Jump to content
Guest nionios

Golf Fsi/Tdi - Πρόβλημα με Βαλβιδα Egr (Προειδοποιητική Ένδειξη)

Recommended Posts

Γειά σε όλους

Έχω ένα Golg IV 1.4 με 200.000 km περίπου μοντέλο 2001 και μου άναψε το λαμπάκι engine check. Ο εγκέφαλος έβγαλε βαλβίδα egr σήμα χαμηλό οπότε και άλλαξα βαλβίδα (185 €). Μετά από 3000 km περίπου ξανά τα ίδια (engine check - βαλβίδα egr σήμα χαμηλό).

Η ερώτηση μου είναι μήπως έβαλα ελλατωματική βαλβίδα EGR αν και καινούργια ή μήπως φταίει κάτι άλλο? Τι να κάνω τώρα?

Όποιος μπορεί να βοηθήσει κερνάω ουίσκι.

Σημείωση: ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΩ

Σημείωση 2: Μαζί με την βαλβίδα άλλαξα και λαμδα μπροστά, λάμδα πίσω, αντλία αναθυμιάσεων όλα καινούργια. ;)

Link to comment
Share on other sites

σπανια θα βαλω βενζινη στην εθνικη οδο τι νακανα κατεβενα με φορα ξεμηνα και αναγκαστηκα να βαλω.

την αλλη μερα δεν επερνε μροστα μετα απο καμια δεκαρια μιζιες πηρε πραγμα που πρωτη φορα μου το εκανε.

οταν το μεσημερη το εβαλα μπρος αναψε το λαμπακι.

σημερα το πηγα και μου ειπε αισθητηρας EGR ανακυκλωσης καυσαεριων τιμη ανταλακτικου (φιλοσιδης)194 ο. κ .

θα το αλλαξω,το θεμα ειναι να το καθηστερεισω λιγο,τρεχει κατι.

Edited by mrdaellis2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τις τελευταές μέρες μου έχει ανάψει λαμπάκι καυσίμων ως βλάβη στο golfaki mou. Το πήγα στο μάστορα και είδε στο διαγνωστικό πως έχει πρόβλημα η βαλβίδα EGR. Σε αντιπροσωπία θα στην άλλαζαν κατευθείαν γύρω στα 200€ ως ανταλλακτικό. Ο μάστορας μου όμως την έλυσε και είδε πως η βαλβίδα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα εντοπιζόταν σε ένα γρανάζι πλαστικό που έχει από πάνω για να κάνει την κίνηση η πεταλούδα. Είχαν φαγωθεί δυο δοντάκια. Θα σας παρακαλούσα αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να το πει. Παράλληλα θέλω να ρωτήσω μήπως κάποιος την έχει αλλάξει την βαλβίδα και έχει κρατήσει την παλιά , ώστε να του πάρω το γρανάζι. Σας ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου πρότεινε ο μηχανικός μου να ακυρώσω την βαλβίδα επιστροφής καυσαερίων (Exhaust gas recirculation, EGR) .

Κι επειδή μία εικόνα χίλιες λέξεις (πόσο μάλλον ένα video) δείτε ακριβώς τι εννοώ στο παρακάτω βίντεο..

Το βιντεάκι είναι από κινητήρα 1.9TDI στον οποίο απλά αποσυνδέει ένα σωληνάκι. Για τους βενζινοκινητήρες δεν ξέρω αν ισχύει ακριβώς το ίδιο.

Το αποτέλεσμα πάντως είναι καθαρότερος κινητήρας. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο θα έχει και αρνητικές συνέπειες. Θα ήθελα την άποψή σας.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το...αλλα αυτο που βρωμιζει την εισαγωγη σου ειναι ο συνδιασμος καυσαεριων και αναθυμιασεων, αλλα δεν νωμιζω να ποιανει τοσο βρωμια η εισαγωγη σου οπως τα μη-τουρμοντιζελ, μιας και ο συμπιεσμενος αερας παρασερνει τις βρωμιες, σε σχεση με τα απλα που μενουν ολα μεσα στην εισαγωγη...στο sdi caddy που ειχα 2 φορες εβγαλα την εισαγωγη για καθαρηζμα, την 1η φορα επαθα πλακα με αυτα που ειχε μεσα...την 2η σχεδον τιποτα...

