Jump to content
rivol

Ans 510

Recommended Posts

Αυτήν την πηγή την έχει δοκιμάσει κανείς ? ANS 510 από την Audiosources και την γνωστή σε πολλούς Λίλη.

 

http://www.audiosources.net/productshow.asp?bid=28&tid=42&sid=42&id=38

 

Φαίνεται να έχει μενού σχεδόν ίδιο με τα ΟΕΜ αλλά από ποιότητα και αξιοπιστία, έχουμε καμιά αναφορά ?

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει απο κοντα και συγκριτικα παντα με το δικο μου,να ξερεις εχει οθονη 6,5 και οχι 7'' και εκ πυρας θα το ξαναπω... η οθονη που θα παρεις μιας και εχει αρκετα χρηματα να εχει οποσδηποτε service στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και θα έχει κανένα 440 € με τα έξοδα αποστολής στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Το RCD 300 που έχω τώρα όταν έχω πολύ χαμηλά την ένταση, σταματάει να παίζει η αριστερή πλευρά, μόλις το δυναμώνω επανέρχεται. Ξέρεις σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω, ίσως ποτενσιόμετρο , απλά θέλει ξήλωμα και έλεγχο βήμα βήμα, εγώ σκέφτομαι και το crossover της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει απο κοντα και συγκριτικα παντα με το δικο μου,να ξερεις εχει οθονη 6,5 και οχι 7'' και εκ πυρας θα το ξαναπω... η οθονη που θα παρεις μιας και εχει αρκετα χρηματα να εχει οποσδηποτε service στην ελλαδα.

Υπάρχει και το αντίστοιχο ANS-610 με 7" οθόνη

 

http://www.audiosources.net/productshow.asp?bid=28&tid=42&sid=42&id=79

 

όπως επίσης και το ANS-810 με 8" οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το menu και η εμφάνιση είναι σαν του ΟΕΜ και απ' ότι διάβασα στο παρακάτω φόρουμ είναι πολύ καλό, καμία σχέση με τα παλιά και έχει απολύτως συμβατό can bus με τα αυτοκίνητα μας.

 

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f78/ans-810-ans-510-proper-rns-510-alternative-73179.html

Link to comment
Share on other sites

To ANS-510 είναι το ίδιο με το RNS με 6,5" οθόνη

 

ans5107.jpg
 

Το ANS-610 με 7" οθόνη

 

ans610.jpg
 

και το ANS-810 με 8" οθόνη

 

ans81031.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου ANS 610.

 

Το πέρασα την περασμένη εβδομάδα και δουλεύει άψογα. Δεν τρώει μπαταριά παρόλο που το αυτοκίνητο είναι του 2005.

 

Πάντως παράγγειλα και περιμένω νέο Can Gateway γιατί η επικoινωνία με τα πλήκτρα Type 1 που έχω στο τιμόνι είναι ελλιπής.

 

Φωτογραφίες και νεότερα από βδομάδα που θα ολοκληρώσω το project.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου ANS 610.

 

Το πέρασα την περασμένη εβδομάδα και δουλεύει άψογα. Δεν τρώει μπαταριά παρόλο που το αυτοκίνητο είναι του 2005.

 

Πάντως παράγγειλα και περιμένω νέο Can Gateway γιατί η επικoινωνία με τα πλήκτρα Type 1 που έχω στο τιμόνι είναι ελλιπής.

 

Φωτογραφίες και νεότερα από βδομάδα που θα ολοκληρώσω το project.

Πολύ ωραίο rivol αν και κατά τι γνώμη μου το 810 είναι όλα τα λεφτά.Το έχουν φίλοι σε passat και έχω ιδία γνώμη.Θέμα γούστου βέβαια γιατί απ΄ότι ξέρω η διαφορά στη τιμή είναι ανάξια λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ professor, πράγματι η διαφορά τιμής είναι στα 10$, ελπίζω να βγει αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες από την κινέζα μου πριν την εγκατάσταση

303601.jpg
304001.jpg
304101.jpg
304201.JPG
304301.jpg
304401.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :clapping: 

 

Το έχω ήδη μια βδομάδα επάνω αλλά περιμένω να αλλάξω το Can Gateway γιατί λόγω παλαιότητας δεν είναι απόλυτα συμβατό με τα πλήκτρα στο τιμόνι μου που είναι Type 1  Volume +/- , mute και source συνεργάζονται ενταξει το next - previous και το τηλέφωνο, όχι αλλά απ' ότι ξέρω από ξένα φόρουμ στα νεώτερα από 2006 και μετά που έχουν Type 2 δεν υπάρχει πρόβλημα.

131203.jpg
 

Ελπίζω με την αλλαγή του can gateway να λυθεί και αυτό το θέμα οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο και από μένα αλλά και από τον electric doctor καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι, η είναι θέμα της μονάδας, η ότι το can bus της μονάδας δεν συνεργάζεται με τα πλήκτρα type1.

 

Ο electric doctor έφαγε πολλές ώρες ψάχνοντας και δοκιμάζοντας πολλές διαφορετικές can gateway, μέχρι και τον εγκέφαλο τιμονιού έβγαλε και δοκίμασε με έναν ΒΚ και τον ευχαριστώ για αυτό.

 

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω και με πλήκτρα type2 μόνο και μόνο για να μου λυθεί η απορία.

 

Το εγκεφαλάκι των πλήκτρων απ' ότι είδα στο ΕΤΚΑ είναι κοινό και για τους δυο τύπους πλήκτρων.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μερικές φωτογραφίες εγκατεστημένο:

35999954.jpg
60502849.jpg
90372436.JPG
28106561.jpg
49456543.jpg
65258012.jpg
55722147.jpg
25232273.jpg
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη .......  και για το καφεδάκι που ήπιαμε στην λεύκα.

 

Την επόμενη φορά που θα κατέβω Ναύπλιο ελπίζω να έχω ποιο πολύ χρόνο για να πάμε και για κανένα ουζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κάποια θέματα συμβατότητας με τα πλήκτρα του τιμονιού μου (Type 1) και ψάχνοντας αρκετό καιρό τώρα και με την βοήθεια του electric doctor που μου έδωσε πλήκτρα Τype 2 για δοκιμή.

 

Το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι ότι με πλήκτρα Τype 1 δεν δουλεύουν όλες οι εντολές, όπως φαίνεται σε φωτογραφίες σε προηγούμενα post.

 

Με τα πλήκτρα Type 2 που έχουν και τα περισσότερα VAG μετά τον 7/2005 συνεργάζεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.