Jump to content
ΓΙΩΡΓΟΣ-VAGARIOUS

Ζαντεσ 18

Recommended Posts

γεια σασ  παιδια .εχω παρει ενα golf 5 tsi 140.φοραει 16.σκεφτομαι για να βαλω σε 18 αρεσ.εχει κοπανημα πολυ.δεν θελω να χασω σε ανεση γιατι εχω παιδακι .δεν εχω αλλαξει αναρτηση.αλλιωσ σε 17 τι προτινετε να δειχνει λιγο γεματο.η περισσοτερη 18 βλεπω βαζουν.αλλιωσ σκεφτομαι σε gti ζαντα να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ  παιδια .εχω παρει ενα golf 5 tsi 140.φοραει 16.σκεφτομαι για να βαλω σε 18 αρεσ.εχει κοπανημα πολυ.δεν θελω να χασω σε ανεση γιατι εχω παιδακι .δεν εχω αλλαξει αναρτηση.αλλιωσ σε 17 τι προτινετε να δειχνει λιγο γεματο.η περισσοτερη 18 βλεπω βαζουν.αλλιωσ σκεφτομαι σε gti ζαντα να βαλω.

την προταση να βαλεις   17 με φαρδια ζαντα την εχεις σκεφτει? :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε 17,τότε τ λάστιχο σου θα είναι 225/45/17 (η σωστή διάσταση σε 17 για τ γκολφ)... Από το 205 στο 225 θα δεις οπτική διαφορά,θα δείχνει λίγο πιο γεμάτο όπως τ θες. Με μια καλή 17άρα θα φαίνεται κ πάλι τούμπανο.

Και 18άρα να βάλεις,το πάτημα του ελαστικού θα είναι κ πάλι σε 225 (225/40/18 για την ακρίβεια)

Όσο για ζάντες υπάρχουν κ άλλες εκτός του gti

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω σκεφτει.αν εβαζα 17 ελεγα να βαλω 215/45/17.βασικα 40 προφιλ δεν θελω γιατι θα χει κραδασμουσ πιστευω.ποιο γεματο στο θολο ελεγα εγω.βασικα η sportec  μ αρεσει και η bbs cm.αν θα εβαζα 18 αυτεσ ηθελα να βαλω.σε 17 τι λεσ.του gti ξερω οτι εχει βρωμισει λιγο.σε 17αρεσ τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω σκεφτει.αν εβαζα 17 ελεγα να βαλω 215/45/17.βασικα 40 προφιλ δεν θελω γιατι θα χει κραδασμουσ πιστευω.ποιο γεματο στο θολο ελεγα εγω.βασικα η sportec  μ αρεσει και η bbs cm.αν θα εβαζα 18 αυτεσ ηθελα να βαλω.σε 17 τι λεσ.του gti ξερω οτι εχει βρωμισει λιγο.σε 17αρεσ τι λετε?

οι φαρδιες ζαντες φαινονται πολυ ομορφες! δες τι εννοω:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=R7ZS5pTfh50

http://www.youtube.com/watch?v=ih8W9GHPO_4

 

τωρα για να σ προτεινουμε ζαντες πρπει να μας δωσεις να καταλαβουμε τι ειδος ζαντων ψαχνεις ;

1 ελαφριες?

2 forge ζαντες?

3 tunining ζαντες?

και φυσικα ποσα χρηματα θες να διαθεσεις... :acute:

Τωρα μην μπεδευεσαι οταν λες πχ ενα λαστιχο ειναι 215/40/17 εννοεις

215=πλατος πελματος σε χιλιοστα

40=αναλογια του πλαϊνου τμηματος -προφιλ- επι του πλατους του πελματος σε ποσοστο επι τοις εκατο

17=διαμετρος της ζαντας σε ιντσες

 

οποτε καταλαβαινεις οτι το πλαινο τμημα του ελαστικου  225/40/18 ειναι διαφορετικο απο το πλαινο τμημα του 265/40/18 παρολο που και τα δυο γραφουν 40 :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη μου αρεσει.ειναι αυτη που ειναι στη φωτο το μαυρο golf?σε 17 δεν βγαινει?βασικα δεν θελω να πεσω απο 45 προφιλ.για φαρδια δεν το σκεφτομαι.δεν θα κοψει?δεν θελω να χασω την ανεση λογω παιδιου.μ αρεσει παρα πολυ η sportec .ακτινεσ μου αρεσουτν πολυ.γενικα θελω να δω φωτο με 17 αρεσ πωσ φαινονται.και δεν θελω να ναι βαριεσ.