Στα πετρελαια ειτε Tdi ειτε απλα η egr ανακυκλωνει καυσαερια για καλυτερη καυση, οπως και στα 1600 16v το ιδιο, ομως στα 20vt ηλεκτρογκαζα οπως και στα 1600 8v μαλλον γιατι εχουν την ιδια αντλια ζεστου αερα, ζεστενει αερα με αυτην την αντλια και τον ψεκαζει καπου πανω στην κεφαλη, που παει δεν ξερω...αλλα εγω που την κατεργησα (20vt), στα πολλα κρυα αν και δεν παρουσιαζε καποιο προβλημα, μου αναβε λαμπακι οτι δεν δουλευει η egr, οποτε την ξανασυνδεσα γιατι ολο αναβε λαμπακι κινητηρα.

Αφορμή για το θέμα ήταν ότι η εισαγωγή μου (1.9TDI έχω) ήταν βρώμικη όπως του...Caddy σου! :thumbsup:

Γι αυτό σκεφτήκαμε να κάνουμε αυτό που περιγράφει και το προηγούμενο video. Σε πρώτη φάση, μειώθηκε αισθητά ο καπνός από την εξάτμιση και μάλλον ανέβηκε κάπως η κατανάλωση.

Η λύση μου φαίνεται καλή και απλή, αλλά προβληματίζομαι για τυχόν άλλες επιπτώσεις. Γι αυτό και ρωτάω στο forum αν κάποιος άκουσε ή διάβασε κάτι σχετικό.

Πάντως στο εμπόριο πωλούνται διάφορα κιτάκια για την EGR:

Π.χ. http://www.egrvalve.co.uk/index.php?page=VAG-1-9-Tdi-Engine-Breather-System

http://www.egrvalve.co.uk/index.php?page=Purchase-EGR-Kits , κλπ

Σε κάποια site μάλιστα λένε ότι η EGR μειώνει τη μακροζωία του κινητήρα!..

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου caddy tdi του 2006 εχει χαλασει η συγκεκριμενη βαλβιδα, υπαρχει καποιο κιτ για να επισκευαστει ή παμε σε καινουργια?

γνωριζετε το κοστος περιπου γιατι στο εμποριο την βρηκα στα 220€, για μεταχειρισμενη δεν το σκεφτομαι γιατι μπορει πολυ συντομα να ξαναχαλασει...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χάλασε ή απλα έπιασε μούργα και δεν ανοιγοκλείνει καλά; Δες αν μπορείς να την καθαρίσεις κι αν δεν..., τοτε μάλλον πας σε καινούρια ή αυτό που κάνουν οι περισσότεροι με diesel, κυρίως στο εξωτερικό, δηλαδή egr bypass..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χάλασε ή απλα έπιασε μούργα και δεν ανοιγοκλείνει καλά; Δες αν μπορείς να την καθαρίσεις κι αν δεν..., τοτε μάλλον πας σε καινούρια ή αυτό που κάνουν οι περισσότεροι με diesel, κυρίως στο εξωτερικό, δηλαδή egr bypass..

να την ακυρωσω λες και να ταπωσω το σωληνακι?

ειναι σιγουρα χαλασμενη, τη δοκιμασαμε...το θεμα ειναι πως εχει διαρροη λαδιου και με το ταπωμα δεν σταματαει αυτο, για 250€ δεν αξιζει τον κοπο μονο για να σβησει το λαμπακι θα την αλλαξω!

υπαρχει καμια ακρη να βρουμε φθηνοτερη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos προσφατα αλλαξα πολλαπλη εισαγωγης στο golf iv 1.4 απο πολο και οταν το εφτιαξε μου ειπε να μου αφαιρεσει την βαλβιδα επιστροφης καυσαεριων,εγω δεχτηκα κ τωρα μετα απο κανενα μηνα και βαλε που περασε απο τοτε πηγα για καρτα καυσαεριων χθες και οι υδρογονανθρακες ηταν 215 ενω το οριο ειναι 120,λετε να φταιει αυτο;να σημειωσω οτι εχω αλλαξει καταλυτη και λαμδα περσυ,σας παρακαλω βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον.. Αφαιρεση Egr ή αφαιρεση προκαταλυτη - καταλυτη αυξανουν τις τιμες τους..

Παρατηρησες μηπως κι αυξηση καταναλωσης καυσιμου;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειχε πολυ μεγαλη διαφορα,ξερεις πιο ειναι το θεμα;οτι αυτο ενωνεται με ενα σωληνακι σιδερενιο και αυτος τωρα το εχει κοψει....τι να κανω για να το ξαναενοσω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα.. Εσυ δεν θα κανεις τιποτα, θα πας σε αυτον που σου το περασε και θα τον πεις το θεμα σου, οτι επισης θελεις να την ξανασυνδεσεις και θα στο κανει αυτος..

