παλι τον λαμδα βλεπω να το πουλαω και να πηγαινω σε αλλη μαρκα.

και δε το λεω εν βρασμω ειλικρινα με κουρασαν τελικα τα προβληματα..

δε θα δινω καθε φορα 60 ευρω για γεμισμα με 100ρα για να πληρωνω ενα 350ρι για τον nox η τον λαμδα..

απλα ελεος..

συγνωμη για οσους λεγαν για προβληματα σε 5ρια κ διαφωνουσα.

ειδικα στον πανοραμιξ που τον ειχα αποπαρει παλιοτερα για παρομοιο θεμα :lol:

Αν έβαζες 95άρα θα είχες κάνει απόσβεση.. tongue.gif

:lol::lol::lol:

για να παρεις τι ρε ντιουμπερ?ΖΧ?tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες 95άρα θα είχες κάνει απόσβεση.. tongue.gif
:lol::lol::lol:

για να παρεις τι ρε ντιουμπερ?ΖΧ?tongue.gif

αν εβαζα 95ρα οχι απλα δε θα ειχα κανει αποσβεση αλλα θα ειχα καταστραφει οικονομικα με τοσους λαμδα που θα ειχα αλλαξει..

εδω με 100ρα κ εχουμε αυτα τι να λεμε τωρα.

@χρονη οταν ερθει η ωρα θα βρω να παρω κατι πιστεψε με.παντως κατι πιο γρηγορο κ ας ειναι μικροτερου ογκου.

Link to comment
Share on other sites

πηγα που λετε παιδες σε πριν απο 2 μερεςενα βενζιναδικο shell στην καλαμαρια και του λεω γεμισε το οσο παρει.μετα αφου εφυγα μαμιωντας γιατι με πηρε τηλ και μου ειπε οτι πεθανε η αγαπημενη μου γιαγια στον περιφερειακο μου αναωε το λαμπακι του κινητηρα.μεσα στην στεναχωρια μου δεν εδωσα καν σημασια.σημερα που βρηκα λιγο χρονο πηγα στον παζαροπουλο να βαλουν το pc να βρουνε την βλαβη μου ειπανε δεν μπορουμε εχουμε αλλο αυτοκινητο και περιμενε να τελειωσει και μπλα μπλα μπλα.τσατισμενος εφυγα και πηγα στην ετεα,με το που λεω τι συνεβη και ενω τα παιδια ειχανε 2 αυτοκινητα πανω στα διαγνωστικα,εντουτοις βγαλανε το ενα και ηρθανε και το ειδανε το αυτοκινητο.αποτελεσμα:βαλβιδα επιστροφης καυσαεριων.και τωρα τι?μου ειπαν αν ξανα αναψει το λαμπακι θελει αντικατασταση η βαλβιδα που κοστιζει 160 ευρω.

φίλε μπορεί να είναι και o MAP sensor , μην κάνεις τίποτα πριν σιγουρευτείς, πήγαινε και αλλού.Ο MAP δίνει εντολές και στην EGR valve.

Link to comment
Share on other sites

Tι 100αρα και 95αρα ρε τι &αλακιες ειναι αυτες που σας λενε.Δε παιζει κανενα ρολο στον αισθητηρα λαμδα απο την στιγμη που η βενζινη ειναι καθαρη.Με την 100αρα φυσικα σε συμπιεση πανω απο 10 και υπο την προυποθεση οτι ειναι καθαρη κανει λιγο καλυτερη καυση.Δηλαδι σε ολες τις χωρες που δεν εχουν 100αρα και εχουν το πολυ 98αρα τι κανουν?Το ξερετε οτι 100αρα εχουν μονο δυο χωρες της Ε.Ε.?Αλλες εχουν μονο 93 και 95.Με την 100αρα δουλεβει λιγο καλυτερα και καταπονηται λιγοτερο υπο την προυποθεση οτι ειναι καθαρη γιατι αλλιως ειναι πιο επικυνδινη και απο κακη 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

Tι 100αρα και 95αρα ρε τι &αλακιες ειναι αυτες που σας λενε.Δε παιζει κανενα ρολο στον αισθητηρα λαμδα απο την στιγμη που η βενζινη ειναι καθαρη.Με την 100αρα φυσικα σε συμπιεση πανω απο 10 και υπο την προυποθεση οτι ειναι καθαρη κανει λιγο καλυτερη καυση.Δηλαδι σε ολες τις χωρες που δεν εχουν 100αρα και εχουν το πολυ 98αρα τι κανουν?Το ξερετε οτι 100αρα εχουν μονο δυο χωρες της Ε.Ε.?Αλλες εχουν μονο 93 και 95.Με την 100αρα δουλεβει λιγο καλυτερα και καταπονηται λιγοτερο υπο την προυποθεση οτι ειναι καθαρη γιατι αλλιως ειναι πιο επικυνδινη και απο κακη 95αρα.