Edited by ΓΙΩΡΓΟΣ-VAGARIOUS
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ  παιδια .εχω παρει ενα golf 5 tsi 140.φοραει 16.σκεφτομαι για να βαλω σε 18 αρεσ.εχει κοπανημα πολυ.δεν θελω να χασω σε ανεση γιατι εχω παιδακι .δεν εχω αλλαξει αναρτηση.αλλιωσ σε 17 τι προτινετε να δειχνει λιγο γεματο.η περισσοτερη 18 βλεπω βαζουν.αλλιωσ σκεφτομαι σε gti ζαντα να βαλω.

 

 

Για εμένα βάλε 18αρα ελαφρωμένη όμως. από κοπάνιμα αν προσέχεις λίγο είναι ανεκτό.πάντως το golf δείχνει καλύτερα με 18αρα και βάλε πλάτος ζαντας 8J

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι θα ναι καλυτερο.γεμιζει περισσοτερο αλλα θελω να την αποφυγω.εχουμε κολοδρομουσ στη πατρα.γι αυτο κοιταφα 17.αλλιωσ αν δεν βρω κατι θα βαλω αλο gti.που ξερω οτι σιγουρα του παει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε 17,τότε τ λάστιχο σου θα είναι 225/45/17 (η σωστή διάσταση σε 17 για τ γκολφ)... Από το 205 στο 225 θα δεις οπτική διαφορά,θα δείχνει λίγο πιο γεμάτο όπως τ θες. Με μια καλή 17άρα θα φαίνεται κ πάλι τούμπανο.

Και 18άρα να βάλεις,το πάτημα του ελαστικού θα είναι κ πάλι σε 225 (225/40/18 για την ακρίβεια)

Όσο για ζάντες υπάρχουν κ άλλες εκτός του gti

 έτσι ακριβώς είναι.

 

εχω το 140 και είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες με σένα φίλε Γιώργο.  Εβαλα 17άρα  σε 225/45/17 και είναι οκ απο θέμα άνεσης. λίιιγο πιο σκληρό απο πριν (16άρες μαμα) αλλά με πολύ καλύτερο κράτημα λόγω μεγαλύτερου πέλματος.

Εχε υπόψη σου οτι όσο ανέβεις σε διάσταση ελαστικού θα τσιμπήσει και η κατανάλωση προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις 214/45/17.  θα χάσει το βήμα του το αυτ/το.  

Μπες στο τοπικ  ΖΑΝΤΕΣ-ΛΑΣΤΙΧΑ  και ρίξε μια ματιά.  θα μάθεις πολλά και θα καταλάβεις ακόμα περισσότερα στο θέμα ελαστικών και ζαντών για τα golf μας.

 

εγω φοράω αυτες 17 άρες διαμανταρισμένες με γκρι-ποντικί το μέσα μέρος ωστε να είναι ασορτί (χαχα)  με το χρώμα,   με 225/45/17 michelin.  Ειναι η έκδοση gt sport  με μαμά αναρτήσεις οι οποίες είναι λίγο πιο χαμηλες απο τις απλες εκδοσεις των 140αριών.

 

 

 

post-19875-0-40082500-1361297188_thumb.j

post-19875-0-28562700-1361297245_thumb.j

post-19875-0-41827800-1361297301_thumb.j

post-19875-0-13862600-1361297817_thumb.j

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

για 18 αρεσ ελεγα να βαλω.προσ το παρον θα το χαμηλωσω και βλεπω.αν βρω καμια ωραια 17

φίλε αφού θες 18 άρα άσε τις 17 άρες γιατί θα το μετανιώσεις αργότερα.Το ίδιο δίλημμα είχα κ εγώ κ τελικά έβαλα 18άρα   δεν το μετάνιωσα καθόλου ήταν αυτό που ήθελα.

Η Πάτρα μια χαρά δρόμους έχει. έχεις επισκεφθεί τη Χίο να δεις τι λεωφόρους έχει; Κάθε μήνα δόξα το θεό σκάβουν κ από ένα δρόμο.  

