Jump to content
Guest nionios

Golf Fsi/Tdi - Πρόβλημα με Βαλβιδα Egr (Προειδοποιητική Ένδειξη)

Recommended Posts

στο διαγνωστικο αποτι μου ειπε δεν εβγαλε κατι

αποτι ειδα τωρα κατω απο την πεταλουδα ειναι το σωληνακι που μου εχει αφαιρεσει,και πανω στο χταποδι που ειναι η βαλβιδα προεξεχει η εισοδο που ειναι τελικα κενη.αυτα τα δυο δεν συνδεωνται μαζι;

Link to comment
Share on other sites

το σωληνακι της βαλβιδας συνδεεται με το σωληνακι που υπαρχει στην πεταλουδα,και τα 2 ειναι κομμενα και κολλημενα,οποτε ειναι ακυρ αυτο που λεει για την νεα πολλαπλη που εβαλα,ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Έχω ένα golf 5 fsi 1,4 το οποίο μου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα.Το έχω πάει επανειλημένα για να μου σβήσουν τη βλα΄βη σε ένα ηλεκτρολόγο.Η συγκεκριμένη βαλβίδα καθαρίζεται?Η πάμε κατευθείαν για αλλαγή?Ας απαντήσει κάποιος άν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η βλαβη ειναι οτι απο το πουρι που μαζευει δεν μπορει να ανοιξει ή να κλεισει αντιστοιχα.Εκτος αν εχει προβλημα στην ηλεκτρικη βαλβιδα.Εχεις πολλα χλμ ?Την βγαζετε αν ειναι καθαρη  τοτε πας για αλλαγη, αν ειναι βρωμικη δοκιμασε να την καθαρισεις και ξανα πανω.Νομιζω δεν ειναι σε δυσκολο σημειο για βγαλε-βαλε!Καινουργια ειναι ακριβουτσικη! 8)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η βλαβη ειναι οτι απο το πουρι που μαζευει δεν μπορει να ανοιξει ή να κλεισει αντιστοιχα.Εκτος αν εχει προβλημα στην ηλεκτρικη βαλβιδα.Εχεις πολλα χλμ ?Την βγαζετε αν ειναι καθαρη  τοτε πας για αλλαγη, αν ειναι βρωμικη δοκιμασε να την καθαρισεις και ξανα πανω.Νομιζω δεν ειναι σε δυσκολο σημειο για βγαλε-βαλε!Καινουργια ειναι ακριβουτσικη! 8)

Απο χιλιόμετρα έχω 81.000.Και το παρουσίασε πριν καμιά 15αριά μέρες.Πήγα σε ηλεκτρολόγο και άνοιξε το καπάκι της και το γρανάζι που εχει και το μοτερ φαίνονται οκ.Μου έριξε λίγο σπρέϋ,έσβησε τη βλάβη και μου λέει αν ανάψει πάλι τότε κοιτάμε για μεταχειρισμένη με 30ευρώ και όσο πάει,αλλιώς καινουργιέ.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φίλε μου έχει φαει το γραναζι σε 3 σημεια , τοσο που δεν παει αλλο .....που βρηκες μεταχειρισμενη..?? Επειδη εδω στην επαρχια δεν βρίσκω τιποτα ....αν βρηκες 30 ευρω μεταχειρισμενη στην αγοραζω με το λογικο κερδος...

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να μπώ στο φόρουμ.Τελικά πήγα σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο για το γκρούπ vw,μου έκανε καθάρισμα βαλβίδας και στα σωληνάκια απο εξαγωγή έως βαλβίδα και στο άλλο απο βαλβίδα έως εισαγωγή, αναβαθμίσεις εγκεφάλου και ρύθμισμα με το διαγνωστικό,ρύθμιση πεταλούδας γκαζιού και μου έριξε και ένα βελτιωτικό στο ρεζερβουάρ(φουλαρισμένο) για καθαρισμό σωληνώσεων-μπέκ κλπ.Το αμάξι έγινε πένα και το σημαντικό σταμάτησαν τα πυράκια...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 1000χιλιόμετρα και το αμάξι κυριολεκτικά άλλαξε συμπεριφορά-τραβάει καλύτερα,δεν έχει κομπιάσματα,καίει λιγότερο ακόμα και μέσα στην πόλη.Παιδιά προσέχετε που πάτε το αμάξι σας(εγώ πήγαινα σε ένα συνεργείο και ο τύπος μου λεγε παραμύθια...)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 1000χιλιόμετρα και το αμάξι κυριολεκτικά άλλαξε συμπεριφορά-τραβάει καλύτερα,δεν έχει κομπιάσματα,καίει λιγότερο ακόμα και μέσα στην πόλη.Παιδιά προσέχετε που πάτε το αμάξι σας(εγώ πήγαινα σε ένα συνεργείο και ο τύπος μου λεγε παραμύθια...)

