Jump to content
Sorazal

Polo 6R - Επιλογή Ζάντας [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ναι φιλε κουτα...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά.. τελικά ποια διάσταση έβαλες? Εγώ στις 16αρες μου έβαλα 205/45 (δικός μου είσαι εσύ και note 4 ???? )

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by IgNA
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.. τελικά ποια διάσταση έβαλες? Εγώ στις 16αρες μου έβαλα 205/45 (δικός μου είσαι εσύ και note 4 ???? )

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

215/45 αχαχαχαχ ετσι....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αλλάξω στο polo 1.4 tdi 90 hp ζάντα κ να πάω σε 17αρα αλλά αυτές που θέλω είναι 7.5χ17 και όχι 7χ17 που βλέπω προτείνει η VW . Υπάρχει θέμα με το 7.5 και τι διάσταση λάστιχο πρέπει να βάλω ;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αλλάξω στο polo 1.4 tdi 90 hp ζάντα κ να πάω σε 17αρα αλλά αυτές που θέλω είναι 7.5χ17 και όχι 7χ17 που βλέπω προτείνει η VW . Υπάρχει θέμα με το 7.5 και τι διάσταση λάστιχο πρέπει να βάλω ;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανείς ρε παιδιά δεν γνωρίζει τι λάστιχο ;;;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το λάστιχο που θα βάλεις, αν μπεις στο site της εταιρείας του ελαστικού συνήθως λένε πως κάνει για ζάντα από τόσο μέχρι τόσο πλάτος.

Επίσης εξαρτάται από το πόσο "stretching" θέλεις να κάνει το λάστιχο, πόσο να ανοίγει δηλαδή.

Εγώ που έβαλα 7.5άρα έμεινα στην μαμά διάσταση 215, που ήταν στις επιτρεπτές του ελαστικού κ κάνει λίγο stretching.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το λάστιχο που θα βάλεις, αν μπεις στο site της εταιρείας του ελαστικού συνήθως λένε πως κάνει για ζάντα από τόσο μέχρι τόσο πλάτος.

Επίσης εξαρτάται από το πόσο "stretching" θέλεις να κάνει το λάστιχο, πόσο να ανοίγει δηλαδή.

Εγώ που έβαλα 7.5άρα έμεινα στην μαμά διάσταση 215, που ήταν στις επιτρεπτές του ελαστικού κ κάνει λίγο stretching.

Άρα μπορώ να βάλω 215χ40 στην 7.5 από ότι κατάλαβα . Να ρωτήσω κάτι ακόμα σε polo είναι πρόβλημα το 7.5 γιατί η VW δίνει 7 χ17 ;;; Εσυ φίλε σε τι αυτοκίνητο έβαλες ;;;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει πως χωροταξικά το παίρνει, κ έχεις δει στο site του ελαστικού πως επιτρέπεται η 7.5άρα ζάντα τότε προχώρα.

Ναι εμένα είναι 215/40 κ έχω ibiza cupra dsg.

Φίλη παρακαλώ smiley_girl_grin_by_mirz123.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει πως χωροταξικά το παίρνει, κ έχεις δει στο site του ελαστικού πως επιτρέπεται η 7.5άρα ζάντα τότε προχώρα.

Ναι εμένα είναι 215/40 κ έχω ibiza cupra dsg.

Φίλη παρακαλώ smiley_girl_grin_by_mirz123.gif

Σωστά ... Φίλη . Ο δαίμονας του πληκτρολόγιου .

Sent from my iPad using Tapatalk

Αν έχεις δει πως χωροταξικά το παίρνει, κ έχεις δει στο site του ελαστικού πως επιτρέπεται η 7.5άρα ζάντα τότε προχώρα.

Ναι εμένα είναι 215/40 κ έχω ibiza cupra dsg.

Φίλη παρακαλώ smiley_girl_grin_by_mirz123.gif

Και τι ελαστικό εάν επιτρέπεται ;;;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω παραγγελει ενα  vw polo 1.2 tsi που εχει την ατσαλινη ζαντα την 15 ,θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται αργοτερα να παραγγειλω καποια απο τις προτεινομενες ζαντες τισ 15 της Polo?