Link to comment
Share on other sites

ποια εχεισ βαλει.αν θεσ βαλε φωτο.εχει κοπανηματα ?το εχεισ χαμηλωσει κιολασ?θελω να βαλω eibach 3 ποντα και μετα ζαντεσ.δεν θελω να χασω ανεση.εννοειται πωσ δεν θα ναι οπωσ με 16αρεσ που εχω τωρα και μαμα αμορτισερ.ευχαριστω ολουσ για τισ πληροφοριεσ

Link to comment
Share on other sites

ποια εχεισ βαλει.αν θεσ βαλε φωτο.εχει κοπανηματα ?το εχεισ χαμηλωσει κιολασ?θελω να βαλω eibach 3 ποντα και μετα ζαντεσ.δεν θελω να χασω ανεση.εννοειται πωσ δεν θα ναι οπωσ με 16αρεσ που εχω τωρα και μαμα αμορτισερ.ευχαριστω ολουσ για τισ πληροφοριεσ

θα καταστρεψεις πιο γρηγορα τα αμορτισερ ετσι :acute:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Έβαλα ζαντολαστιχα (επιτέλους.....) και ήθελα να κάνω μια ερώτηση  Οι ζάντες είναι 18αρες το πλάτος τους δεν το ξέρω όπως δεν ξέρω και τι όφσετ είναι. Τις πήρα μεταχειρισμενες από ένα s3. Παρατήρησα οτι αν είμαι σε στροφή και είναι λίγο ανώμαλος ο δρόμος ακούγετε η ρόδα να βρίσκει στον θόλο  Τ αμάξι φοράει τα μαμά αμορτισέρ και δεν είναι χαμηλωμένο. Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Έβαλα ζαντολαστιχα (επιτέλους.....) και ήθελα να κάνω μια ερώτηση  Οι ζάντες είναι 18αρες το πλάτος τους δεν το ξέρω όπως δεν ξέρω και τι όφσετ είναι. Τις πήρα μεταχειρισμενες από ένα s3. Παρατήρησα οτι αν είμαι σε στροφή και είναι λίγο ανώμαλος ο δρόμος ακούγετε η ρόδα να βρίσκει στον θόλο  Τ αμάξι φοράει τα μαμά αμορτισέρ και δεν είναι χαμηλωμένο. Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό? 

Καλημέρα!!Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις ανάρτηση.Να μειωθεί δηλ. η διαδρομή των ελατηρίων και να είναι και πιο σκληρά τα αμορτισέρ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οσοι εχουν βαλει 18αρες αναγκαστηκαν και αλλαξαν αναρτηση? Και μενα εκει παει το μυαλο μου οτι φταει η αναρτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Έβαλα ζαντολαστιχα (επιτέλους.....) και ήθελα να κάνω μια ερώτηση  Οι ζάντες είναι 18αρες το πλάτος τους δεν το ξέρω όπως δεν ξέρω και τι όφσετ είναι. Τις πήρα μεταχειρισμενες από ένα s3. Παρατήρησα οτι αν είμαι σε στροφή και είναι λίγο ανώμαλος ο δρόμος ακούγετε η ρόδα να βρίσκει στον θόλο  Τ αμάξι φοράει τα μαμά αμορτισέρ και δεν είναι χαμηλωμένο. Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό? 

Τα στοιχεία που δεν ξέρεις είναι και τα πλέον σημαντικά

Από εκεί ξεκινάει και όλη η κουβέντα

Πρέπει να τα μάθεις οποσδήποτε, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Πως θα τα μαθω αυτα?

Θα βγάλεις μια ζάντα και θα κοιτάξεις την εσωτερική της πλευρά

Κάπου θα γράφει π.χ. 8J X 18  και ET50

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα γραφει οτι ειναι 690kg και 18 x 8.0jj το οφσετ δεν το λεει απο την εξω μερια. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα γραφει οτι ειναι 690kg και 18 x 8.0jj το οφσετ δεν το λεει απο την εξω μερια. 

Το γράφει από μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το δω αυριο.... δεν τισ βλεπω ομως να βγενουν πολυ εξω. Ειναι λιγο τουμπανο αλλα οχι να πω αμαν για να βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το δω αυριο.... δεν τισ βλεπω ομως να βγενουν πολυ εξω. Ειναι λιγο τουμπανο αλλα οχι να πω αμαν για να βρισκει.

Κι εγώ έτσι νομίζω,

αλλά καλού κακού δες και το offset

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.