Θελεις να μας πεις σε ποιον πηγαινες και σε ποιον πας τωρα το αμαξι σου ; Απο πια περιοχη εισαι ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε arkan με τη βαλβίδα επειδή την άνοιξα με το μάστορα είδα οτι έχει το γρανάζι το μικρό που είναι το μοτέρ,και το μεγάλο το πλαστικό που σου έχει φαγωθει.Αυτό το βγάζεις απο τη θέση του και το τοποθετείς 90 μοίρες πιο αριστερά οπότε τα δόντια τα σπασμένα αλλάζουν θέση και έτσι έχεις νέα βαλβίδα.Αλλά για να το κάνεις επειδή μου λες οτι στα έχει φάει αυτό σημαίνει οτι η EGR θέλει καθάρισμα,γιατι οι επικαθήσεις δν την αφήνουν να ανοιγοκλείνει σωστά και σου έφαγε τα δόντια.Πήγαινε συνεργείο βγάλτην για καθάρισμα,βγάλε και τα σωληνάκια απο εισαγωγή και εξαγωγή και θα δεις οτι έχουν μπαμπούλες μεσα!Πες του να σου ρυθμίσει και το αμάξι με το διαγνωστικό και να σου κάνει updates,ρίξε ένα καθαριστικό στο ρεζερβουάρ και μετά απο 1000 χιλιόμετρα περίπου θα δεις οτι το αμάξι πετάει...



Ο μάστορας που πάω τώρα είναι στην Πρέβεζα.Χατζηεργάτης λέγεται με ειδικότητα σε VW-Audi-Seat-Skoda.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Έχω ένα Golf 5 1600 Fsi και έχω πρόβλημα στην βαλβίδα  Egr..μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν φτιάχνεται ή που μπορώ να βρώ να αγοράσω από κάπου φθηνά??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλητερα να τιν ταποσεις!πολοι τιν βγαζουν με προγραμα αλλα γινετε και χωρις προγραμα!περισοτερα δεν ξερω να σου πω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προβλιματα δεν θα εχεις.λιγα καυσαερια παραπανο θα εχεις(αυτα που γιρνουσε η βαλβιδα μεσα θα βγενουν κατευθιαν εξω)το μοτερ θα δουλευει πιο ανετα και απο οτι εχω ακουσει το οποιο δεν ξερω αν ισχιει ειναι οτι οταν το μοτερ ειναι κρυο εχεις αυξιμενι καταναλοσι(5 εως 10%)αλλα οταν ειναι ζεστο εχεις μιομενι καταναλοσι (5 εως10%) αυτα προς το παρον!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν 10 μερες μου αναψε το λαμπακι του κινητηρα στο golf 5 που εχω.πηγαινοντας στο συνεργειο μου ειπε οτι εχει προβλημα η βαλβιδα egr.αγορασα καινουργια(200€) και την τοποθετησα πριν 3 ημερες και σημερα μου αναψε παλι το λαμπακι του κινητηρα.εχει κανεις σας καμια παρομοια εμπειρια και μπορει να με βοηθησει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..στο αμαξι μου μετα απο ενα scan που το εκανα με το .obd μου εμφανισε τον κωδικο σφαλματος P0106...υποψιν οτι εχει εμφανιστει ξανα αυτο ,εψαξα τους κωδικους και αναφερει για μια βαλβιδα g71..οταν συμβαινει αυτο το αυτοκινητο χανει πολυ σε αποδοση...καμια ιδεα παιδια...ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους ευχομαι με υγεια...

 

Link to comment
Share on other sites

@ Jdo

Καλό είναι να γράφεις και τι αυτοκίνητο έχεις καθώς και το μοτέρ, βοηθάει περισσότερο.

Μπορείς ΠΡΙΝ, ανοίξεις νέο θέμα να κάνεις μια αναζήτηση και θα δεις ότι ήδη υπάρχουν αρκετά θέματα.

 

ΥΓ. Το σφάλμα σου αναφέρεται στον map sensor, δώσε τις πληροφορίες που σου ζητάω και θα το συγχωνεύσω με κάποιο θέμα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νικο ευχαριστω για την απαντηση σου..scoda octavia 5 1.4 tsi εχω..καλες γιορτες ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.