ακούστε τι λέει και ο billygri77 κάτι ξέρει που τα λέει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι μας λενε να το βαζουμε 100αρα και οχι 95αρα ή οτιδηποτε αλλο?εεεεεεεεεε?

Κάποιον λόγο θα έχουν αυτοί που σας το λένε, αλλά σαν μηχανολόγος μηχανικός σου επαναλαμβάνω αυτά που είπε και ο billygri με άλλα λόγια ότι ο βαθμός (RON) οκτανίων μιας βενζίνης(100+ άρες, 95 άρες, 98άρες) και μόνο δηλώνει πόσο ανθεκτική είναι κατά την συμπίεση του μίγματος για να μην αυτοαναφλεγεί, και όχι πόσα άλογα θα πάρεις όπως πολύ υποστηρίζουν. Τα golf απότι ξέρω ανάλογα τη γενιά, το μοντέλο, την ημερομηνία κατασκευής(το VIN δλδ)παιρνουν από 95αρα μέχρι 100αρα. Καλή επιτυχία,. tongue.gif

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Διοτι η 98αρα εαν εχεις συμπιεση πανω 9,5 ειναι καλυτερη και πανω απο 10,5 η 100αρα μεχρι το μεγιστο θεωρητικο οριο των 11,3.Ολα αυτα επαναλαμβανω με καθαρες βενζινες και με πραγματικη τετοια συμπιεση.Συμφωνω οτι φυσικα καλυτερο για το μοτερ ειναι η 100αρα μονο ομος ανοθευτη.Καταπονηση απο 95αρα εχουμε μονο σε συμπιεση 11+ με πολυ πατημενο γκαζι και χαμηλες στροφες.Καμια σχεση με λαμπακια check engine η 95αρα οταν ειναι καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Για τυχον παρεξηγησεις δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με το αυτοκινητο (εκτος απο 1 χρονο με μηχανες εσωτερικης καυσεως) ασχολουμε ερασιτεχνικα γυρω στα 15χρονια,το αντικειμενο μου ειναι τεχνικο μεν με αρκετα κοινα στοιχεια με τις ΜΕΚ αλα αλλο.Η θεωριτικη αντιστοιχια ειναι η ακολουθη:

9:1 96

10:1 100

11:1 104

12:1 108

Σημειωνω οτι ο αριθμος οκτανιων εδω αφορα αποκλειστικα τη σχεση συμπιεσης και μονο υπο κανονικες συνθικες ατμοσφαιρικης πιεσης, υγρασιας, θερμοκρασιας εισαγωγης αερα.Δηλαδη εαν το αυτοκινητο ειναι φτωχου μειγματος αμεσου ψεκασμου για την ιδια σχεση συμπιεσης χρειαζεται ελαφρως περισοτερα οκτανια κατα ΜΟΝ λογο της μεγαλυτερης θερμοκρασιας καυσεως.Γενικα φτωχο μειγμα θελουμε παραπανω οκτανια,μεγαλυτερο αβανς θελουμε παραπανω οκτανια,υψηλοτερη θερμοκρασια κινητηρα θελουμε υψηλοτερα οκτανια,για οδηγηση σε υψομετρο πανω απο 1500 μετρα μπορουμε να δουλεβουμε 95αρα τελοσ χαμηλα οκτανια θελουμε σε υψηλη υγρασια.Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγατε λίγο...

Νιονιος, να ξερεις οτι η EGR μπορει να καθαριστεί και να γλιτώσεις την αγορά της. Εγω την πρώτη φορά την άλλαξα και την δευτερη φορά την καθάρισα απλώς (στο συνεργειο, γιατι για να βγει θελει πολυ μανουρα). Εχω κανει από τοτε καμια 20.000 χλμ χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για τον δικο μου κινητηρα που εχει συμπιεση πανω απο 11,3:1 τι βενζινη πρεπει να βαλω?110οκτανιων?

