Jump to content
ΓΙΩΡΓΟΣ-VAGARIOUS

Ζαντεσ 18

Recommended Posts

δεν μπωρω να την ανεβασω την φοτο δεν ξερω γιατι.

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα βουλκανιζατέρ για να δω το οφσετ της ζάντας. Τελικά είναι 8χ18 και οφσετ ΕΤ40. Μου έδωσε κάποιες λύσεις για να μην βρίσκει όπως το να αλλάξω ανάρτηση ή να πειράξω την γωνιά καμπερ μιας και είναι η πιο οικονομική και εύκολη και μια ακόμα να πάω σε έναν λαμαρίνα και να μου ισιώσει τους θόλους εκεί που κάνουν καμπύλη. Γιατί στην καμπύλη φαίνεται να βρίσκει. Εσείς τι λέτε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Απο μεσα βρισκουν η απο εξω μερια?

Απο την εξω μερια βρισκουν..... Λιγο πριν τον φτερο (λαμαρινα) στο πλαστικο στον θολο. Αλλα μονο σε λακουβες δεν βρισκει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Απο την εξω μερια βρισκουν..... Λιγο πριν τον φτερο (λαμαρινα) στο πλαστικο στον θολο. Αλλα μονο σε λακουβες δεν βρισκει συνεχεια

Μηπως εχεις μεγαλο προφιλ στο ελαστικο που εβαλες???Το manual τι διασταση σου δινει για τις 18ρες???Και επειτα εαν ειναι απο S3 και εσυ εχεις Golf με comfort suspension υπολογισε οτι παιζουν και ολα αυτα ρολο...επισης ειναι πολυ πιθανο να χρειαζεσε αποστατες...

Edited by Acidarrow
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις μεγαλο προφιλ στο ελαστικο που εβαλες???Το manual τι διασταση σου δινει για τις 18ρες???Και επειτα εαν ειναι απο S3 και εσυ εχεις Golf με comfort suspension υπολογισε οτι παιζουν και ολα αυτα ρολο...επισης ειναι πολυ πιθανο να χρειαζεσε αποστατες...

Τα ελαστικα ειναι 225/40/18 και το αμαξι ειναι gt sport δεν ξερω αν φοραει καποια αλλη αναρτηση σε σχεση με τις αλλες εκδοσεις. Η διασταση παντος ειναι η σωστη

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα βουλκανιζατέρ για να δω το οφσετ της ζάντας. Τελικά είναι 8χ18 και οφσετ ΕΤ40. Μου έδωσε κάποιες λύσεις για να μην βρίσκει όπως το να αλλάξω ανάρτηση ή να πειράξω την γωνιά καμπερ μιας και είναι η πιο οικονομική και εύκολη και μια ακόμα να πάω σε έναν λαμαρίνα και να μου ισιώσει τους θόλους εκεί που κάνουν καμπύλη. Γιατί στην καμπύλη φαίνεται να βρίσκει. Εσείς τι λέτε να κάνω?

1. 8χ18 και οφσετ ΕΤ40

Απαράδεκτο offset για Golf V, ειδικά με πλάτος 8". Αν ήταν τουλάχιστον 7.5" δεν θα είχες πρόβλημα.

Η αιτία του προβλήματος είναι λοιπόν το offset

 

2. να αλλάξω ανάρτηση

Απαράδεκτη πρόταση - πιο φτηνά θα σου έρθει να ξεφορτωθείς τις λάθος ζάντες και να βάλεις άλλες σωστές

Εδώ γελάνε

 

3. να πειράξω την γωνιά καμπερ

Ούτε να το τολμήσεις, θα το μετανιώσεις πικρά στο μέλλον

 

4. να πάω σε έναν λαμαρίνα και να μου ισιώσει τους θόλους εκεί που κάνουν καμπύλη

Λύση βγαλμένη κατευθείαν από το εγχειρίδιο του μπακαλιστάν

 

5. Υπάρχει λύση

Πρέπει όμως να δω το αμάξι από κοντά

Δεν γίνεται αυτό από απόσταση, χωρίς να έχω δει τα δεδομένα του θέματος

Link to comment
Share on other sites

1. 8χ18 και οφσετ ΕΤ40

Απαράδεκτο offset για Golf V, ειδικά με πλάτος 8". Αν ήταν τουλάχιστον 7.5" δεν θα είχες πρόβλημα.

Η αιτία του προβλήματος είναι λοιπόν το offset

 

2. να αλλάξω ανάρτηση

Απαράδεκτη πρόταση - πιο φτηνά θα σου έρθει να ξεφορτωθείς τις λάθος ζάντες και να βάλεις άλλες σωστές

Εδώ γελάνε

 

3. να πειράξω την γωνιά καμπερ

Ούτε να το τολμήσεις, θα το μετανιώσεις πικρά στο μέλλον

 

4. να πάω σε έναν λαμαρίνα και να μου ισιώσει τους θόλους εκεί που κάνουν καμπύλη

Λύση βγαλμένη κατευθείαν από το εγχειρίδιο του μπακαλιστάν

 

5. Υπάρχει λύση

Πρέπει όμως να δω το αμάξι από κοντά

Δεν γίνεται αυτό από απόσταση, χωρίς να έχω δει τα δεδομένα του θέματος

Ευχαριστω για την απαντηση!!!! Η λυση πια ειναι αν μπωρεις να μου πεις γιατι ειμαι απο θεσσαλονικη....... Μπας και μπωρεσω να κανω κατι πριν ριμαχτουν τα λαστιχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!!!! Η λυση πια ειναι αν μπωρεις να μου πεις γιατι ειμαι απο θεσσαλονικη....... Μπας και μπωρεσω να κανω κατι πριν ριμαχτουν τα λαστιχα

Ωχ, το περίμενα ότι δε θα ήσουν κοντά

Θα με πάρεις τηλέφωνο (2102853598) το  βράδυ γύρω στις 8

για να το συζητήσουμε αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.