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Το ξέρω πως οι περισσότεροι με Polo f/l έχετε ζάντες, ωστόσο το ανεβάζω για αυτούς τους λίγους, τωρινούς αλλά και μελλοντικούς, που θα πάρουν τις πιο απλές εκδόσεις.

Χωρίς να συμβεί κάτι τραγικό (π.χ. να πέσω σε λακούβα), προχθές βρήκα το πίσω δεξί τάσι μου μισοβγαλμένο. Να πω την μαύρη μου αλήθεια, δεν πολυέδωσα σημασία, το κούμπωσα καλά και το ξέχασα.

Προ ολίγου είδα πως μετά τις σημερινές μου διαδρομές, το τάσι την έκανε για διακοπές.

Δεν έκανα κάτι, δεν έπεσα σε λακούβες κλπ., απλά με αποχαιρέτησε.

Ξέρω πως μπορεί να κακοχαρακτηριστώ για τον τρόπο που σκεφτομαι, αλλά ίσως από κάποια στιγμη και μετά τα στηρίγματα από τα τάσια να χαλαρώνουν προκειμένου να μας αποχαιρετούν, για ευνόητους λόγους (ελέω και τετράδας, μιας και μεμονωμένα νέα τάσια δεν πωλούνται).

Μετά από ψάξιμο μιας ώρας και, πλέον το κλαίω το τάσι. Απλά το επισημαίνω ώστε όποιος έχει τάσια σε νέο Polo, να τα δέσει με δεματικά για να μην τα ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα το ιδιο επαθα και εγω οταν ειχα τασια.μου εφιγε το μπροστα σεξια!για τιν ακριβια μου εκανε προσπερασι σε ενα αποτομο φρεναρισμα σε διασταυροση και χτιπισε στο πεζοδρομιο απεναντι!απο τα γελια μου εσβισε το αμαξι οταν πιγα να ξεκινησω.αλλα μετα σκευτομαι και λεω!σκεψου να χτιπουσε ενα παιδακι 2-3 χρονον!...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
7 hours ago , 6n2 said:

Χαχαχαχα το ιδιο επαθα και εγω οταν ειχα τασια.μου εφιγε το μπροστα σεξια!για τιν ακριβια μου εκανε προσπερασι σε ενα αποτομο φρεναρισμα σε διασταυροση και χτιπισε στο πεζοδρομιο απεναντι!απο τα γελια μου εσβισε το αμαξι οταν πιγα να ξεκινησω.αλλα μετα σκευτομαι και λεω!σκεψου να χτιπουσε ενα παιδακι 2-3 χρονον!...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά, αν το θέτεις έτσι, τότε χαλαρώνω λίγο, έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι σήμερα το πρωί που παρατηρούσα πολλά νέα Polo στο δρόμο (τα περισσότερα Bluemotion), τους έλειπε το ένα τάσι μπροστά! Τυχαίο;;; Δε νομίζω.

9 hours ago , SkyNet said:

Καιρός για ζάντες emoji3.png

Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαχαχαχαχαχαχα κερνάς;;;; :yahoo:

 

Παίδες, πολύ εκνευριστικό πάντως... Το είχα κουμπώσει καλά προχθές. Προχθές. Όχι πριν κανά μήνα.

Να το έχανα εγώ, από δικό μου λάθος, δε θα το ανέφερα καν.

Να το χάσω από διαφορετική αιτία και να πρέπει να το πληρώσω κιόλας, αυτό είναι που με εξοργίζει.

edit: προς ενημέρωση, νέο τάσι δίνεται πλέον μεμονωμένα προς περίπου 38€ συμπ. ΦΠΑ.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα χαθούν και τα αλλά σύντομα θα έχεις ήδη τα πρώτα 152€ για ζάντες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , SkyNet said:

Αφού θα χαθούν και τα αλλά σύντομα θα έχεις ήδη τα πρώτα 152€ για ζάντες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστός!! :thumbsu:

Αν και με 152 ευρώ παίζει να βρει και μεταχειρισμένες από κάποιον που δεν τις θέλει πια.

5 hours ago , Polakias TDI said:

Καλά, αν το θέτεις έτσι, τότε χαλαρώνω λίγο, έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι σήμερα το πρωί που παρατηρούσα πολλά νέα Polo στο δρόμο (τα περισσότερα Bluemotion), τους έλειπε το ένα τάσι μπροστά! Τυχαίο;;; Δε νομίζω.

