Jump to content
solaris2k7

Golf 5 Gt - Θόρυβος και Αλλαγή Ρουλεμάν Τροχού

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό ακούω έναν περίεργο θόρυβο στο αμάξι. Είναι σχετικά δύσκολο να τον περιγράψω.

 

  • Ακούγεται όταν προχωράω και δεν είναι θόρυβος από κινητήρα. 
  • Είναι βουβός θόρυβος
  • Έχει ρυθμό σαν έλικα ελικοπτέρου
  • Ενώ φρενάρω και κοντέυω να σταματήσω γίνεται λίγο πιο αργός και πιο μπάσος.
  • Είναι θόρυβος που δεν τον καταλαβαίνεις αν δεν έχεις εμπειρία για το πως ακούγεται το αμάξι σου
  • Θυμίζει λίγο τον αεροδυναμικό θόρυβο που κάνει όταν ανοίγεις στο 5πορτο τα πίσω παράθυρα. 
  • Μου φαίνεται ότι προέρχεται από τις ρόδες
  • Τα λάστιχα είναι ολοκαίνουργια και το έκανε και πριν αλλαξω. Συνεχίζει και το κάνει τώρα που άλλαξα λάστιχα
  • Ο θόρυβος δεν αλλάζει όταν π.χ πηγαίνω με 100Km/h και βάλω νεκρά. 
  • Ο θόρυβος δεν σταματά αν πατήσω συμπλέκτη
  • Γενικά όσο τσουλάει το αμάξι...ακούω τον θόρυβο αυτό μαζί με τον ήχο του κινητήρα και μαζί με τον θόρυβο ασφάλτου. Είναι ένας τρίτος θόρυβος σαν χαλασμένο ρουλεμάν. Παίζει να είναι κάτι τέτοιο?

Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρια με το αμάξι μου, θα μπορούσε να είναι μπιλιοφόρος (αν και λογικά όταν πάταγες συμπλέκτη θα σταμάταγε - αλλά όχι απαραίτητα), ή όπως λες και εσύ ρουλεμάν. Κατα τα άλλα τσεκαρε και για πιο απλά πράγματα, όπως καμία πλαστική ποδιά (πχ προστατευτικό κινητήρα ή πλαστικό στο εσωτερικό των θόλων) που θα μπορούσε να έχει ξεκουμπώσει και να κάνει θόρυβο από την αντίσταση του αέρα.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Ρουλεμαν τροχού πίσω.

Τα είχα και εγώ όλα αυτά που αναφέρεις και με είχε τρελανει να βρω τι είναι.

Το επιβεβαίωσε και το αντιακέστησε ο φρενάς.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

ρουλεμαν τροχου  ειναι

το επαθα κι εγω

πηγαινε να στο σηκωσουν  και να το βαλουν μπροστα με  οδηγο μεσα και να κομπλαρουν 3η ή 4η και θα το δουν τα μαστορια απ' εξω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γνωρίζει κάποιος που το είχε αυτό το πρόβλημα και να θυμάται πόσο του κόστισε η αλλαγή ρουλεμάν?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γνωρίζει κάποιος που το είχε αυτό το πρόβλημα και να θυμάται πόσο του κόστισε η αλλαγή ρουλεμάν?

Εαν τελικά είναι πράγματι ρουλεμάν τροχού, είναι πολύ εύκολη η διάγνωση και η αντικατάσταση. Για να μείνεις όμως και με ένα χαμόγελο μετά την επισκευή, μην προτιμήσεις γνήσιο ανταλλακτικό VW αλλά SKF. Στην πραγματικότητα είναι το ίδιο ανταλλακτικό με άλλη συσκευασία και τριπλάσια τιμή. SKF λοιπόν με 50 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το original που εβαλα εγω μιας και ηταν μεσα στην εγγυηση περιπου στα 140,00€ αν θυμαμαι καλα.

 

Αυτές οι τιμές που λέτε, να φανταστώ ότι είναι για μία ρόδα? Ελπίζω να μην είναι γενικό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

για μια ροδα, καλα το λες. .

 

Παντως ο κωδικος απο το νεο ρουλεμαν ηταν διαφορετικος απο τον κωδικο που ειχε το παλιο ρουλεμαν. Εμφανισιακα ειχαν λιγες μικροδιαφορες αλλα ειναι μαμα αναβαθμισμενο.  Ετσι μου ηπαν, ετσι λεω.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα.... ρουλεμαν τροχου για πισω σε golf 5 gt sport 2008 140 mby ποιο απο τα δυο? επειδη αλλαζω φρενα λεω να τα αλλαξω  προλιπτικα και αυτα. 

skf VKBA3656 ή skf VKBA3644?


  1.  
Link to comment
Share on other sites

rear_axle_bearing2.jpg

 

Κάνε μια επιβεβαίωση με την αντιπροσωπεία με τον αριθμό πλαισίου.

 

Έχουν διαφορες στο μαγνητικό δακτύλιο, αν δεν βγάλεις άκρη μπορείς να το εξάγεις στο συνεργείο και το παραγγέλνεις μετά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.