Jump to content
polodi

Προβλημα Με Ζωνη Ασφαλειας Οδηγου..

Recommended Posts

πριν 3 μερες κι ενω το πολακι μου πατησε αισιως τα 16700χλμ μαγκωσε η ζωνη του οδηγου με αποτελεσμα να μην μπορω με τιποτα να τη φορεσω..δηλ.τραβιεται λιγο και μαγκωνει,οσο ηρεμα και να την τραβηξω ξετυλιγεται ελαχιστα και μαγκωνει..το αφηνω ετσι εκεινη τη μερα,την επομενη ολα καλα.τη φοραω μετα απο λιγο παλι τα ιδια..εν τελει για να μην τα πολυλογω εχω φτασει σε σημειο 8 στις 10 φορες η ζωνη να μαγκωνει οπως οταν την τραβας με δυναμη και να μην μπορω να τη φορεσω οποτε ειμαι σιγουρος πως κατι προβλημα παιζει..του συνοδηγου ειναι μια χαρα..σημειωση:ουτε την τραβαω αποτομα ουτε γρηγορα,μαγκωνει συνεχεια με το παραμικρο οσο απαλα κι αν την τραβηξεις..δε μου ξανατυχει κατι τετοιο..εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??η εχει τυχει κατι τετοιο ποτε σε καποιον..εννοειται οτι με την πρωτη ευκαιρια θα το παω αντιπροσωπεια,απλα θελω να μαι λιγο υποψιασμενος..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μερες κι ενω το πολακι μου πατησε αισιως τα 16700χλμ μαγκωσε η ζωνη του οδηγου με αποτελεσμα να μην μπορω με τιποτα να τη φορεσω..δηλ.τραβιεται λιγο και μαγκωνει,οσο ηρεμα και να την τραβηξω ξετυλιγεται ελαχιστα και μαγκωνει..το αφηνω ετσι εκεινη τη μερα,την επομενη ολα καλα.τη φοραω μετα απο λιγο παλι τα ιδια..εν τελει για να μην τα πολυλογω εχω φτασει σε σημειο 8 στις 10 φορες η ζωνη να μαγκωνει οπως οταν την τραβας με δυναμη και να μην μπορω να τη φορεσω οποτε ειμαι σιγουρος πως κατι προβλημα παιζει..του συνοδηγου ειναι μια χαρα..σημειωση:ουτε την τραβαω αποτομα ουτε γρηγορα,μαγκωνει συνεχεια με το παραμικρο οσο απαλα κι αν την τραβηξεις..δε μου ξανατυχει κατι τετοιο..εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??η εχει τυχει κατι τετοιο ποτε σε καποιον..εννοειται οτι με την πρωτη ευκαιρια θα το παω αντιπροσωπεια,απλα θελω να μαι λιγο υποψιασμενος..

Μήπω είσαι σε κατηφόρα?Σε δρόμο με αρκετή κλίση οι ζώνες κλειδώνουν, αν ναι δοκίμασε στην ευθεία

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα σπρευ λιπαντικό σιλικόνης  που ψεκάζεις την ζώνη και απο τις 2 πλευρές σε όλο το μήκος της ζώνης. αυτό προυποθέτει οτι θα το κάνεις όταν θα καταφέρεις να την ανοίξεις ολόκληρη, ωστε στο μάζεμά της μετά  να λιπανθεί κατάλληλα.

μήπως έχει καμιά βρωμιά ή κανα μικροεμπόδιο που την  εμποδίζει και ενεργοποιεί το μπλοκάρισμα και κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει σε ευθεια...εχει προβλημα,ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα με κανενα αμαξι,ακομα και του συνοδηγου λειτουργει αψογα...του οδηγου κλειδωνει συνεχεια..το αμαξι ειναι 10 μηνων!!θεωρω αδικαιολογητο σε αμαξι που δεν εχει κλεισει χρονο να θελει εγω να βαλω λιπαντικο στη ζωνη για να λειτουργησει...εψαξα να δω αν εμποδιζει κατι αλλα δε βλεπω τιποτα που να ενοχλει,και το αμαξι παντα το διατηρω καθαρο...τι να πω δεν ξερω...