δεν είναι γραμμική η σχέση συμπίεσης-οκτανίων δλδ να στο πω απλά αν μεγαλώσει η συμπίση κατά 1 μονλάδα δε μεγαλώνουν και τα οκτάνια κατα πέντε ας πουμε., είναι πιο πολύπλοκο, Αλήθεια το ήξερες Χρόνη ότι υπάρχει βενζίνη 110 οκτανίων ή το είπες για πλάκα? έχει βγει στα εργαστήρια μέχρι και 170 οκτάνια.

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.1η φορά μετά από 2,5 χρόνια και 23700 ΚΜ και αποκλειστική χρήση 100αρας ΕΚΟ ή ΒP μου άναψε το λαμπάκι για τα καυσαέρια στο ταμπλό στο Golf V 1.6 FSI.Τα έχω πάρει άγρια με το αυτοκίνητο διότι δεν έχω βάλει ποτέ κουκουρούκου βενζίνη και πάντα 100αρα σύμφωνα με το εργοστάσιο!Τελικά βγάζουν πολλά προβλήματα τα Golf V.Μου την δίνει η χάλια αίσθηση του κιβωτίου,ειδικά όταν είναι κρύο αλλά και όταν πέσεις σε κίνηση,τα παράθυρα κτλπ.Αν μου πούνε στην Καρέντα πλήρωσε δεν ξέρω τι γιατί είναι βλάβη θα τους βρίσω!Τέτοια πράγματα είναι ανεπίτρεπτα για ένα τέτοιο αυτοκίνητο!Εκτός αν οι βενζίνες ΕΚΟ Η BP είναι νοθευμένες και έχουν νερό,σκουπίδια ή οτιδήποτε άλλο.Τελικά μπανανία είμαστε σαν χώρα!πρέπει να βάζεις αοπό κάπου μόνο βενζίνη οπότε αν σου παρουσιάσει πρόβλημα πασ και τον στέλνεις νοσοκομείο!Εκτός αν είναι προβληματικός και ελλατωματικός ο αισθητήρας και η βαλβίδα και χαλάνε οπότε φταίει μόνο το αυτοκίνητο και το εργοστάσιο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.1η φορά μετά από 2,5 χρόνια και 23700 ΚΜ και αποκλειστική χρήση 100αρας ΕΚΟ ή ΒP μου άναψε το λαμπάκι για τα καυσαέρια στο ταμπλό στο Golf V 1.6 FSI.Τα έχω πάρει άγρια με το αυτοκίνητο διότι δεν έχω βάλει ποτέ κουκουρούκου βενζίνη και πάντα 100αρα σύμφωνα με το εργοστάσιο!Τελικά βγάζουν πολλά προβλήματα τα Golf V.Μου την δίνει η χάλια αίσθηση του κιβωτίου,ειδικά όταν είναι κρύο αλλά και όταν πέσεις σε κίνηση,τα παράθυρα κτλπ.Αν μου πούνε στην Καρέντα πλήρωσε δεν ξέρω τι γιατί είναι βλάβη θα τους βρίσω!Τέτοια πράγματα είναι ανεπίτρεπτα για ένα τέτοιο αυτοκίνητο!Εκτός αν οι βενζίνες ΕΚΟ Η BP είναι νοθευμένες και έχουν νερό,σκουπίδια ή οτιδήποτε άλλο.Τελικά μπανανία είμαστε σαν χώρα!πρέπει να βάζεις αοπό κάπου μόνο βενζίνη οπότε αν σου παρουσιάσει πρόβλημα πασ και τον στέλνεις νοσοκομείο!Εκτός αν είναι προβληματικός και ελλατωματικός ο αισθητήρας και η βαλβίδα και χαλάνε οπότε φταίει μόνο το αυτοκίνητο και το εργοστάσιο!

Το οτι αναψε το λαμπακι δεν ειναι λογος για να πλακωσεις ολοι την αντιπροσωπια στο ξυλο!!! :D

Πιγαινε να δεις τι θα σου πουν και μετα μπορεις να τους πλακωσεις!! Να χεις και το λογο σου βρε αδερφε!! :D

Υ.Γ.

Μπορει να μην ειναι και τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλετε μια φορα νοθευμενη βενζινη το προβλημα δε διωρθωνεται αμεσα!

το νερο καθεται κατω και δεν φευγει ευκολα...το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να βαλετε οργανο αναλογιας αερα/καυσιμου ηλεκτρονικο να βλεπετε τι βενζινη βαζετε!!!

και για πες μου κατι που δε γνωριζω ...το εργοστασιο λεει για χρηση 100αρας βενζινης αποκλειστικα??

εμενα λεει για 95αρα παντως και ειναι β'εξαμηνο 2003.για 100αρα ουτε που αναφερει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.