Jump to content
Guest beetle1980mexico

Αγορα Golf 7 1.2Tsi Η 1.6Tdi

Recommended Posts

Γειά σου Beetle. Μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικούς κινητήρες ε? Παρόλο που τα νούμερα της απόδοσης τους δεν απέχουν πολύ (ροπή, ιπποδύναμη κλπ) στην πράξη είναι διαφορετικά (και στην τιμή επίσης). Με τον TDI (τον έχω οδηγήσει σε επαγγελματικό caddy van) θα έχεις την αίσθηση δίλιτρου ατμοσφαιρικού με ατελείωτη ροπή και δύναμη από τις 1000 στροφές (έχεις 4η και 1000 στροφές, πατάς και φεύγει για πλάκα). Ο 1.2 είναι σούπερ για τα κυβικά του αλλά απλά ικανοποιητικός για το σύνολο του αυτοκινήτου (με βάση την εμπειρία μου από το 6άρι που οδήγησα). Στην κατανάλωση το πετρέλαιο είναι πιο οικονομικό. Σαν diesel βγάζει μια τραχύτητα σε σχέση με τη βενζίνη αλλά καμία σχέση με τα TDI περασμένης γενιάς. Εξωτερικά μόνο σε ησυχία θα καταλάβεις οτι είναι diesel.

Τιμή 1.2 TSI 105PS Generation 17.190 (με απόσυρση).

Τιμή 1.6 TDI 105PS Generation 19.320 (με απόσυρση).

 

Νομίζω οτι οι τιμές της VW είναι χωρίς έξοδα προετοιμασίας κλπ.

Κάνε test drive για να έχεις την αίσθηση και των δύο μοντέλων και αποφάσισε όπως σου λέει η ψυχή σου. Το αυτοκίνητο είναι τέλειο έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

1) Μην παρεις βενζινη

2) Εφοσον θελεις vw τοτε μονοδρομος το 1.6tdi 105ps καταναλωση εχει με 100km και 6η μεικτα βγαζει 3.8-4.0 L/100 σε αυτοκινητοδρομο με 3 ατομα και αποσκευη .

3) Στη θεση σου θα εψαγνα για μεταχειρισμενο v40 ή focus (new model) diesel εχουν τον ιδιο κινητηρα και το ιδιο πολυ καλο κιβωτιο 115αλογακια και πολυ οικονομικα στο ταξιδι τους . focus me 15-16Eyro και v40 19-21K Eyro ενοειται για αυτοκινητα με κατω απο 15.000 χιλ. του 11 και του 12.

Αν θες κατι πολυ καλο και σε καλη τιμη τιμια new seat leon 1.6 TDI 105hp Reference: €16.077 και ασε τη vw να τιμολογει στο θεο για ενα σηματακι μπροστα και μονο πλεον.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

1) Μην παρεις βενζινη

2) Εφοσον θελεις vw τοτε μονοδρομος το 1.6tdi 105ps καταναλωση εχει με 100km και 6η μεικτα βγαζει 3.8-4.0 L/100 σε αυτοκινητοδρομο με 3 ατομα και αποσκευη .

3) Στη θεση σου θα εψαγνα για μεταχειρισμενο v40 ή focus (new model) diesel εχουν τον ιδιο κινητηρα και το ιδιο πολυ καλο κιβωτιο 115αλογακια και πολυ οικονομικα στο ταξιδι τους . focus me 15-16Eyro και v40 19-21K Eyro ενοειται για αυτοκινητα με κατω απο 15.000 χιλ. του 11 και του 12.

Αν θες κατι πολυ καλο και σε καλη τιμη τιμια new seat leon 1.6 TDI 105hp Reference: €16.077 και ασε τη vw να τιμολογει στο θεο για ενα σηματακι μπροστα και μονο πλεον.

Δηλαδή να δώσει 19 - 21000 € και να πάρει μεταχειρισμένο? Πολλά λεφτά ...

Επίσης, στην Ελληνική αγορά με 15 - 16000 παίρνεις Focus του 09 ή το πολύ του 10 με τον προηγούμενο κινητήρα diesel (Euro 4) και καμια 50 - 60 χιλ χλμ. (που μπορεί να είναι και 150 000 πραγματικά). Γενικά τα μεταχειρισμένα diesel είναι ακόμη ακριβά εδώ. Σκέψου οτι ένα Yaris του 09 1,4 diesel κάνει 10 - 11000€ και έχει και καμιά 70αριά χιλ χλμ επάνω. Για αγορά από το εξωτερικό δεν ξέρω (τιμή, φόρος, εκτελωνισμός, τέλη ταξινόμησης...κλπ κλπ).