Link to comment
Share on other sites

αν το συνδεσω με σωληνακι υποπιεσης μονος μου θα γινει λες;αυτο

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,να σε ρωτησω κατι,λες να παιζει ρολο το γεγονος οτι εχω αφαιρεσει το μεσαιο καζανακι;ετσι μου ειπε ο μηχανικος.ισχυει κατι τετοιο;γιατι μου λεει η βαλβιδα εχει να κανει με τα μονοξιδια του αζωτου αν το λεω σωστα και οχι με υδρογονανθρακες

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,να σε ρωτησω κατι,λες να παιζει ρολο το γεγονος οτι εχω αφαιρεσει το μεσαιο καζανακι;ετσι μου ειπε ο μηχανικος.ισχυει κατι τετοιο;γιατι μου λεει η βαλβιδα εχει να κανει με τα μονοξιδια του αζωτου αν το λεω σωστα και οχι με υδρογονανθρακες

Το καζανάκι δεν παίζει ρόλο στα καυσαέρια, μόνο ότι γίνεται από τον καταλύτη και από την μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις πως ειναι απο την βαλβιδα τελικα;αυτος μου ειπε και καλα οτι την αφαιρεσαμε γιατι δεν ειχε εισοδο η νεα πολλαπλη απο το πολο;ξερεις κατι γιαυτο;συγνωμη που σας ζαλιζω ολους αλλα ειναι προτιμοτερο να μου πει καποιο παιδι απο το club αν γνωριζει κατι παρα να σκαω τσαμπα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

σωστος εισαι,μου φανηκε κουλο οταν μου το ειπε στην αρχη που του το ειπα γιατι οταν αλλαξα πολλαπλη μολις τελειωσαμε μου λεει να σου αφαιρεσω την βαλβιδα;δεν κανει και τιποτα τρομερο μου λεει..οποτε η δουλεια ειχε γινει και δουλευε πολοι τωρα τι μου λεει πως επρεπε να την αφαιρεσει;μας κοροιδευει και παιζει με τον πονο των αλλων

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως αυτη η βαλβιδα μονο κακο κανει.. Κι αντε εσυ εχεις το 4αρι, στα 5αρια ξερεις τι μουργα εχουν οι βαλβιδες εισαγωγης εξαιτιας της λογω και του αμεσου ψεκασμου; Η δε πεταλουδα θελει καθαρισμα καθε 20.000χλμ..

Ο λογος που μπηκε ειναι να ανακυκλωνει τα καυσαερια και με τον τροπο αυτο μειωνει τους ρυπους και ελαχιστα την καταναλωση καυσιμου.. Πολλοι με diesel επειδη ειχαν θεματα την αφαιρουσαν..

Ομως εσυ επρεπε να γνωριζες απο πριν οτι η νεα πολλαπλη δεν εχει υποδοχη για τον σωληνας της βαλβιδας αυτης κι απο οτι ειδα και οι aftermarket τυπου dBillas δεν εχουν... Ισως θα επρεπε να την δωσεις σε καποιον εδικο (λενε καλα λογια για τον Οικονομου στην Αθηνα) και θα σου την εφτιαχνε ιδια καθως και με υποδοχη για βαλβιδα egr...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι μπορω να κανω;λες οι υδρογονανθρακες να ειναι απο αυτο;ειναι στους 215 και το οριο ειναι 120,μου ειπε οτι εχει να κανει με το αζωτο και οχι με υδρογονανθρακες..ισχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ρωτησω κατι σχετικο... Η βαλβιδα εχει αφαιρεθει, οι τιμες των υδρογονανθρακων αυξηθηκαν κι οπως λες σε συναρτηση με τα οξειδια του αζωτου.. Εγω λοιπον αναρωτιεμαι, στο διαγνωστικο δεν εχει βγαλει κατι;

Παντως, αν δε θελεις να το γυρισεις στην ΟΕΜ του εφαρμογη, τοτε ισως ενας πιο "σφιχτος" καταλυτης διορθωνε καπως την κατασταση (δεν ξερω κατα ποσον συμφερει αυτο οικονομικα) εκτος αν εχεις αφαιρεσει και τον προκαταλυτη.. Οποτε περιμπλεκονται τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.