ειχα σκεφτει μηπως καποιος που εκατσε πισω,με τα ποδια του κουνησε καμια φισα απο αυτες που εχει για τις ζωνες,και φταιει κατι εκει..αλλα δε βλεπω κατι περιεργο να εχει γινει...το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το πω αντιπροσωπεια για να λυθει,εχω και εγγυηση..

 

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! ;-))

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει σε ευθεια...εχει προβλημα,ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα με κανενα αμαξι,ακομα και του συνοδηγου λειτουργει αψογα...του οδηγου κλειδωνει συνεχεια..το αμαξι ειναι 10 μηνων!!θεωρω αδικαιολογητο σε αμαξι που δεν εχει κλεισει χρονο να θελει εγω να βαλω λιπαντικο στη ζωνη για να λειτουργησει...εψαξα να δω αν εμποδιζει κατι αλλα δε βλεπω τιποτα που να ενοχλει,και το αμαξι παντα το διατηρω καθαρο...τι να πω δεν ξερω...

ειχα σκεφτει μηπως καποιος που εκατσε πισω,με τα ποδια του κουνησε καμια φισα απο αυτες που εχει για τις ζωνες,και φταιει κατι εκει..αλλα δε βλεπω κατι περιεργο να εχει γινει...το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το πω αντιπροσωπεια για να λυθει,εχω και εγγυηση..

 

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! ;-))

Σωστή κίνηση. Από τη στιγμή που είναι ακόμα εντός εγγύησης δεν πειραματιζόμαστε. Αντιπροσωπεία και αλλαγή. Στο δικό μου πάντως μετά από 3 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάθει αυτό στο Saxo που είχα και άλλαξα τον μηχανισμό της ζώνης μαζί με την ζώνη...δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβή...λογικά αυτό πρέπει να σου κάνουν μέσα στα πλαίσια της εγγύησης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εχω καποια νεα,χωρις να βγαλω συμπερασμα..ξεκιναω να το παω αντιπροσωπεια,ως δια μαγειας κανενα προβλημα η ζωνη..το παω το βλεπουν τους εξηγω τι γινεται,αλλα η ζωνη δουλευε ρολοι οποτε μου λενε αν το ξανακανει και κολησει φερτο επιτοπου...γυρναω σπιτι..το ιδιο βραδυ,ξανα τα ιδια η ζωνη να κολαει συνεχεια και να μην κατεβαινει με τιποτα...τα ιδια και την επομενη μερα(ηταν σαββατο και δεν μπορεσα να το παω να το δουν) οποτε λεω ας ριξω μια ματια μπας κι εχει σκαλωσει κατι..αρχιζω και την τραβαω μια δυνατα μια σιγα σιγα συνεχεια για λιγη ωρα,και ξαφνικα ξεμπλοκαρει κι απο τοτε λειτουργει ρολοι...δεν εχει κολησει καθολου..τωρα τι να πω...ενας θεος ξερει..

Link to comment
Share on other sites

νεα απο αντιπροσωπεια μιας και το πηγα να το ξανακοιταξουν..

ελαττωματικη ζωνη οδηγου..αλλαγη μηχανισμου ζωνης και ζωνη...κοστος μηδεν καλυπτεται εξ ολοκληρου απο την εγγυηση...μες τη βδομαδα ερχεται το ανταλλακτικο και το βαζω!οποτε καλα μου εκατσε...το θεμα ειναι αν ειναι να βγαλει κι αλλα οταν θα μαι εκτος...γιατι ηδη εχω αλλαξει ελαττωματικο πλατω-ρουλεμαν-δισκο στην εγγυηση,εχω κανει ανακληση για το τουρμπο,και τωρα ελαττωματικη ζωνη...1,5 χρονων αμαξι καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πας για την αλλαγή μπορείς να τους ρωτήσεις για την τιμή; Απλά για να έχουμε μια εικόνα της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

στην αποδειξη που υπεγραψα δειχνει οτι κοστιζει 59 ευρω + 23% φπα...απλα δεν το χρεωνομαι λογω εγγυησης...ε βαλε και τα εργατικα λογικα κανα 100αρι θα πηγαινε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Πάντως έχω την αίσθηση ότι ξαφνικά η VW είναι οικονομικότερη της Skoda στη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.