Jump to content
Guest nionios

Golf Fsi/Tdi - Πρόβλημα με Βαλβιδα Egr (Προειδοποιητική Ένδειξη)

Recommended Posts


Προβλιματα δεν θα εχεις.λιγα καυσαερια παραπανο θα εχεις(αυτα που γιρνουσε η βαλβιδα μεσα θα βγενουν κατευθιαν εξω)το μοτερ θα δουλευει πιο ανετα και απο οτι εχω ακουσει το οποιο δεν ξερω αν ισχιει ειναι οτι οταν το μοτερ ειναι κρυο εχεις αυξιμενι καταναλοσι(5 εως 10%)αλλα οταν ειναι ζεστο εχεις μιομενι καταναλοσι (5 εως10%) αυτα προς το παρον!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξέρει κανεις παραπάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι feedback εχεις?

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς κανένα καλό κόλπο για καθαρισμό τις EGR

 

Στάλθηκε από το Shoot_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε άλλο αυτοκίνητο που το έκανα, έλυσα όλη την εισαγωγή και καθαρίστηκε σε συνεργείο και όλα καλά.

Νιώθω καλύτερη απόκριση - επιτάχυνση και ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντί που σβήνει, δύσκολα να είναι από πολλαπλασιαστές. Εφόσον έχεις και θέμα επικοινωνίας καντράν - ecu λύσε πρώτα αυτό.
Η ecu και το καντράν πολλές φορές, επηρεάζουν και την υψηλής.
Για να μην σε μπερδεύω, δες τα ένα ένα.
 
Αυτά τα προβλήματα πως ξεκίνησαν, ξαφνικά?
Ναι ξαφνικα.... Το ελυσα το πρόβλημα είχε κολιση η βαλβίδα Egr

Στάλθηκε από το Shoot_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Μπορείς με να την κάνεις delete και να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα μελη μηπως γνωριζει καποιος να μου πει κοστος καθαρισμου βαλβιδας EGR ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένο γρανάζι βαλβίδας EGR από Passat 1.6 Fsi. Γνώμες παιδιά για μεταχειρισμένη η στην καλύτερη γρανάζι? Και έσπασε το ελλειψοειδές, από το άλλο βρήκα την τύχη μου...

IMG_20190413_115110.jpg

IMG_20190413_115116.jpg

IMG_20190413_115158.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Gorgolemiss said:

Σπασμένο γρανάζι βαλβίδας EGR από Passat 1.6 Fsi. Γνώμες παιδιά για μεταχειρισμένη η στην καλύτερη γρανάζι? Και έσπασε το ελλειψοειδές, από το άλλο βρήκα την τύχη μου...

IMG_20190413_115110.jpg

IMG_20190413_115116.jpg

IMG_20190413_115158.jpg

Ακριβως το ιδιο αντικρισα μολις την ανοιξα το σαββατο. Τα ιδια δοντια σπασμενα και σε εμενα, Δυστυχως μετα απο πολυ ψαξιμο δεν μπορεσα να βρω ανταλλακτικο. Επειδη την ειχα πανω στο αυτοκινητο ειδα οτι δεν ειναι κολλημενη ευτυχως. Ισως καποιος με 3d printer ή μηχανουργειο να μας σωσει? 

 

Καινουργια που εχω δει εχουν +180€ ενω μεταχειρισμενες δεν θα πηγαινα ποτε γιατι κανενας δεν προκειται να την ανοιξει μπροστα σου για να δεις οτι ειναι καλα.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Και αν το κανουμε οπως ο τουρκος με φυλλο λαμαρινας και κοψιμο στα δοντια? Εγω θα το προσπαθησω το Σ/Κ και θα ενημερωσω.

https://ibb.co/6gXs4gS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κρατηθειτε λιγο γιατι παιζει απο βδομαδα να γινει 3d scan το γραναζι και να εκτυπωθει ιδιο. Οποιος ενδιαφερεται ας γραψει για να μαθω κοστος και να τα μοιρασω:thumbsup2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Παιδια κρατηθειτε λιγο γιατι παιζει απο βδομαδα να γινει 3d scan το γραναζι και να εκτυπωθει ιδιο. Οποιος ενδιαφερεται ας γραψει για να μαθω κοστος και να τα μοιρασω:thumbsup2:

Πολύ καλή ιδέα αυτή. Εγώ δεν πρόλαβα και παρήγγειλα μεταχειρισμένη 80 ευρώ. Το αποτέλεσμα θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα 16fsi εδώ και ένα μίση χρόνο μου τρέμει το μοτέρ στο ρελαντί μου το βγάζει στην καμπίνα .Το πήγα στον  μαστόρα το βάλαμε στον εγκέφαλο και μου έδειξε βαλβίδα Agr την καθαρίσαμε και έκανε τα ίδια την καθαρίσαμε ξανά πάλι τα ίδια αγόρασα καινούργια πάλι τα ίδια.Ποιο παλιά είχα καθαρίσει πεταλούδα δυο φορές γιατί με είχε αφήσει και δεν πήγαινε το αυτοκίνητο.Παιδια μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα σου είναι καθαρά μόνο το τρέμουλο που σου κάνει???

 

Αν είναι μόνο αυτό δες τότε της βάσεις του μοτέρ αν έχουν κοπεί , το τρέμουλο μπορεί να οφείλεται  σε αυτό , για αυτό σου φέρνει το τρέμουλο στην καμπίνα 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία μου καεί και βενζίνη παραπάνω.Εαν βάλω 20 € μπορεί να κάνω και 90 χλμΑλλα όταν έχω π.χ 3 ταχύτητα και πάω χαμηλές στροφές ψιλό σκορτσαρει.

Edited by θανασης Παρακατης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχεις καθαρίσει σωληνάκια egr και πεταλουδα? Είναι εξίσου σημαντικό! Ίσως για το τρέμουλο ευθύνεται η πεταλούδα! Επίσης αν δεν καθαρίσεις το σωληνάκι egr και έχει θέμα βγάζει βλάβη η egr.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω καθαρίσει και τα σωληνάκια της Agr και την πεταλούδα και ο εγκέφαλος βγάζει πρόβλημα συνέχεια Agr αλλά πιστεύω ότι δέν είναι η Agr ότι κάτι άλλο φταίει.

Link to comment
Share on other sites

μπουζι και πολλαπλασιαστες ποτε αλλαξες; τα μπεκ τα τσεκαρες; αν δεν ειναι η πεταλουδα ή ο εγκεφαλος γκαζιου δες και αυτα που σου γραφω

Link to comment
Share on other sites

Απο καδενα πως τα πας? Εχεις αλλαξει ποτέ? Ποσα χλμ εχεις? 

 Μεταχειρισμενη ειναι η καινουρια egr? Τα δοντια μεσα στα γραναζια ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εχει τρεμουλο το μοτερ στο ρελαντι αλλα δεν το φερνει στην καμπινα. Εμενα ειναι ξεκαθαρα η egr που εχει σπασει τα δοντια και η καδενα μου που δεν εχει αλλαχτει ποτε (373.000χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .Πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει μέχρι τώρα 3.εχω κάνει 220.000χλμ καδένα δεν έχω αλλάξει και egr την έχω πάρει καινούργια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει δοκιμασει κανεις κανα τετοιο καθαριστικό για ντιζελ?https://www.rigastools.gr/ximika-proionta/katharistiko-valvidas-egr3-detail Γενικα για ολη την εισαγωγη καθαρισμο και την egr! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.