Jump to content
boukar

Τελική

Recommended Posts

προφανώς δεν είμαστε για τέτοια οικογενειάρχες άνθρωποι αλλά με αφορμή ένα βιαστικό ταξίδι στην Αθήνα βράδυ είπα να το δοκιμάσω λίγο ... μέχρι τα 170 [στο D] άνετα ... μετά τα 180 ανεβάζει δύσκολα και η τελική στο κοντέρ 195 ... με σταθερές ταχύτητες > 150 καταναλωση [μέση] 13/100....ο δρόμος Τρίπολης Αθηνών η.... πίστα δοκιμών...Στις μεγάλες ανηφόρες για να κρατήσει τα 160 δημιουργείτο ενας κραδασμός στον κινητήρα.Κατά τα άλλα παρά τον αέρα το όχημα σταθερό σαν τρένο μεχρι τα 180.

 

Στην ίδια διαδρομή με το golf που έιχα με τον ίδιο κινητήρα το κοντέρ έγραφε σχετικά άνετα 195 και τελίκωνε στα 210 [κοντερ], ενω η κατανάλωση σε αντιστοιχα ζορισμένο ταξίδι [μηχανοκίνητο σασμαν 6αρι] ήταν γύρω στα 11.... τι σου είναι το βάρος και η αεροδυναμική!

Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέχασα να πω οτι στο όριο πρέπει να παίζει ρόλο και η βεν΄ζίνη .... στη μεση της διαδρομής έβαλα 100αρα και είδα καποια διαφορά

Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέχασα να πω οτι στο όριο πρέπει να παίζει ρόλο και η βεν΄ζίνη .... στη μεση της διαδρομής έβαλα 100αρα και είδα καποια διαφορά

......και με 2-3 psi περισσότερο αέρα στα λάστιχα ακόμη καλύτερα. :cool:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω 3 μηνες και ανεβενω Αθηνα καθε 15 μερες, πανω απο 150 δεν εχω παρει, αν ηθελα τελικη θα κραταγα την αλφα που ειχα τα 200 για πλακα! ! !

το αυτοκινητακι μας τα σπαει σε αλλους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

220 το εχω παει στον σειριο στην εθνικη πιστευω κοφτιασμενο 225 τα φτανει.

1.8 20v 125 hp αutomatic 4 speed vw passat.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χω πάει 250 στην εθνική στη μεγάλη ευθεία μετά την έξοδο για χαλκίδα, αν δεν ήταν ο κόφτης χλμ πήγαινε κι άλλο άνετα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χω πάει 250 στην εθνική στη μεγάλη ευθεία μετά την έξοδο για χαλκίδα, αν δεν ήταν ο κόφτης χλμ πήγαινε κι άλλο άνετα

Και μετα θα πάρεις τα πιστονια παραμάσχαλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετα θα πάρεις τα πιστονια παραμάσχαλα

Εχει δικιο ο γιαννης δεν ειναι για τετοια τα tsi

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Ρε τα tsi μοιράζουν πόνο, σιγά μην πάθει κάτι αν πας κανα δυο φορές με 250, συνήθως μέχρι 200-220 πάω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να μην πηγαίνεις πορεία σταθερά με 200+
Απο τα 200 μεχρι τα 250 το 14αρι θέλει αρκετη ωρα για να τα πιάσει δεν ειναι για τέτοια.Δεν ειναι για παρατεταμένα πατήματα σε τελικές ,ειδικά οτα έχεις πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,δεν ειναι 20βαλβιδο με 30 βαθμους εξωτερικη να πηγαινεις 220 στις 6.400 με 5 ατομα και φουλ πορτ μπαγκαζ.

Τα φιλια μου

Link to comment
Share on other sites

14 κιλά ροπή απ το εργοστάσιο σε 1600άρι ατμοσφαιρικό μοτέρ!

Ποιός νοιάζεται για τελική?

ότι ταχύτητα έχω μέσα φορτώνει

Link to comment
Share on other sites

Ψοφάει  για  κατηφόρα  το  εργαλείο. Αν  έχει  και  ούριο  άνεμο  ποίος  το  πιάνει.    images.jpg?noCache=1401982551

Link to comment
Share on other sites

225 και ανέβαινε σιγά σιγά και λίγο ακόμα, αλλά ήταν τσίτα, σταθερό σαν τρένο. Αλλωστε τελικές σπάνια στην καθημερινή οδήγηση πιάνει κάποιος.

Tsi μοιράζω τσάι ! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

300 στο ψηφιακο στις 7150 που μπαινει κοφτης 6ης, μεχρι τα 280 ευκολα, μετα θελει δρομο και πολυ προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαβάσει ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα για το touran και θα νομίσει ότι έχει πρόβλημα το αμάξι του :-)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παει μεχρι 210 πολυ καλη αισθηση στης μεγαλες ταχυτητες.... 1.6 8v      post-24782-0-97017400-1403872753_thumb.p

 

και μια αλλη που βρηκα     post-24782-0-00554700-1403873025_thumb.j

Edited by Βιταλης
Link to comment
Share on other sites

με το αμαξι 2 φορες μια πισω απο μια μποκστερ 260 αττικη κ μια αλλη 250 εθνικη φευγοντας απο ΟΧ.η 2η ηταν η τελευταια κατεληξα με....https://www.youtube.com/watch?v=R0JpiaThADA .............

με μηχανη με τον κολλητο μου 299 με gsxr1000...!

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

260 και 299 με touran? Θες να κάνουμε μήπως τράμπα τα touran μας? Γιατί εγώ μέχρι 220 το έχω πάει και μετά έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.