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

1) Μην παρεις βενζινη

2) Εφοσον θελεις vw τοτε μονοδρομος το 1.6tdi 105ps καταναλωση εχει με 100km και 6η μεικτα βγαζει 3.8-4.0 L/100 σε αυτοκινητοδρομο με 3 ατομα και αποσκευη .

Αν θες κατι πολυ καλο και σε καλη τιμη τιμια new seat leon 1.6 TDI 105hp Reference: €16.077 και ασε τη vw να τιμολογει στο θεο για ενα σηματακι μπροστα και μονο πλεον.

 

Σωστός! Εγκρίνω για λεόν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε το leon το καινουριο ειναι ενα υπεροχο αυτοκινητο με διαφορα το ποιο τιμιο και πολυ καλα εξοπλισμενο στα χρηματα του και κανει οσο κανουν τα κορεατικα τα οποια ειναι καλα αλλα και 128 αλογα που τα δινουν το λεον εχει καλυτερες επιδοσεις με τον 1.6 ...τουλαχιστον στα νουμερα τα επισημα και καινε και ποιο πολυ.. Δεν εχουμε 2005 εχουμε 2013 με πολλους παιχτες και πολυ καλα αυτοκινητα στην κατηγορια . Τωρα για τα μεταχειρισμενα...πολλα δεν βλεπουν το φως του *μη επιτρεπόμενο @ URL* οπου θα δεις κατι γελοιοτητες 19.000 ευρω για golf 6 tdi με 90+χιλ χιλιομετρα , διοτι πολλα πωλουνται απο τις αντιπροσωπειες σε χρονο ρεκορ.

Τωρα για τα Volvo εχεις δικιο αλλα οταν παιρνεις ενα αμαξι ατρακαριστο-βιτρινας με 10-13κ χιλ 1 ετους 4-5χιλ κατω φυσικα και ειναι πολυ καλη τιμη και ενταξει το νεο Volvo ειναι φτιαγμενο from scratch και αυτο σημαινει πολλα και για την γεωμετρια του και για τις τεχνολογιες του . Για μενα υπερεχει με διαφορα ,παρα το οτι εκανα ενα τυπικο test drive και δεν το ταξιδεψα . Οσο για το Golf σε σχεση με τον ανταγωνισμο πιστευω οτι ειναι ποιο υπερεκτιμημενο απο ποτε .Και αν κρινω απο το νεο Ibiza το leon θα ειναι υπεροχο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να χονεψω οτι η vw δεν μπορει να βγαλει ενα σασμαν ανταξιο της τιμης του golf και μια κρεμαγιερα και ενα τιμονι αναλογο ... το volvo ειναι αμαξι μελετημενο και φτιαγμενο απο το 0 ,μου αρεσε ο τροπος που εκανε κατεβασματα το σασμαν και ολο το συστημα μεταδοσης (δικο πλατο) και η ανεση του αυτοκινητου στο στριψιμο με χαμηλες ταχητυτες ειναι αποριας αξιο πως το κανει τοσο γλυκα και με τοση ακριβεια ... μεγαλη διαφορα με το golf , το οποιο σαν να μοιαζει λιγο ποιο ουδετερο απο οτι ηταν, να πω για τις αναρτησεις ? παλι η ιδια αισθηση..δηλαδη τι αλλαξαν στο golf περα απο την καταναλωση και το γυαλιστερο piano black που γεμιζει απο τη πρωτη μερα αραχνες ?  Ελπιζω να βγει το 1.8tsi και να εχει αλλο κιβωτιο αλλη κρεμαγιερα και αλλο στησιμο αμαν δηλαδη .

Link to comment
Share on other sites

ενα αυτοκινητο που θα πουλησει πολυ κατα τη γνωμη μου ειναι το κια σιντ το καινουργιο. 1,6 ντιζελ με 136 αλογα και χωρις τελη κυκλοφοριας. ειναι πανεμορφο πολυ ποιοτικο και με 7 χρονια εγγυηση, χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερα γιατα ειναι απροβληματιστο. 

Link to comment
Share on other sites

ενα αυτοκινητο που θα πουλησει πολυ κατα τη γνωμη μου ειναι το κια σιντ το καινουργιο. 1,6 ντιζελ με 136 αλογα και χωρις τελη κυκλοφοριας. ειναι πανεμορφο πολυ ποιοτικο και με 7 χρονια εγγυηση, χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερα γιατα ειναι απροβληματιστο. 

 136 ? Εισαι σιγουρος? Πρεπει να ειναι 128 (ο ιδιος με της χιουνται...) 

136 θα ειναι ο καινουριος της opel...μηπως τα μπερεδευεις?