Χαχαχαχαχαχαχα κερνάς;;;; :yahoo:

 

Παίδες, πολύ εκνευριστικό πάντως... Το είχα κουμπώσει καλά προχθές. Προχθές. Όχι πριν κανά μήνα.

Να το έχανα εγώ, από δικό μου λάθος, δε θα το ανέφερα καν.

Να το χάσω από διαφορετική αιτία και να πρέπει να το πληρώσω κιόλας, αυτό είναι που με εξοργίζει.

edit: προς ενημέρωση, νέο τάσι δίνεται πλέον μεμονωμένα προς περίπου 38€ συμπ. ΦΠΑ.

38 ευρώ το τεμάχιο ε; Μυαλό δεν βάζουν αυτοί. Καλή πώληση. Με τόσα παίρνεις τετράδα σούπερ αφτερ μαρκετ.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Συμφορουμίτες συνVWοδοιπόροι, μετά από δύο πολύυυυυυυ αργές βόλτες στην περιοχή που κινήθηκα χθες απόγευμα, το τάσι βρέθηκε :rock:

Χαίρομαι που το βρήκα και γλύτωσα τα έξοδα, μετανιώνω που δεν έβαλα ζάντες στο αυτοκίνητο εξαρχής (βέβαια, και εκεί, κάθε γρατζουνιά και μια μαχαιριά στην καρδιά :sword:), κρατώ τις προτροπές σας για τοποθέτηση ζαντών αλουμινίου & μαθαίνω για το μέλλον (ποτέ ξανά τροχοί με τάσια).

Εννοείται πως αλυσοδέθηκαν τα τάσια με διαφανή δεματικά πάνω στον τροχό, δεν θα πάνε πουθενά, θα γεράσουμε μαζί!!!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου το πρωτο πραγμα που θα εκανα οταν επερνα το αυτοκινητο θα ηταν να βγαλω ΟΛΑ τα τασια.

δειχνει πιο γουαιλντ και κανει και αντιθεση!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Επανέρχομαι γιατί πραγματικά μου έκανε δυσάρεστη έκπληξη...

Σήμερα απόγευμα προς βράδυ, λιμάνι Ερέτριας, παρκαρισμένα σχεδόν δίπλα τρία facelift Polo (τα αναγνώρισα από το νέο τύπου τάσι που είχαν, όμοιο με δικό μου).

ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ είχαν τοποθετημένα διαφανή δεματικά σε όλα τα εναπομείναντα τάσια τους (έλειπαν κανά δυο-τρία στο σύνολο). Αν δε το έβλεπα βέβαια, ίσως να μη το πίστευα. Λάθος μου που δεν τράβηξα φωτογραφία.

Ντροπή...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο Atos τα τάσια στηρίζονται πάνω στην ζάντα με τα μπουλόνια της ζάντας. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά με τα κουμπωτά τάσια.

Και στο δικό μου (Νissan) είναι κουμπωτά (τάσια 15'') ποιότητας για τα μπάζα (made in Italy). Μου έσπασαν τα αυτιά σε ένα όταν πήγα να βγάλω την ρόδα.  Τιμή (2010) καινούργιου στην Nissan 50€, με τα ίδια χρήματα πήρα από το πράκτικερ  2τετράδες ίδιο σχέδιο και να χάσω ένα δεν τρέχει και τίποτα.  

 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2016 at 9:16 ΠΜ, tsikis007 said:

Γιατί στο Atos τα τάσια στηρίζονται πάνω στην ζάντα με τα μπουλόνια της ζάντας. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά με τα κουμπωτά τάσια.

Και στο δικό μου (Νissan) είναι κουμπωτά (τάσια 15'') ποιότητας για τα μπάζα (made in Italy). Μου έσπασαν τα αυτιά σε ένα όταν πήγα να βγάλω την ρόδα.  Τιμή (2010) καινούργιου στην Nissan 50€, με τα ίδια χρήματα πήρα από το πράκτικερ  2τετράδες ίδιο σχέδιο και να χάσω ένα δεν τρέχει και τίποτα.  

 

α ναι? δεν το ηξερα.

οπως και να εχει,επρεπε να το ειχαν προβλεψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.