 

Επισης το ceed ειναι πολυ ακριβο ...σε πληροφορω για αυτα που δινει. Βγαινει  19.300 χωρις αποσυρση ..πρεπει να εισαι μαστουρωμενος για να δωσεις τοσα χρηματα και να μην πας εστω σε citroen ..ή leon ..επισης το leon δινει δωρο bixenon .  Καλο το ceed αλλα επρεπε να κανει 17,900 χωρις αποσυρση και οχι 19.300. Επισης μην ψαρωνετε απο τα αλογα τους...ειναι κατωτερα απο τον 1.6tdi 105ps (10.3 0-100)   εναντι (1.6 128ps  10.7 0-100) ... και σιγα την διαφορα στα κιλα .Το μονο του + ειναι το 6αρι κιβωτιο ...παρολαυτα επειδη το οδηγησα σε εθνικη με σβελτες ταχυτητες εισαι στο 7.5 ανετα...οταν του πατερα μου tdci 1.8 115ps 5ταχυτο με ιδιες ταχυτητες γραφει 6.7 ...

 

Επισης να πω οτι η vw δινει το golf με 5αρι κιβωτιο....απλα τραγικοτατο....

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας θελω να αγορασω το golf 7,ποιο κινητηρα να προτιμησω τον 1.2 tsi η 1.6tdi

 

 

Θα ηθελα την γνωμη σας θελω να αγορασω το golf 7,ποιο κινητηρα να προτιμησω τον 1.2 tsi η 1.6tdi

Για εμένα αν σε πέρνει 1,6tdi dsg εφόσον βγαίνει και έχεις πάρει το ποιο ολοκληρομένο αυτοκίνητο στην κατηγορία.να μην είχε ημιάκαμπτο...... 

Link to comment
Share on other sites

 136 ? Εισαι σιγουρος? Πρεπει να ειναι 128 (ο ιδιος με της χιουνται...) 

136 θα ειναι ο καινουριος της opel...μηπως τα μπερεδευεις?

 

Επισης το ceed ειναι πολυ ακριβο ...σε πληροφορω για αυτα που δινει. Βγαινει  19.300 χωρις αποσυρση ..πρεπει να εισαι μαστουρωμενος για να δωσεις τοσα χρηματα και να μην πας εστω σε citroen ..ή leon ..επισης το leon δινει δωρο bixenon .  Καλο το ceed αλλα επρεπε να κανει 17,900 χωρις αποσυρση και οχι 19.300. Επισης μην ψαρωνετε απο τα αλογα τους...ειναι κατωτερα απο τον 1.6tdi 105ps (10.3 0-100)   εναντι (1.6 128ps  10.7 0-100) ... και σιγα την διαφορα στα κιλα .Το μονο του + ειναι το 6αρι κιβωτιο ...παρολαυτα επειδη το οδηγησα σε εθνικη με σβελτες ταχυτητες εισαι στο 7.5 ανετα...οταν του πατερα μου tdci 1.8 115ps 5ταχυτο με ιδιες ταχυτητες γραφει 6.7 ...

 

Επισης να πω οτι η vw δινει το golf με 5αρι κιβωτιο....απλα τραγικοτατο....

εχεις δικιο φιλε μου για τα αλογα.  μπερδευτηκα. δεν εχω κατσει να δω τη στανταρ και τη εξτρα δινουν οι αντιπροσωπιες. εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα παντως. ειναι και τα 7 χρονια εγγυηση σε αντιθεση με τα 2 του γκολφ. και κατα τη γνωμη μου καποιος που περνει ντιζελ δεν δινει πολυ βασει στο 0-100 αλλα ποσα λιτρα στα 100 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο οικονομικος ειναι ο 1.6 της vw κατα 0.4-0.6 λιτρα στην πραξη 

Επισης τα Kia ακομα και τα καινουρια εχουν απαισια βαφη αδερφε ,πολλα παραπονα για ξεφλουδισματα και θολουρες.

Ειναι ακριβο....οταν με 16.000ευρω παιρνεις το seat ανωτερο πλαισιο,ανωτερο σε ασφαλεια, και ΑΡΚΕΤΑ ανωτερη οδηγικη συμπερηφορα.

Δες και το c4 diesel !! Εξαιρετικη επιλογη και σαφως καλυτερη και αυτη απο την επιλογη του ceed.

Κανε test drive ολα και θα καταλαβεις εαν ξερεις 1-2 πραγματα .Επισης οσο αφορα την αξιοπιστια δεν νομιζω οτι οι κινητηρες των hundai η προηγουμενη γενια...φημηστηκε για τετοιο πραγμα εναντιθετη με εκεινους της fiat-citroen-ford. Το μονο που εχει καλυτερο το ceed ειναι οτι εχει 6 ταχυτητες αντι για 5 στο seat και vw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.